zamknij

Wiadomości

Czy Ślązacy są religijni?

2016-03-26, Autor: 
Święcenie pokarmów, malowanie pisanek, śmigus-dyngus, czas spędzony w rodzinnym gronie – z tymi elementami najczęściej kojarzymy Święta Wielkanocne, które najczęściej związane są również z ludową tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pytanie jednak, czy pamiętamy o sensie tego święta jakim jest tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa? Czy jesteśmy religijni?

Reklama

Mirosław Górka, wiceprezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich oraz twórca T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia wskazuje, że nasza religijność jest nacechowana pobożnością ludową, która wyraża się w różnorodnych obrzędach, znakach i symbolach. - Uczestnictwo we mszy świętej niedzielnej ogrywa ważną rolę w życiu społecznym i kształtuje więzi parafialne. Szczególnie na wsi, gdzie najbardziej uzewnętrznia się Kościół ludowy, mocno zaakcentowana jest cotygodniowa, niedzielna msza – mówi.

Jak dalej tłumaczy Mirosław Górka, dla przeciętnego mieszkańca średniej wielkości miasta świętem jest Wielkanoc czy Boże Narodzenia. Dla osoby mieszkającej na wsi ważnym wydarzeniem jest już sama niedziela, która stanowi kluczowy element lokalnej kultury. - Na Górnym Śląsku, który jest tak przebogaty historycznie i kulturowo nie dziwią uroczystości religijne ku czci różnych patronów lokalnych (odpusty, pielgrzymki) czy też nabożeństwa związane ze świętem patronów różnych zawodów (św. Barbara, św. Katarzyna, św. Florian, św. Józef, św. Krzysztof) – tłumaczy nasz rozmówca.

Czy jesteśmy religijni? Nie ulega jednak wątpliwości, że zmniejsza się liczba wiernych na niedzielnych nabożeństwach, co potwierdza od lat Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Jak zaznacza Mirosław Górka, co roku bada on liczbę katolików przychodzących na niedzielne msze św. oraz przystępujących do komunii. Pogłębia się natomiast, zwyczaj uczestnictwa w przyparafialnych grupach czy też wspólnotach.

Nasz rozmówca podkreśla, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy Ślązacy są religijni. Nasza religijność przybiera obecnie bardziej formę prywatną. - Współczesny człowiek, istnieje na granicy dwóch religijnych światów: tradycyjnego, w którym się urodził i wychowywał i nowego, wcześniej nieznanego, będącego alternatywą. Widać tu wyraźnie prywatyzację wiary religijnej, która przejawiająca się w rosnących odsetkach osób określających się jako wierzące i niepraktykujące lub praktykujące jedynie okazjonalnie. Wiary nie można poddać badaniom empirycznym. Można co najwyżej odnieść się do zagadnienia religijności. I tak w badaniach „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia”, gdzie zbadano 44 diecezje, te z województwa śląskiego plasują się w pierwszej dwudziestce. Najwyżej bielsko-żywiecka – tłumaczy Mirosław Górka.

Ślązacy mogą pochwalić się bogatą paletą zwyczajów. - Nasze palmy różnią się zasadniczo od tych spotykanych w innych rejonach Polski. Są mniejsze i bardziej skromne, jednakże ich symbolika jest bardzo wyraźna (5 lub 7 gatunków drzew i krzewów, które symbolizują kolejno Pięć Ran Jezusa Chrystusa oraz Siedem Boleści Najświętszej Marii Panny). W Skoczowie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę odbywa się kolory pochód z Judoszem. W niektórych miejscowościach, w Wielką Sobotę, młodzieńcy robią hałas kołatkami i tragarzami. Nazywa się ich kłapaczami. W okolicach Raciborza, szczególnie w Pietrowicach Wielkich, Bieńkowicach i Zawadzie Książęcej odbywają się procesje konne. Podobnie w Gliwicach-Ostropie. Inne oryginalne zwyczaje to np. pogrzeb żuru i wieszanie śledzia. Niezliczona liczba obrzędów związanych z jajkami i wodą. Śląskie tradycje świąteczne są bardzo bogate i ekspertem w tym temacie jest bezwątpienia rybniczanin – Pan Marek Szołtysek – mówi nasz rozmówca.

Więcej na temat Śląska, Ślązaków czy języku śląskim przeczytacie w wywiadzie z Mirosławem Górką >>Język śląski jak kaszubski? Wierzę, że tak kiedyś będzie!<<

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
  • ~300trojan 2016-03-26
    11:31:06

    34 3

    Kościół "skutecznie" dba aby zniechęcać ludzi do niedzielnych wizyt na mszy i nie tylko.Włos na głowie sie jeży kiedy słyszy sie co wyprawiają księża i inne osoby "duchowne" Majątek kościoła w Polsce to kilkaset milionów a rydzykowi ciągle mało.O miliardach zgromadzonych w Watykanie nie wspominam.Dlaczego bezdomni chodzą po domach prosząc o chleb a nie spróbują w kościele ? Slązacy są religijni tak jak Polacy.Zeby tylko to chodzenie do kościoła przełożyło sie na to co w sercu.Mam wielu znajomych którzy nie są religijni ale są dużo bardziej dobrymi ludzmi od wielu z tych którzy meldują sie w ławkach co niedziele.Kto pojdzie do nieba ?

