zamknij

Biznes

Wciąż nie ma pomysłu i chętnych na resztę budynków po

2012-04-04, Autor: 
Kolejne pomysły na zagospodarowanie dwóch ostatnich budynków po szpitalu "Juliusz" upadają. Do niedawna realne jeszcze wydawało się, że katowicka kuria w otworzy w "Juliuszu" dom spokojnej starości. Idea, choć szczytna, okazała się jednak zbyt kosztowna.

Reklama

Przypomnijmy, właścicielem obiektu od 2009 roku jest Starostwo Powiatowe w Rybniku, które budynki po dawnym szpitalu otrzymało za przysłowiową złotówkę od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Od tego czasu władzom powiatu udało się znaleźć najemcę na większą część obiektu. Od września budynki przy ulicy 1 maja zajęła Szkoła Zawodowa Izby Rzemieślniczej w Rybniku, natomiast w budynku po dawnym oddziale dermatologii przy ulicy Klasztornej swoją siedzibę mają stworzyć dwa rybnickie stowarzyszenia, czyli Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Hospicjum Domowe im. św. Rafała Kalinowskiego. Póki co nie ma chętnych na dzierżawę dwóch pozostałych budynków, znajdujących się na terenie obiektu, czyli "Juliusza" i "Rafała".

- Kuria rzeczywiście była zainteresowana tymi budynkami. Inwestycja miała iść w kierunku stworzenia zakładu opiekuńczo-leczniczego, domu spokojnej starości - tłumaczy Grzegorz Potysz, kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego. - Diecezja wycofała się jednak z tego pomysłu gdy przeliczono koszta inwestycji - dodaje pracownik starostwa.

 

Jaki los spotka "Juliusza" i "Rafała" jeszcze nie wiadomo. - Chociaż liczyliśmy, że diecezja zdecyduje się przejąć budynki, równolegle prowadziliśmy też inne rozmowy. W najbliższym czasie ma zostać zorganizowane spotkanie z potencjalnym inwestorem - mówi Grzegorz Potysz. - Nie wiemy jeszcze, jaki ta osoba ma pomysł na zagospodarowanie budynków, na pewno jednak zgodnie z umową z Urzędem Marszałkowskim obiekt musi zostać przeznaczony na cele społeczno, edukacyjne lub ekologiczne - mówi Grzegorz Potysz. Nie ma wobec tego mowy, żeby powstał tam hotel czy galeria handlowa.

 

A może Wy coś podpowiecie? Macie jakiś pomysł na "Juliusza"?

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~ 2012-04-04
    09:13:04

    0 0

    Ja proponuję żeby to zburzyć i wybudować kolejne centrum handlowe "Juliusz". A w nim 2000 sklepów ze 60 marketów i tyle samo banków. To będzie coś

  • ~qdobp 2012-04-04
    10:26:24

    0 0

    lidia uwazaj co piszesz. fudali moze niezrozumiec sarkazmu i wezmie to sobie do serca...

  • ~ 2012-04-04
    10:32:11

    0 0

    cale szczescie ze to nalezy do starostwa bo jak by lape na tym polozyl doswiadczony samorzadowiec to pewnie by powstal sklep: hasie szklo i bele co

  • ~qdobp 2012-04-04
    10:33:24

    0 0

    ja bym proponowal rodzinne centrum rozrywki. a w nim np kregle, czytelnie, sale bilardowa itp i dla maluchow jakies tory przeszkod, mini boisko, kolka tematyczne, amatorski teatrzyk itp oczywisci w rozsadnej cenie -zeby bylo stac rodzine na takie zabawy.

