zamknij

Wiadomości

Rybnicki ZTZ idzie na wojnę z gapowiczami

2020-07-07, Autor: ww, źródło: UM Rybnika

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku zmienia sposób windykacji należności od osób, które więcej niż 1 raz zostały przyłapane na jeździe bez biletu.

Reklama

ZTZ wprowadził już zmianę sposobu przygotowania dokumentów osób, które posiadają więcej niż jeden nieopłacony przejazd. Takich osób jest niestety sporo. Zawiadomione zostały również organy ściągania w sprawach o szalbierstwo.

Zgłoszenie recydywistów przyniosło już pierwsze efekty – ZTZ otrzymał pierwsze telefony od dłużników, którzy byli przesłuchiwani przez policję, po czym zdecydowali, że jednak będą spłacać należności.

Pod koniec czerwca zapadł również pierwszy wyrok w jednej ze spraw – pasażerowi wymierzono karę jednego miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania tzw. prac społecznych, musi zapłacić wartość wyłudzonego mienia oraz ponieść koszty postępowania sądowego.

- Mamy nadzieję, że to zdyscyplinuje pasażerów, którzy notorycznie podróżują bez biletów. rozważamy również oddanie spraw do profesjonalnych firm windykacyjnych – mówi Łukasz Kosobucki dyrektor rybnickiego Zarządu Transportu Zbiorowego.

Zaległości związane z bezbiletowymi przejazdami na dzień 31.05.2020 r. (za okres od 01.2003-05.2020):

 • Opłata za bilet (tzw. przewoźne): 163.344,20 zł;
 • Opłaty dodatkowe (mandaty): 14.683.779,21 zł;
 • Odsetki naliczone od należności: 6.455.909,99 zł.

Główną przyczyną takiego zadłużenia jest brak możliwości egzekwowania należności wynikający z sytuacji materialnej dłużnika lub z jego śmierci.

- Ściągalność należności utrzymuje się na podobnym poziomie. Zauważamy jednak, że jeszcze kilka lat temu, większa ściągalność była na etapie egzekucji sądowej. Aktualnie większość wpłat dotyczy ostatniego etapu egzekucji jakim jest egzekucja komornicza. Nie jest to wbrew pozorom efektywna forma ściągania długów. Coraz trudniej jest egzekwować należności, gdyż zadłużenie społeczeństwa z innych tytułów rośnie, o czym informują nas komornicy – dodaje dyrektor Kosobucki.

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Onyx01 2020-07-07 22:04:23

  Dyrektory twoja mać po szkołach kierunkowych a nie potrafią sobie poradzić z odwiecznym problemem który ciągnie się od czasów gdy do liceum jeździłem czyli 20 lat. Wejście tylko drzwiami przy kierowcy i kierowca miał sprawdzać bilet. Wyjście małe bramki otwierane tylko na zewnątrz. Wsio! Druga strona medalu jest taka że kierowcy sprzedawali przebite bilety po złotówce gdy te były po 1.40. Masz ale jak będziesz wysiada oddasz.

  63 18
 • ~Przemo30 2020-07-07 22:06:37

  Teraz królewicz kierowca Cie nie wpuści z przodu, baaa nawet biletu nie sprzeda bo ma barierę z czerwonej tasiemki przeciw wirusowi. :D

  67 83
 • ~Onyx01 2020-07-07 22:08:41

  Wprowadziliście lata temu te cudowne karty. Pamiętam jak dziś "ma to również za zadanie rejestrować ruch na poszczególnych liniach aby lepiej dostosować tabory". Kilka lat później mało oblegane linie, 5 osób na krzyż i jedzie przegubowiec a w godzinach szczytu zwykły autobus gdzie ludzie się nie mieszczą. Tęgie umysły...

