zamknij

Wiadomości

Gdzie się spocisz w lecie? Gdzie budują się mieszkańcy? Te mapy Rybnika mogą dać do myślenia!

Bartłomiej Furmanowicz 2024-01-08, Autor: 

Jak blisko macie do przystanków autobusowych? Jak długo trwa podróż samochodem z dzielnic Rybnika do jego centrum? W których dzielnicach najczęściej budują się mieszkańcy? Rybniczanin Sebastian Śmieja postanowił sporządzić ciekawe mapy, które mogą dać Wam wiele do myślenia!

Reklama

Wiedza to błogosławieństwo

O Sebastianie Śmiei pisaliśmy już jakiś czas temu. Przypomnijmy, rybnicki urbanista sporządził po wyborach ciekawe mapy Rybnika z podziałem na dzielnice. Na postawie danych z PKW pokazał, w których rejonach miasta była największa frekwencja, gdzie najwięcej osób zagłosowało za PO, PiS, Lewicą czy Trzecią Drogą »Środek Rybnika najczęściej głosował na KO, „obwarzanek” na PiS. Rybniczanin przygotował ciekawe powyborcze grafiki o dzielnicach miasta«

Sebastian Śmieja dzieli się teraz z nami kolejnymi grafikami i tematami, które dotyczą każdego z nas. Zanim przejdziemy do omawiania ich, pytamy się rybniczanina, skąd u niego pasja do statystyk, danych i ich wizualizacji?

Od małego interesowałem się geografią, siedziałem w mapach. W szkole średniej we Fryczu byłem na kierunku matematyczno-geograficznym. Potem zacząłem interesować się polityką miejską, samorządnością, urbanistyką. Kręciły mnie projekty, wizualizacje, rozwój miast. Poszedłem na studia – gospodarka przestrzenna we Wrocławiu. Zajmuje się mapami zawodowo – sporządzam mapy statystyczne i pokazuje je na papierze – wyjaśnia.

Jak dodaje, map Rybnika w porównaniu do tych ogólnopolskich jest mało – zwłaszcza w ujęciu dzielnic Rybnika.

Dlaczego to powinno być dla nas ważne? Mapy dają nam wiedzę na temat swojego otoczenia. Często nad tym się na przykład nie zastawiamy, jaki czas musimy poświęcić, by przejść do najbliższego przystanku autobusowego. To jest wiedza, która może pomóc przy planowaniu podróży. Miasto dostaje też wiedzę, by coś zmienić – zaznacza nasz rozmówca.

Tego typu opracowania pozwalają ocenić, gdzie szukać problemów i jakie rozwiązania zastosować. Zanim przejdziemy do omawiania grafik, parę słów poświecimy źródłom danych, z których Sebastian Śmieja czerpał informacje. Rybniczanin pracował i pracuje na danych Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a także na narzędziach, oferowanych przez System Informacji Geograficznej (GIS).

Niektórzy do najbliższego przystanku mają 15 minut

Sebastian Śmieja opracował m.in. mapę Rybnika dotyczącą średniego czasu przejścia ze swojego domu/mieszkania do najbliższego przystanku autobusowego. O ile mieszkańcy Śródmieścia, Smolnej, Maroko-Nowin, czy Północy nie mają większych problem z dostępnością do przystanków, o tyle tego samego nie mogą już powiedzieć np. rybniczanie z południowego Popielowa czy Radziejowa. Problemy występują też w Zebrzydowicach, zachodniej części Boguszowic Starych, Kłokocina czy Gotartowic.


autor: Sebastian Śmieja

Podróżowanie co centrum Rybnika może zająć sporo czasu

Z drugiej strony rybniczanin przedstawił na następnej grafice średni czas dojazdu do centrum miasta.

Mapa „samochodowa” została stworzona przy założeniu, że nie ma korku, a punktem centralnym jest parking wielopoziomowy przy ul. Hallera – wyjaśnia Sebastian Śmieja.

Ci, którzy mieszkają w centrum Rybnika lub dzielnicach okalających Śródmieście nie mają problemów z czasem dojazdu. Problemy są zauważalne dla tych osób, które docierają z południa miasta, jego wschodnich części, a szczególnie północnych dzielnic.

