zamknij

Biznes

Szpital Juliusz: nowe szanse na pozyskanie inwestora

2012-10-30, Autor: 
To już niemal pewne: władze województwa zezwoliły, aby rybnickie starostwo mogło oferować dzierżawę budynków po byłym szpitalu "Juliusz" również firmom usługowym. W starostwie liczą, że dzięki temu w końcu przyciągną inwestorów, których do tej pory odstraszał zapis, że obiekt musi zostać przeznaczony na cele społeczne, edukacyjne lub ekologiczne.

Reklama

- Wnioskowaliśmy o rozszerzenie zakresu przeznaczenia nieruchomości na cele edukacyjne, społeczne, medyczne, kulturowe, promocyjne oraz usługowe - wyjaśnia Grzegorz Potysz, kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego. - Nie wnioskowaliśmy jednak o prawo do prowadzenia działalności handlowej, bo nie chcemy, żeby w tym miejscu powstała kolejna galeria handlowa - dodaje Grzegorz Potysz.

Właścicielem obiektu od 2009 roku jest Starostwo Powiatowe w Rybniku, które budynki po dawnym szpitalu otrzymało za przysłowiową złotówkę od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Od tego czasu władzom powiatu udało się znaleźć najemców sporej części obiektu. Od września budynki przy ulicy 1 maja zajęła Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku, natomiast w budynku po dawnym oddziale dermatologii przy ulicy Klasztornej swoją siedzibę mają stworzyć dwa rybnickie stowarzyszenia - Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego. Póki co, przez trzy lata nie udało się znaleźć chętnych na dzierżawę dwóch pozostałych budynków, znajdujących się na terenie obiektu, czyli "Juliusza" i "Rafała".

 

Do tej pory budynki mogły jednak być wykorzystywane tylko na określone w akcie darowizny cele, czyli cele społeczne, kulturalne i edukacyjne. W związku z koniecznością poniesienia przez potencjalnego inwestora znacznych nakładów inwestycyjnych, szacowanych na 20 mln zł, znalezienie inwestora, który mógłby wykorzystać nieruchomość tylko na te cele było bardzo trudne. Czy teraz coś się zmieni?

 

- Starosta wniósł o zmianę treści umowy darowizny z 2009 r. poprzez rozszerzenie zakresu celu darowizny o cele medyczne, kulturalne, promocyjne oraz cele komercyjne z  wykluczeniem handlu. W ocenie Starosty, zmiana powyższa w przyszłości zdecydowanie zwiększy zainteresowanie nieruchomością podmiotów chcących zainwestować duże środki finansowe oraz przyczyni się do zwiększenia szansy na szybkie znalezienie potencjalnych inwestorów - mówi Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. - Zgłasza się sporo podmiotów, ale na pewno przy tak wysokich kosztach, które musialby ponieść inwestor, rozszerzenie zakresu przeznaczenia nieruchomości, ułatwi nam zainteresowanie inwestorów tym obiektem - mówi Grzegorz Potysz.

 

Chociaż sprawa jest już właściwie przesądzona, oficjalne decyzje mają zapaść w najbliższych dniach. Przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości na cele edukacyjne, społeczne, medyczne, kulturowe, promocyjne oraz usługowe zostało pozytywnie zaopiniowane przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Na zmianę wyraził też zgodę Sejmik Województwa Śląskiego. W najbliższych dniach sprawa zostanie przedłożona na posiedzeniu Zarządu Województwa.

 

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Arteks 2012-10-30
    20:17:55

    0 0

    Władze Rybnika świetnie poradziły sobie z przekształceniem szpitali z Rudzkiej i Żorskiej na placówki edukacyjne i to w czasach przedunijnych! Szkoda, że tak cenny architektonicznie obiekt jak Juliusz trafił w nieodpowiedzialne ręce SRBowców ze starostwa. To ich przerośnie. Oni sobie nie poradzili przez 3 lata z Juliuszem i nie poradzą nadal bo nie mają ani pomysłów, ani pieniędzy, ani nawet koniecznej potrzeby aby coś z tym obiektem zrobić bo nie znajduje się on w powiecie "wiejskim" tylko w mieście w którym oni spotykają się wyłącznie na obrady swojej powiatowej rady. Będziemy tylko patrzeć na pusty i smutny gmach w centrum miasta i to jeszcze przez lata aż władze województwa przekażą go miastu i wtedy coś z tego wyniknie.

  • ~siedmiogrod1 2012-10-31
    09:57:37

    0 0

    Racja, powiaty nie nadają się do niczego, to sztuczne twory o bezsensownych granicach, których kompetencje spokojnie mogłyby być przejęte o nieco tylko powiększone urzędy gmin. Od samego początku generują olbrzymie koszty działania, a ich skuteczność jest marna, są na ogół za małe. Ale to jest niestety narzędzie wtykania się władz rządowych na szczebel lokalny, po to zostały stworzone ( taki mamy ustrój terytorialny). To zbędne ogniwo trzeba wyeliminować! Kto jest za likwidacją powiatów, niech też pisze! Może kiedyś uda się to ruszyć.

  • ~p2chrunch 2012-10-31
    12:14:56

    0 0

    Nie dasz rady. Korporacyjna sitwa z PSLu zablokuje całość działań.

  • ~~BG 2012-10-31
    14:03:22

    0 0

    Arteks jak ty pie*dolisz a nie solisz , władze Rybnika nie potrafią sobie poradzić z pustymi placami obok urzędu i Hallera bo ich to przerosło !!!"z głupim" targiem sobie nie potrafią poradzić a lotnisko chcieli robić tralaku*walala. Czytać twoje dziecinne komenty na tym forum to tak jak oglądać plany i wizualizacje UM.

  • ~Arteks 2012-11-05
    20:10:46

    0 0

    @grzesik - z dwoma byłymi szpitalami poradziły sobie świetnie więc nie chrzań o targowisku bo gdyby nie głupota, upór i niezgoda między kupcami to już od 7 lat mielibyśmy problem targowiska załatwiony. @siedmiogród - ja jestem zwolenników likwidacji powiatów. Zgadzam się z tobą że to są zupełnie nieskutecznie, niepotrzebne i drogie instytucje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4918