zamknij

Wiadomości

Przed wydziałem komunikacji kwitnie handel terminami?

2020-08-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kolejki i oczekiwanie – każdy, kto miał styczność z wydziałem komunikacji wie, że to codzienność w tej części Urzędu Miasta w Rybniku. Jeden z naszych Czytelników alarmuje jednak przed osobami biorącymi każdy możliwy termin i handlujący nimi z oczekującymi. „Pomoc” kosztuje 150 zł.

Reklama

- Za pieniądze wszystko można kupić – takie hasło pewnie już nie raz słyszeliśmy. W tym przypadku dotyczy ono handlu terminami w wydziale komunikacji. Szerzej na ten temat pisze do nas Czytelnik:

- Chcąc przerejestrować auto w urzędzie miasta, musi być zarezerwowane miejsce online lub telefonicznie. Zauważyłem, że ludzie, którzy chcą przerejestrować auto, padają ofiarą ludzi, którzy biorą każdy możliwy termin, po czym załatwiają przerejestrowanie za daną osobę, koszt takiej usługi to 150 zł! - alarmuje.

Jak dodaje, rozmawiał z dwoma takimi osobami, które prowadzą tego typu „działalność”.

- Z czego, gdy powiedziałem drugiej osobie, że już znalazłem „pomoc” za 150 zł, pan mi powiedział, że zrobi mi to za 125 zł! Dlaczego nikt na to nie reaguje? Jest mnóstwo osób, które nie umieją znaleźć terminu, a taka grupa zorganizowana robi na tym duże pieniądze. Z tego, co mi powiedziało tych dwóch panów, mają mnóstwo terminów. Codziennie nawet po 10 różnych, o różnych porach – dodaje.

Czy można sobie kupić „wejściówkę” do wydziału komunikacji bez wcześniejszej rezerwacji? Lucyna Tyl z biura prasowego UM w Rybniku stanowczo zaprzecza.

- Z zapewnień Wydziału Komunikacji wynika, że zastosowane w systemie zabezpieczenia programowe nie dają możliwości dokonania rezerwacji na osobę nieznaną z imienia i nazwiska w momencie dokonywania rezerwacji. Nie zostanie też obsłużona sprawa osoby, która nie ma umówionej wizyty. „Kupienie” terminu rezerwacji, nawet wraz z kodem, który jest generowany po udanej rezerwacji, nie daje możliwości załatwienia sprawy innej niż umówiona osoba – wyjaśnia.

Lucyna Tyl dodaje, że system umożliwiający dokonanie rezerwacji terminu wizyty w Wydziale Komunikacji jest uruchamiany co dwa tygodnie, dając możliwość rezerwacji na nadchodzące kolejne dwa tygodnie.

- System jest uruchamiany o godzinie rozpoczęcia pracy UM, czyli o 7.30 – przyjęto taką zasadę, by wyrównać szanse dokonania rezerwacji również tym mieszkańcom, którzy nie mają dostępu do internetu i mogą jej dokonać tylko telefonicznie. Ostatnie odblokowanie terminów miało miejsce 14 sierpnia, o 7.30 – mówi.

Nasz Czytelnik twierdzi jednak, że skorzystał z pomocy konika. Dopytujemy go, jak wyglądał kontakt z „pomocnikiem”.

- Przyjechał pewien pan, podpisałem upoważnienie. Dałem mu 150 złotych i 275 zł opłaty z urzędu. Przyjechał pół godziny później z papierami – wyjaśnia.

W przypadku daniu komuś upoważnienia i dokumentów w danej sprawie – wszystko przebiega zgodnie z prawem. To wyjątek. Inna kwestia to czerpanie z tego korzyści finansowych, co na pewno zainteresowałoby skarbówkę. Pozostaje jeszcze kwestia zaufania do nieznajomej osoby. Dodajmy, że o procederze nic nie wiedziała rybnicka policja.

- Nie otrzymaliśmy do tej pory żadnego zgłoszenia w tej sprawie – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik KMP w Rybniku.

A czy Wy spotkaliście się z podobnymi praktykami? Piszcie w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 53

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
 • ~Lokalny 2020-08-26
  17:19:45

  166 9

  Multi Assist Sp.zo.o.
  ul. Korfantego 11, 44-273 Rybnik

  To firma która świadczy takie usługi. Czyli ma dojścia do urzędników.
  Po prostu skandal. Po co są więc urzędy? Sprywatyzujmy i chodźmy do prywatnych firm. Będzie sprawniej i bez nerwów. Po co utrzymywać tą fikcję.

 • ~aniabab 2020-08-26
  17:28:17

  Moi drodzy Rybniczanie!
  Mam taki problem natury logiczej: syn który miał orzeczenie o niepełnosprawności i je utracił bo ma 16 lat (jest diabetykiem od 8 roku życia) musi złożyć ponowny wniosek- trzeba udać się do powiatowego orzecznictwa o niepełnosprawności i złożyć wniosek: czyli zostawić w skrzynce podawczej. Nie ma nawet mowy o tym żeby wejść i zostawić urzędniczce tenże wniosek. Od 1 września musi pójść do 2 klasy LO dodam że jak w każdej szanującej się szkole jest co najmniej 30 uczniów. W Rybniku czyli czerwonej strefie bez maseczek i temu podobnych. GDZIE LOGIKA??? Pozdrawiam wszystkich urzędników i tym bardziej tych nierobów jakimi są aż przykro czytać nauczyciele, często jedyni którzy go wspierają:((( PROSZĘ SIĘ DALEJ NIE KOMPROMITOWAĆ TYLKO OTWORZYĆ URZĘDY DLA PETENTÓW!