  106 7
 • ~Lateks 2020-07-07 22:28:20

  "Główną przyczyną takiego zadłużenia jest brak możliwości egzekwowania należności wynikający z sytuacji materialnej dłużnika lub z jego śmierci."
  No tak , umrzyków będą ścigać, to im się ściągalność poprawi...
  ~Onyx01 od czasu wprowadzenia E-karty ani razu nie korzystałem z kursów ZTZ. Nigdzie się nie spotkałem z takim systemem żeby płacić dwa razy więcej za zakup biletu w autobusie. W innych miastach albo są automaty na przystankach, albo w autobusach lub tramwajach. Tylko Rybnik jest tak wspaniałomyślny że trzeba bawić się w e-karty.
  (P.s. są miasta gdzie funkcjonuje coś podobnego, ale to nie wyklucza innej formy zakupu biletu.)

  43 75
 • ~corona 2020-07-07 22:33:23

  I te zafajdane menele w tych busach. Tyle dobrze że kierowcy na amfie nie śmigają jak w Warszawie. Tam prezydent Trzaskowski na to pozwala. Tutaj jego kolega po fachu sam sobie pozwala na używki. Nic tylko POgonić te towarzystwo.

 • ~Onyx01 2020-07-07 22:38:14

  Wiem. Chociażby Katowice. Potem pojawia się przyjezdny i pogubiony. Bo skąd ma wiedzieć co to e-karta jak i gdzie to zasilić. Logicznym jest zakup biletu u kierowcy. No ale.. siedział na stołku stary komuch oderwany od rzeczywistości, pobierał spora pensyjke za nic, byle dotrwać do emerytury a miasto dawało na to ciche przyzwolenie. Teraz mamy ponoć wykształconego, młodego włodarza na stołku ZTZ z wieloma sukcesami i co? I podstawowe problemy dalej przerastają? Dalej nie wiemy jak się za to zabrać?

  67 9
 • ~Przemo30 2020-07-07 23:31:54

  Ile minusów dostałem. Drodzy kierowcy powtarzam tasiemka was nie ochroni. Bądźcie mili dla pasażerów to i oni się zmienią. To jak was ktos pyta o drogę i jak odpowiadacie pozostawia wiele do życzenia.

  55 13
 • ~Stanisław Nowak 2020-07-07 23:39:58

  odwieczny problem polski - nie umiejętność egzekwowania słusznych przepisów i przyzwolenie władz na taki stan rzeczy. Gapowicze, alimenciarze, niepłacący za mieszkanie itp. to odwieczny problem , bo państwo hołubi menelów pozwalając im żyć bez pracy na zadawalającym ich poziomie stopy życiowej. Obecnie w dobie koronawirusa w komunikacji miasta Rybnik / tysiąc stwierdzonych zakażeń - faktycznie chyba kilka razy więcej / priorytetem powinna być : 1. dezynfekcja w miarę ciągła autobusów. Przykładowo w Dworcu Autobusowym i Placu Wolności stosowanie środków dezynfekujących na miejsca najczęściej dotykane - uchwyty i przyciski.
  2. walka z prowokacyjną jazdą bez maseczki bezczelnych osobników. Karą dla nich może być wykonywanie powyżej proponowanej dezynfekcji.