Dzielnice północne są najbardziej oddalone od centrum. Czas podróży wydłużają również skrzyżowania ze światłami – dodaje nasz rozmówca.

Co ciekawe strefa 10 minut wkrawa się w dzielnice Boguszowice Stare i Kłokocin. Rybniczanin wyjaśnia, że tak się stało dzięki drodze Racibórz-Pszczyna.


autor: Sebastian Śmieja

Są dzielnice, które mają utrudniony dostęp do lasów

Sebastian Śmieja sprawdził też Rybnik pod kątem lasów i dostępu do nich mieszkańców. Znaczna część naszego miasta znajduje się w zielonym lub jasnozielonym kolorze. W pierwszym przypadku oznaczone są lasy lub tereny zielone, a w drugim – bufor 300 metrów odpowiadający 5 minutom spaceru do lasu. Są jednak miejsca w Rybniku, gdzie mieszkańcy mają utrudniony dostęp do zieleni.

Przede wszystkim rzucają się w oczy Niedobczyce, mimo że przecież mieszkańcy mają w dzielnicy duży park u siebie – słyszymy.

Problem dotyczy mieszkańców środkowych i północnych Niedobczyc oraz południowego Zamysłowa. To samo można powiedzieć o osiedlu domów jednorodzinnych w dzielnicy Północ, mimo że osoby tam mieszkające mają blisko do parku krajobrazowego.


autor: Sebastian Śmieja

Warto też sprawdzić procent pokrycia terenami leśnymi i zadrzewionymi w dzielnicach Rybnika. Widać wyraźnie biały pas odchodzący od centrum Rybnika i ciągnący się poprzez Smolną, Zamysłów, Maroko-Nowiny i Niedobczyce.


autor: Sebastian Śmieja

Jest gorąco? Jedź do lasu

Poprzednia grafika ściśle wiążę się z następną, która dotyczy wysp ciepła w rybnickich dzielnicach. Sami zobaczcie:

Pomiar został wykonany 15 sierpnia 2023 roku o godzinie 9:22. Dlaczego akurat wtedy? Sebastian Śmieja wyjaśnia, że wtedy były dostępne dane satelitarne i właśnie z tego dnia pochodzą najlepsze zdjęcia.

Najgoręcej było na Paruszowcu i Kłokocinie, a to dlatego, że znajdują się tam duże zakłady produkcyjne. Ich dachy nagrzewają się najbardziej. Ciepło było też w Śródmieściu, gdzie mamy zabetonowany obszar. Im dalej w las tym chłodniej – słyszymy.


autor: Sebastian Śmieja

Najczęściej budują się w Zamysłowie i Niedobczycach

Rybniczanin sprawdził również zmiany w ilości budynków mieszkalnych na przestrzeni lat 2014-2023. Mieszkańcy naszego miasta najczęściej budowali się w dwóch dzielnicach – w Zamysłowie i Niedobczycach. Popularnością cieszyły się też Zebrzydowice, Orzepowice, Ochojec czy Kamień.

Nie mamy żadnej nowej zabudowy w Śródmieściu. Pewnie mapa za rok się zmieni dzięki TBS-om – zauważa Sebastian Śmieja.


autor: Sebastian Śmieja

„Należy skupić się na polityce mieszkaniowej i senioralnej”

Co zdaniem urbanisty należałoby poprawić w pierwszej kolejności w Rybniku?

Na pewno musimy zagęścić miejsca, gdzie mamy ubytki w tkance miejskiej, np. za urzędem miasta. Dobrym pomysłem byłoby połączenie kampusu z rynkiem przez parking na Skłodowskiej. Tam też jest fajne miejsce, by miasto rozbudować. Musimy coś skierować dla seniorów - to będzie coraz nas bardziej dotykało. Ludzie będą zostawali sami w dużych domach. Należy się skupić polityce mieszkaniowej i senioralnej. Rybnik jest urbanistycznie ładnym miastem, trzeba się skupić na obszarach, które są niezagospodarowane – zaznacza Sebastian Śmieja.