 • ~tf2 2020-08-26
  17:33:06

  83 8

  Lokalny, to było oczywiste. A ty myślisz, że jak się dostaje "fajne numery rejestracyjne"?
  Nie bez powodu UM długie kolejki nie przeszkadzały.

 • ~Arteks 2020-08-26
  17:36:06

  Jeśli ktoś nie potrafi w XXI wieku umówić się na wizytę w Wydziale Komunikacji przez net, niech czeka w kolejce. Nie chce czekać, może zapłacić przedsiębiorczym osobom które wykorzystują sytuację i... ktoś sobie zarobi, a ktoś inny zaoszczędzi czasu. Obie strony powinny być zadowolone. :)

 • ~rzyt 2020-08-26
  17:44:20

  100 7

  Historyk nie jest w stanie zorganizować pracy urzędu z takimi zastępcami... Po co wogóle pisać na tym forum; niereformowalność śródmiejsko-plażowa rządzi Rybnikiem.

 • ~MTWWD 2020-08-26
  17:46:24

  87 14

  Podatki bierom we całości, to chca mieć dostemp do urzędasów i majom robić swoja robota swoja. Nie ino 1 na godzina i reszta chloć kawsko.
  Ubezpieczenie płaca cało składka a drzwi do przychodni pozawierane. Ino prywatnie przyjmujom. We przychodni ino kawa rzerom cały dzień.

 • ~MTWWD 2020-08-26
  17:47:49

  85 13

  ~Arteks Ty rześ je taki durny abo to była ironia ze twojej strony?

 • ~Arteks 2020-08-26
  17:49:09

  25 97

  @rzyt - a powiedz czy rząd PiS zlikwidował kolejki do lekarzy? Do niektórych specjalistów nawet się powydłużały... A przecież człowiek powinien być ważniejszy niż auto czyż nie? Też mi się zdarzyło rejestrować auto i nie miałem z tym problemu bo od niepamiętnych czasów są numerki, a umawianie się przez internet to też usługa która ma już z 10 lat. Jeśli ktoś nie potrafi to stoi w kolejce...

 • ~aniabab 2020-08-26
  17:52:27

  92 6

  Arteks:
  -Jeśli ktoś nie potrafi w XXI wieku umówić się na wizytę w Wydziale Komunikacji przez net, niech czeka w kolejcE:
  -odp: akurat to emeryci i większość nie ma dostępu z nich do innych tego typu apek. Ps nawet jak chcę coś załatwić za matkę to się plujecie że nie mogę bo nie mam uprawnień. Nawet mi było trudno się do Waszego urzędu dostać online:((( zapewniam że jestem w ty biegła.
  -Nie chce czekać, może zapłacić przedsiębiorczym osobom które wykorzystują sytuację i... ktoś sobie zarobi, a ktoś inny zaoszczędzi czasu:
  - tak i tym bardziej niech sobie płacą może to urzędnicy UM dorabiają?? na emerytach???
  - POMYŚL ZANIM KLIKNIESZ

 • ~Arteks 2020-08-26
  17:58:03

  9 113

  @aniabab - akurat emeryci to grupa która ma nadmiar wolnego czasu. @MTTWWD - ale "mosz" teraz zagwozdka i problem do przemyślenia i interpretacji na cały wieczór. ;)

 • ~aniabab 2020-08-26
  18:03:09

  72 5

  Arteks: teraz wiem że jesteś emerytem i masz nadmiar wolnego czasu:) To co napisałeś to żenada, nie mam żadnej zagwozdki zaraz przełączę się na coś pożytecznego. Takie osoby jak Ty powinny się wziąść za coś pożytecznego np. mierzenie temperatury przy wejściu do naszego pięknego UM.

 • ~polk 2020-08-26
  18:39:26

  139 4

  Arteks znów wyskakujesz w temacie, o którym nie masz pojęcie i pie.....sz głupoty.
  Kiedy zdarzyło Ci się rejestrować auto?
  Od czasów zamknięcia urzędu z powodu wirusa numerki nie działają, nie wejdziesz do urzędu jak nie masz umówionej wizyty.
  System uruchomiony był ostatnio w piątek 14 sierpnia o 7:30. O 7.38 nie było już terminów na dwa tygodnie do przodu więc skończ głupoty gadać, że to nie problem. Mnie udało się dopiero za trzecim razem, czyli 6 tygodni czekałem.
  Na rejestrację auta jest obecnie 180 dni i w życiu bym nie zapłacił leserowi pod urzędem, co najwyżej mógłbym mu wypłacić, co innego.
  Urzedasy też oczywiście nie wiedzą o problemie, koleś widoczny jest w urzędzie parę razy w ciągu dnia i tak codziennie, ale urzedasek nie myśli, nie wydaje mu się to dziwne zjawisko.
  Złotousta pani rzecznik, też nie widzi problemu, że Jan Kowalski rejestruje dziennie 10 aut i na inne nazwiska.
  To jest kpina z obywatela taki tekst rzeczniczki, i czasem naprawdę lepiej zamilknąć niż się głupio kompromitować.

