zamknij

Wiadomości

Rybniczanie czekają na peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży

2014-12-28, Autor: 
7 i 8 stycznia w Rybniku doniosłe wydarzenie społeczno-religijne. W naszym mieście odbędzie się peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Oba symbole Światowych Dni Młodzieży adorowane będą nie tylko w kościołach, ale i w takich miejscach jak rynek, szpital czy kopalnia.

Reklama

Krzyż i ikona to dwa symbole Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Już teraz w Polsce i na świecie trwa ich peregrynacja. 7 i 8 stycznia krzyż i ikona zawitają do naszego regionu. - To forma duchowego przygotowania to tego jakże doniosłego wydarzenia, jakim będą Światowe Dni Młodzieży w naszym kraju – tłumaczy ksiądz Marek Bernacki z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Rybniku.

Peregrynacja w naszym regionie rozpocznie się w Czerwionce, a zakończy w Knurowie. Po drodze krzyż i ikona adorowane będą m.in. w rybnickich kościołach: NSPJ i św. Barbary w Boguszowicach, św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach, bazylice św. Antoniego i kościele św. Jadwigi.


Wydarzenie będzie miało bardzo uroczysty charakter. W przygotowanie nabożeństw zaangażowało się wiele grup parafialnych i świeckich, takich jak harcerze, zespół Przygoda czy chór Bel Canto.

Co ciekawe, symbole Światowych Dni Młodzieży adorowane będą nie tylko w kościołach, ale i w przestrzeni miasta. Krzyż i ikona staną m.in. pod kopalnią „Chwałowice”, na rynku i przed szpitalem w Orzepowicach.

Szczegółowe informacje na temat godzin adoracji krzyża i ikony w rybnickich parafiach.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~ 2014-12-28
    13:13:08

    11 1

    I tu dochodzi znowu do niepokojącego zjawiska w którym jakieś religijne symbole z niewiadomego względu mają być adorowane w miejscach publicznych takich jak Rynek, szpital czy miejscach pracy - kopalnia. Dlaczego do celów religijnych nie są wykorzystywane kościoły i kaplice? Dlaczego księża w Polsce tak bardzo prowokują by potem narzekać, że są atakowani?

  • ~auralfloat 2014-12-28
    15:05:32

    4 0

    A inne symbole ci nie przeszkadzają? Mnie np. denerwują reklamy, najczęściej te ma których półnaga kobieta reklamuje wiertarkę, albo podobne, bardziej od symboli religijnych i dzwonów kościelnych. To nie jest adoracja symboli religijnych, a reklamy z pewnością są adoracją głupoty i stereotypów (utrwalanych przez reklamy) durniów dla durniów i o durniach w przestrzeni publicznej, na którą każdy łoży pieniądze. O prowokacjach kościoła to mogą najwięcej powiedzieć palikotowcy.

  • ~werkk 2014-12-28
    17:33:21

    0 0

    Oby na tych adoracjach nie było polityki ale obawiam się że będzie. Oczywiście księżna poruszą temat aborcji, a najliczniejszą grupą młodzieżową będą moherowe berety (+ 60 lat)

  • ~acki 2014-12-28
    19:02:18

    13 0

    "Ich ziemia jest pełna bożków, kłaniają się dziełu swoich rąk, temu co uczyniły ich palce. I tak poniżył się człowiek i spodlał rodzaj ludzki." Izaj. 2:8,9

  • ~ 2014-12-28
    20:01:44

    6 0

    @aurafloat mnie też denerwują reklamy ale one są po to aby do czegoś zachęcać, żeby ktoś miał pracę, żeby interes się kręcił, a religia powinna być w kościołach - tak jest w USA i mimo że tam jest chyba z 1000 wyznań wszyscy żyją w miarę zgodnie bo wszyscy uprawiają swoje kulty w domach czy kościołach. A w Polsce ciągle jak nie adoracja to procesja, jak nie procesja do wspólny przemarsz, jak nie przemarsz to pielgrzymka. Naprawdę drodzy księża przeginacie i pisze wam to osoba z reguły bardzo tolerancyjna i szanująca czyjeś poglądy. Po co w ogóle tworzyć jakieś kaplice akademickie czy przyszpitalne skoro i tak kościół musi wykorzystywać do swoich celów Rynek? Nawet w krajach muzułmańskich do celów religijnych służą meczety, a nie publiczne place czy ulice.

