zamknij

Wiadomości

Gapowicze strzeżcie się! Wzrosła kara za przejazd autobusem bez biletu

2022-01-12, Autor: 

Nie opłaca się jeździć autobusem bez biletu. Tak było wczoraj, tak jest i dziś. Od teraz (12 stycznia) gapowicze zapłacą jeszcze więcej!

Reklama

Jak informuje ZTZ w Rybniku, dzisiaj doszło do zmiany w regulaminie przewozów. Przede wszystkim zmieniła się wysokość kwoty za brak biletu. Jeszcze wczoraj obwiązywał przepis, że za przejazd bez ważnego biletu lub bez ważnej „e – Karty” gapowicz musi zapłacić 160 złotych. Dzisiaj to już jest 200 zł.

Poniżej kolejne zmiany dotyczące dodatkowych opłat:

- 160,00 zł – za przejazd bez wymaganego regulaminem dokumentu potwierdzającego prawo do ulgi lub zwolnienia od opłaty w przejeździe;

- 80,00 zł – za przewóz bagażu lub zwierzęcia bez ważnego biletu lub ważnej „e – Karty”, lub niezgodnie z warunkami przewidzianymi w regulaminie;

- 400,00 zł – za spowodowanie bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy przejazdu;

- 16,00 zł – za brak rejestracji biletu okresowego z „e – Karty” imiennej lub urządzenia mobilnego przy korzystaniu z przejazdu.

Dlaczego wprowadzono takie zmiany? W uzasadnieniu uchwały Rady Miasta Rybnika czytamy, że to było konieczne w związku z dokonanymi oraz planowanymi inwestycjami w zakresie rozszerzenia dostępności do możliwości zakupu biletów (biletomaty, portal pasażera).

W związku z tym faktem, zwiększono również wysokości opłat dodatkowych – do tej pory pasażerowie jako powód braku biletu podawali właśnie niską dostępność do możliwości zakupu biletów – dowiadujemy się.

Do regulaminu dodano też zapisy:

- dotyczące osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – na wniosek Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, jak i powiatowej rady społecznej ds. osób niepełnosprawnych,

- cenie biletu na liniach, które obsługują jedną gminę (inną niż Rybnik),

- możliwości zwrotu biletu, ale zwracana kwota możliwa jest do wykorzystania na przejazdy jednorazowe.

>>Czytaj uchwałę Rady Miasta Rybnika „Regulamin przewozu osób, bagażu lub zwierząt w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku”

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Arteks 2022-01-12
  11:31:11

  18 56

  Niech gapowicz płaci. No i teraz na zasadach analogicznych, za brak biletu parkingowego na parkingach z bramkami powinno się również podnieść opłatę z 50 do 200 zł. Traktujmy na równi gapowiczów z autobusów i gapowiczów na parkingach.

 • ~artefaks 2022-01-12
  11:41:44

  24 6

  @Arteks chciałeś chyba powiedzieć że koszt biletu rocznego niewidocznego wzrośnie od teraz do 200 ? Na koniec roku siła nabywcza zaś będzie wynosiła ze sto pindziesiont.....

 • ~artefaks 2022-01-12
  11:44:02

  29 10

  ,,No i teraz na zasadach analogicznych, za brak biletu parkingowego na parkingach z bramkami powinno się również podnieść opłatę z 50 do 200 zł "
  @Arteks. Płacimy za parking , czy za nimanie biletu ?
  Wesołe jest życie kanara ?

 • ~Chudy324 2022-01-12
  13:46:44

  30 6

  I prawidłowo! Dlaczego ktoś ma jeździć za darmo? Przecież wszyscy się na transport publiczny składamy.

 • ~Lateks 2022-01-12
  14:02:47

  16 5

  Liczenie na większe wpływy z kar za brak biletu, to jak liczenie na większe wpływy do budżetu gdy podnoszą czynsz w ZGM gdzie zadłużenie lokatorów z roku na rok jest coraz większe.
  Swoją drogą to jakaś paranoja 16zł za posiadanie biletu miesięcznego...
  A już kara za brak dokumentu potwierdzającego prawo do ulgi... litości jeśli ktoś posiada prawo do ulgi to powinien mieć prawo dostarczenia odpowiedniego dokumentu, ile jest takich osób w mieście? Przypuszczam że to jakieś wyjątkowe sytuacje...

 • ~ 2022-01-12
  14:05:36

  23 2

  Całe szczęście nie jeżdżę autobusami więc problem mnie nie dotyczy :)))
  Arteks - ma autobus nawet w awatarze jak sięgam pamięcią wstecz co wnioskuję, że świadczy o jego miłości do autobusów.

 • ~Kurt_Wallander 2022-01-12
  14:19:31

  23 3

  @Chudy - za jakie darmo? Na zbiorkom w mieście zrzucamy się wszyscy z naszych podatków, nawet ci nie jeżdżący autobusami. Zaplanowane 113 mln zł na transport piechotą nie chodzi :)

 • ~Arteks 2022-01-12
  16:34:45

  1 23

  @bartezz - a ty tu pierwszy raz czy co? Przecież ja nigdy nie kryję sympatii do transportu - KAŻDEGO. Dlaczego miałbym nie korzystać z autobusów, tym bardziej, że są nasze - rybnickie? Ty nie masz avataru bo być może nie potrafisz go sobie zrobić lub zainstalować. ;) @Kurt - identycznie wszyscy zbieramy się na utrzymanie dróg, parkingów czy sponsorowanie producentów popiołów.

