zamknij

Wiadomości

Reparacje od Niemiec: poseł wstrzymał się od głosu. Radny wysyła go do „reichstahgu”

2022-09-15, Autor: 

Wczoraj Sejm głosował w sprawie reparacji od Niemiec, a w zasadzie już zadośćuczynienia ze strony tego kraju. Większość posłów była „za”. Wstrzymał się za to Maciej Kopiec z Lewicy. Uznał, że to temat wyłącznie polityczny, mający na celu „rozgrzewanie emocji”.

Reklama

Wczoraj (14 września) w polskim parlamencie tematem numer jeden były reparacje, jakich domaga się strona polska od swoich zachodnich sąsiadów. Zdaniem rządzącej koalicji, Niemcy do tej pory nie zapłaciły za wyrządzone zło podczas II wojny światowej.

Podczas prac komisji zamieniono jednak słowo „reparacje” na „zadośćuczynienie”. Jak relacjonuje dzisiaj poseł Marek Krząkała (KO) parlamentarzyści dodali też do projektu uchwały zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.

Po poprawkach, większość Sejmu (418 osób) była „za” przyjęciem uchwały, w tym posłowie Koalicji Obywatelskiej z naszego regionu - Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, czy Krzysztof Gadowski.

Od głosu wstrzymał się za to Maciej Kopiec z Lewicy (jako jeden z 15 parlamentarzystów), co spotkało się z krytyką rybnickiego radnego – Karola Szymury (PiS). Pisownia oryginalna:

Warto zapamiętać, że wśród wstrzymujących się głosów w sprawie reparacji od Niemiec za szkody spowodowane podczas II  był rybnicki poseł Maciej Kopiec. Jak widać „patriotyzm narodowy i lokalny” lewicy jest zależny od położenia. Poseł we własnym parlamencie nie głosuje za ubieganiem się o reparacje dla własnego kraju za okres II . Panie pośle, zachęcam do wyprowadzki do zachodnich sąsiadów i kandydowanie do reichstahgu, jeśli tak Pan tęskni za Niemcami – zwrócił się do Macieja Kopca w mediach społecznościowych.

Co na to poseł Lewicy? Jego zdaniem reparacje od Niemiec są „wyłącznie tematem politycznym, mającym na celu rozgrzewanie emocji”.

To potężny oręż, dany w prezencie Kaczyńskiemu, Macierewiczowi, Kowalskiemu, ludziom szkodliwym, nieodpowiedzialnym, niedbającym o Polskę. To źle, że tak ważne tematy, jakimi są tragedie wojenne, tragedie milionów ludzi, PiS sprowadza do elementu kampanii wyborczej i przykrywania 7-letniej nieudolności. Tracą na tym sprawy bardzo poważne i wymagające bardzo konsekwentnej, rozważnej i skutecznej polityki – wyjaśnił.

Jak podkreślił, emocje nie mogą przesłaniać rozsądku.

Zamiast tracić cenny czas, powodować w domach kolejne kłótnie, rząd powinien w końcu wstać z kolan, na których klęczy przed prezesem i wypracować model rozwoju Polski na najbliższe kilkanaście lat. Tak, mimo że PiS nas od tego odzwyczaił-to tym powinien się zajmować rząd poważnego kraju – oznajmił.

Maciej Kopiec zwrócił uwagę, że w Sejmie są ważne dyskusje inne tematy: „jak zadbać o godne i jakościowe usługi publiczne, jaką mamy mieć edukację, dlaczego zamykamy kolejne oddziały szpitalne, dlaczego dokonujemy cichej prywatyzacji usług medycznych, dlaczego nie dyskutujemy o modelu gospodarki, który jest czymś więcej niż montażownią i źródłem taniej siły roboczej”.

Zdecydowałem nie wziąć dziś udziału w emocjonalnym rozedrganiu, na którym populistycznie żeruje rząd Zjednoczonej Prawicy i wstrzymałem się od głosu w sprawie reparacji. Do tematu wrócimy, gdy tylko krajem będą rządzić prawdziwi państwowcy – dodał.

