zamknij

Wiadomości

Sejm ustanowił Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Poseł z Rybnika był przeciw

2022-05-13, Autor: bf

Większość z głosujących w Sejmie parlamentarzystów było wczoraj za prezydenckim projektem. Pomysł ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich (który od teraz przypada na 20 czerwca) poparli posłowie z rządzącego obozu, jak i opozycji. Przeciw były 4 osoby, w tym Maciej Kopiec z Rybnika. Jak uzasadnił swój sprzeciw?

Reklama

W Sejmie o Ślązakach, Śląsku i powstaniach

Wczoraj (12 maja) na 54 posiedzeniu Sejmu obecnej kadencji, podczas drugiego czytania przedstawiono prezydencki projekt ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Przypomnijmy, kilka dni temu pisaliśmy o tym, że Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał swój projekt ustawy i skierował go do Sejmu.

Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił z inicjatywą ustawodawczą – czytaliśmy w treści komunikatu na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

»Będzie Narodowy Dzień Powstań Śląskich? Prezydent skierował projekt do Sejmu«

Już podczas drugiego czytania Wojciech Szarama (PiS) podziękował prezydentowi za podjęcie inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie. Z kolei Wojciech Król (KO) zauważył, że około 800 tys. mieszkańców zadeklarowało narodowość śląską, co „pokazuje wyjątkową, skomplikowaną, piękną historię śląskiej ziemi".” Kontynuując wcześniejszą myśl, Marek Rutka (Lewica) oznajmił, że dla zadeklarowanych Ślązaków Śląsk jest małą ojczyzną, która zasługuje na szacunek i uszanowanie swojej kultury. Z kolei Dobromir Sośnierz (Konfederacja) zwrócił uwagę, że Narodowy Dzień Powstań Śląskich powinien przypadać 2 maja.

Państwo inicjatorzy przespali w zeszłym roku okrągłą setną rocznicę - a nawet 101. rocznicę w tym roku, bo 2 maja minął - i teraz na siłę znaleźliście jakąś inną datę, żeby załapać się na okrągłą 100. rocznicę jeszcze w tym roku. Ale przecież to święto ma być na lata, więc nie twórzmy prowizorki – zaapelował Sośnierz.

Ten pomysł jednak przepadł, bo nowe święto pokrywałoby się z Dniem Flagi RP.

Poseł z Rybnika przeciwko projektowi. „To była walka w poprzek śląskich serc”

Przeciwny pomysłowi prezydenta był Maciej Kopiec – poseł Lewicy z Rybnika. Jak zaznaczył, to polska propaganda nazywa walkę zbrojną na Śląsku – powstaniami śląskimi.

Historycy mówią o hybrydowej, niewypowiedzianej wojnie domowej, wojnie polsko-niemieckiej. Tak też widzą to Ślązacy, niezależnie jak zagłosowali w plebiscycie, w którym zabrakło fundamentalnego pytania, czy chcemy, aby Śląsk został niepodległą republiką. III powstanie śląskie było walką zbrojną w poprzek śląskich serc, wojną, w której brali udział polscy żołnierze, polski sprzęt, strzelano polską amunicją, powodując niezliczone dramaty w imię włączenia Śląska do Polski – zaznaczył Maciej Kopiec.

Poseł z Rybnika oznajmił, że zagłosuje przeciw.

Dlatego że moja mniejszość etniczna jest nadal dyskryminowana i pozbawiona prawa do własnego języka – dodał.

Na te słowa zareagował poseł PiS – Janusz Kowalski. Stwierdził, że wystąpienie rybniczanina było „antypolskie i proniemieckie”.

Nie ma mniejszości śląskiej, śląskość to jest polskość. Proszę tego do żadnych antypolskich prowokacji nie wykorzystywać – zwrócił się do Kopca.

Sejm przyjął projekt ustawy większością głosów. Za byli posłowie z naszego okręgu: Marek Krząkała, Krzysztof Gadowski, Gabriela Lenartowicz, Bolesław Piecha, Michał Woś, Adam Gawęda, Teresa Glenc, Grzegorz Matusiak. Przeciw opowiedział się Maciej Kopiec.

„Poseł Janusz Kowalski godo gynau jak Putin”

Na słowa posła PiS zareagował Łukasz Kohut – europoseł z Rybnika.

Poseł Janusz Kowalski godo gynau jak Putin. „Ślązaków nie ma, języka śląskiego nie ma” – dokładnie takie same bzdury mówi Putin o Ukrainie. Ta sama szkoła – nienawiści – stwierdził w mediach społecznościowych.