  • ~agni3s 2012-04-04
    10:44:28

    0 0

    Miasto nie dysponuje wystarczającą liczbą lokali socjalnych. Są rodziny w Rybniku, które nie mają gdzie się podziać, albo mieszkają w skandalicznych warunkach. Z tego powodu często zabierane są też dzieci z ich własnych domów. Znam wiele ofiar przemocy domowej, dla których nie ma alternatywnego rozwiązania jak mieszkanie z wieloletnim oprawcą. Schronisko dla matek z dziećmi przyjmuje jedynie matki z dziećmi w nagłych sytuacjach życiowych, na krótki okres czasu. A co z matkami, którym dzieci są odebrane z powodu przemocy w rodzinie, bo nie miały gdzie odejść? Co z tymi osobami, które nie mają dzieci, lub mają już dorosłe? Co z ludźmi, którzy chcą zmienić swoje życie, a nie mają oparcia w najbliższych? Może udałoby się wygospodarować dla nich lokale socjalne. Można by też pomyśleć o samozatrudnieniu np w spółdzielni socjalnej, UE przewidziała nie małe środki na ten cel. Takie osoby często nie mają pracy, same mogłyby pracować nad poprawą stanu tego obiektu. Może zamiast łożyć ciągle pieniądze na wspomaganie przemysłu alkoholowego, ktoś zajmie tymi ludźmi, pokaże im że można zacząć od początku, da im wędkę a ryba sama się znajdzie. Mam nadzieję, że obowiązujący model pomocy socjalnej w tym mięście zacznie się kiedyś zmieniać i popatrzymy troszkę na naszych sąsiadów zza miedzy, jako na tych, którzy dają przykład. Na prawdę nie musimy we wszystkim tworzyć własnych oryginalnych, odkrywczych rozwiązań, Europa większość z tych problemów ma już za sobą.

  • ~Arteks 2012-04-04
    11:13:15

    0 0

    Szkoda, że to przekazano politycznie do biednego starostwa, którego taki budynek najzwyczajniej przerasta. Dlaczego bierze się pod uwagę diecezję? Dlaczego pojawiają się w ogóle takie pomysły aby kolejny państwowy budynek przekazać kościołowi? Czy kościół przekazuje za darmo swoje obiekty państwu albo samorządom? Ciekawe, że miasto potrafiło dwa byłe szpitale przeznaczyć na nowoczesne centra edukacyjne, a powiat już od dwóch lat nie wymyślił nawet koncepcji przeznaczenia. No ale oni to mają w nosie że w centrum miasta marnuje się duży obiekt bo sami mieszkają po Lyskach, Świerklanach czy Czerwionkach... Przekazanie budynków Juliusza do starostwa było ogromnym błędem Urzędu Marszałkowskiego.

  • ~gregor38 2012-04-04
    15:10:55

    0 0

    Popieram Arteksa. Jeżeli w Starostwie myślą, że znajdzie się inwestor który bez konkretnego celu komercyjnego wpompuje w te budowle kilka milionów złotych to będziemy karmieni tym opowiadeniem bzdur o poszukiwaniu inwestorów wiecznie. To na tym polega aby udawać, że się coś robi w tym kierunku nie robiąc nic. Są "za mali" na to aby rozmawiać z konkretnym inwestorem. Trzeba mieć kontakty , nie mówiąc o znajomości języków przez urzędników którzy się tym zajmują, ruszyć d ... . Ale czy ktoś urzędnika rozliczy z efektów "pracy" ? Starostwo z biedą potrafi utrzymać swoich radnych, ZARZĄD, reszta dla urzędasków. Aha i oświetlić swój pałacyk. Niestety do niczego więcej nie są potrzebni bo Rybnikiem administruje UM a gminami powiatu władze gmin. To po prostu kolejne miejsce upchania rodzin i znajomków radnych którzy pomogą w wyborach WODZA powiatu. Sprawy które załatwia się w starostwie z powodzeniem załatwiać mogły by gminy (bliżej i taniej dla mieszkańców) ale po co istniał by wówczas starosta ze swoim dworem ?

  • ~Teddy 2012-04-04
    15:11:27

    0 0

    ~Arteks co Ci się nie podoba w starostwie? Przypomnij sobie, że Twój AF też nie chciał tego za złotówkę bo musiałby za dużo zainwestować a on patrzy tylko tyle ile można "na tym zarobić" jak typowy Rozencwajg. Lepiej, że ma to "biedne starostwo" niż cwaniaczek Fudali i lepiej, żeby to stało puste niż miałaby tam powstać kolejna galeria.