Zgadzacie się ze zdaniem posła Lewicy?

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 66

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Maksymilian Popeć 2022-09-15
  22:16:35

  13 45

  jawol - Volkswagen nie zapłaci żadnego odszkodowania u nas za Dieselgate, pewnie dlatego że dogadał się z Pisiorami i dał im coś pod stołem... Było łatwe pole do popoisu i co? I nic 000000,00 niemieckiego euro....

 • ~Bernard Jona 2022-09-16
  07:49:51

  57 5

  Niektórzy politycy żeby być zauważeni robią z siebie głupków.

 • ~ 2022-09-16
  08:51:30

  29 66

  Jego mosc pan Krzakala najpierw wypowiada sie w telewizji ze Polska zrzekla sie reparacji po czym dodaje ze nie otrzymalismy odszkodowania z bylego zwiazku radzieckiego za poniesione straty.
  Prosze zadzwonic w takim razie panie Krzakala do putina zapytac o to.
  Rzeczywiscie niektórzy politycy zeby zablysnac robia z siebie idiotow.

 • ~rudobrody 2022-09-16
  09:05:39

  21 56

  Zawsze mnie zastanowiło stanowisko "wstrzymał się". Czyli co? Ktoś nie wie czy jest za czy przeciw w danej sprawie?

 • ~tatianaa456 2022-09-16
  09:24:39

  17 50

  Czy reparacje od Niemiec się nam należą? absolutnie tak. Czy je kiedykolwiek zobaczymy? prawdopodobnie nie. https://rememberme-forever.pl/urny-artystyczne-urny-z-dusza/

 • ~rudobrody 2022-09-16
  10:26:17

  19 45

  "Zdecydowałem nie wziąć dziś udziału w emocjonalnym rozedrganiu, na którym populistycznie żeruje rząd Zjednoczonej Prawicy i wstrzymałem się od głosu w sprawie reparacji. Do tematu wrócimy, gdy tylko krajem będą rządzić prawdziwi państwowcy – dodał."

  A ja oczekuję że osoby będące w sejmie będą zajmowały jasne stanowisko w każdej sprawie, czyli są albo "za" albo "przeciw". Jeśli "wstrzymują się" od głosu to moje osobiste zdanie jest takie że takich osób w sejmie być nie powinno. Tak samo jak nie powinno ich być w radach nadzorczych, radach miejskich itd.

  Nie powinno także być dostępnej opcji "wstrzymał się" w jakichkolwiek głosowaniach (czy to samorządowych czy sejmowych czy jakikolwiek inny poziom).

 • ~Lahcim 2022-09-16
  11:22:57

  22 26

  PIS na arenie między narodowej jest postrzegany jak rozwydrzony bachor drący japę i machający pięściami. Nikt nie traktuje ich poważnie. Dlatego szanse na wywalczenie czegokolwiek wydają mi sie bliskie zeru.
  Pomijając zasadność występowania o reparacje, zgodzę się z posłem lewicy, że w chwili obecnej darcie japy w tej sprawie ma za zadanie chociaż trochę odciągnięcie uwagi od sytuacji gospodarczej w tym kraju.

 • ~TAKI JA 2022-09-16
  16:24:49

  17 22

  Jaki wielki bohater. Gdy kandydował i błagał o głosy wszystko wiedział, wszystko umiał, wszystko załatwi itd, itp. Gdy przyszło do głosowania zabrakło odwagi. Wstrzymanie się od głosu lub świadomy brak udziału w głosowaniu powinno pozbawiać tych państwa z Sejmu i Senatu mandatu posła lub senatora. Pojechał "posełek" do Warszawy i nie ma zdania, ale po dietę łapsko wyciągnie i wie, że to mu się należy

  PANIE KOPIEC . POSEŁ MA GŁOSOWAĆ TAK LUB NIE!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1734