zamknij

Wiadomości

Prezydent chce ograniczyć wjazd na nowy deptak. Czy to dobry pomysł?

2014-08-19, Autor: Wacław Wrana
Trwa budowa deptaka na ulicy Powstańców i Sobieskiego. Do końca prac jeszcze daleko, ale na nowym bruku już pojawiają się plamy po oleju samochodowym. Prezydent Rybnika sygnalizuje, że zamierza znacząco ograniczyć w tym miejscu ruch samochodów.

Reklama


Tak jest obecnie


W Rybniku co kilka lat odżywa dyskusja na temat wjazdu i parkowanie w ścisłym centrum miasta. Obowiązujący obecnie system, w uproszczeniu można streścić tak: przy wjazdach do Rybnickiej Stref Śródmiejskiej od ulicy Raciborskiej, św. Jana, Powstańców i Zamkowej stoją znaki zakazu ruchu w obu kierunkach. Nie dotyczą one: taksówek, rowerzystów, służb miejskich, posiadaczy  kart RSŚ, maksymalnie 3 pojazdów dojeżdżających do Urzędu Stanu Cywilnego i dostawców towarów. Dodatkowo, wjeżdżający na rynek muszą pobrać bilet, który określa półgodzinny czas postoju.System do końca się nie sprawdza. Prócz samochodów dostawczych w ciągu dnia na płycie rynku parkuje niekiedy nawet kilkanaście samochodów. Spora część z nich zdaje się również nie przestrzegać ograniczonego czasu postoju.

Tak ma być w przyszłości

Bezkarne wjeżdżanie na rynek, a w przyszłości na zmodernizowany deptak, chce ukrócić prezydent Rybnika. Zapowiada, że przy wjeździe na ulicę Sobieskiego (obok Rossmanna), na ulicy Powstańców i św. Jana staną słupki blokujące wjazd. Będą się opuszczać tylko posiadaczom zezwoleń w postaci elektronicznych kart. Uszczelnienie systemu ma spowodować, że prawo wjazdu do ścisłego centrum będą mieli tylko właściciele nieruchomości oraz dostawcy towarów. - Uważam, że te ograniczenia są niezbędne, aby w tym miejscu zapanował porządek i aby piesi na deptaku mogli czuć się dobrze – komentuje Adam Fudali.

Czy propozycje prezydenta się sprawdzą, ma wątpliwości przedsiębiorca z ulicy Kościelnej, właściciel sklepu Szkolak – Paweł Polok. Jego zdaniem, nowinki elektroniczne nie są „lekiem na całe zło”. - Proszę zauważyć, że mamy już w centrum Rybnika monitoring za setki tysięcy złotych i jakoś Straż Miejska nie potrafi skutecznie wykorzystać go, by zaprowadzić w Śródmieściu porządek – uważa przedsiębiorca.

Jego zdaniem lepsze byłoby inne rozwiązanie. - Na początku lat 90-tych przy wjeździe na rynek stał po prostu strażnik miejski i decydował kto może wjechać, a kto nie. Po pewnym czasie wiedział doskonale, które z wjeżdżających aut należą do mieszkańców i dostawców. Nie było mowy o tym, aby na rynku parkowały przypadkowe osoby. Gdyby wprowadzić takie rozwiązanie nasi strażnicy w końcu mieliby co robić – stwierdza Paweł Polok.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy system wjazdu i parkowania w Rybnickiej Strefie Śródmiejskiej należy zmienić? Które z proponowanych rozwiązań sprawdziłoby się najlepiej?

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~raffo85 2014-08-19 14:19:41

  mimo wiecznych ogromnych korków w naszym mieście uważam, że pomysł jest dobry żeby auta nie jeździły po nowym deptaku i po rynku. niech wjazd mają tylko dostawcy w godzinach wczesnoporannych

  95 8
 • ~Robin Tell 2014-08-19 14:48:14

  Powinno się dopuścić wyłącznie ruch pieszy, a jeżeli ktoś z różnych względów nie może lub nie chce to należy mu umożliwić przemieszczanie się w lektyce.

  48 7
 • ~schiphol1 2014-08-19 15:20:13

  oby, może wtedy przestaną się wozić buraki w starych golfach, czy innych białych porsche...

  55 2
 • ~schiphol1 2014-08-19 16:14:38

  a pan Polok też lubi swoje cztery litery przewieźć bez celu po Rynku, więc niech teraz nie gada farmazonów...