  • ~Marcin74 2014-12-28
    21:18:57

    7 1

    ~auralfloat - też mnie denerwują reklamy ale... one są płatne. Za ich wywieszenie się płaci. Z tych pieniędzy są podatki, które potem także idą na KK (patrz 16 mln na kolejny kościół w wawie). Rynek, szpital, kopalnia to własność państwa polskiego. Ja rozumiem, że to katolicki kraj i nie powinno się utrudniać czczenia symboli jak bardzo głupie by się one komuś nie wydawały ale... niech się to odbywa na zasadach równych dla wszystkich. Załóż firmę. Weź logo tej firmy i stań z megafonem pod szpitalem, na rynku, pod kopalnią i zacznij zachwalać tą firmę i to logo - w 10 min. masz radiowóz pytaniami. Spróbuj wcześniej zdobyć na to zezwolenia wszystkie a nawet jeśli ci się uda, to podlicz koszty a potem zapytaj organizatora (swoją drogą ciekawe kto jest organizatorem? Kto bierze za to wydarzenie odpowiedzialność? miasto?) peregrynacji o zezwolenia i poproś o pokazanie rachunków - gwarantuje ci, że zrobi wielkie oczy ciężko zdziwiony - jak śmiesz zadawać takie pytania! przecież tu chodzi o najświętsze coś tam! nie godzi się! nie masz prawa pytać! to jest atak! itd., itp... Finalnie oczywistym jest, że całe to "wydarzenie" ma tylko jeden cel - pozyskanie pieniędzy na sfinansowanie budowy kościoła na Chabrowej... ale ten temat zostanie poruszony niejako przy okazji całej "oprawy artystycznej" peregrynacji (swoją drogą sama peregrynacja to coś jak malowanie symboli gangów na murach - przyłącz się albo nie wtrącaj się - to nasz teren).

  • ~Ancymon 2014-12-28
    21:38:16

    1 6

    ~orient.Co ci tak przeszkadzają pielgrzymki i procesje.Przecież nikt nie karze ci brać w nich udziału.A jeśli chodzi o muzułmanów to oni modlą się do Allaha wszędzie (nawet na ulicy)i właśnie tego powinni im zazdrościć katolicy (żeby nie wstydzili się swojej wiary w życiu codziennym ,nie tylko w kościele czy w domu tak jak byś ty tego chciał).Piszesz że jesteś osobą bardzo tolerancyjną a ciągle atakujesz kościół katolicki i księży więc gdzie ta tolerancja?

  • ~mewa74 2014-12-28
    21:41:21

    6 0

    Orient, za granicą powiadasz... To poszukajmy w innym miejscu niż USA np. Hiszpania. Całe miasto ozdobione kolorowymi, błyszczącymi paskami wiszącymi w poprzek ulic, na słupach wywieszone dykty z wizerunkiem (nie kandydatów na prezydenta) Matki Boskiej. Z najbliższego kościoła odbywa się procesja do portu gdzie rybacy biorą figurę na swoje łodzie i wypływają. Uczestniczą w tym tłumy.

  • ~Ancymon 2014-12-28
    22:05:04

    3 0

    ~Marcin74
    Po pierwsze KK to nie jest żadna firma.Po drugie symbol ten nie jest logo żadnej firmy (więc za co chciał byś pobierać podatek).Po trzecie co ma budowa kościoła na Chabrowej z tym wydarzeniem(w jaki sposób pozyska przez to pieniądze na budowę).Po czwarte trzeba mieć coś nie po kolei "pod kopułą" żeby porównywać peregrynację do malowania symboli gangów na murach.

  • ~Marcin74 2014-12-28
    23:02:38

    11 1

    ~Ancymon - 1.Kk to firma. Ma logo, filie, przedstawicieli handlowych, zarabia pieniądze. To najnormalniejsza korporacja jakich wiele i tylko dziwi mnie jej specjalne traktowanie w stosunku do np.: takiej Coca-Coli. Logo cc jest lepiej rozpoznawalne na świecie niż logo kk. KK ma logo główne oraz logo innych brandów na których robi biznes (matka boska, święci itp) tak coca-cola ma logo sprite czy fanta.
    2. Jeśli podczas wydarzenia nie będzie zbiórki (nawet słownego przypomnienia) na temat kościoła na Chabrowej-przyznam się do błędu. 3. Peregrynacja to nic innego jak podróż, obnoszenie symboli w celu kultu, nawoływania do przyłączenia się do grupy, oddania czci i szacunku. Kk tego nie wymyślił. Takie praktyki były tysiące lat przed kk: okadzanie przestrzeni (Inuci), stawianie totemów (u Aruntów), symbole na głazach (Celtowie), wieszanie znaków runicznych (Germanie) itd, czy współcześnie budowa minaretów, wysokich wierz kościołów, graffiti gangów czy grup kibiców. Normalne zjawisko związane z zaznaczeniem dominacji na swoim ternie. Przestań wartościować (niestety podstawy każdej grupy, także religijnej to dzielenie ludzi na tych co z nami -dobrzy - i tych co nie z nami - źli) a zaczął szukać przyczyn takich a nie innych zachowań, dużo łatwiej było by Ci zrozumieć stanowisko inne od Twojego bez używania inwektyw. Swoją drogą nie mam nic do żadnych praktyk związanych z kultem czegokolwiek. Dobrze by jednak, wszyscy byli traktowani na tych sam zasadach. Kk nie jest wyjątkowy.