  • ~Teddy 2012-04-04
    15:16:02

    0 0

    ~gregor38 .. ale pier... tzn głupoty opowiadasz. A Twój WÓDZ AF ale dużo zrobił dla miasta oprócz tego ze zarżnął całą gospodarkę w mieście, zajechał handel prywatny, zlikwidował zakłady produkcyjne, dorznął drogi i komunikację swoimi kumplami pokroju firmy HAK, zaciągnął długi na skalę kosmiczną a teraz spłaca je sprzedawaniem majątku miejskiego i podnoszeniem podatków mieszkańcom. Idź się jeb... deklem od sedesu i spuść wodę na otrzeźwienie umysłu!!!

  • ~Teddy 2012-04-04
    15:19:51

    0 0

    ad vocem.. ten beznadziejny starosta ma najpiękniejszy "dwór" w mieście z historią w której odrestaurowanie zainwestował a nie bunkier pokroju Focusa, czy szary, bury UM i drętwy ponury plac Wolności. A co do "rodzin" w urzędach to składu UM nie przebije nikt. Chwała, że chociaż jednego samorządowca mamy na fleku - mowa o staroście.

  • ~grzesnick 2012-04-04
    15:20:07

    0 0

    Arteks ma racje, że to była decyzja polityczna. Tyle, że AFa nie chciał tego obiektu, bo jemu los zabytków i wartości historycznej wisi. A dla mądrali - historia tego obiektu, wola fundatora i warunki przekazania mówią wyraźnie, że tam żadnej "sklepowej" działalności być nie może

  • ~gregor38 2012-04-04
    15:22:33

    0 0

    Teddy, prezentujesz poziom tak idiotyczny jak uśmiech kotka obok swojego nicka. Myślę, że nie pracujesz w starostwie, to byłby straszny upadek tej instytucji, ale jeżeli tak - to wyłączaj komputer i do domu. Reszta twoich wypocin - bez komentarza - nie zrozumiałeś mojego wpisu .

  • ~tropiciel_debili 2012-04-04
    16:08:49

    0 0

    A mnie sie cos kojarzy, ze to wlasnie Fudali chcial przejac ten budynek za symboliczna zlotowke, a Urzad Marszalkowski poiwedzial, ze albo cena rynkowa albo do widzenia. Bylo to juz ladnych pare lat temu, ale pamiec chyba mnie nie myli. Potem byl zastoj w tej sprawie i w koncu Starostwo przejelo obiekt za darmo.

  • ~ 2012-04-04
    19:37:41

    0 0

    dać kościołowi. za darmo.

  • ~xverso2 2012-04-04
    21:26:27

    0 0

    może tak by starostwo pomyślało i zrobić tam jakieś mieszkania,

  • ~grzesnick 2012-04-04
    22:20:41

    0 0

    tropiciel - masz racje, że chciał http://rybnik.naszemiasto.pl/archiwum/1209212,miasto-nie-kupi-budynku-bylego-szpitala-juliusz,id,t.html
    wyszło jak z większością ambitnych planów AF, fakty medialne...

  • ~ 2012-04-04
    22:47:57

    0 0

    O ile jestem dobrze poinformowany to rybnickie muzeum boryka się kłopotami lokalowymi i część eksponatów znajduje się w magazynach.
    Może więc muzeum przekształcić w Muzeum Ziemi Rybnickiej (będzie pasowało do starostwa) i zlokalizować je w dużym budynku poszpitalnym. Na jednym z pięter można by stworzyć galerię sztuki i prezentowane dotychczas wystawy sztuki w Teatrze przenieść właśnie tam.

  • ~ 2012-04-04
    23:14:46

    0 0

    Mam pomysł dla Starostwa. Niech wyda kilkaset zł na ogłoszenie w jakieś prestiżowej gazecie czytywanej przez biznesmenów że jest obiekt do wydzierżawienia za symboliczną złotówkę w centrum miasta z przeznaczeniem na cele związane z edukacją, lecznictwem czy opieką. Jedynym warunkiem byłoby jego gruntowna renowacja z udziałem konserwatora zabytków oraz wieloletnia umowa dzierżawna z możliwością pierwokupu. To mogłoby być jakimś magnesem. Siedząc z założonymi rękoma i czekając na cud - problem Juliusza się nie załatwi. Zgadzam się z tymi którzy uważają, że miasto zrobiłoby z nim lepszy porządek. Starostwo w Rybniku jest zbyt słabe na taki wielki obiekt.