  55 3
 • ~agulec 2014-08-19 16:31:31

  Propozycja ograniczonego ruchu w "centrum" już była dawno temu i jak widać nie sprawdziła się -na rynku i pobliskich uliczkach jest "parking publiczny" ,tak samo zapewne będzie tym razem

  15 3
 • ~Sterling 2014-08-19 16:54:16

  Niezależnie od tego, która propozycja jest lepsza jedno dla mnie jest pewne: na rynku i deptaku trzeba ograniczyć ruch samochodów do minimum.

  46 0
 • ~ 2014-08-19 17:20:57

  Czy o wszystkim musi myslec prezydent Fudali,Jest w Starostwie referat komunikacji w Urzedzie Miejskim wydzial komunikacji.Sporo ludzi by rozwiązac problem.

  15 0
 • ~Arteks 2014-08-19 17:33:04

  W Krakowie na rynku czasami można zobaczyć 1 lub 2 auta - i to wyłącznie sanitarka albo policja. W Rybniku przeważnie stoi 10-15... A przecież rybnicki rynek jest dużo mniejszy niż krakowski. Tam jakoś można było i właściciele kamienic i sklepów czy restauracji przyzwyczaili się do tego, że nie ma w ciągu dnia możliwości wjazdu i koniec. Mimo tego, że na rynku jest Empik, w Sukiennicach Carrefur-Express, na rogu rynku kilkupiętrowy dom handlowy, a wokół rynku księgarnie, sklepy z odzieżą, pamiątkami, restauracje, banki itd. Zapewne też na początku były głosy sprzeciwu ale później przyzwyczajono się że jest to strefa bez ruchu. Kategorycznie uważam, że rybnicki rynek to powinna być strefa bez samochodów! I to nie tylko w określone godziny ale cały czas!!! Wyjątek dla służb miejskich i ratunkowych. Nawet osoby niepełnosprawne nie powinne dojeżdżać na rynek autem - mogą przecież poruszać się wózkami, a nie jest żadną tajemnicą fakt, że niepełnosprawność w przypadku kierowców samochodów jest obecnie nagminnie wykorzystywana. Rynek i najbliższa okolica to powinna być przyjazna sfera dla spacerujących, dla rodzin, dla osób które przysiądą na ławce czy tzw. "ogródkach". Rynek, Sobieskiego, Zamkowa, Rynkowa, Raciborska (do skrzyż. z Curie-Skłodowskiej) to powinne być miejsca BEZ RUCHU AUT. Dlatego że stosunkowo blisko z tych miejsc do publicznych parkingów z których można na wózkach dowieźć przesyłki czy towar.

  18 0
 • ~Arteks 2014-08-19 17:43:06

  A na Powstańców czy na pl. Kościelnym ruch mógłby odbywać się np. do godz. 13.00 tak aby popołudniami i wieczorami ulice te były całkowicie puste. Zaraz wyjaśnię dlaczego rynek i okolice powinien być całkowicie pozbawiony ruchu. Nie tylko chodzi o strefę dla pieszych i ich bezpieczeństwo. Popatrzcie jak wygląda płyta rynku po 20 latach od remontu, jest bardzo zniszczona - głównie dzięki autom! Na Rynku mamy wgłębienia, pęknięcia, spora część bruku jest pobrudzona od oleju silnikowego. A to zdjęcie z boku najlepiej pokazuje, że auta na rynku - to nie jest estetyczny widok. Ale obawiam się, że władze miasta znowu zachowają się jak "galet" który się trzęsie na półmisku bo wystarczy że 2-3 kamieniczników zacznie pokrzykiwać i będzie po staremu. Bo zawsze ten kto głośniejszy liczy się bardziej, a te tłumy pieszych które muszą się przeciskać między zaparkowanymi autami albo uważać żeby nie zostać potrąconymi - nie liczą się dla władz miasta... Obecnie tak źle, że każdy może wjechać na Rynek - kupić szampon w Rossmanie i po 20 minutach odjechać. Zauważyłem, że nikt tych listków z biletomatów nie kontroluje. Nikt nie sprawdza w jakim celu ktoś wjeżdża na Rynek i czy jest to konieczne czy też nie. Auta stoją godzinami, inni w sile wieku i bez ciężkich zakupów wsiadają sobie do aut jakby Rynek był parkingiem... Kompletna paranoja.

  11 0
 • ~ 2014-08-19 18:13:07

  Obecne przepisy są wystarczające i dobre. Wystarczy by Strażnicy Miejscy i operator monitoringu ruszyli do roboty i zaczęli te przepisy egzekwować zamiast kręcić się bez celu

  29 0
 • ~Jan R. 2014-08-19 20:14:36

  Czy pan Adam Fudali, niestety jeszcze prezydent miasta, jest w posiadaniu jakiejś ekspertyzy wyjaśniającej w jakim stopniu lodowisko i te setki ton piasku przyczyniły się do zniszczenia płyty Rynku? Pytam, bo prezydent na prawie wszystko ma jakieś ekspertyzy, którymi podpiera się jak, nie przymierzając, kryką.