  • ~ 2014-12-28
    23:14:46

    8 1

    @mewa74 ja podałem celowo USA bo to najbardziej kosmopolityczny, wielonarodowy i wielowyznaniowy kraj świata w którym wszystkie religie traktowane są jednakowo i żadna nie demonstruje niczego wobec innych mimo, że ludzie są tak samo religijni jak u nas (i to nie na pokaz albo przez święta jak u nas). I tam takie rzeczy nie mogłyby mieć miejsca bo każdy wie, że krzyż czy ikony należy peregrynować w kościołach albo cerkwiach. Hiszpańska prowincja może jeszcze też przestrzega takich ceremoniałów ale w większych miastach wpływ kościoła na życie ludzie jest dużo mniejszy niż w zacofanej Polsce. @ancymon ale gdzie ja kogo atakuję? To społeczeństwo Rybnika jest ciągle atakowane przez nowe wymysły różnych księży którym nie wystarczają już święta kościelne, nie wystarczają już święta państwowe, nie wystarcza wypełnianie mediów lokalnych i ogólnopolskich i nie wystarcza obecność w szkołach czy kolędy. Jeszcze się zabrali za Rynek, a wkrótce wkroczą na deptak z krzyżami... To jest jakiś religijny obłęd którego muzułmanie nie znają wbrew temu co napisałeś. Bo oni nie czczą żadnych przedmiotów czy obrazów, a do modłów wystarczają im meczety.

  • ~lolol 2014-12-29
    00:16:25

    1 2

    ...i znów najwięcej do powiedzenia mają anty-katolicy, którym nikt nie każe brać udziału w w.w wydarzeniu, że tak Ci gościu nie przeszkadzają w łazience fugi w kafelkach które masz na kształt krzyża zrobione !

  • ~auralfloat 2014-12-29
    10:23:04

    0 3

    ~orient - ale my jesteśmy w Polsce, a nie w "demokratycznych" Stanach. U nas jest inna tradycja, która zawsze wychodziła z kościołów na ulice. Fakt, przypomina to polityczną agitację, ale przecież nie procesje, które maja swoje źródła w kulturze ludowej. Z kaplicami masz rację. Polityczne przemarsze narodowych-socjalistów czy innych farbowanych lisów udających prawicę też noszą znamiona religijnej agitacji. A co do krajów muzułmańskich to muszę cię zmartwić. Tam na ulicach gdy mieszkańcy słyszą nawoływania do modlitwy z minaretów - klękają i się modlą. Ot tak po prostu. ~Marcin kościół to nie firma wbrew wyobrażeniom wielu. Mówię o tradycyjnym kościele, bo to co dziś to spółka z o.o.

  • ~siarzewski 2014-12-29
    10:58:29

    6 1

    ~auralfloat - to nie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tylko bez odpowiedzialności za cokolwiek.... A politycy każdego szczebla zrobią wszystko, aby ta spółka była maksymalnie nietykalna w nadziei na ciche poparcie wyborcze.....

  • ~Marcin74 2014-12-29
    11:00:27

    7 1

    ~auralfloat – Kościół to firma od samego początku jego istnienia (przynajmniej tego dającego się sensownie udokumentować). Reszta to mity. Nie ma czegoś takiego jak tradycyjny kościół ( chyba, że masz na myśli jakieś wspólnoty typu Prawdziwy Kościół Katolicki czy Kościół Palmariański – ale o tylko klony, które oderwały się od firmy – matki i nie zdążyły jeszcze przekształcić się w konkurencję tak jak np.: Anglikanie czy Protestanci – jednak to tylko kwestia czasu, pieniędzy i marketingu). Co do muzułmanów to się mylisz – modlą się „na ulicy” tylko wtedy jeśli nie mogą iść do meczetu o który w krajach muzułmańskich nie jest trudno i raczej nie spotkasz tam modlących się grupowo ludzi na ulicy tak jak w Polsce. Z dwojga złego wolę jednak grupę katolickich dewot zawodzących pod obrazkiem niż bandę brodatych, fanatycznych troli tworzących policje religijną – choć gwarantuje Ci, że jeśli by dać tym dewotom spod obrazu wolną rękę to powstanie katolickiej policji religijnej to tylko kwestia czasu. Historia pokazuje, że stało by się to raczej szybciej niż później.

  • ~wolf007 2014-12-29
    12:04:56

    7 1

    Jacy rybniczanie czekają ??? Parę osób, a Dziwisz zbiera niewymuszoną ofiarę.

