zamknij

Wiadomości

Radni PO o stadionie lekkoatletycznym: „choć piękny, posiada szereg mankamentów”

2014-09-15, Autor: bf
W miniony piątek prezydent Adam Fudali dokonał oficjalnego otwarcia zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. Czerwoną wstęgę przecięli też zaproszeni na uroczystość znani sportowcy z Robertem Korzeniowskim i Arturem Partyką na czele. Klub radnych Platformy Obywatelskiej w Rybniku zwraca jednak uwagę na szereg niedociągnięć. Jakich?

Reklama

- Naszym zdaniem inwestycja była potrzebna, mówiliśmy o tym w 2010 roku. Radni PO poparli przebudowę stadionu przekazując środki z budżetu miasta. Ponadto dzięki wsparciu posła Marka Krząkały udało się pozyskać dotację w wysokości 1 mln złotych z Ministerstwa Sportu. Całą modernizację naszym zdaniem można było jednak lepiej przemyśleć i zrealizować – mówi Piotr Kuczera, szef klubu radnych PO.

Jak podkreśla rybnicka opozycja, stadion choć piękny i potrzebny, posiada szereg mankamentów. - W niedalekiej przyszłości, by spełnić oczekiwania na miarę ambicji miasta ponad 100 tys., będą potrzebne kolejne nakłady finansowe – dodaje Platforma Obywatelska.

Zdaniem radnych, aby spełnić wymagania tzw. kat. IV potrzeba:

- remontu i budowy zaplecza (co było zaplanowane, ale nie zrealizowano): obowiązkowe szatnie, łazienki, toalety, pomieszczenie techniczne, pomieszczenie dla sędziów, gabinet lekarski,
- przygotowanie miejsca do rozgrzewki np. na przylegającym terenie,
- ewentualnie zadaszenie dla sportowców - o ile zawody mogą odbywać się przy niesprzyjającej pogodzie, o tyle zawodnicy powinni mieć miejsce do oczekiwania na swój start.

- Warto dodać, że inwestycja miała początkowo kosztować 6,1 mln złotych, ale ze względu na jej złe przygotowanie przez Urząd Miasta koszt wzrósł do 8,8 mln zł – to 2,7 mln więcej – zdradza Piotr Kuczera.

Opozycja wytyka, że stadion aktualnie nie spełnia norm nakładanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i IAAF na tego typu obiekty. - Władza szybko chciała go otworzyć, więc nie posiada żadnego certyfikatu. W przyszłości będzie można na nim zrealizować zawody lokalne-szkolne, być może po zrealizowaniu niedoróbek zawody o charakterze wojewódzkim, bądź o ograniczonym programie. Wątpliwe jest jednak, by kiedykolwiek odbyły się tutaj pełne zawody ogólnopolskie. To pokazuje krótkowzroczność współpracowników prezydenta przy projektowaniu i realizacji tej inwestycji, zresztą nie tylko tej – podsumowuje radny Łukasz Kłosek po czym dodaje. - Przykład stoi tuż obok stadion żużlowo-piłkarski był wielokrotnie modernizowany, w tym słynna wpadka z niewymiarowym boiskiem, które rybniczan kosztowało ponad 3 mln zł, czy wielokrotna kosztowna modernizacja systemu monitoringu. To efekt złego planowania. Obiekty są oddawane szybko i przed wyborami, a potem wielokrotnie poprawiane już po i tak w kółko – wyjaśnia.

O stanowisko w tej sprawie poprosimy prezydenta Adama Fudalego. Czy podzielacie zdanie klubu radnych Platformy Obywatelskiej?

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~toomann 2014-09-15 13:30:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~miastowy 2014-09-15 13:34:27

  W Polsce długo gada się o inwestycji , potem na szbciocha planuje i projektuje, a potem zamyka budowę przed wyborami. Mają panowie rację, ale jako przedstawiciele PO nie mają moralnego mandatu aby kogoś krytykować. Zwłaszcza jeśli popatrzy się na zarządzanie naszym regionem przez ich szefów na poziomie Województwa.

  24 0
 • ~toomann 2014-09-15 13:40:58

  Uffffff.............. Niech się radni PO zajmą ważniejszymi sprawami - autostradami i drogami oddawanymi "na szybciocha" i "pod wstęgę"... Tam miliardy państwowej kasy (czyli z naszych podatków) są marnotrawione. Ale jakby stadion został otwarty za ich kadencji to byłoby pełno zachwytów i ucinanie wszelakiej krytyki "brutalną walką polityczną". Teraz pasuje? Czy usuniecie?

  16 0
 • ~hub381 2014-09-15 15:12:06

  Tak,niestety"szybko to moża pchły łapać...".Już raz przeżyliśmy sprawę stadonu głównego,który po paru miesiącach trzeba było ponownie modernizować-płyta gł.nie odpowiadała przepisom PZPN-u.Nic nie nauczyło U.M jak ma się remontować.
  Za chwilę dowiemy sie że stadion lekkoatletyczny trza przebudować ! Tak się marnuje społeczne pieniądze w Rybniku.