 • ~bartezz 2020-08-26
  18:42:34

  88 4

  Arteks - ja przerejestrowywałem pojazd właśnie na tych warunkach, rano o 7:30 będąc w pełnej gotowości kilkukrotnie chciałem klepnąć sobie termin wizyty w urzędzie i serwer był tak przeciążony aż gorący, że nie było szans zarezerwować terminu, musiałem czekać kolejne dwa tygodnie by sobie ustalic termin na rejestrację.
  Jak nie wiesz to się nie "wymądrzaj" bo akurat ta metoda jest niedopracowana i przy takiej ilości chętnych serwer pęka w szwach, nie wszyscy się załapią.

 • ~Arteks 2020-08-26
  19:08:13

  6 95

  @polk - ale co wyskakuję? Napisałem, że podoba mi się czyjaś przedsiębiorczość. Zauważ, że skoro ktoś na tym zarabia - to znaczy, że są tacy którzy potrafią uzyskać numerek przed innymi - więc albo są sprytniejsi albo im się chce stać od świtu przed urzędem. A jak ktoś nie chce latać do urzędu wcześnie rano i płacić komuś za pośrednictwo to może się zarejestrować przez neta. Ja tak zrobiłem i oczekiwałem na termin tak jak bartezz ok. 2 tygodni. Zakup auta należy do nie zakup golarki i taki czas oczekiwania jest czymś zupełnie przyzwoitym jak na coś co rejestruje się raz na kilka lat. @bartezz @polk - może miejcie pretensje do sprzedawców aut (którzy rejestrując regularnie sprowadzane zza granicy złomy blokują miejsca np. mieszkańcom). A przecież mamy w Rybniku multum komisów. Skoro jest tak dużo chętnych - trzeba cierpliwie poczekać. Niedawno pokazywali kolejki aby się zarejestrować w programie dotacji na pozbycie się pieców w różnych miastach. Ludzie stali w kolejkach całą noc... A swoją drogą - macie jakieś inne pomysły czy tylko potraficie to co zawsze czyli droczyć się z innymi komentatorami? Moim zdaniem pomysł aby rejestrować się przez internet na wizytę w UM - jest najlepszym z możliwych jakie udało się wdrożyć. A jeśli ktoś nie potrafi lub nie chce czekać - ma drugą możliwość, być wcześnie rano pod UM lub trzecią - kupić od kogoś numerek za 150 zł. Moim zdaniem to nie jest wygórowana kwota dla kogoś komu bardzo zależy. ;)

 • ~polk 2020-08-26
  19:17:51

  81 1

  Arteks przeczytaj BARDZO uważnie to co za chwilę napiszę, serio:
  Od czasów zamknięcia urzędu z powodu wirusa pod urzędem możesz sobie stać i od północy, nic Ci to nie da, bo Cię nie wpuszczą, uwaga, JEŚLI NIE MASZ WCZEŚNIEJ UMOWIONEGO TERMINU!
  Jedyne wyjście to system, który działa jak działa, dlatego twierdzę, że piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia, chociażby dlatego, że mówisz, że wystarczy postać pod urzędem.
  Jeśli taki "przedsiębiorca" wystawi mi rachunek za usługę to nie ma problemu, jest podaż, jest popyt.
  Jeśli nie, to jest to zwykły oszczust i cwaniak, który nadaje się do sprawdzenia przez US.
  Zabiera innym miejsce by nielegalnie zarobić i na sto procent nie robi tego przez system na stronie UM. W osiem minut znikają terminy na dwa tygodnie.

 • ~Lateks 2020-08-26
  19:30:32

  56 1

  Jak zwykle ~Arteks ma swój świat.
  1) Dostępne terminy są raz na dwa tygodnie z góry. Nie jesteś w stanie w tym czasie dokonać rezerwacji to masz następną okazję za kolejne dwa tygodnie by termin zarezerwować na za miesiąc.
  Pytanie co z terminami nie wykorzystanymi ? Czy urzędnicy łaskawie przyjmą w tym dniu dodatkowe osoby? Wątpię.
  2) Nikomu to nie jest potrzebne, jeździć po Polsce można bez dowodu, przegląd samochodu stacje diagnostyczne wprowadzają do systemu elektronicznie. Tylko pozostaje jeden kruczek to kary za niezarejestrowanie, za niezgłoszenie sprzedaży itp.
  3) Najprostsze rozwiązanie jest najtrudniejsze do realizacji w UM.
  Dać możliwość pracy urzędnikom w nadgodzinach, albo zatrudnić więcej osób do rejestracji samochodów. W końcu za wszystko pobierają opłaty. Budynek i tak stoi nieużywany przez większość czasu. Rozładować kolejkę do zera i nie będzie problemu z kolejką.
  Przy tych groszach co zarabiają urzędnicy to przypuszczam że zawsze znajdą się chętni na nadgodziny i dodatkową premię.