  • ~wielki_BU 2012-04-05
    07:57:40

    0 0

    Pomysł mieszkań socjalnych lub też noclegowni dla bezdomnych nie jest głupi. A remont to sami zainteresowani mogą zrobić. Coś na klasę PBS.

  • ~piotrekdec 2012-04-06
    09:53:49

    0 0

    do teddy: "a on patrzy tylko tyle ile można "na tym zarobić" jak typowy Rozencwajg." proszę rozwiń tą myśl ekspercie

  • ~tomek28 2012-04-06
    09:55:04

    0 0

    ja bym poszedł tropem podanym przez analfabeta.pl - w ratuszu gnieżdżą się muzeum i urząd stanu cywilnego. Obydwu instytucjom ciasno. Ale ja bym proponował przenieść to właśnie USC i stworzyć pałac ślubów z prawdziwego zdarzenia. Ładnie zadbany park z zabytkowymi budynkami mógłby być przy okazji plenerem foto.

  • ~tomek28 2012-04-06
    09:56:26

    0 0

    i jeszcze do mojej myśli - przy okazji pożegnalibyśmy się z wszystkimi limuzynami ślubnymi tarasującymi rynek

  • ~Arteks 2012-04-06
    10:39:50

    0 0

    @tomek - pomysł z USC niezły ale chyba Juliusz jest za wielki jak na tak małą placówkę. Przy czym ja również zauważam, że USC+Muzeum na rynku to nie jest najlepszy pomysł. Brakuje i jednym i drugim miejsca.

  • ~ 2012-04-06
    16:54:11

    0 0

    wróćmy do możliwości, na co można przeznaczyć budynki... jednym z celów jest ekologia - kojarzy mi się, że UM ma zamiar budować coś biurowego na targowisku, na potrzeby administracji miejskiej w związku z wejściem w życie uchwały o odpadach komunalnych - może by się dogadali i adoptowali w tym celu jeden z budynków, w którym można by było zmieścić wydziały "ekologiczne" UM...

  • ~babcia52 2012-04-06
    19:10:44

    0 0

    A może wreszcie by tam w centrum stworzyć mieszkania socjalne i tam stworzyć dzielnicę biedy niech wreszcie włodarze naszego miasta zobacza jak to fajnie żyć z ludzmi z marginesu bo póki co to to całe to towarzystwo jest lokowane daleko od centrum ,a potem się pisze o dzielnicach biedy i wszystkich tam mieszkających wsadza sie do jednego wora .

  • ~ 2012-04-08
    00:47:53

    0 0

    Technopark Rybnik + inqubator przedsiębiorczości - czyli: instytucję wspierającą przedsiębiorczość, dysponującą powierzchnią którą można na preferencyjnych warunkach wynajmować młodym firmom na okres do 3 lat, prowadzić działalność edukacyjno-szkoleniową z zakresu przedsiębiorczości, rachunkowości, prawa itp. Wspomagać młode firmy poprzez "udostępnienie" księgowej, szeroko pojęte doradztwo w zakresie prowadzenia własnej firmy, prowadzenie wspólnego sekretariatu który mógłby chociażby odbierać pocztę, kierować i informować klientów o firmach istniejących w takim technoparku. W końcu tworzyć projekty edukacyjne skierowane do mieszkańców rybnika i powiatu rybnickiego i pozyskiwać na nie środki z funduszy strukturalnych UE. Na samą inwestycje można również zdobyć fundusze z UE z programu innowacyjna gospodarka. Na miejscu mamy też obecne uczelnie wyższe: Politechnikę Śląską, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny które mają ekspertów z którymi można współpracować poza tym w Gliwicach jest prężnie działający Technopark z którym można się "zaprzyjaźnić" a przede wszystkim uzyskać porady na temat zakładania i prowadzenia takiej instytucji.

  • ~zbig67 2012-04-14
    19:35:08

    0 0

    w Rybniku takich ruder pełno stoi. Juliusz, budynki obok targowiska czy naprzeciw Plazy. ale nikt ich nie wyburza bo to pewnie "zabytki" dlatego Rybnik jest taki brzydki że ludzie z niego uciekają. popatrzcie jak rozbudował się Wrocław! to kwestia pomysłu i zaradności zarządzających miastem. pieniędzy z naszych podatków nie brakuje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4892