Rybnicki magistrat przypomina, że przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości niezamieszkałych zobowiązani są do zawarcia we własnym zakresie, indywidualnej umowy na wywóz odpadów komunalnych. W innym razie muszą być gotowi na sankcje i kary.
Przypomnijmy, obowiązek zawarcia indywidualnej umowy na wywóz odpadów dotyczy właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czyli takich, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady. Nieruchomości te zostały bowiem wyłączone z systemu gospodarowania odpadami prowadzonego przez Gminę, od stycznia 2021 roku. Określa to Uchwała nr 509/XXIX/2020 w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.
Działalność firmy, z którą właściciel nieruchomości niezamieszkałej chce podpisać umowę na wywóz odpadów, musi być wpisana do rejestru działalności regulowanej. Wykaz firm, z którymi właściciel nieruchomości powinien podpisać umowę na odbiór odpadów znaleźć można w rejestrze działalności regulowanej – słyszymy w UM w Rybnik.
Przy zawieraniu umów na odbiór odpadów komunalnych należy pamiętać, aby umowa obejmowała wszystkie frakcje odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, jak i Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Rybnika.
Warunek ten jest wynikiem nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązującej od 23 września 2021 r. – dowiadujemy się.
Wprowadzone zmiany nakładają na właścicieli nieruchomości niezamieszkałych obowiązek segregacji odpadów uwzględniający wszystkie frakcje odpadów tj.:
- papieru,
- metali i tworzyw sztucznych,
- szkła,
- bioodpadów,
- odpadów zmieszanych.
Wyłączenie właścicieli nieruchomości niezamieszkałych z gminnego systemu nie oznacza, że znajdują się oni poza kontrolą ze strony miasta. W dalszym ciągu ciąży na nich obowiązek wyrażony w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zgodnie z którym:
„Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez pozbywanie się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych (…) w sposób zgodny z przepisami ustawy”.
Właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłaty śmieciowej na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony w powyżej zacytowanym przepisie, są zobowiązani do okazania umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Miasto kontroluje posiadanie umów. W przypadku, gdy umowy nie spełniają wymagań określonych w przepisach Miasto ma obowiązek wezwać strony umowy do usunięcia uchybień w określonym przez siebie terminie. Po bezskutecznym upływie terminu umowa wygasa! Wówczas wydawana jest decyzja ustalająca zasady odbioru odpadów, wysokość opłat, jak również sposób i terminy udostępniania pojemników lub worków w celu ich odbierania - przejmując odbiór i zagospodarowanie odpadów z tych nieruchomości w ramach tzw. „odbioru zastępczego” – mówią w magistracie.
Niewykonywanie obowiązku, o którym mowa powyżej stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny, zgodnie z art. 10 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 poz. 888 ze zm.).
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Magda Gessler ponownie na Śląsku. Restauracja w Świerklanach pod jej lupą
75949Znaleziony w ostatniej chwili. W akcję zaangażowanych prawie 100 policjantów
26448Znany youtuber, Książulo był w Rybniku. Gdzie jadł? (wideo)
24091Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
21744Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! (zdjęcia)
18862Zbrojna grupa przestępcza rozbita! Rybnicka policja zatrzymała 17 osób
+128 / -2Z bronią gazową i maczetą terroryzowali rodzinę w Rybniku – zatrzymano 8 osób
+116 / -1Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
+118 / -8Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+116 / -9Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
+118 / -18„Nie zostawimy tego tak” – Mariusz Błaszczak spotkał się z mieszkańcami Rybnika i regionu
56Sławomir Mentzen przyjedzie do Rybnika, by mówić o energetyce i gospodarce
27Radni mają pytania do prezydenta ws. nielegalnych imigrantów: czy i gdzie będą relokowani?
23Lenartowicz mówi o kłamstwach Wosia. Ten odpowiada: to decyzja PO
22Szymon Hołownia: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera". Kolejny kandydat na prezydenta RP w naszym regionie
20Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~rzyt 2021-11-04
13:12:57
Powinno się karać właścicieli drzew liściastych, bo te jesienią śmiecą najbardziej. Kwoty z mandatów przeznaczyć na dofinansowanie odbioru popiołu.
P.S. Czy skała płona jest odpadem? Czy składowanie żużla jest zgodne z prawem jeżeli firma nie posiada odpowiednich zezwoleń? Czy firmy "zaprzyjaźnione" z "miastem" mają dyspensę w tym aspekcie? Czy należy od razu przeskoczyć szczebel administracyjny by się o tym dowiedzieć?