zamknij

Wiadomości

Rozpoczęły się masówki w kopalniach

2020-02-03, Autor: Tomasz Raudner, bf

Górnicy chcieli podwyżek, PGG się nie zgodziło. Związki zawodowe ogłosiły więc pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej.

Reklama

Decyzja o masówkach zapadła 31 stycznia. Poinformował o tym Sztab Protestacyjno-Strajkowy PGG. Sprawa dotyczy pieniędzy, a ale i nie tylko. Pogotowie nakreśliło 4 tematy. Chodzi o:

- wysokość wypłaty 14. pensji za rok 2019;
- podwyżki wynagrodzeń za rok 2020;
- brak przychodów z zakontraktowanego węgla przez spółki energetyczne;
- próbę cichej likwidacji kopalń.

– Prowadzone 30 stycznia mediacje były wielkim rozczarowaniem. Propozycje zarządu zupełnie rozmijają się z oczekiwaniami załóg kopalń PGG. Przypomnę, że strona społeczna w sporze zbiorowym wysunęła postulat 12-proc. podwyżki płac. Tymczasem ostatnia propozycja zarządu PGG, czyli 100 mln zł więcej na tegoroczne wynagrodzenia przy założenia osiągnięcia 150 mln zł zysku w 2020 roku tylko na pozór wygląda imponująco. 100 mln w przeliczeniu na jednego zatrudnionego w PGG daje około 200 zł brutto. To nieco ponad 100 zł na rękę, czyli kilkakrotnie mniej, niż wynikałoby z naszych postulatów – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w PGG, a zarazem szef górniczej „S”.

Zdaniem „Solidarnościmediator ma problemy z bezstronnością.

– Nie jesteśmy też zadowoleni ze sposobu prowadzenia mediacji, bo trudno było się oprzeć wrażeniu, że mediator ma problem, aby zachować absolutnie niezbędną w tej roli bezstronność. Wobec powyższego uznaliśmy mediacje za zakończone i 3 lutego podczas masówek będziemy rozmawiać załogą o dalszych planach - dodał Hutek.

Duże emocje budzi również kwestia sposobu naliczenia nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki. Tu też jest znacząca różnica pomiędzy stanowiskiem związków a stanowiskiem zarządu. Ale kwestie płacowe to niejedyny problem, który sprawił, że na początku tygodnia centrale związkowe powołały sztabu protestacyjny, a w piątek ogłosiły pogotowie strajkowe. Strona związkowa wyraża zaniepokojenie rosnącym zwałami węgla przy kopalniach i brak przychodów za zakontraktowany i nieodebrany przez energetykę surowca. Ogromne obawy strony społecznej budzi też fakt wstrzymania inwestycji m.in. w kopalni Pokój.

Tak jak już związki wcześniej komunikowały, 3 lutego w kopalniach i zakładach PGG odbędą się masówki informacyjne dla pracowników PGG.

Górnicy ruszą na Warszawę? Co przekazali dziś związkowcy na masówkach?

Oceń publikację: + 1 + 110 - 1 - 246

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~Przemo30 2020-02-03 10:49:29

  Ojej, ojej. Znowu im mało. Płaćcie im od razu podwójne pensje to nie będzie problemu z 13,14 pensja.
  Dajcie im jeszcze więcej węgla. Który zawód ma nadal komunistyczne przywileje ??

 • ~MTWWD 2020-02-03 10:53:23

  Tego wongla żoden nie chce kupować i zalego na hałdach o oni chcom podwyżek. Sie we łepetynach poprzeinaczało. Za chwila bydziecie tym wonglem co go nikt nie chce zasypywoć te kopalnie.

 • ~MTWWD 2020-02-03 10:53:53

  Zresztom PIS i tak cichaczem je pozamyko.

 • ~internauta 2020-02-03 11:10:44

  Od początku górnictwa wiecznie in mało, dawno to miało być sprywatyzowane i komu nie pasuje nara , każdy by chciał 2-3 godziny porobić a za dniówkę mieć 500zł ale nie przejmujcie się ci na których głosowaliście na pewno za wami staną w obronie hah

 • ~Barakuda 2020-02-03 11:10:49

  PiS woli węgiel z Rosji. Sprowadza go miliony ton a nasz leży na zwalach. A jak PiS był w opozycji to Pan Błaszczak krzyczał, że wprowadzą embargo na ruski węgiel i że już ustawę przygotowują... Ale was zrobili w jajko...

 • ~MTWWD 2020-02-03 11:13:57

  Górniki nie chcioły pałować sędziów to sie PIS tera bydzie mścić.