Zauważa też, że największe ubytki ludności widać w Niedobczycach, Niewiadomiu, Chwałowicach i Boguszowicach

Trzeba skupić najwięcej pieniędzy i czasu, by się nie wyludniały. Te dzielnice mają potencjał, mimo to ludzie z nich uciekają – mówi.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy grafiki przedstawione przez Sebastiana Śmieję dają Wam do myślenia?

Oceń publikację: + 1 + 121 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-01-08
  19:11:16

  34 4

  To w takim razie proponuję dołożyć przystanków oraz linii autobusowych, jako miasto wybudować cóż na wzór osiedli z wielkiej płyty (w Śródmieściu lepsze byłyby nowe kamienice), posadzić więcej drzew, zrobić więcej parków. Przede wszystkim potrzebujemy szkół wyższych aby młodzież nie uciekała z miasta. Jak już ta młodzież się wykształci to potrzebujemy jeszcze miejsc pracy dla nich więc wypadałoby ściągnąć inwestorów. Młodzi lubią również się zabawić a w Rybnik nie za bardzo coś się dzieje co by młodych interesowało. Inwestujmy w dzieci oraz młodzież ponieważ jest to przyszłość.

 • ~Arteks 2024-01-08
  19:55:22

  7 44

  @Jakub - budownictwo mieszkaniowe musi się kumulować w określonych miejscach tam gdzie... jest jakaś sfera usług i gdzie już jest komunikacja, a nie odwrotnie, że deweloper lub prywatna osoba buduje budynek mieszkaniowy z dala od wszystkiego, a potem ma pretensje, że na przystanek jest... 15 minut.

  Szkoły wyższe są potrzebne z różnych powodów np. biznesowych bo student musi zjeść, gdzieś mieszkać, gdzieś się bawić itd ale zauważ, że same w sobie też nie gwarantują rozwoju demograficznego. Katowice czy Gliwice mają nawet większy problem z wyludnianiem niż nasze miasto.

  O zabudowie czy zieleni nawet nie ma co mówić - ale za Kuczery to się realnie dzieje! Bulwary nad Nacyną stały się takim nowym wypoczynkowo-zielonym szlakiem na mapie miasta. Wreszcie buduje się sporo nowych mieszkań i mamy co raz ciekawsze inwestycje nakierowane na różne potrzeby. Tylko obecnie budują się: 3x inwestycje TBS, Horyzont, osiedle na Sosnowej, sporo wielorodzinnych budynków na Zamysłowie, osiedle na Łącznej, osiedle Parkowa. Pewnie wiele innych których nie zauważyłem...

  Co to znaczy, że się coś nie za dużo dzieje? Są kluby, są puby, są kina, są koncerty, są imprezy artystyczne... Można powiedzieć, że w okolicy nic się nie dzieje. Nie słyszałem o żadnym artystycznym festiwalu który odbywałby się w którymś z okolicznych do Rybnika miast, a przecież w naszym okręgu mieszka pół miliona osób! Jak Rybnik czegoś nie zrobi to na okolicę nie licz... Szanujmy, że u nas jednak są animatorzy, są pomysły i są środki na ciekawe inicjatywy. Nie jesteś dumny z tego, że jedne z najlepszych w Polsce imprez związanych z muzyką artystyczną czy kabaretem odbywają się w Rybniku?

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-01-08
  21:05:25

  34 9

  Tacy ludzie powinni być doceniania w Rybniku, brawo! Może warto zrobić kurs prezydentowi i urzędnikom jak czytać dane i mapy? Może by wtedy nie chcieli budować centrów przesiadkowych gdzie ich nie potrzeba? Generalnie dziś dane i informacja to podstawa rozwoju.

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-01-08
  21:53:07

  14 2

  @~Arteks co do przystanków to chodziło mi o to żeby na obecnych trasach dołożyć więcej przystanków (chociażby w formie samego znaku).