 • ~ 2022-01-12
  17:08:35

  17 0

  Arteks - Zainstalować go mogę każdorazowo przy zalogowaniu w ustawieniach jednak nie robię z siebie błazna dlatego nie jest mi do szczęścia potrzebny avatar :DDD

 • ~Arteks 2022-01-12
  17:39:11

  1 19

  @bartezz - no fakt, avatar może być głupi (np. różowy słonik albo kopcące kominy), może naruszać jakieś normy albo być ukradziony ale może być też zrobiony przez siebie który coś obrazuje. Można nie mieć żadnego pomysłu i go nie mieć. Aby być błaznem wystarczy w swoich wpisach np. histeryzować, bać się i przestrzegać innych przed złowrogimi czerwonymi pasami na drogach. ;)

 • ~ 2022-01-12
  17:51:29

  22 1

  Arteks - żeby być mega błaznem to wystarczy najpierw chwalic się, że ma się pojęcie o mechanice pojazdowej i że nie da się "nabic w butelkę" mechanikowi a dwa zdania niżej chwalic się, że klimę nabija się co roku :))) to dopiero trza być błaznem :)))

 • ~Arteks 2022-01-12
  17:57:23

  0 19

  @bartezz - zupełnie nie, bo można się interesować pojazdami i np. ich historią ale nie trzeba znać się na mechanice. Od tego są fachowcy. Natomiast po co siać jakieś histerie, które w dodatku się w ogóle nie sprawdzają? Nie lepiej zażyć coś na uspokojenie? Można też błaznować szukając zaczepek i trollować. Właśnie to robisz świadomie lub nieświadomie. ;)

 • ~ 2022-01-12
  18:17:06

  19 0

  Arteks - zacząłeś ty pierwszy szukać zaczepki przed chwilą o czerwonych pasach i swoje trolowanie wrzuciłeś w dyskusję, która jest tylko paplaniną z twojej strony. Jeżeli ktoś się chwali, że ma pojęcie o mechanice samochodowej a dwa zdania niżej pisze, że klimę nabija w aucie co roku i twierdzi, że "nie dał by się nabic w butelkę" swojmu mechanikowii" - to robi z siebie pośmiewisko na całego...
  Typowe u ciebie wywołać g...o burzę i zwinąć ogonek a wszystko zwalic na drugiego rozmówcę.
  Wiem, że nie przełkniesz tego przez gardło bo duma ci nie pozwala i to w jakim żyjesz fałszwym przekonaniu ale fakty są prawdziwe i potwierdzone nawet w mediach, że czerwone pasy są nieużytkowane przez rowerki.

 • ~Arteks 2022-01-12
  18:30:51

  0 19

  @bartezz - chcesz coś wypominać sprzed lat - a nie jesteś nawet świadomy co napisałeś godzinę temu... "Arteks - ma autobus nawet w awatarze jak sięgam pamięcią wstecz co wnioskuję, że świadczy o jego miłości do autobusów." Więc to ty zacząłeś trolling być może z powodu nudów lub tego, że nie lubisz tematów związanych z komunikacją miejską. Można jakiegoś tematu nie lubić i napisać coś mądrego - ale trzeba mieć coś zwane intelektem.

 • ~ 2022-01-12
  19:22:21

  17 0

  Arteks - doskonale wiem co pisałem nie godzinę temu lecz po 14 popołudniu jak już. I co w tym złego, że napisałem o twoim awatarze autobusu?? On chyba świadczy o miłości do autobusów w przeciwieństwie gdzie ty wplątałeś temat o czerwonych pasach, które z tym tematem nie mają nic wspólnego "Można nie mieć żadnego pomysłu i go nie mieć. Aby być błaznem wystarczy w swoich wpisach np. histeryzować, bać się i przestrzegać innych przed złowrogimi czerwonymi pasami na drogach. ;)" - i kto zaczął swoje trollowanie i zaczepki z grubego kalibru?
  Właśnie intelekt - gdzie go podziałeś...?

 • ~artefaks 2022-01-13
  07:25:43

  9 4

  Wedle Słownika języka Polskiego :
  Kanar to pogardliwe określenie kontrolera biletów.
  W Żorach jeżdżą darmowe autobusy. Obawa że podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w Rybniku prowadzi do lęku o utratę posady i zarobku. A to się bezpośrednio przekłada na hejtowanie i trolowanie przeciwko dobrze prosperującemu i rozwijającemu sie miastu. Czyli Żorom....

 • ~Arteks 2022-01-13
  11:38:44

  0 9

  @artefaks - osoby niezorientowane takie jak ty łatwo manipulować takimi mitami jak bezpłatna komunikacja. Nie ma bezpłatnej komunikacji tylko jest finansowana z budżetu miasta. Ale to jeszcze nie wszystko bo przecież Żory należą do MZK gdzie za bilety się płaci! Nie płaci się za tzw. BKM - gorszą "siostrę" MZK obsługiwaną malutkimi busikami w których ludzie podróżują w koszmarnych warunkach. Warto porównać sobie dojazd np. do rybnickiej strefy produkcyjnej po Silesii do której autobusami w godzinach szczytu można dojechać z centrum średnio co 8-15 minut. Do strefy na Wygodzie w Żorach linia 8 kursuje 5x dziennie(!!!) Na tym polega bezpłatność żorskiej komunikacji - nie płać za bilet i nie wymagaj. Takie proporcje są na wszystkich liniach. Kolejny temat w którym pokazujesz swoją ignorancję.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767