  P.s. Koronawirus pokazał że da się nie karać ludzi za proste rzeczy.
  Dlaczego ktoś musi mieć ubezpieczony samochód który stoi u niego w garażu ?

 • ~Lateks 2020-08-26
  19:32:42

  27 2

  P.s. Numer z upoważnieniem stary jak świat i urzędnicy. Nawet takiego upoważnienia nie weryfikują bo po co. Wiele razy załatwiałem tak w UM bo inaczej starsze osoby by musiały czekać godzinami w kolejce żeby łaskawie urzędnicy przyjęli ich do prostej sprawy jak np. wymiana dowodu rejestracyjnego.

 • ~Arteks 2020-08-26
  19:46:39

  3 61

  @polk - no cóż, system nie jest w stanie zweryfikować kto bierze numerek na zapas, na handel lub autentycznie dla siebie. Masz jakiś lepszy pomysł? Ja nie widzę problemu aby poczekać na swoją kolej do rejestracji kilka tygodni. Auto to nie mydło lub żywność aby kupowało się je często. I nadal uważam, że jak komuś bardzo zależy - niech wykorzysta ten artykuł i tych spryciarzy którzy mają numerki pod urzędem! Jakby mi zależało wolałbym poświęcić te 150 zł. ;) @lateks - mam normalny miejski świat którego ty z kolei tak często nie rozumiesz. :D Nadgodziny i nowe etaty - przecież w prawie każdej dyskusji bardzo ludzi irytuje biurokracja i zbyt dużo środków przeznaczanych na urzędników. A ty byś chciał ją rozwijać...

 • ~polk 2020-08-26
  20:04:42

  62 0

  Arteks z Tobą gadać to jak z baranami rzykać.
  Człowieku zrozum, NIE MA ŻADNYCH NUMERKÓW!!!!
  Nie pobiera się ich już, jest tylko REJESTRACJA INTERNETOWA na konkretny termin.
  Podajesz tam imię, nazwisko i ew maila, przychodzisz na ustaloną godzinę, wołają Cię po imieniu, w urzędzie pokazujesz dokument i rejestrujesz auto.
  Właśnie system bardzo łatwo może wychwycić, że przykładowy Jan Kowalski ma 10 terminów na rejestrację.
  Urzędników też nie dziwi, że ta sama osoba wchodzi za każdym razem z upoważnieniem od innej osoby.
  Teraz chciałbym, żeby tym wszystkimi, którzy zapłacili te 150zł przyszły wezwania do zapłaty. Przecież taki "spryciarz" ma wszystkie Twoje dokumenty i łatwo może wziąć pożyczkę online w kilka minut.
  Dalej byś twierdził, że niech sobie spryciarz zarobi?

 • ~Longina b 2020-08-26
  20:21:25

  46 3

  Szanowna redakcjo portalu.Kolejkowicze /stacze/zarabiają na staniu. w kolejce.Niech w ten sposób zarabiają skoro w Rybniku panuje bezrobocie!Natomiast ten portal wciska mi gówniane reklamy z zapytaniem czy zgadzam się na te reklamy i przetwarzania moich danych osobowych!To dopiero jest peranoja!NIE WYRAŻAM takiej zgody i bardzo proszę nie blokować mi tymi reklamami dostępu do informacji!

 • ~Lateks 2020-08-26
  20:23:04

  30 1

  ~Arteks w każdej firmie jak masz więcej zleceń to albo zatrudniasz dodatkowego pracownika albo proponujesz nadgodziny i premie za dodatkową robotę. To że tam jest wieczna kolejka to nie jest wina ludzi że za dużo samochodów kupują. Wiem dla Ciebie to problem bo uważasz że pod Twoim blokiem tylko ty powinieneś mieć samochód bo prowadzisz DG. Zatrudnienie dodatkowych urzędników to koszt stały, ale pozwolenie na nadgodziny to zwykły przejaw zdroworozsądkowego myślenia. Jeśli jedna urzędniczka potrafi zarejestrować 20 samochodów dziennie to w czym problem żeby przyszła do pracy w sobotę?

 • ~artefaks 2020-08-26
  20:24:22

  14 1

  @~aniabab
  Załatwiałem w orzecznictwie podobną sprawę przez skrzynkę podawczą. I mimo podobnych wątpliwości poszło to nawet dosyć sprawnie, Nieco większy problem był jedynie z zebraniem załączników

 • ~Longina b 2020-08-26
  20:25:22

  22 1

  Szanujemy twoją prywatność!?No to szanujcie i nie wciskajcie kitu.O swoją prywatność zadbam sam,chroni mnie RODO!

 • ~truman20 2020-08-26
  20:29:55

  22 4

  Co w tym dziwnego? Ktoś po prostu wykorzystał niewydolność aparatu państwowego w tym przypadku w postaci wydziału komunikacji. To tak samo jak ze służbą zdrowia - prywatna służba zdrowia w sposób perfidny wykorzystuje potężną niewydolność publicznej służby zdrowia a człowiek wybierając między zbrodniczym wydatkiem na prywatne wizyty a męczeniem się, wybiera niestety prywatny gabinet, w którym kasują ile wlezie, bo wiedzą, że i tak pacjent przyjdzie, nawet jeśli wizyta 5 minutowa będzie kosztowała 1000zł.