  52 5
 • ~Onyx01 2020-07-08 00:29:33

  Panie Stanisławie proszę dać już spokojna tym koronawirusem. Wszystko zaczyna się układać w logiczną całość czyli że to było jedno wielkie kłamstwo. Proszę sobie przypomnieć lasy Amazonii. Pożary widoczne z kosmosu. Ludzie wpłacali pieniądze, pokazywali się w social mediach i bach nagle cisza. Kolejny temat Australia, susze. To samo. Gadali głupoty o miliardach zabitych stworzeń. Każdy kto chodził w miarę regularnie do szkoły wie że te zjawiska są normą. W Australii że względu na klimat nie występują procesy gnilne i natura sobie pomaga pożarami wystarczy poszperać w Wikipedii żeby doczytać że takie pożary zdarzają się tam średnio co 2-3 lata i ten ostatni nie był wcale największym. Proszę sobie przypomnieć fejknewsy, zdjęcia przedstawiające niby te zjawiska ale co niektórzy bardziej dociekliwi udowodnili że są to zdjęcia sprzed kilku lat. Proszę sobie przypomnieć początki koronawirusa. Szpitale, respiratory, kilometrowe kolejki karetek, zbiorowe mogiły, stadiony przekształcone w szpitale. Gdzie to wszystko jest? Gdzie te masowe groby? Ludzie chodzili w miejsca pokazywane w telewizji bo sami nie mogli uwierzyć że kilka ulic dalej rozgrywają się takie tragedie. Jak to? Karetek nie słychać, tłumów nie ma. Idą na miejsce a tam nic.. cisza. Co gorsza ich filmy były usuwane z YouTuba. Proszę sobie przypomnieć 400 trumien ofiar koronawirusa. Jak się pozniej okazało bykinro imigranci którzy się utopili płynąć do europy. Proszę pokazać mi górnika, żonę górnika, dziecko górnika, matkę, babkę która zmarła na koronawirusa. Nie ma ani jednego przypadku! Branża funeralna ledwo zipie bo ludzi umiera znacznie mniej niż zazwyczaj. Ludzie przechodzą tego koronawirusa w ogóle o tym nie wiedząc. Gdyby był tak zabójczy i straszny jak się go opisuje ani Pan ani ja byśmy dzisiaj nie wymieniali na tym forum poglądów. A na pewno nie pomoglaby nam w tym dezynfekcja rąk i maseczka ze starej szmaty i gumki od majtek.

  54 28
 • ~77Monia 2020-07-08 01:36:52

  Nigdy bym nie wsiadła do takiego autobusu, usiąść na siedzeniu, gdzie wcześniej siedział jakiś obszczany i zasrany żul - fuuuuuj. Wolę swój czysty i klimatyzowany samochód.

  41 35
 • ~Jan R. 2020-07-08 08:55:39

  Proponuję podobnie zrobić w ZGM-ie.

  23 1
 • ~ 2020-07-08 13:57:26

  masakra jakaś ,w Żorach przejazdy są darmowe a Rybnik idzie na wojnę z kilkoma gapowiczami zamiast iść w ich ślady i promować komunikację miejską jako alternatywę dla samochodu odciążyło by to ruch w centrum przynajmniej ale widać w Rybniku bida i nie stać miasta na takie coś

  19 6
 • ~ 2020-07-08 13:58:59

  lepiej już wsiąść na rower lub w samochód i niech ten ztz umrze śmiercią naturalną

  14 7
 • ~psyche09 2020-07-08 17:30:28

  ~kukulka123

  zastanów się dwa razy potem napisz... Nie każdy, z różnych względów, może bus zastąpić rowerem czy samochodem...
  ZTZ nie wpuszczajcie meneli do autobusów i gapowiczów. Nie masz biletu? Zrobisz sobie spacerek. Z jakiej racji mają du** wozić za darmo, podczas gdy reszta ma bilety jednorazowe bądź miesięczne.
  Wchodzenie tylko pierwszymi drzwiami? Ale wtedy kursy też będą opóźnone, bo zanim gównażeria ze szkół wejdzie... Olaboga... Nie.
  Zaprzestać sprzedaży biletów u kierowcy, ci spoza Rybnika będą musieli kartą bankomatową (o ile bd mozliwosc podejscia do kasownika...)

  6 0
 • ~psyche09 2020-07-08 17:32:32

  ~77Monia

  ześ wszystkich uraczyła swoim tęgim przemyśleniem... Złota myśl dnia.

  8 3
 • ~artefaks 2020-07-08 17:40:10

  Klasyk powiedział ,, spieprzaj dziadu". Monia jednak jest bardziej subtelna i inteligentna od pliku źródłowego

  10 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 745