Sprawa mieszkańców przy ulicy Borki 37C w Rybniku trwa w najlepsze. Wydaje się, że doszło w końcu do przełomu i ZGM znalazł korzystne rozwiązanie dla obydwu stron.
O sprawie mieszkańców ulicy Borki 37C, którzy borykają się z problemem wentylacji i ogrzewania wody wraca jak bumerang, a dotychczasowe rozmowy z mieszkańcami nie przynosiły efektów. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najemców, zaproponował kolejne rozwiązania. Czy dojdzie do porozumienia?
Mieszkańcy pod koniec lipca, podczas spotkania z Joanną Fojcik, wicedyrektor ZGM ustalili, że mają przemyśleć propozycję rozwiązania źródła ciepłej wody w postaci montażu bojlerów elektrycznych. Stanowczo jednak takiemu pomysłowi się sprzeciwili, w obawie o stan instalacji elektrycznej budynku i kosztów energii elektrycznej, jakie wzrosłyby wraz z montażem bojlerów <<Mieszkańcy: ZGM jedno mówi, drugie robi. Grozi nam odcięciem gazu. Czujemy się oszukani (wideo)>>.
Kolejne spotkanie w siedzibie zarządcy odbyło się w miniony czwartek (17 sierpnia). Tym razem Joanna Fojcik przedstawiła alternatywne propozycje ogrzewania ciepłej wody, które spotkały się ze wstępną akceptacją przez mieszkańców.
ZGM zleciło wykonanie ekspertyzy przez niezależną osobę, posiadającą uprawnienia do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w zakresie instalacji gazowych i wentylacyjnych. Na wynik ekspertyzy trzeba poczekać kilka tygodni, ale będzie on kluczowy dla dalszych decyzji.
- Ta opinia ma kilka celów. Pierwszym i podstawowym jest zbadanie i potwierdzenie naszych informacji, że obecne piecyki gazowe, które są w mieszkaniach, mimo że się zawieszają, nie stanowią zagrożenia dla osób tam mieszkających. Po drugie, celem jest ogólna ocena instalacji i pionów. Trzeci to ekspertyza ta, w przypadku wykazania nieprawidłowości, będzie również podstawa do ewentualnego złożenia roszczeń w stosunku do wykonawcy — tłumaczy wicedyrektor ZGM.
Mieszkańcy upierają się, aby zostać przy piecach gazowych. To zaś wymaga pełnej dokumentacji projektowej, a następnie ogłoszenia przetargu. Kluczowa jednak będzie opinia ze zleconej ekspertyzy, która odpowie na pytanie, jaka jest możliwość instalacji takiego rozwiązania.
- Musimy być pewni, że instalacja innych rozwiązań gazowych będzie bezpieczna i skuteczna. Projektant zasugeruje, czy mogłaby być jedna wspólna kotłownia, czy każdy pion musiałby mieć swój piec, czy jeszcze należałoby to zrobić inaczej. My musimy być pewni, że to rozwiązanie będzie bezpieczne i spełniające swoje cele — mówi Joanna Fojcik z ZGM.
Inną propozycją jest podłączenie bloku do sieci ciepłowniczej. To rozwiązanie wydaje się najlepsze dla mieszkańców. Decydując się na tego typu rozwiązanie, również będzie konieczne stworzenie dokumentacji projektowej, więc nie będzie to podłączenie dokonane z dnia na dzień. Jednak wydaje się, że obie strony osiągnęły kompromis.
- Po wstępnych rozmowach z PGNiG możliwe będzie podłączenie budynku przy ulicy Borki 37C do miejskiej sieci ciepłowniczej. Jednak konkretne rozmowy są w toku. Ta opcja ogrzewania wody również będzie wymagała dopełnienia wszystkich formalności i dokumentacji projektowej. Myślę, że realnym terminem realizacji byłaby wiosna przyszłego roku — mówi Joanna Fojcik.
Mieszkańcy obecni podczas spotkania wyrazili największe zainteresowanie tą właśnie opcją dostarczania ciepłej wody użytkowej.
- Nareszcie znalazły się jakieś inne możliwości, a nie tylko bojlery, na które byśmy nie wyrobili z opłatami za prąd. Myślę, jak większość z nas, że podłączenie do sieci ciepłowniczej i bezproblemowo ciepła woda w kranie, to najlepsze rozwiązanie dla nas, ale też dla ZGM-u - mówił po spotkaniu jeden z lokatorów.
Czy to oznacza koniec konfliktu pomiędzy ZGM w Rybniku a najemcami lokali przy ulicy Borki 37C?
Tagi: Mieszkańcy Borki, ul. Borki w Rybniku, spotkanie w ZGM, mieszkańcy Rybnika, ZGM Rybnik, UM Rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
75630Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32740Wiemy, co dalej z KWK Rydułtowy. PGG podjęła decyzję
31821Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
28436Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20976Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+208 / -26"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+124 / -24PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
+108 / -24Mają seryjnego podpalacza z Nowin! Może posiedzieć w więzieniu nawet ponad 7 lat (zdjęcia, wideo)
+80 / -0Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Posypały się pouczenia, są mandaty w parku kulturowym. Radna: to bulwersuje przedsiębiorców
76Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
48Coraz mniej chodzi nas do kościoła, na religię. Katolicki instytut przedstawił najnowsze dane. Jak wypada Śląsk?
35Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
33Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2023-08-21
17:55:00
Wszyscy powinni byc za tym by zakonczyc ten problem jezeli jest taka intencja ze strony ZGM .
~ 2023-08-22
07:20:31
Nie wiem czy taniej nie wyszłyby Was te bojlery niż ciepła woda z sieci.
A tak w ogóle. To dlaczego nie zrobią pieców z zamkniętą komorą spalania?