 • ~minges 2020-02-03 11:20:29

  Zawsze byłem po stronie górników, ale od pewnego czasu wcale mi ich nie żal. Głównie ze względu na związkowców, którzy ostatecznie przyczynią się do zamknięcia polskich kopalń. Niestety. Nakręcają chłopów, którzy robią w pocie czoła, ale nikt nie powie, że to jest po prostu nierentowne, że miliony się dopłaca, że ciągle liczone są straty – mimo restrukturyzacji sprzed kilku lat. Argument o wykańczaniu polskich kopalń przez ruski węgiel też jest chybiony – kilka lat temu podpisano porozumienia/ kontrakty/zwał jak zwał/ na węgiel z zagranicy, by zaspokoić polską energetykę. A że w tamtym czasie polskie kopalnie nie wyrabiały, to było to posunięcie sensowne. Po latach odbija się czkawką. Niestety nierentowność jest faktem i kwestią czasu jest likwidacja kopalń, przynajmniej tych fedrujących węgiel energetyczny – koszty wydobycia są zbyt duże. A związkowcy nie pomagają. Tak jak w przypadku nauczycieli zlikwidować powinni kartę nauczyciela, tak w przypadku górników – kartę górnika. Niestety, PRL skończył się 30 lat temu.

 • ~Jan Marian 2020-02-03 11:42:42

  Społeczeństwo powinno z nimi zrobić porządek wreszcie, 17 pensji ma mało jeden z drugim i emeryturka 45lat masakra

 • ~Dawid Dziwoki 2020-02-03 12:05:15

  Minges o jakiej restrukturyzacji Ty mówisz? Masz w ogóle pojęcie dlaczego kopalnie są nierentowne? To mi jest żal takich ludzi jak Ty którzy przez zerowe pojęcie o problemach branży i przyczynach jej nieudolności skupiają się tylko na fizycznych pracownikach kopalń obarczając ich za całe zło. Tak jak i w walce ze smogiem, tak i w walce z górnikami jesteście tylko wstanie szczuć na ludzi, którzy sa waszymi przyjaciółmi, sąsiadami, towarzyszą wam w kościelnych ławkach, a Ci na górze się z Was śmieją i kradną, niszczą i manipulują.

 • ~Wasz Stary 2020-02-03 12:14:34

  "Masówki" to powinny być tam zwolnienia :}

 • ~blamaż 2020-02-03 12:18:06

  @Dawid Dziwoki,
  Czy mógłbyś nam w pełni wyjaśnić dlaczego polskie kopalnie są nierentowne i co należy zrobić aby były rentowne?

  90 23
 • ~zza pulpitu 2020-02-03 12:27:35

  Na mój chłopski rozum to jest to prosta matematyka. Jakby ceny polskiego węgla obniżyć do poziomu, w którym przywóz tego surowca z zagranicy stał się nieopłacalny, to i zwały zaczęły by świecić pustkami. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę.

 • ~master4k 2020-02-03 12:39:03

  @ Dawid Dziwoki

  Bardzo proszę o rozwinięcie swojego stanowiska. Zwalać można na różne rzeczy, ale z ostatniego raportu NIK oraz wcześniejszych publikacji osób i instytucji zorientowanych w temacie wynika co jest głównym powodem tego, że akurat ta branża od lat jest kulą u nogi gospodarki narodowej.

  @ zza pulpitu

  Oczywiście, że można, a nawet trzeba, ale wtedy termin "trzynastka" i musiałby się zacząć kojarzyć wyłącznie z rozmiarem klucza nasadowego.

 • ~sympatykrybnika 2020-02-03 12:40:29

  Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki wzięli w dniu 18-01-2020 r. udział w Karczmie Piwnej NSZZ "Solidarność". Oprócz prezydenta i premiera byli tam marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa, oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność” Piotr Duda oraz ministrowie i parlamentarzyści z naszego regionu.
  Przecież była to WSPANIAŁA okazja, żeby załatwić, lobować w sprawie PGG (największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w UE), a konkretnie jego sytuację finansową, jego przyszłość i dzisiejszych potrzeb płacowych załóg pracujących w PGG.
  Co w tej sprawie uczynił Piotr Duda, to ten od Kacperka?
  Na tym spotkaniu (imprezie) nie rozmawiano o czarnym węglu, ale o czarnych owcach!!!