  • ~piotrekdec 2016-03-26
    13:04:15

    0 30

    gdybym wierzył w aniołki i pustynne legendy to zacytowałbym: "od kiedy istnieje Kościół, Bóg w nim nie mieszkał/od kiedy mamy duszę, Bóg jej nigdy nie opuścił/więc mówię raz, a dobrze, i w najlepszej wierze:/"zmień się, lub przepadnij, pie....ny klerze!"; spokojnych ; ))

  • ~dr Becker 2016-03-26
    13:07:59

    12 4

    300trojan chyba nie masz pojęcia o liczbach, majątek kościoła jest wielokrotnie większy niż głupie kilkaset milionów.
    Budżet państwa pompuje w tą instytucję KILKA MILIARDÓW ROCZNIE.

  • ~waldus 2016-03-26
    13:11:28

    39 1

    plucie na kosciol w momenie kiedy mamy muzulmanski najazd w europie jest co najmniej glupie. pustke na zachodzie wypelnia islam i predzej czy pozniej bedzie i w polsce. wtedy wszyscy antykoscielni to chyba beda szczesliwi? nawroca was sila na religie pokoju poprzez sciecie glowy. kosciol ma problem bo mozna go szkalowac nic za to nie grozi. dlaczego z tych odwaznych nikt nie odwazy sie pluc na islam. na zachodzie to juz jest fobia, bo nie mozna urazic uczuc muzulmaninia, ale katolika to juz wszystko jedno.
    dlatego slazacy.... im bardziej religijni tym lepiej! to pozwoli myslec ze moze jeszcze nie wszytsko stracone.

  • ~300trojan 2016-03-26
    13:24:10

    6 2

    Waldus ale kościół Cie od najazdu islamskiego nie uratuje.Może to zrobić rząd odpowiednimi ustawami ,potem przywróceniem granic a nastepnie to już tylko służby bezpieczeństwa z wojskiem na czele.Daleko mi do plucia na kościół.Przedstawiłem tylko fakty. Marek masz racje z tymi liczbami ,sprawdziłem.Sorry za wprowadzenie w błąd.

  • ~waldus 2016-03-26
    13:37:20

    25 2

    nop niech kazdy zostanie przy swoim. wiara moze uratowac dusze. jestesmy posmiewiskiem dla muzulman bo zesmy zatracili swoje korzenie a oni podrgryzaja od srodka. nie mamy szacunku bo nie wiemy czego chcemy. nie mamy stanowiska. no na pewno nas uratuja nasi bracia z eurokolchozu jak merkel hollande czy donek. zwiat nie lubi pustki. nikt nie kaze chodzic do kosciola. to sprawa indywidualna. ale robienie sobie celu zycia z ponizania kosciola? po co? komu Kosciol przeszkadza? to mnie za komuny w szkole uczyli Bog Honor Ojczyzna. A teraz co Kasa D.pczenie i Facebook? dlatego jako narod i panstwo bez wiary nie mamy przyszlosci.

  • ~fixfix 2016-03-26
    14:21:29

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~spirit-of-the-town 2016-03-26
    14:46:24

    4 4

    fixfix, dobrze mówisz. Mnie ponadto od zawsze fascynuje upór katolików, którzy wobec zalewu rzetelnych informacji na wszelkie tematy, które Kościół przez wieki próbował fałszować (raz z niewiedzy, po drugie aby zapewnić sobie hegemonię nad ludem) dalej brną z uporem maniaka poprzez te perfidne kłamstwa, powielając zachowania swoich przodków i czasem bezwiednie przymuszając do nich swe dzieci. O ile jestem w stanie zrozumieć, że ktoś w 1267 roku mógł wierzyć, iż ziemia jest płaska, modlitwa lepsza niż lek, ponad chmurami pląsają anioły a w wulkanie diabły, to nie rozumiem dzisiejszego społeczeństwa katolików, przedkładających wszelki głos Kościoła nad naukę. Pozdrawiam

  • ~ 2016-03-26
    14:56:19

    19 4

    Kościół kościołem. Ale co religia robi w szkole? najwyższy czas ją stamtąd WYWALIĆ. Jej obecność nic nie zmienia. Młodzież jest coraz gorsza. Miejsce księdza jest na parafii i tam też powinna być nauczana religia.

  • ~fixfix 2016-03-26
    15:18:07

    9 4

    Napisałem że boga wymyślili ludzie a spowiedź to prawdziwy majstersztyk i mój wpis jest niezgody z regulaminem ?
    No tak jedyna słuszna wiara się kłania.

  • ~exx 2016-03-26
    18:58:54

    24 4

    Polak to taki katolik z dziada pradziada, czyli dziadek chodził ,ojciec chodził to i ja idę odbębnić swoje. A juz najśmieszniejsze jest stanie przed wejściem do kościoła kiedy w środku jest miejsce. No i co to za katolik co nawet dwóch przykazań z dzisięciu nie umie uszanować. W krajach wierzących niepraktykujących (obojętnie co) jest większa kultura i życzliwość dla drugiego,więc czego was nauczyli na lekcjach religi ?

