zamknij

Wiadomości

Ruszają wybory do Rad Dzielnic. Wiadomo już, że nie wszystkie rejony będą miały swoich przedstawicieli

2023-03-28, Autor: 

W czterech pierwszych dzielnicach - Boguszowice Osiedle, Boguszowice Stare, Meksyk i Golejów – odbędą się w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, wybory do Rad Dzielnic. Ważna jest frekwencja – musi wynosić co najmniej 10 procent mieszkańców. Tymczasem wiadomo już, że nie każda dzielnica będzie miała swoją radę. Duże zaskoczenie miało m.in. miejsce w Niedobczycach.

Reklama

Jak informuje rybnicki magistrat, lokale wyborcze będą czynne od 8.00 do 20.00 i mieścić się będą w placówkach oświatowych:

Boguszowice Osiedle - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 im. Jana Brzechwy, ul. Józefa Lompy 6

Boguszowice Stare - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6, ul. Stanisława Małachowskiego 44

Meksyk - Zespół Szkół Budowlanych, ul. Świerklańska 42

Golejów - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, ul. Komisji Edukacji Narodowej 29

Warto pamiętać, że aby wybory były ważne, musi wziąć w nich udział co najmniej 10 procent mieszkańców Dzielnicy, uprawnionych do głosowania – zaznacza Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Nie wszędzie będą Rady Dzielnic

Zgodnie z planem, 2 kwietnia wybory w dzielnicach miały się również odbyć w GotartowicachKłokocinie i Maroko-Nowinach. W tych dzielnicach nie znalazła się jednak wystarczająca liczba chętnych do kandydowania, dlatego w najbliższej, 5-letniej kadencji, w dzielnicach tych nie będzie rad dzielnic. Już dziś wiadomo też, że z tych samych powodów swojej Rady Dzielnicy nie będą miały: Ligota-Ligocka Kuźnia, Niedobczyce, Paruszowiec Piaski, Radziejów, Stodoły, Śródmieście.

Powyższemu zagadnieniu poświęcimy osobny artykuł. Zbieramy komentarze i opinie z dzielnic. Już teraz możemy Wam powiedzieć, że nie są one pochlebne co do zmian, jakie wprowadziło miasto.

Wciąż jeszcze można zgłaszać kandydatów do pozostałych dzielnic:

- Kamień, Niewiadom, Rybnik-Północ, Rybnicka Kuźnia, Wielopole, Zebrzydowice - termin zgłaszania: od 28 marca do 7 kwietnia br.

Smolna - termin zgłaszania: od 11 do 21 kwietnia br.

Więcej o zbliżających się wyborach na stronie TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~Bonifacy Onufrewicz 2023-03-28
    11:55:11

    34 13

    Czy te rady dzielnic w ogóle coś robią ? To raczej wydmuszki dla zachowania pozorów istnienia samorządności do samej podszewki i dobrego samopoczucia ich członków. Chyba,że się mylę.

  • ~ 2023-03-28
    12:44:37

    16 9

    po co radni...lepiej niech sprzedadza wszystko do konca.

  • ~Lateks 2023-03-28
    13:36:56

    11 14

    No i bardzo dobrze, rady dzielnicy nie brali złotówki za swoje działanie, i ciągle mieli jakieś pomysły do prezydenta, radnych i całego UM.
    Chyba najlepiej pokazuje to sytuacja w Stodołach, gdzie ta cała okropna rada dzielnicy dbała o szkołę nie chcą zapłacić urzędowi podatku od nieruchomości. A dziś to pięknie widać jak UM pięknie opiekuje się budynkiem starej szkoły, o takich atrakcjach jak górska rzeka na Rudzkiej to tylko UM potrafi zadbać.
    Przypomnę że rada dzielnicy również niepochlebnie się wypowiedziała o pomyśle zamiany przydomowych ogórdków na drogę dla rowerów na ul. JANIEGO...

  • ~Wertykalny Magik 2023-03-28
    15:13:35

    14 1

    @Bonifacy Onufrewicz
    „Czy te rady dzielnic w ogóle coś robią ?”

    Przeważnie nic albo jakieś głęboko abstrakcyjne działalności w rodzaju zabawa karnawałowa czy ognisko dla samych siebie. W najlepszym razie jest to organizacja festynu czy mikołajek dla dzieci, w najgorszym całkowita patologia jak w przypadku Rady Dzielnicy Północ, gdzie pieniądze wydawano bez jakiejkolwiek wiedzy czy kontroli kogokolwiek.