  0 4
 • ~Tomek_81 2014-08-19 20:31:22

  Ograniczenie ruchu to dobry pomysł i decyzja w tej sprawie już ponoć zapadła. Co do Pana Pawła to można zrobić wyjątek dla furmanek...http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,kandydat-na-senatora-przemawial-z-furmanki,wia5-3266-19778.html

  10 0
 • ~swistak 2014-08-19 20:43:16

  cokolwiek dotyczy zakazu swobody obywatelskiej ,już mnie wku@#$%a.

  0 24
 • ~RNM 2014-08-19 20:44:58

  Cytat: "Bezkarne wjeżdżanie na rynek, a w przyszłości na zmodernizowany deptak, chce ukrócić prezydent Rybnika. Zapowiada, że przy wjeździe na ulicę Sobieskiego (obok Rossmanna), na ulicy Powstańców i św. Jana staną słupki blokujące wjazd" Ciekawe w jaki sposób słupki przy wjeździe na Sobieskiego przy Rossmanie i na ul. Św Jan ograniczą wjazd na Rynek Pan Adam Prezydent Fudali chyba dawno nie był na rynku i nie wie o czym mówi. Arteksowi powinniśmy zafundować wycieczkę do Krakowa żeby więcej głupot nie pisał. Pomimo, że jego tożsamość jest powszechnie znana niestety sam ją ukrywając pozbawił się głównej nagrody w konkursie – kto jest najlepszym klakierem kandydata PIS (!!!!!) Adama Fudalego na Prezydenta Miasta Rybnika

  0 3
 • ~roger 2014-08-19 20:52:49

  RNM popieram Twoją wypowiedź. Artex to zapewne PiSior z Jastrzębia, który tylko tu wypisuje bajki i ma największą ilość negatywnych ocen :)

  0 5
 • ~Arteks 2014-08-19 22:25:16

  @RNM - nie musisz mi fundować żadnej wycieczki bo mnie na nie stać ;) Żadnym klakierem nie jestem, a władze miasta od lat krytykuję za to, że nie potrafią rozsądnie rozwiązać problemu ruchu na rynku. @roger - chyba jeszcze nikt mnie na tym forum tak nie obraził jak ty ;) Arteks z Jastrzębia, no wiesz co... Pochodzić z takiej wiochy jak Jastrzębie w którym rynkami są przyblokowe place to naprawdę wstyd. Nie dziwi mnie to, że tak hejtujesz Rybnik bo przecież chwalenie się twoim Jastrzębiem absolutnie nie przystoi i byłoby zupełnie nieprzekonywujące. Nie tylko w Rybniku ale w całej w Polsce. Jedynie hejting ci pozostał...

  0 3
 • ~jurempus 2014-08-20 08:08:48

  ale wy macie problemy...

  1 0
 • ~superelektro 2014-08-20 08:14:07

  Arteks, wyluzuj i nie spinaj się tak. Co by nie pisać to do metropolii Rybnikowi jeszcze co nieco brakuje i nie załatwią tego świetlne tablice na przystankach czy inne gadgety które dla mieszkańców mają znaczenie marginalne. Nie tak dawno byłem służbowo we wsi która ma 4 X więcej mieszkańców niż Rybnik a jej mieszkańcy nie mają nic przeciwko temu. Ha, podejrzewam że i Tobie by się tam podobało. I myślę że pozbył byś się kompleksów mieszkając w takiej wsi.

  1 1
 • ~dropsy 2014-08-20 08:23:25

  Miasto jest bardzo rozrzutne jeśli za ponad 300 tyś montuje elektroniczne słupki. Jeżeli ruch pojazdów ma być ograniczony do minimum to czy zwykłe żeliwne słupki na klucz nie wystarczą. No i każde uszkodzenie takiego słupka będzie kosztowało kolejne kilka tyśięcy. Nie podoba mi się ten pomysł jest bardzo drogi.

  7 0
 • ~superelektro 2014-08-20 08:37:22

  Ale jaki nowoczesny ! Tylko że znając złośliwość rzeczy martwych należało by pamiętać aby miały również uruchamianie awaryjne żeby nie było tak że płonie budynek a straż stoi na bramce. Komu przeszkadzało dotychczasowe rozwiązanie ? Według mnie i wielu innych było bardzo fajne. Należało by jedynie uczulić " parkingowych" na pilnowanie czasu dozwolonego postoju. Prawdę mówiąc to można by go skrócić nawet do 15 minut. Tyle wystarczy. A plamy z oleju ? Były, są i będą, chyba że nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu co raczej jest mało realne gdyż nikt nie będzie biegał z paczkami po kilkaset metrów.