  • ~auralfloat 2014-12-29
    20:11:13

    0 0

    ~Marcin74 pisząc tradycyjny kościół mam na myśli wspólnotę, a nie instytucję, wspólnotę ludzi szczerze wierzących, a tacy byli jak istniała kultura ludowa. Nie wiem w jakich krajach muzułmańskich byłeś, ale muzułmanie w ramadanie na znak muezina dokonują ablucji w miejscach publicznych, po czym, zwróceni ku Mekce, wyznają swoją wiarę na ulicach - gdzie ich zastanie pora modłów. Tak jest w zachodniej Afryce, tak jest w Królestwie Maroka. Ta owa policja religijna - fanatycy to skrajność i to bardzo rzadka, której sami muzułmanie się przeciwstawiają.

  • ~Marcin74 2014-12-29
    23:43:18

    3 1

    Nie w Ramadanie tylko codziennie. Nie na „znak” muezina tylko 5 x dziennie 1. Świt (al-fajr) 2. Zenit (ad'-duhr) 3. Popołudnie (al-3aSr) 4. Zachód (al-ma3'rib) 5. Po zmierzchu (al-3ishaa2). Muezzin wzywa wiernych tylko tam gdzie jest meczet (z minaretem). Muzułmanie modlą się w zgromadzeniach. Modlitwa w grupie jest warta 27 razy więcej niż indywidualna. Każdy muzułmanin jeśli ma taką możliwość idzie się modlić do meczetu. Nie chodzą po ulicach w grupach nie modlą się co kilka metrów do innej figurki. Tak jest w każdym muzułmańskim kraju w Maroku też. Przed modlitwą obmywają się przy meczecie (tak, często jest kranik na zewnątrz). Kultura ludowa istniej nadal. Nie przestała. Ty mówisz o tradycji. Tradycja to nie jest kultura to tylko jej przejaw. Jeśli mówisz o wspólnocie to tym samym jest ktoś w tej wspólnocie kto mówi co i jak masz robić (jeśli każdy robi co chce to to nie jest wspólnota). Jeśli jest hierarchia to znaczy, że ktoś wie lepiej a ktoś się podporządkowuje (bo chce lub mu za to płacą). Tak działa KK. Tak działają korporacje. Policje religijne pojawiają się tam, gdzie religia była do tej pory silna ale kraj zaczął się laicyzować. Religia zaczęła tracić władzę, pieniądze. To się dzieje dzisiaj w polsce. Gwarantuje Ci – daj hierarchą kk wolną rękę a nie tylko a każą Ci oddać część zarobków i zaczną mówić jakie spodnie masz nosić i jak ma się malować Twój dziewczyna. To na początek. A wszystko to w trosce o Ciebie i twój spokój po śmierci. Czy chcesz. Czy nie.

  • ~auralfloat 2014-12-30
    08:02:13

    1 0

    Trudno, żeby muezin wzywał do modlitwy tam gdzie nie ma minaretu. W zatłoczonych muzułmańskich miastach z reguły pora modlitwy "zaskakuje" ich na ulicy. Wobec czego nie dość, że meczety są pełne wiernych to i można ich spotkać na ulicach. Pierwsza modlitwa to Fadżr, druga to Dhuhr, trzecia (popołudniowa) to Asr, wieczorna: Maghrib (po zachodzie słońca) i Isza - modlitwa nocna. Muzułmanie modląc się wykonują różne skłony, pozycje: Takbir, Ojjam, skłon Ruku, pokłon Sudżud, pozycja siedząca Dżulus, Taslim - pozycja siedząca i skierowanie głowy w prawo i lewo. Muzułmanie "wykonują" także modlitwy dodatkowe: Sunna - modlą się gdy zaniedbali modlitwy obowiązkowe (np. nie byli skupieni lub ominęli którąś z modlitw), z tego względu muzułmanie nieraz modlą się więcej niż 5 razy. W islamie nie ma przedstawienia istoty boskiej w postaci jakichkolwiek figur, obrazów naśladujących człowieka.

  • ~piotrekdec 2014-12-30
    10:48:48

    4 1

    Ancymon: nie jest to logo mówisz? z czym ma to większe powiązanie: z KRK, firmą lubar czy może choćby ze z jakikolwiek zborem protestanckim? poza tym pytasz co ma to wspólnego z budową kościoła na chabrowej: nie znasz cwaniaczka bernackiego i jego - parafrazując- parcia na szkło

  • ~hardmark 2015-01-02
    17:00:13

    5 1

    Ciekawe ile do tych dni dołoży Urząd Miasta z pieniędzy WSZYSTKICH podatników .Nawet tych,którzy nie są członkami KrK.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5050