 • ~Barakuda 2020-02-03 12:58:23

  Problem węgla jest dość złożony. Kopalnie są nierentowne bo wydobycie naszego węgla jest drogie. Złoża są na dużych głębokościach i trzeba nakładów aby się do niego dostać i wydobyć. Do tego wysokie są koszty pracy. Takich problemów nie mają w wielu innych krajach gdzie często węgiel wydobywa się metodą odkrywkową a jeśli nie to koszty pracy są tańsze i ostatecznie tona węgla również tańsza. Dlatego rozwiązania są dwa. Pierwszy to prywatyzacja kopalń bo wszystko co prywatne to jakoś działa lepiej i jakoś się opłaca a drugi to nałożenie ceł na importowany węgiel. Pytanie też co jest ważniejsze czy utrzymywanie kilu tysięcy miejsc pracy dotując kopalnie miliardami z budżetu czy tani węgiel i tym samym tańszy prąd czy ogrzewanie czyli więcej pieniędzy w naszych portfelach?

 • ~sympatykrybnika 2020-02-03 13:04:43

  Nasze górnictwo jest na rozdrożu. Wydobywamy z coraz większych głębokości i węglowi z naszych przestarzałych kopalń trudno konkurować z surowcem z importu. Najgorzej jest wtedy, kiedy nie są podejmowane żadne decyzje, bowiem procesy inwestycyjne długo trwają. A są potrzebne szybkie działania, bowiem w przeciwnym wypadku będziemy uzależnieni od znaczącego importu węgla, a także będziemy pewnie sprowadzać z zewnątrz coraz więcej energii elektrycznej.
  A wszystkiemu są winni Fenicjanie wymyślając pieniądz, który między innymi jest miernik wartości towarów.

  62 12
 • ~Barakuda 2020-02-03 13:04:54

  Nie rozumiem tylko jednego. Dopiero co gór icy pili piwo na Barbórce z premierem i prezydentem i tam nikt słowem się nie odezwał na temat sytuacji w górnictwie a dziś jak obaj w/w wrócili do Warszawy to nagle larum. O co tu chodzi? Może to nie byli górnicy tylko aktorzy przebrani za górników? Po PiSie można się wszystkiego spodziewać...

 • ~sympatykrybnika 2020-02-03 13:36:17

  Rozmowy o podwyżkach płac bez oglądania się na rzeczywistość mogą prowadzić do KATASTROFY
  Sytuacja jest wyjątkowo poważna i wymaga olbrzymiej odpowiedzialności zarówno ze strony rządzących, jak i od przedstawicieli górniczych związków zawodowych. Rozmawianie o płacach w oderwaniu od sytuacji ekonomicznej byłoby skrajną nieodpowiedzialnością, grozi bowiem PGG zapaść finansowa. Trzeba było 3, 4 lata temu poważnie rozmawiać między innymi o niezbędnej zmianie organizacji pracy. Potrzebny jest realizm a nie populistyczne hasła.
  Przecież jeżeli górnicy słyszą, że to górnictwo jest kołem zamachowym gospodarki, czy też, że górnictwo jest w doskonałej sytuacji, to trudno się dziwić, że górnicze związki chcą podwyżek.
  A jakież to działania restrukturyzacyjne w PGG podjęto w ostatnich latach? Żadne. Górników trzeba traktować podmiotowo a nie przedmiotowo i nie opowiadać im bzdur, tylko traktować ich poważnie z uwzględnieniem realiów ekonomicznych. O tym, czy trzeba LIKWIDOWAĆ KOPALNIE decyduje EKONOMIA i GEPLOGIA a nie wola POLITYCZNA. Wygrywa ten, kto produkuje taniej a warunki górniczo-geologiczne mamy na Śląsku bardzo trudne. Trzeba poważnie rozmawiać z górniczymi związkami, także o niezbędnych zmianach organizacyjnych a nie fraternizować się i zaklinać rzeczywistość.
  W przypadku negocjacji płacowych prowadzonych w PGG argumenty ekonomiczne przegrywają z politycznymi. Górniczy związkowcy zdali sobie sprawę z tego, że to jest właśnie MOMENT SŁABOŚCI obecnej władzy i postanowili to wykorzystać. Czy się cofną? Zobaczymy, pewnie Solidarność kierowana przez Piotra Dudę zrobi krok w tył, natomiast inne związki, w tym Sierpień 80, mogą obstawać przy swoim. W tym przypadku kwestie polityczne całkowicie biorą górę nad aspektami ekonomicznymi.

