zamknij

Biznes

Prasa branżowa: nasze samorządy są oszczędne

2012-08-14, Autor: 
Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking samorządów pod względem wydatków na administrację. Wynika z niego, że miasto Rybnik i powiat rybnicki funkcjonują oszczędnie i niewiele wydają na administrację.

Reklama

Ranking przygotował profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważył on, że 2011 rok był pierwszym od kilku lat, w którym wydatki samorządów na administrację realnie zmalały.

Z zestawienia wynika, że wydatki na administrację najniższe są w województwie śląskim, wynoszą 23,86 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Na drugim biegunie jest województwo lubuskie, gdzie te wydatki szacowane są na 54,04 złotych.

 

W rankingu powiatów grodzkich, w czołówce oszczędnych miast na wysokim 6. miejscu znalazł się Rybnik z kwotą 202,94 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca, na 10. Żory – 231,03 zł, a na 14. Jastrzębie-Zdrój – 231,03 zł.

 

Z kolei w rankingu powiatów ziemskich poniżej 75. tys. mieszkańców, 1. miejsce zajął powiat rybnicki z wydatkami 69,79 zł w przeliczeniu na 1 mieszkańca. - Jesteśmy powiatem o stosunkowo niskich dochodach. Nie wyobrażam więc sobie sytuacji, abyśmy nie oszczędzali na administracji i racjonalnie nie wydawali publicznych środków – komentuje wyniki rankingu starosta Damian Mrowiec.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Teddy 2012-08-14
  07:32:54

  0 0

  Pan Prof. tęga głowa wymyślił sobie założenia i opublikował kolejny dziwny ranking :-) Wiadomo, ze administracja na śląsku będzie wypadała najtaniej na mieszkańca bo mamy w śląskim 5 mln mieszkańców, wiec nijak ma się to do lubuskiego i innych województw z mniejszą liczba mieszkańców. Jedynie z mazowieckim możemy się porównywać. Oszczędności w administracji to głównie cięcie kosztów osobowych i materiałów. Ciekawe jak się do tych oszczędności ma 9 mln które Pan Prezydent Fudali wydał na podwyżki dla pracowników, skoro podobno w całej budżetowce zamraża się płace - czy to Pan Prof uwzględnił? Coś mi się zdaje, że za ten ranking płacił Pan Fudali, żeby sobie mocno zepsuty PR poprawić.

 • ~mateusz130 2012-08-16
  19:14:57

  0 0

  Podwyżki w urzędach były również w Żorach i Gliwicach. Co więcej w tym roku w Gliwicach też planują. Więc nie wiem co masz do podwyżek dla ludzi którzy od 5 lat nie dostali wcześniej ani grosza więcej do płacy. W ostatnim ogłoszeniu do UM na stanowisko referenta stawka podstawowa dla kandydata na to stanowisko to 1750 zł. brutto - utrzymasz za to 3 osobową rodzinę?

 • ~Jan R. 2012-08-21
  10:12:53

  0 0

  Starostwo jest naprawdę oszczędne, bo takie musi być, bo ma niewiele pieniędzy, natomiast gdyby w mieście poszukać wszystkich porozrzucanych wydatków to mogłoby się okazać, że spadnie o kilkanaście albo więej oczek w rankingu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5122