 • ~Arteks 2020-08-26
  20:42:09

  3 48

  @polk - nazwałem numerkami system internetowy, a ty od razu wyskakujesz z jakimiś "baranami". Obaj rozmawiamy o tym samym. Ilu owcom ja tu tłumaczyłem już różne proste rzeczy i nie irytowałem się tak jak ty. ;) @lateks - to prawda, że w biznesie tak to działa, ale rejestracja aut dla urzędu to deficytowy, narzucony obowiązek przez państwo, a nie źródło dochodów czy jakiś "biznes". Jeśli przełożysz kogoś w UM do wydziału komunikacji to zabierzesz kogoś z innych ważnych wydziałów więc jednym poprawisz, innym zaszkodzisz. Z kolei zatrudnianie to duże koszty pracy i oczywiście wyposażenie kolejnych stanowisk. Pytanie gdzie je umieszczać? Pamiętam jeszcze czasy kiedy Wydział Komunikacji nie zajmował tego bocznego pomieszczenia po lewej gdzie obecnie są aż 2 nowe stanowiska!
  Moim zdaniem kierowcy (w tym, ja, ty, @polk i inni) muszą sobie zdać sprawę z tego, że zwyczajnie trzeba dłużej poczekać - tak samo w korku jak i na rejestrację - takie czasy, aut zwyczajnie mamy w mieście za dużo z wszystkimi tego konsekwencjami.

 • ~MArudzia 2020-08-26
  21:04:56

  20 2

  Może to jest pomysł dla naszego nadwornego - jest dziura w budżecie miasta, to wprowadzimy dodatkowe myto za pierwszeństwo załatwienia spraw w pałacu, skoro opłatę za parkingi ( czyli myto) można podnosić do jakiś kwot wyssanych z palca, to i z tym dadzą radę.

 • ~rzyt 2020-08-26
  22:46:41

  30 0

  @Arteks nie wierzę, że to Ty piszesz. Jak UM wzywa obywatela do uzupełnienia danych w sprawie daje 7 dni. Jak obywatel chce coś załatwić w swojej sprawie to musi umawiać się na termin do 180 dni. Jesteś urzędnikiem i powinieneś widzieć brak symetryczności w podejściu do problemu.

  Mój przypadek; samochód wykupiony z leasingu czyli zmiana właściciela i umowy ubezpieczenia. O koncesjach na transport nie wspominam. Mogę go używać bez ryzyka w transporcie także międzynarodowym na potrzeby mojej firmy? Zagwarantujesz mi ewentualne pokrycie szkód, gdy ubezpieczyciel z tego powodu się wypnie na mnie? Żyj dalej w tym swoim matriksie partyjno-urzędniczym. W Rybniku w UM nie ma narazie PIS-u, więc nie zmieniaj tematu.

 • ~majster86 2020-08-26
  23:30:08

  31 1

  Arteks w jednym poście piszesz że aut mamy w mieście za dużo a w innym że jakiś czas temu zarejestrowałeś kolejne auto. Tak pisze hipokryta czy totalny tępy debil? a może jedno i drugie? ty dla przykładu powinieneś to auto sprzedać i jeździć tylko komunikacją publiczną ewentualnie rowerem po tych nowoczesnych rybnickich ścieżkach.

 • ~majster86 2020-08-26
  23:40:02

  21 0

  A swoją drogą może warto zgłosić gdzieś ten baner dotyczący prywatności który wyskakuje po każdym przeładowaniu strony? Nie widzę tam możliwości odznaczenia wszystkich pół i zapisania go można tylko zaakceptować wszytko aby mieć spokój. UODO się tym zajmuje czy jakaś inna instytucja?

 • ~vizo 2020-08-26
  23:43:47

  7 0

  Jakie 150 zł ja biorę 50.

 • ~palaczzasypowy 2020-08-27
  00:33:12

  19 0

  w tychach jakoś nie ma problemu,wszystko działa sprawnie

 • ~Wojciech Rekus 2020-08-27
  02:35:32

  6 2

  Nie rejestrowac i tyle, gdzie jest napisane ze trzeba przerejestrować pojazd?

 • ~truman20 2020-08-27
  05:28:03

  18 0

  ~majster86 - nic nie zrobisz, bo jak twierdzą nie zależy to od nich, tylko od reklamodawców. Jak wchodzisz mobilnie, to wywala 4 dupne banery, gdzie albo akceptujesz wszystko jednym guzikiem i odsłaniasz wszystkie swoje dane na cały świat przeróżnym egzotycznym firmom, albo przewijasz się przez gąszcz opcji i wyłączasz wszystko ręcznie opcja po opcji (jeśli w ogóle to się wyłącza) a jednego banera w ogóle nie da się ustawić, bo się wyłącza po kliknięciu ustawień, więc tak jakbyś go zaakceptował. Jesteś zmuszany do odsłonięcia swoich danych tylko po to, żeby wyświetlić ci reklamy, które cię interesują. Jednym słowem ten portal (i inne podejrzewam) nie dbają o twoją prywatność, tylko o swój interes i interes "partnerów" kimkolwiek są. Aktualnie przeglądanie internetu to jedna wielka reklama i trochę gównianej treści pod stertą banerów. Kolejny raz przepraszam, że nie na temat.