  14 0
 • ~ 2014-09-15 16:36:49

  A to szanowne grono radnych nie mogło się pofatygować i wytknąć takich błędów w okresie planowania? wiadomo, że lepiej poczekać i zwalić wine na innych, ale w takim tempie to miasto zawsze będzie w plecy - ważniejsza polityka, nie mieszkańcy. Poza tym: patrząc na zdęcia o zadaszenie trybun nie trudno i nawet nie powinno być drogie, mówimy o LA więc tłumów nie będzie i zawodnicy mogą chronić się przed deszczem na trybunach. O zaplecze bym się nie martwił, mówimy o całym obiekcie, czyli szatnie pod trybuną krytą, szatnie w tym starym budyku do remontu przy LA, szatnie za parkiem maszyn, więc budowa kolejnego obiektu rzeczywiście jest potrzebna. ps. czekam kiedy Janik powie że to on a nie Krząkała załatwił kase - chyba jednak urząd składa wnioski itp w oparciu o prawo ustalone i zadbane m.in. przez obecny rząd.

  5 0
 • ~wera 2014-09-15 19:13:59

  Nie trzeba być z PO ,żeby zauważyć fuszerkę. Nie lepiej posłać niezależnego od UM rzeczoznawcę by porównał wykonanie z projektem?
  dodatkowego by stwierdził gdzie się podzialy dodatkowe 2,7 miliona ,czy każdy projekt w którym bierze udział um Rybnika wymaga dodatkowych kilka milionów z kasy miasta na usuwanie niedoróbek?na co konkretnie zostały wydane? nie prawidłowości na stadionie,rudzie a teraz na stadionie LA ,dlaczego i kto za to odpowiada czyli kto komu za co zapłacił i czy było to niezbędne ?bo za te pieniądze gołym okiem widać ,że rewelacji nie ma .

  5 0
 • ~konsior 2014-09-15 20:35:03

  Aż się dziwie, że jeszcze @Arteks się nie wypowiedział, bo przecież on zna się na wszystkim

  7 0
 • ~ 2014-09-15 21:31:48

  Tak na oko to dla widzów tylko tyle miejsca ze dwie podstawowki nie dają rady rozegrać miedzy sobą zawodow.Rybnik ma ponad 100tys mieszkanów.Więc jakie poważne zawody odbędą sie wa tym stadionie?

  2 0
 • ~rybnikus 2014-09-15 22:22:37

  Przeciez był projekt i gdzie wtedy PO była?

  11 0
 • ~ZbigMa 2014-09-15 23:14:40

  Z tego, co wiem to stadion ma przede wszystkim służyć rybnickim lekkoatletom, by mieli możliwość trenowania w dobrych warunkach. Nie bardzo więc rozumiem po co im jeszcze jakieś dodatkowe miejsce do rozgrzewki. Specjaliści z PO naoglądali się ostatnio Mistrzostw Europy w LA w Zurichu (tam był bodajże stadion rozgrzewkowy) i teraz strugają fachowców w stylu "gdzieś coś dzwoni, ale nie bardzo wiemy gdzie". Zaplecza nie ma, ale przecież w każdej chwili można je dobudować, ale może warto najpierw się zastanowić czy warto. Co do ilości miejsc na trybunach, owszem można zbudować trybuny na 5 tysięcy widzów, tylko dla kogo? Ambicji zorganizowania zawodów "Złotej Ligi" to Rybnika raczej nie ma.
  A co do PO to faktycznie, przedstawiciele władzy, która ma na swoim koncie m.in. stadion narodowy z dachem, którego nie można zamknąć w czasie deszczu, nie powinni się wymądrzać w ten sposób.

  6 0
 • ~ 2014-09-15 23:47:32

  Stadion lekkoatletyczny został bardzo fajnie wykonany, w porównaniu z tym, co było to jest niebo a ziemia. Kampania się zaczyna, więc wszyscy będą szukać dziury w całym, co jest normalne, ale fakt faktem, że szatni i siłowni (tzw. zaplecza) to nam nie zrobili. Moim zdaniem powinni zacząć właśnie od tego, ponieważ jest to jakby nie było najważniejszy element, bo tam się przebieramy, myjemy i robimy trening siłowy, a warunki tam są kiepskie. Natomiast nie stadion i szatnie są w rybnickiej lekkoatletyce największym problemem. Problemem jest tu podział na dwa konkurujące ze sobą o środki z miasta kluby (TL Row Rybnik i RMKS). Miasto bardzo mało pieniędzy przeznacza na tą dyscyplinę i ten podział dodatkowo uwydatnia ten problem. Poza tym przez te i inne zaniedbania wielu świetnych sportowców odnoszących sukcesy (bracia Magiera itd.) przestało trenować na rzecz rybnickich klubów i przeniosło się do konkurencji - Sosnowca, albo zakończyło swoją karierę. I uważam, że to jest właśnie największy problem, jaki należy nagłośnić i szybko naprawić, a nie narzekanie na nowo wykonany stadion LA.

  10 0
 • ~Sterling 2014-09-16 14:24:57

  Najważniejsze, że stadion już może służyć dla wszystkich, którzy chcą z niego skorzystać. Jeżeli chodzi o resztę spraw tu przedstawionych, to mam nadzieję, że zostanie to szybko rozwiązane.

  0 3
 • ~werkk 2014-09-16 14:28:03

  Gdzie jest najbliższa myjnia samochodowa warto by lekkoatletom to podpowiedzieć żeby po treningu mogli zmyć z siebie pot.

  1 0
 • ~smr 2014-09-16 22:23:19

  Czyli projekt droższy o 2,7 mln i jeszcze wszystkiego nie zrobili, ale obciach ...

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1223