Łukasz Kohut wraz z Maciejem Kopcem i Moniką Rosą zwrócił się na piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy, by przeprowadzić rzetelną dyskusję o tym trudnym czasie, gdy brat zabijał brata, a sąsiad sąsiada.

W tle były śląskie złoża i mamienie szeroką autonomią Górnego Śląska. Hybrydowa wojna domowa na Śląsku, nienazwana wojna polsko-niemiecka czy powstania śląskie - wszystko tutaj zależy od perspektywy. Nie pozwolimy na zacementowanie jednego tylko punktu widzenia. Domagamy się także uznania języka śląskiego za język regionalny – wyjaśnił.

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~reformatorski 2022-05-13
  14:02:52

  65 58

  Jestem trochę zdziwiony (ale pozytywnie)) że poseł lewicy nie idzie w takim samym nurcie i narracji o powstaniach co do których narosły różne mity. Zachodzi zadziwiająca sprzeczność. Jak wszyscy mogli popierać powstania skoro w plebiscycie większość zagłosowała za pozostaniem Śląska w granicach Niemiec?

 • ~hub381 2022-05-13
  15:20:25

  49 41

  Jakie powstanie ? To była normalna "wojna domowa". Mam 80 lat i pamiętam jak mi ojciec opowiadał o co tam chodziło.
  Następna sprawa,to pamiętam jak prawdziwi powstańcy wyemigrowali do RFN-u po II W.Ś.

 • ~artefaks 2022-05-13
  15:30:37

  63 67

  Jak rocznica obchodów Powstań Śląskich stanie się ,, narodowa" . To przyjadą łysole na czele z brzeczyszczykiewiczem. I będzie czytany apel smoleński. Czy tego chcecie ?
  Poseł Kopiec ma rację że nie chce.

 • ~Arteks 2022-05-13
  15:47:56

  72 49

  W powstaniach brało udział sporo najemników z Zagłębia i Małopolski, inspirowano je z Warszawy. A to zaprzecza tezie, że to był zryw mieszkańców. Przeciwko czemu ludzie na Śląsku mieliby się buntować skoro pod koniec XIX wieku i na początku XX nastąpił niesamowity boom budowlany, przemysłowy, cywilizacyjny, finansowy? Inwestorami i filantropami byli tu wyłącznie Niemcy i Żydzi, a państwo pruskie i niemieckie zbudowało niezłą infrastrukturę (kolej, przemysł, szpitale, szkoły, mieszkania, gaz, prąd). Pewną specyfiką jest to, że niektórzy chcieliby wymazać niemiecki okres prosperity miasta który trwał kilka wieków, a jednocześnie chcieliby skupiać się na kilku tygodniach, w których doszło do bratobójczych walk. Powstania Śląskie to smutny epizod w dziejach regionu. Przeciwko sobie walczyli czasami sąsiedzi lub koledzy z pracy czy szkolnej ławki. ;(

 • ~obywatelgt 2022-05-13
  17:24:42

  52 68

  Czarna owca w stadzie zawsze sie znajdzie.
  Brawo za taka inicjatywe panie prezydencie.
  Powstancy Slascy to chluba narodu.

 • ~umbrtatacici 2022-05-13
  20:54:43

  49 18

  Brawo. Ślonsoki wiedzą jak boło. A Warszawaka niech się bawi.

 • ~palaczzasypowy 2022-05-13
  22:15:24

  33 17

  ~hub381 ty masz 80? chyba w pasie,a co powiesz o powstaniu warszawskim,to było co?

 • ~Ancymon 2022-05-14
  06:39:04

  39 17

  ~hub381 jaka wojna domowa,człowieku wygadujesz głupoty. Druga sprawa gdy hitlerowcy wkroczyli na Śląsk to były już sporządzone listy powstańców których aresztowano .

 • ~Ancymon 2022-05-14
  09:16:03

  38 23

  ~Arteks napisz mi jakie są twoje korzenie bo raczej nie śląskie .Buntowali się przeciwko germanizacji , bo czuli się Polakami . Ciebie jest pewnie wszystko jedno ale tym ludziom nie było jedno i walczyli o wolność w przeciwieństwie do tego pozal się Boże posła ( jeszcze pan żyje , bo żalił się pan że ktoś dybie na pana życie ) Kopca ,to klon Kohuta .Ciągle tylko język śląski , Śląsk to nie polska to Europa ,federalizacja .Kto ci zabrania mówić gwara śląską , to twoi idole z komuny nasprowadzali na te tereny najemników z całej Polski do roboty przyczyniając się do tego że gwara śląska wymarla .Nie tak dawno na przystankach były bilbordy wyborczej " mieszkam w Katowicach jestem europejka "oczywiście nie polką .