 • ~ 2020-08-27
  08:44:23

  18 0

  @Arteks "jeśli ktoś nie potrafi w XXI wieku umówić się na wizytę w Wydziale Komunikacji przez net"

  To ja Ci wytlumacze, jak to wyglada w kraju, ktory nie mial urzedow i mentalnosci odziedziczonej po zaborze rosyjskim.
  1. o starszych ludzi sie dba - dlatego w UK mozna sie poslugiwac ksiazeczkami czekowymi, bo w malej wsi nie postawisz bankomatu, starsi ludzie nie chca robic przelewow i trzymac wiekszej gotowki przy sobie. Zaplaca ci czekiem. (wieksza gotowka to banknot 50 funtowy - nie wszedzie go przyjmuja )
  2. rzeczy takie jak paszport dowod rejestracyjny zalatwisz w calosci przez internet. A jesli nie chcesz zalatwisz to listem - obierasz druczek na poczcie, kolega w pracy potwierdza ze ta osoba na zdjeciu to ty bo on widzi zdjecie i twarz i tyle.
  3. Ty bedziesz mial straszna starosc

 • ~Arteks 2020-08-27
  11:05:10

  2 23

  @palaczzasypowy @rzyt - w rządzonych przez PiS Katowicach media (Katowicenaszemiasto) tak opisują sytuację w WK: "Kolejka gigant przed Wydziałem Komunikacji przy Francuskiej. W efekcie przed najbardziej obleganymi wydziałami – a to właśnie BOM i Komunikacja – tworzą się ogromne kolejki. W poniedziałek wokół rynku stało kilkadziesiąt osób. A dodajmy, że katowicki Wydział Komunikacji już przed pandemią koronawirusa regularnie pękał w szwach, a o tutejszych kolejkach krążyły legendy, teraz sytuacja jest kryzysowa." Ja uważam, że problem wynika ze zbyt dużej ilości aut w naszym kraju. Nie wszyscy wiedzą, że nasycenie autami naszego kraju w przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest już wyższe niż niektórych krajów zachodnich! Nasz rząd też nie zlikwidował kolejek np. do lekarzy specjalistów, na różne zabiegi, na turnusy rehabilitacyjne czy sanatoryjne. A przecież w tym przypadku chodzi o zdrowie i życie. @rzyt - nie wiem dlaczego zadajesz mi takie pytania. Pamiętaj o znanym haśle - twoje auto, twój problem. @majster86 - czyli według ciebie posiadacz auta jest debilem? Mocne sformułowanie. Jeśli chodzi o korzystanie z komunikacji publicznej czy rowerów to też korzystam. Używam auta tylko w sytuacjach tego wymagających i nigdy nie narzekam na korki, kolejki do WK, parkingi i jakość w drogach. Za to stale domagam się równowagi w wydatkach i poprawy warunków dla alternatywnego poruszania się: pieszo, na rowerze, transportem publicznym. Im mniej aut w ruchu - tym lepiej dla naszego miasta.

 • ~Bernard Jona 2020-08-27
  12:13:39

  26 1

  Dla mnie to że urzędasy zamknęli się przed mieszkańcami Rybnika jak w jakieś twierdzy jest sytuacją chorą. Wszyscy inni muszą funkcjonować jakoś normalnie w czasach tej pandemii bo inaczej gospodarka splajtuje. Dlatego też ludzie ponoszą ryzyko i np. sklepy prowadzą normalnie sprzedaż, budowlańcy pracują , transport funkcjonuje, usługi też ale nie Urząd Miejski.
  Jemu nie grozi plajta i tam mogą pozwolić sobie na różne ekstrawagancje z obsługą mieszkańców i pracować na ćwierć gwizdka .

 • ~Grzegorz Sosna 2020-08-27
  23:08:47

  9 1

  Sytuacja w Rybnickim wydziale komunikacji to ewenement na ogólnopolską skalę.
  Raz na dwa tygodnie numerki? Tego Bareja by nie wymyślił.
  Wystawiam około 30 kpl dokumentów do rejestracji nowych pojazdów miesięcznie, te pojazdy w różnych miastach ( Gliwice, Katowice, Wrocław, Warszawa, Tychy, Kraków i pomniejsze rownież okoliczne ) do maks 3 dni są zarejestrowane i odbierane . To co mówj rzecznik UM zarowno tym razem, jak i kiedy komentowała interwencję radia 90 w sprawie odleglych terminów jest zwyczajną bajką. Celową? Hmmm.
  Znam wydział komunikacji od ponad 20 lat i naprawdę nie wiem jakim cudem w przeciągu dwóch lat z wiodącego w pl spadł poniżej dna.
  Przykre to.

 • ~rzyt 2020-08-28
  00:09:26

  13 2

  @Arteks, moje auto, mój problem, a pieniądze z opłat za koncesje to Twoja wypłata. Także podatki, na które to "niby moje auto" się składa.