    Ale pamiętajmy, że nonsens istnienia tych rad wynika z ustanowionych statutów, gdzie właściwie uniemożliwiono ich jakiekolwiek sensowne działanie, a co więcej – w nowej wersji statutów zamiast to naprawić raczej ukierunkowano je, by już tylko i wyłącznie zajmowały się organizowaniem dzielnicowych festynów.

    Nie dziwi więc nikłe zainteresowanie, skoro cała działalność przyszłych RD skupiać się będzie na zorganizowaniu ogniska i wyborze rodzaju kiełbaski.

    Szkoda, bo teoretycznie to jest ogromny potencjał.

    Ciekawie było by też podsumować np. ostatnie 4 lata istnienia tych rad, podjęte uchwały, działania w kontekście wydanych pieniędzy na ich istnienie.

  • ~Wertykalny Magik 2023-03-28
    15:17:43

    17 4

    @Lateks
    „No i bardzo dobrze, rady dzielnicy nie brali złotówki za swoje działanie”

    Raczej jednak rady dzielnicy brali…a właściwie kosztowali.

    Nie mam danych by prawidłowo oszacować koszt funkcjonowania RD w skali miasta. Przedstawię tylko swoje szacunki. Przewodniczący zarządu każdej RD dostaje 600 zł co miesiąc co daje 7200 na rok:
    27 dzielnic x 7200 = 194440 pln
    Razy cztery lata diety Przewodniczących Zarządu:
    4 lata x 194440 = 777600 pln

    Jak podano na stronie UM Rybnik średnia kwota do dyspozycji RD to: 11200 pln

    A więc:
    27 dzielnic * 11200 = 303400 pln/rok
    x 4 lata
    303400 x 4 lata = 1209600 pln

    Razem: 1987200 pln

    A więc w cztery lata całość działalności mogła kosztować prawie 2 mln złotych, ale ZASTRZEGAM tu, że nie mam wiedzy, czy wszystkie rady wydały wszystkie środki, bo niekoniecznie musiały, być może też nie we wszystkich dzielnicach w ogóle rady działały lub przewodniczący zarządu byli powołani.

    Fajnie byłoby zobaczyć generalne podsumowanie działalności Rad Dzielnic i sensu ich istnienia.

  • ~mariusz mewa 2023-03-28
    15:31:40

    17 6

    Rada Dzielnicy pełni ważne funkcje. Np. ktoś musi zorganizować raz do roku festyn. Sami radni są też bardzo potrzebni, mogą wśród znajomych pochwalić się, że są radnymi.

  • ~1floyd 2023-03-28
    19:44:12

    10 4

    Rady Dzielnic. Dla jednych, kółka wzajemnej adoracji, dla innych jakiś dziwny twór, dla miasta źródło różnych problemów. A jak to jest naprawdę? W założeniu, miały być łącznikiem, między włodarzami miasta a poszczególnymi poszczególnymi dzielnicami. Tyle że przez lata, ich rolę skutecznie rajcy miejscy minimalizowali. Kiedyś, w porozumieniu z radami, ustalano plany remontów w danych dzielnicach, zmiany w organizacji ruchu, czy przydziału koncesji na sprzedaż alkoholi. W pozyskiwaniu środków, z budżetów obywatelskich, też rady dzielnic miały swój udział. Ktoś pisze o festynach. Czy to źle, że ktoś próbował zintegrować lokalne społeczności? A to miało miejsce podczas takich festynów, czy pikników. O organizacji w dzielnicach Wigilii dla samotnych seniorów, czy przygotowaniu dla nich paczek świątecznych też warto wspomnieć. Piszą tu o kosztach. Prawdą jest że, zarządy otrzymywały diety. Tyle że sporo spraw ogarniały, własnymi, prywatnymi autami. A to kosztuje. Wszelkie wydatki budżetów rad, były skrupulatnie sprawdzane przez UM. W radach dzielnic, są też inni członkowie. Funkcjonują społecznie, Bez żadnych gratyfikacji. Dziwne? Poświęcali swój czas, by wspomóc działaniami potrzeby mieszkańców swoich dzielnic. Co będzie obecnie? czas pokaże. Jedno jest pewne. Czasy społeczników mijają.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5354