Rozgrywki RALK

2003-12-24, Autor:
Drużyny RALK rozegrały ostatnią w tym roku kolejkę, kończącą jednocześnie pierwszą rundę zmagań.

Każdy z pięciu meczów, które odbyły się w niedzielę miał spore znaczenie dla układu tabeli po pierwszej rundzie, ponieważ naprzeciw siebie stanęły drużyny sąsiadujące w dotychczasowej klasyfikacji.
   Jako pierwsze na parkiecie pojawiły się drużyny UTT i Bearing. Żadna z nich do tej pory nie odniosła zwycięstwa, emocje więc zapowiadały się duże. Początek meczu był wyrównany, jednakże wraz z upływem czasu przewagę zaczęli uzyskiwać zawodnicy Bearingu. Gra UTT po raz kolejny opierała się tylko na indywidualnych akcjach trójki liderów - Marka Krasa, Bartka Reicha i Adama Białdygi. Kiedy w dodatku ten ostatni na początku trzeciej kwarty popełnił swój piąty faul, stało się jasne, że ekipa UTT pozostanie w tej rundzie bez zwycięstwa. Mecz zakończył się wynikiem 106:75.
    W drugim spotkaniu dnia zmierzyły się zespoły Kamanu Racibórz i Chrobrego Jastrzębie. Stawką meczu była siódma pozycja po pierwszej rundzie rozgrywek. Mecz od samego początku miał wyrównany przebieg i żadnej z drużyn nie udawało się zdobyć większej przewagi. Po raz kolejny nie do powstrzymania okazał się lider klasyfikacji strzelców Daniel Atłachowicz z Kamanu. To właśnie jego dobra gra w końcówce doprowadziła do tego, że raciborzanie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. Wynik końcowy to 94:89. Daniel Atłachowicz zdobył w tym spotkaniu aż 46 punktów, z czego 21 rzutami za 3 punkty. Wspierał go Zygmunt Wranik, zdobywca 21 punktów.
    Trzecie spotkanie to pojedynek pomiędzy zespołami Camden Town i Rybnik - Północ. Tutaj stawką było piąte miejsce w tabeli. Na początku zawodnicy grali bardzo nerwowo. Mnożyły się niecelne rzuty oraz straty. Jako pierwsi emocje opanowali zawodnicy Północy, którzy powoli zaczęli zdobywać przewagę. Lepiej radzili sobie także w obronie, ograniczając zwłaszcza poczynania lidera Camdenu, Arka Pukajło, który w drugiej połowie zdobył zaledwie 4 punkty. Końcowy wynik to 80:69.
    Mecz o najwyższe lokaty pomiędzy A&E Sport Styl i Jaworem Rybnik przysporzył sporo emocji. Obie drużyny zaczęły dość ostrożnie, ale skutecznie. Niżej notowana drużyna A&E przystąpiła do tego meczu bojowo nastawiona, co było widać w pierwszej kwarcie w udanych akcjach Karola Kupczaka i Roberta Pietrasika. Bardziej doświadczona ekipa Jawora nie pozwalała jednak na przejęcie inicjatywy swoim przeciwnikom i w drugiej kwarcie objęła kilkunastopunktowe prowadzenie. Druga odsłona to odrabianie strat drużyny A&E. Agresywna obrona doprowadziła, że 19-punktowa przewaga Jaworu stopniała do 7 punktów. Mecz zakończył się wynikiem 88:80.
     Spotkanie lidera i wicelidera - AS Figlo STS Wodzisław i K&K Szkolna Rybnik - toczyło się w gorącej atmosferze. Lepiej zaczęli zawodnicy K&K i praktycznie przez całą pierwszą połowę prowadzili kilkoma punktami. Zakończyli ją 8-punktową przewagą. Drugą połowę lepiej rozpoczęli jednak zawodnicy AS Figlo STS i szybko zniwelowali przewagę. Zdenerwowani zawodnicy K&K zaczęli popełniać błędy i faule, co spowodowało, że na trzeciej kwarcie zakończyli swój występ R. Schinske (5 fauli) i M. Gancarz (przewinienie dyskwalifikujące za uderzenie przeciwnika). Od tego momentu zaczęła się toczyć zacięta gra „kosz za kosz”. W czwartej kwarcie udało się wodzisławianom odskoczyć na kilka punktów. Mecz ostatecznie skończył się wynikiem 97:92 dla AS Figlo STS, które umocniło się na czele tabeli.

W klasyfikacji strzelców prowadzi nadal Daniel Atłachowicz, który do tej pory zdobył 243 punkty.