  Człowieku, jak aut jest zbyt wiele to zakazać je produkować i kupować. Twoje argumenty są takie, że trudno z nim dyskutować. Bo jak UM niewydolny to winny PIS, który nie zlikwidował kolejek do lekarza...
  Teraz wiem dlaczego Ty z tymi lekarzami wyjeżdżasz-są Ci po prostu bardzo potrzebni.

  Jestem Rybniczaninem i nie obchodzą mnie problemy katowickiego UM; płacę podatki na Kuczerę i jego ferajnę i to dla mnie jest ważne.

  Niech więcej spadów POlitycznych pozatrudnia w miejskich spółkach..

  Co jest jeszcze do "spieprzenia" w Rybniku?

 • ~Arteks 2020-08-28
  12:04:44

  1 9

  @rzyt - jaka moja wypłata? Może skończysz już z tymi swoimi natręctwami błędnie przypisującymi kogoś do nie tego zawodu? ;) A jakie są twoje argumenty? Narzekasz na kolejki do rejestracji i masz pretensje jeśli piszę, że powodem tego jest nadmiar aut w Polsce... A przecież to jest główny powód tych problemów! Z nikim nie wyjeżdżam tylko pokazuję przykłady z innych miast i dziedzin. Wszędzie gdzie jest nadpopyt na coś - są kolejki. Poza tym nie robimy jako kierowcy żadnej łaski urzędowi bo z opłat za rejestracje miasto w zeszłym roku otrzymało tylko ok. 3,1 mln zł. Tymczasem na drogi (remonty, budowy nowych, oświetlenie, znakowanie itd) wydano aż 141,8 mln zł. To jest też odpowiedzią dlaczego w czasach pruskich, Webera, a nawet PRL tak wiele budowano w mieście i miasto się rozwijało... Bo nie musieli wydawać tak ogromnych kwot na drogi. Dzisiaj na motoryzacji zarabiają tylko koncerny motoryzacyjne, paliwowe, mechanicy, handlarze autami i myjnie. Dla miast transport to ogromnie deficytowy balast.

 • ~Dariusz Jankowski 2020-08-28
  13:17:48

  5 1

  Arteks Ty taki bywaly w swiecie i nie znasz innych sposobow rejestracji auta??To powiec Ci ze w UK nie musze odwiedzac urzedu zeby auto przerejestrowac.Wystarczy odeslac dowod rej poczta i czekac na nowy.Co do panow dorabiajacych w kolejce....ciekawe czy odprowadzaja podatek od tego co zarobia??

 • ~rzyt 2020-08-28
  13:52:25

  8 1

  @Arteks, fakt w rybnikim UM nie pracujesz....jednak nic nie produkujesz.
  A samochód ciężarowy firmowy to mi potrzebny jest do kościoła.

 • ~Grzegorz Sosna 2020-08-28
  17:13:59

  11 1

  Arteks pierdoły opowiadasz. Kolejek do rejestracji nie ma w Polsce, są w Rybniku i jeszcze dosłownie 2 góra trzech urzędach. Problemem nie jest nadmierny popyt na samochody tylko herezje jakie odczynia urząd miasta zasłaniając się covidem.
  W żadnym urzędzie nie ma pomysłu typu " numerki raz na dwa tygodnie o 7 rano przez dosłownie 2 minuty"
  Po czym petent ma kolejne dwa tygodnie czekać na kolejny piątek i kolejne 2 minuty szans. Ten system w połączeniu z handlem numerkami daje jasny obraz o co chodziło.
  Ktoś zarabia dwa tysiaki dziennie na takim nieprawidłowym funkcjonowaniu urzędu, ktoś inny nagle zaczyna rejestrować auta na upoważnieniu hurtem i urzędnicy tego nie zauważają a rzecznik opowiada banialuki.
  Najpierw chłopie zasięgnij informacji a potem się wypowiadaj.
  Ja dysponuję zestawieniem pojazdów mojej produkcji ( około 30) na które wystawiłem dokumentu w lipcu i które zarejestrowały się w ciągu trzech dni od daty wystawienia dokumentów z czego jeden dzień zabiera wysyłka kurierem do klientów.
  W tym samym czasie w przeciągu miesiąca nie potrafiłem zarejestrować w naszym magistracie swojego samochodu ciężarowego, ba! Nawet nie wiedziałem kiedy dostanę szansę na szansę na numerek.
  Zgadnijcie gdzie w tym czasie był naczelnik tego niesprawnego wydziału?
  Oczywiście że na urlopie.

 • ~Arteks 2020-08-28
  17:40:58

  1 8

  @GrzegorzSosna - ja zasięgnąłem opinii od znajomych z Katowic którzy mają takie same problemy z rejestracją jak w Rybniku, a o kolejkach do Wydziału Komunikacji krążą tam legendy. Nawet poparłem się źródłem które to potwierdzało. A ty czym się podpierasz? Większych pierdoł niż ty nikt tu nigdy nie napisał - odnośnie tego, że smog się bierze z mgieł z nad zalewu. I niestety tylko z tego cię zapamiętałem. ;P @rzyt - czyli przyznajesz, że zmyślałeś odnośnie mojej pracy w UM? No i po co? Z nudy?