  1 0
 • ~LEMUR 2014-08-20 09:55:36

  I słusznie, że ma być ograniczony. Przecież z definicji deptak to albo część pozbawiona ruchu samochodowego lub o ograniczonym ruchu. Jeżeli nie ograniczy to dalej będą to ulice Powstańców / Sobieskiego. Ograniczenie jedno, a skuteczność egzekwowania to drugie, które do dzisiaj "im" nie wychodzi.

  3 0
 • ~Arteks 2014-08-20 10:17:01

  @superelektro - tylko okoliczni kompleksiarze tak nazywają Rybnik. Czyżbyś chciał się do nich zaliczać? Miałem o tobie zawsze lepsze zdanie. W naszym regionie tylko Rybnik i Racibórz wyglądają jak miasta które można pokazać przyjezdnym i turystom. Reszta to albo osady górnicze albo wiochy albo jakieś monstra z PRL-u. ;)

  3 1
 • ~obserwathor 2014-08-20 10:19:06

  "Bezkarne wjeżdżanie na rynek, a w przyszłości na zmodernizowany deptak, chce ukrócić prezydent Rybnika." chyba niestety tylko dla małych, bo przyjaciele będą dalej stawiać swoje "bryki" na płycie rynku, z błogosławieństwem parkingowych ( chciałem powiedzieć Straży Miejskiej)

  1 0
 • ~superelektro 2014-08-20 17:51:39

  Z tą wsią o której wyżej to oczywiście był żart. Chodziło mi o miejscowość położoną nad rzeczką Düssel od której miejscowość wzięła swoją nazwę a która kilkaset lat tema była wsią ( dorf ) Obecna nazwa to Düsseldorf która w wolnym przekładzie oznacza własnie wieś o nazwie Düssel. Myślę że każdy chciałby mieszkać w takiej wsi.

  0 0
 • ~ 2014-08-20 23:27:03

  Teraz ??!!. Przecież o tym trzeba było mówić przed rozpoczęciem inwestycji. To brzmi jak żart.

  2 0
 • ~MAF 2014-08-21 07:10:08

  Całkowicie się zgadzam z "Przecież o tym trzeba było mówić przed rozpoczęciem inwestycji" Tam są mieszkania do których trzeba dojechać, chyba że jest dojazd do budynków w opisywanych miejscach z tyłu budynku. Służby ratownicze (straż pożarna, pogotowie: ratunkowe, energetyczne, gazowe ) w razie wezwania kierowca będzie szukał karty ? Co z dostawami kurierskimi (pralka, telewizor) najpierw pojedzie do UM po urzędnika z kartą no chyba że bramki będą otwierane zdalnie z UM. Czyli pozostaje jedno rozwiazanie Bramki jak na autostradach które się nie sprawdziły, lub postawienie mundurowych i kontrole wszystkich wjeżdżających jak w stanie wojennym.

  3 0
 • ~bambinio 2014-08-21 10:18:36

  nie wiem co sie tak goraczkujecie, mieszkancom wydawana jest karta upowazniajaca do wjazdu na rynek na tyh samych zasadach co dostawcom, pol godz z bilecikiem, a na noc wiekszosc parkuje samochody na pobliskich parkingach za ktore co miesiac placimy, parkingi juz sa z wjazdem na karte czipowa wiec tu niebyloby problemu a dostawcy...hmm kiedys kazdy sklep mial karte postoju czasowego wiec chyba nie byloby problemu by to znowu zastosowac. a dodam ze jako mieszkaniec jestem za zamknieciem czesciowym ruchu, bo w tej chwili wjezdza każdy. pozdrawiam

  0 0
 • ~moniek04 2014-08-22 21:47:00

  Dlaczego przez debilnych kierowców mają być karani wszyscy? Przecież nie wszystkie dostawy odbywają się z rana i nie zależy to od sklepikarza (już teraz przez remont niektórzy muszą nosić kartony dziesiątki metrów). Są też kurierzy, którzy wjeżdżają o różnych godzinach dosłownie na chwilę - każdy musiałby mieć kartę i zezwolenie na wjazd. A co z firmami usługowymi jak naprawa chłodziarek, elektryk. Na czas prac powinni móc wjechać pod samo miejsce zlecenia, a może nosić skrzynki z narzędziami czy drabinę z parkingu miejskiego?

  1 0
 • ~Kurz 2014-08-22 22:22:57


  W Rybniku niejeden
  Chce mieć prawa swoje,
  A tacy, przeważnie,
  To chamy i gnoje.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 597