  Katowice czy Gliwice rzeczywiście mają większy problem z wyludnianiem, demografia nie jest problemem tylko tych miast lecz akurat całej Polski (z wyjątkami typu Warszawa, Kraków). Mimo to szkoły wyższe powinny być w Rybniku obecnie mam wrażenie, że są bagatelizowane

  Owszem Bulwary nad Nacyną wreszcie zaczęły dobrze wyglądać. W mieście buduje się mieszkania ale mimo to uważam, że powinniśmy ich budować więcej (wydaje mi się, że im więcej mieszkań tym mniejsza ich cena co za tym idzie możliwy wzrost populacji). W kwestii inwestycji moim zdaniem droga Pszczyna-Racibórz ma niewykorzystany potencjał, powinniśmy ściągnąć tam jak najwięcej wartościowych inwestorów (coś typu ulica żorska ale na większą skalę)

  Jasne w Rybniku są kluby, kina, teatry itd ale nie ma tutaj takich wielkich imprez, które ściągałyby ludzi z całej Polski.

  W mojej opinii Rybnik powinien dążyć do tego żeby stać się dużym mocnym miastem o wysokim standardzie życia, które byłoby znane w całej Polsce. W ogóle odczuwam wrażenie, że bardzo mało miasto robi coś w kontekście aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej. Jestem dumny z mieszkania w tym mieście ale uważam, że rozwój miasta powinien przyspieszyć żebyśmy nie stali się jakimś zaściankiem.

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-01-08
  22:02:27

  8 5

  @~Lepszyrybnik.pl Co do centrum przesiadkowego może i jest budowane w nie najlepszej lokalizacji ale za to wizja tego, że plac armii krajowej nareszcie stanie się placem jest naprawdę dobra. Osobiście gdybym miał budować centrum przesiadkowe to wybudował bym je np w miejscu boksów rowerowych przy ulicy Tadeusza Kościuszki. A plac armii krajowej i tak możnaby wykonać nawet w obecnej koncepcji lecz bez centrum przesiadkowego ale to tylko moja opinia

  Pozdrawiam

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-01-08
  22:09:08

  20 3

  Doceniam autora tych wszystkich map, brawo! Życzę dalszych owocnych prac, obyś został doceniony!

 • ~mariusz mewa 2024-01-09
  07:28:49

  16 2

  Brawa dla autora, doceniam napracowanie. Wszelkie pomysły na większe zmiany powinny opierać się na tego typu publikacjach, a nie wymysłach urzędników czy prezydenta.

 • ~MArudzia 2024-01-09
  07:31:56

  14 7

  @ARTEKS
  ...Nie słyszałem o żadnym artystycznym festiwalu który odbywałby się w którymś z okolicznych do Rybnika miast, a przecież w naszym okręgu mieszka pół miliona osób! Jak Rybnik czegoś nie zrobi to na okolicę nie licz...
  Co ty pierd...olisz

 • ~antyk23 2024-01-09
  08:25:54

  12 3

  MArudzia...to, że Rybnik jest pustynią artystyczną NIE OZNACZA jak pyszczysz, że w okolicy nic się nie dzieje. Festiwale, imprezy, itp odbywają się w Rudach, Żorach, Czerwionce-Leszczynach, ale redakcja chyba za namową tych dwóch centromiastowych rybniczan rycerza i arteksa informuje (jak już informuje) o tych imprezach najczęściej kilka dni po ...bo wg nich życie takiego sporych rozmiarów okręgu ma się toczyć na Rynku lub w jego najbliższym otoczeniu???

 • ~MArudzia 2024-01-09
  12:35:14

  10 0

  @ Antyk24
  To jest cytat Arteksa, według którego wokół Rybnika nic się nie dzieje,

 • ~285phaidra 2024-01-09
  21:15:08

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2024-01-10
  13:08:00

  0 2

  @MArudzia - ten twój wulgaryzm to taki kwik bezradności no bo w temacie kultury i rozrywki w regionie możesz albo milczeć albo klnąć, że w okolicy taka beznadzieja. @antyk23 - to czemu sobie okolica nie uruchomi własnych źródeł przekazu? Brak kadr? Brak ambicji? Bieda? Życie toczy się w całym regionie. W całym regionie jest smog, wypadki, problemy, patologie - ale... życie miejskie, artystyczne, rozrywkowe - tylko w Rybniku. No bo gdzie? Człowieku - dobrze, że te pół miliona ludzi ma Rybnik i dojazd do niego!!! :D

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4008