zamknij

Wiadomości

Pozytywne Spotkania: „Czy papież Franciszek nas zmieni?”

Przed nami pierwsze z cyklu „Pozytywnych Spotkań”, które mają za cel budowanie mostów, szukanie porozumienia i dzięki temu tworzenie nowych inicjatyw w środowiskach lokalnych.

Reklama

Pierwsza debata pt. „Czy papież Franciszek nas zmieni?” odbędzie się w kościele pw. Królowej Apostołów w piątek 28 czerwca o godzinie 19:15. Przed i po debacie wystąpi zespół „Rybnickiego Wieczoru Chwały”.W debacie, wezmą udział o. Maciej Zięba (dominikanin), Krzysztof Drwal (prowadzący program „Między Ziemią a Niebem”) i Franciszek Kucharczak z „Gościa Niedzielnego”.

Patronat medialny nad imprezą objął portal rybnik.com.pl.

Warto dodać, że w dniu debaty, o godz. 16:45, w CenterDruku przy ul. Kościuszki 44, o. Zięba będzie podpisywał swoją ostatnią książkę pt. „Ale nam się wydarzyło”.

Skąd wziął się pomysł na „Pozytywne Spotkania”? – Całkiem niedawno Szymon Hołownia odszedł z „Wprost”, bo napisał tekst niezgodny z linią programową tego tygodnika. Wtedy napisałem dwa teksty na moim blogu na portalu Stacja 7, któremu właśnie przewodzi Hołownia, „Wyprostowani” i „I have a dream”. Wtedy stwierdziłem, że nie rozumiem świata, gdzie we wszystkich mediach powinny być linie programowe, gdzie w mediach i nie tylko istnieją ostre podziały, a współpraca na jakimkolwiek polu jest niemożliwa. Tak powstał pomysł na „Pozytywne Spotkania” – powiedział organizator imprezy, Krzysztof Wodecki. – Wydarzenie ma się odbyć w kościele katolickim i ma dotyczyć papieża Franciszka, ale zaproszenie jest skierowane do innych chrześcijan, ludzi innych religii i innych światopoglądów. Zaprosiłem już ks. Mirosława Sikorę z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Mam nadzieję, że się pojawi i też coś powie na temat papieża Franciszka. W Rybniku ekumenizm kuleje i to spotkanie ma też to zmieniać. Tutaj nie chodzi o to, żeby tylko przyjść i sobie pogadać. „Pozytywne Spotkania” mają za zadanie budować bardziej przyjazną rzeczywistość – dodał.
Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Arteks 2013-06-27 21:43:13

  Śmierć JPII też miała zmienić ludzi. Nawet kibole się jednali ze sobą i obiecywali, że nie będą ze sobą walczyć... No i był spokój może z dwa tygodnie... Tak samo będzie z Franciszkiem mimo jego najlepszych chęci. Zresztą tu na tym forum też nie brakuje ludzi, którzy jakby mogli to by swoich przeciwników wytłukli. Wyzwiska, wulgaryzmy są na porządku dziennym. Żal było czytać co niektórzy mieli do powiedzenia w związku z chorobą Fudalego i mszą za nim ;( PS. Mam nadzieję że o. Zięba przyjedzie trzeźwy do Rybnika bo on ma słabość do alkoholu...

  0 5
 • ~ 2013-06-27 22:31:40

  ojojoj, Arteks, ostro pojechałeś. Ciekaw jestem, co na to o. Zięba ? Teraz do tematu, czyli do tytułu debaty. Tytuł "Czy papież Franciszek nas zmieni ?" to przyznanie się, że w kościele dzieje się źle. My, czyli biedne żuczki, wiemy o tym od dawna, ale hierarchowie kościelni twierdzą inaczej. Wg nich wszystkie niepochlebne opinie o duchownych, ogólnie o katolikach to jest zmasowany atak na kościół.

  2 0
 • ~ 2013-06-27 22:59:59

  A co to kogo obchodzi? To jest jakiś portal katolicki bo nie rozumiem?

  0 7
 • ~veryoriginalnick1 2013-06-27 23:19:27

  do ~Arteks Nie ma to jak żalić się na innych i samemu robić dokładnie to samo - może z tą różnicą, że bez wulgaryzmów...Twoje "P.S." to klasyczny przykład "belki w oku"...

  7 0
 • ~Jan R. 2013-06-28 06:26:25

  Vafel mnie to obchodzi. Poza tym wyżej rybnik.com.pl pisze, że "Energetyk" dostał licencję do I ligi, czy to jest portal sportowy? Myślisz, że wszystkich to obchodzi?

  3 0
 • ~Tomek_81 2013-06-28 07:41:34

  Ksiądz proboszcz z parafii na zdjęciu był podobno kiedyś z łaskaw powiedzieć że w Smoleńsku zginęli patrioci a szumowiny zostały w kraju. Mówię podobno bo osobiście tej wypowiedzi nie słyszałem natomiast inne tego typu przepełnione chrześcijańską miłością bliźniego i polityką popisy oratorskie z ambony nie są rzadkością. Kto tam chodzi to wie. Niestety tego Franciszek nie zmieni chyba że pożyje jeszcze 100 lat czego mu życzę.

  0 0
 • ~zrybnika@gmail.com 2013-06-28 22:13:47

  Byłem, posłuchałem. Niestety, żadnych ważnych kwestii nie poruszono a wręcz wydaje mi się, że je wręcz zagłuszano. Pozytywnym wnioskiem jest to, że zorganizowano taką debatę i może zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski na przyszłość. Szkoda też, że młodzi ludzie, którzy mogliby poprzeć zmiany w Kościele (a na pewno ich oczekują) stanowili na moje oko mniej niż 40% obecnych. Chyba nie muszę pisać kogo było najwięcej... Czekam na ciąg dalszy. Chętnie się przyłączę jeśli będzie to miało ręce i nogi a nie będzie to tylko okazją do promocji książek i sponsorów/partnerów.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1417