 • ~hub381 2022-05-14
  09:32:23

  18 25

  pałaczzasypowy i Ancymon- to pismaki niedouczone. Kto tu mówi o Powstaniu Warszawskim ? A chodzi o Śląsk.
  Przeczytajcie sobie Historię Górnego Śląska ale nie K.Popiołka.
  A zresztą jesteście za młodzi, Nie wiem jak dożyjecie mojego wieku, czy przy"s....u" jeszcze będziecie się trawy trzymać ?

 • ~Ancymon 2022-05-14
  09:44:53

  17 15

  ~hub381 mędrco odpowiedź mi czy powstańcy byli aresztowani po wkroczeniu hitlerowców na tereny śląska i czy były przygotowane takie listy ?

 • ~hub381 2022-05-14
  10:39:23

  20 23

  Ancymonie ! za Hitlera byłem za młody, lecz po 1945 dokładnie pamiętam jak Powstańcy składali wnioski do RFN i kolejno wyjeżdżali, bo dla ówczesnej władzy PRL byli niewygodni.
  Prosiłem abyś sobie przeczytał"Historię Górnego Śląska" i nie będziesz zadawał pytań !
  PS.A może nietórzy nadgorliwcy byli aresztowani ? Ale potem wyjechali do F-u po lepsze życie ?

 • ~Ancymon 2022-05-14
  11:05:02

  27 17

  ~hub381 i wszystko jasne , twoja wiedza jest żenująca , a jeśli chodzi o wyjazd do RFN to wyjechało sporo ludzi ( i prawie każdy ma w rodzinie polskiego -niemca który po kilku latach zapomniał gdzie się urodził i gdzie się wychował ) i pisząc że byli to powstańcy to wypisujesz głupoty (pewnie i byli tacy powstańcy którzy wyjechali ) .Pozdrawiam i bez odpowiedzi bo nie mamy o czym rozmawiać .

 • ~stam55 2022-05-14
  11:16:45

  16 10

  Hub poczytaj sobie o akcji Tannenberg

 • ~hub381 2022-05-14
  12:22:48

  9 26

  Ancymon-pierdo...z i nie solisz.

 • ~rzyt 2022-05-14
  17:34:57

  16 13

  Żadko mi się zdarza zgadzać z ~Arteksem... Ale tu ma rację w 100%. Mam dużo przykładów z rodziny, gdzie powstańcy byli tak zmanipulowani, że zostali "powstańcami". A o ciotkach co z Westfal przyjechały głosować za Polską w plebiscycie to do dziś cała rodzina się śmieje. Tam miały wszystko, a wróciły do ponownego dorabiania się. Poczytać historię Śląska wg Horsta Bienek, prof. Konecznego i wypośrodkować wnioski. O Popiołku nie wspominam, bo nie warto.

  Z posłem Kopcem to ja już nie mam nic wspólnego. Jednak jego krótka argumentacja jest bardzo trafna. Dlaczego RP boi się języka śląskiego i większej autonomii? Może są jakieś powody tego strachu?

 • ~Bernard Jona 2022-05-14
  21:32:01

  2 15

  Znowu nadarzyła się dla niektórych okazja żeby powymądrzać i posprzeczać się na temat zdarzeń które miały miejsce 100 lat temu. Naprawdę czy to jest aż takie ważne?

 • ~Arteks 2022-05-15
  19:31:33

  9 9

  @ancymon - jeśli chcesz kopać w czyichś korzeniach to pokop w swoich. Dokopiesz się ciekawych rzeczy bo Śląsk jeszcze gdzieś do lat 70. był wielonarodowy i prawie każdy kto się tu urodził ma przodków którzy nie mówili po polsku. Moje wpisy nie kwestionują tego, że powstań nie było. Nie wypowiadam się też negatywnie o powstańcach. Zwracam jedynie uwagę, że były inspirowane i nie wszyscy je popierali. Śląsk był wielonarodowy, wielowyznaniowy i tego się nie da zafałszować współczesnymi świętami i uchwałami czy... milczeniem. Okropna akcja Tanneberg o której pisze @stam55 dotyczyła byłych powstańców którzy mieszkali nie tylko na Śląsku ale też w Małopolsce czy Zagłębiu. Zbyt mało się mówi o tym, że sporo powstańców wywodziło się z tamtych regionów. A nie mówi się o tym bo... to trochę nie pasowałoby do modelu że na Śląsku "wszyscy" popierali powstania. A nie wszyscy je popierali i warto też to wiedzieć.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 219