  73 16
 • ~Darek Kowal 2020-02-03 16:18:07

  Panowie Gornicy mieszkam na Śląsku i to w centrum od 93roku, zenujace jest ze już wam nasralo równo pod sufit. Jesteście bez honoru ia ambicji, wstyd i żenada patrząc na was. Może swoje leniace baby zagoncie do roboty bo wstyd. Znam górników młodych emerytow którzy się chwalą że mają po pięć a nawet pięć pięćset emerytury i dorabiaja zabierając miejsca pracy innym. Dobrze wiecie jak wygląda praca na dole i przestańcie robić z siebie hieny którym tylko kasa się należy. Wstyd i żenada, wasz wegiel jest bardzo drogi i póki tak będzie pozamykaja wam kopalnie i marnie skończycie. Import zawsze będzie bo takie wasze pazerne zachowanie do tego prowadzi. Policzczie ile pieniędzy kopalnie wasze wydały na karczmy piwne, policzczie ile z tego mieli byście dla siebie. Szukajcie wewnatrz kasy a od nas podatników wara!!!!!. Nie życzę sobie by jakikolwiek rząd dawał wam podwyżki na każde wasze zachowanie. Wara cwaniaki bo to już nie te czasy kiedy robiliście burdy w Warszawie utrudniając miejscowym życie i zostawiając po sobie syf!!!!.

 • ~bonifacy 2020-02-03 17:27:37

  Daj, daj, daj... Ciągle tylko daj i daj... Wiecznie im mało!!

  86 23
 • ~orient 2020-02-03 17:41:36

  Taki górniczy humor radiowy. Dzisiaj puścili wypowiedź górnika co sądzi o tej akcji a on "poleciał" z takim prostolinijnym tekstem: "Zarabiomy tak jak 5 lot tymu, ani mnij ani wiyncyj". I właśnie te "ani mnij" brzmi trochę zabawnie. A może chociaż raz górnicy zgodziliby się "na mnij" skoro sytuacja na rynku cen węgla jest niekorzystna? Nie... no to przecież do nich nie do pomyślenia.

  78 9
 • ~ 2020-02-03 19:09:09

  Związkowcy, nie drażnijcie innych, nie związanych z górnictwem. A ten pracujący na dole, kto ma poniżej 100.000 przychodu rocznie po 10 latach pracy (bez L-4) niech pierwszy napisze pod moim komentarzem

  39 10
 • ~Adas Rybnik 2020-02-03 19:16:59

  strajkujący powinien być od razu zwolniony zpracy ja bym się tak nie pozwolil żeby pracownicy pozwalali na takie wybryki zamknacz kopalnie to nie będą strajkować zaraz bym zwolnil umnie takiego pracownika

  38 23
 • ~sympatykrybnika 2020-02-03 23:37:21

  Niejaki Trzeźwy w netTG.pl napisał: „Powinniśmy protestować w Warszawie, żeby obniżyli opodatkowanie węgla! Przecież PGG nam nie da więcej niż zarobi, bo to doprowadzi do bankructwa. To rząd nas wszystkich opodatkował i ściąga nas potężną kasę! Ile kosztuje metr wyrobiska? Ile kosztują materiały? Ile PGG musi oddać do budżetu państwa za każdą tone wydobytego węgla. Górnicy opamiętajcie się w końcu i zrozumcie, kto tu nam naprawdę winny jest podwyżki.”

  Taki protest w Warszawie o obniżeniu podatków jest dla rządzących nie realny do spełnienia. Budżet musi być zrównoważony, transfery społeczne teraz przede majowymi wyborami spełnione. Drożyzna idzie, z niej ma być zrealizowana DOBRA ZMIANA. Wasze podwyżki to już nie jest DOBRA ZMIANA.

  21 1
 • ~Grzegorz Adamczyk 2020-02-04 13:45:11

  Czyli sprzedac caly przemysl i uzaleznic sie od putina i niemcow to napewno bedzie dobre a my bedziemy pracowac biedrach lidlach i cale PKB za granice .... wstyd

  3 1
 • ~Łukasz Pieron 2020-02-05 09:11:29

  O ile wzrośnie cena energi elektrycznej jeśli wzrosną koszty wydobycia. Państwo nie jest zakładnikiem górnictwa. Kopalnia to nie jest prywatny folwark związkowców.

  2 1
 • ~Łukasz Rekin 2020-02-05 10:32:43

  Ahh te mordeczki z platformy.... i te komentarze dobrze że możecie tu tylko popłakać bo aż szkoda tego czytać i słuchać Takie wam sito zrobili z mózgu Niemcy że to normalnie poezja..... Wystarczy żeby państwo ściągałao z kopalni tyle co z innych firm, jak zabiorą te dodatkowe podatki, daniny to górnictwo samo się odbije, ale wiadomo jak to u nas w kraju. Na puścić jednych na drugich bo zamiast walczyć żebym ja miał więcej wolicie płakać żeby inni mieli mniej i siedzieć u Niemców w kieszeni

  2 1
 • ~igoola 2020-02-05 11:28:23

  ~Łukasz Rekin: jak już będziemy równać podatki do innych firm, nie zapomnijmy o sprawach pracowniczych i emerytalnych

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296