 • ~Abisall 2020-08-28
  18:28:20

  7 0

  @Grzegorz Sosna
  Sprawdzam! ( po pokerowemu) - miasta wybrałem losowo
  LUBLIN ( za Dziennik Wschodni)
  "Urząd Miasta tłumaczy, że osobista obsługa interesantów jest ograniczona ze względu na trwającą epidemię
  To jest żenada – ocenia nasza Czytelniczka, która próbuje zarejestrować samochód w miejskim Wydziale Komunikacji. Jest oburzona długim czasem oczekiwania na przyjęcie przez urzędnika. Ratusz tłumaczy, że osobista obsługa interesantów jest ograniczona ze względu na trwającą epidemię.
  – Przyjęcia odbywają się tylko po telefonicznej rejestracji, jedna osoba na 30 minut – pisze do nas pani Agata i dodaje, że samo dodzwonienie się do urzędu wymaga cierpliwości i szczęścia. – Kolejka przed budynkiem, ciągła awantura, a nie daj Boże coś zagadnąć do ludzi, to by człowieka ukamienowali, że może chce się wepchnąć. [...] Na stronie internetowej możliwość rezerwacji wizyty w kolejnych dniach jest odblokowywana automatycznie z dwutygodniowym wyprzedzeniem "
  Toruń ( za Toruń Nasze Miasto)
  "Ze względu na pandemię, aby zarejestrować czy wyrejestrować samochód, trzeba się wcześniej umówić na wizytę w urzędzie. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, a bilety rozchodzą się jak ciepłe bułki. Czy obleganego Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Torunia, nie może wzmocnić kadrowo?
  Zgłosiła się do nas Czytelniczka, która ma problemy z zarejestrowaniem auta. Ze względu na pandemię, przed wizytą w Wydziale Komunikacji UMT przy Wałach gen. Sikorskiego trzeba się ustawić w kolejce. Rezerwacja terminu odbywa się przez internetowy system kolejkowy na stronie Urzędu Miasta Problem w tym, że w najbliższym miesiącu wolnych terminów już nie ma."

  Wolsztyn ( za elka.pl)
  "W dobie koronawirusa w Starostwie Powiatowym w Wolsztynie, podobnie jak w wielu urzędach, na wizytę trzeba się wcześniej umówić. Do tego celu służy specjalny system kolejkowy. - Staramy się umawiać na godzinę, żeby nie doprowadzać do gromadzenia się petentów, i ograniczać kontakt - powiedział starosta.

  W ostatnim czasie jednak kolejki do starostwa były coraz dłuższe. Po powrocie z urlopu starosta zlecił analizę rejestracji do wydziału komunikacji.
  - Okazało się, że z jednego adresu IP było 180 rezerwacji, z czego wykorzystano tylko 40. Na pozostałe, 140 umówione godziny, nikt nie przyszedł. Natomiast z drugiego IP zarezerwowano 130 wizyt, na których nikt się nie pojawił - powiedział J.Skrobisz."

 • ~Arteks 2020-08-28
  18:48:24

  1 7

  @DariuszJankowski - nie znam bo przecież nie korzystałem z tego w UK. Korzystałem w Niemczech i było sprawniej niż w Polsce ale w Niemczech wszystko działa lepiej i sprawniej. Pomysł brytyjski jest ok - ale jest do zastosowania w naszym kraju w którym nie brakuje kombinatorów, złodziejstwa motoryzacyjnego, składania pojazdu z kilku powypadkowców?

 • ~rzyt 2020-08-28
  19:07:08

  7 1

  @Arteks, są jeszcze inne urzędy i można tam pobierać pensję czy dietę. Nigdy nie napisałem że pracujesz w Rybniku, ale kiedyś...?

 • ~Arteks 2020-08-28
  19:22:56

  3 8

  @rzyt - a może to ty czerpiesz jakieś dochody z urzędowych diet i pensji i myślisz, że inni mają tak samo? Wujek prezydenta Dudy np. zasiada od niedawna w Radzie Nadzorczej PKP CARGO. Takie rady, spółki to fajny wymysł współcześnie rządzących na upychanie tam swoich krewnych.

 • ~foka 2020-08-28
  20:16:34

  7 0

  Czy ludzie nie wiedzą że istnieje skrzynka podawcza?
  W moim wypadku skompletowałem wszystkie dokumenty do rejestracji - dokonałem opłaty - wrzuciłem do skrzynki podawczej w środę - w poniedziałek miałem auto zarejestrowane (w tym czwartek było święto - Boże Ciało , a w piątek UM wybierał wolne za 15.08)
  Oczywiście Pani z WK proponowała aby poczekać aż będą terminy w systemie oskar - na moje pytanie o skrzynkę podawczą na chwil zamilkła i powiedziała że też można....

 • ~rzyt 2020-08-28
  22:52:01

  6 2

  @Arteks, wujek ciotki szwagra.... jedź na wczasy i odpocznij sobie, nie dojdzie Cię tam słońce przyrzekam to Tobie.
  Argumenty Danuty Waniek, gdy pytano się ją o wykształcenie prezydenta Kwaśniewskiego.
  Odpowiedź zaczynała od słów " a ja problem ujmę inaczej...." i ble, ble, ble.

  Widzisz podobieństwo?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1700