  • ~Dador 2016-03-26
    19:11:01

    30 4

    Religijny byłem, bo wymagała tego ode mnie Matka. Poszedłem na swoje, rozstałem się z Kościołem. Jest mi tak dobrze. Nie żałuje w żadnym calu. Na praktykujących katolików patrzę z boku, słucham i obserwuję. A widzę głównie jedno - im większy niegodziwiec w ciągu tygodnia, tym bliżej ołtarza w niedzielę. A wystarczy być człowiekiem cały czas. Taki to mamy katolicyzm.

  • ~ 2016-03-26
    19:29:26

    16 2

    Na Śląsku da się zauważyć, że niektóre zwyczaje tej ludowej obrzędowości utorowały sobie drogę dopiero niedawno - od kilku, kilkunastu lat. np. święcenie koszyków w Wielką Sobotę nie było (przynajmniej w miastach) znane, tak samo znicze na grobach poza 1 XI - obyczaj na Śląsku nieznany jeszcze 15-20 lat temu, kolorowe stroiki na krzyżach nie były znane w czasach mojego dzieciństwa, za to w centralnej Polsce od dawna. @waldus lepiej nie pluć na kościół ani na nikogo ale jeśli chodzi o muzułmanów to kościół katolicki nie jest w stanie ze swoimi pogańskimi naleciałościami ich przyciągnąć. To już bardziej powinne angażować się w to kościoły protestanckie bo islamistę da się przekonać, że Jezus to Zbawiciel ale już do obrazów, Marii, spowiedzi ich nie przekonasz bo to religia monoteistyczna oparta na wierze tylko w Boga. Smutne jest to, że islam ma tak dużo niebezpiecznych radykałów w swoich szeregach - może się ucywilizuje? Niektórzy zapominają, że faszyzm i nazizm narodziły się w katolickiej Bawarii. Dzisiaj byłoby to nie do pomyślenia ale 80 lat to szaleństwo które doprowadziło do najkrwawszej wojny w dziejach wymyślili ludzie którzy regularnie chodzili do kościoła i się z nim identyfikowali. Może więc islam również się wreszcie ucywilizuje kiedyś?

  • ~waldus 2016-03-26
    20:31:40

    3 3

    moze i islam sie ucywilizuje ale kedy. sa religia 600 lat mlodsza niz my. sa tam gdzie my bylismy kilkaset lat temu. dlatego wygraja. skoro nie pasuje nam nasza wiara, bedziemy mieli obca i to bynajmniej nie dobrowolnie. nie pasuje nam nasze panstwo to tez je wkrotce rozwala je jak ukraine byc moze przy pomocy kolegow KODziarzy. a lemingom i tak wszystko jedno. byle sie najesc, napic i wszytsko miec gdziec. to jest chyba ta nasza swietlana przyszlosc. nie nauczylismy sie z historii nic. rozegrali nas znowu jak male dzieci.

  • ~heh 2016-03-26
    22:03:08

    9 3

    @waldus: Spokojnie, muzułmanie nie przyjadą, no chyba, że zachęci ich program 500+ ;)

  • ~ 2016-03-26
    23:45:49

    8 1

    konsumpcjonizm, wyścig szczurów, byle mieć więcej niż znajomy, kredyty to domena młodego społeczeństwa. Do kościoła nie pójdzie, bo przecież w tygodniu pracował i musi odpocząć albo jechać wybrać kafelki, panele do marketu w garniturze. W społeczeństwie jest za dużo zawiści - wyjeździe na zachód Europy, którą zdominowała poprawność polityczna, w której zanika poczucie przynależności kulturowej ("Francjo, najstarsza córo Kościoła, co zrobiłaś ze swoim chrztem?" 1985., minęło 30 lat, widać efekty). Twoja wiara to zbiór zasad, "regulaminów" życiowych. Wiem, że ksiądz swoją postawą może zniechęcić do "chodzenia" do kościoła, tylko księża się zmieniają, a wartości w jakie wierzysz są niezmienne. Nie straćmy ich - Bóg, Honor, Ojczyzna. Życzę rodzinnych Świąt Wielkanocnych.

  • ~ 2016-03-27
    07:43:26

    2 10

    Pan Mirosław Górka ma oczywiście dużo racji w tym, o czym pisze. Jest przecież znawcą tematu. Uważam że każdy z nas ma także swój pogląd na tę sprawę. Czy Ślązacy są religijni? Oczywiście że są. Dlaczego to pytanie zawężono do naszej grupy tylko? Można było zapytać: czy Polacy są religijni albo czy Polacy są patriotami? Albo jeszcze lepiej: czy Ślązacy są patriotami? Może to ostatnie pytanie zachęci Pana Mirka do dyskusji na ten temat. Artykuł bardzo ciekawy, jednak część osób wykorzystała to do atakowania Kościoła. Kościół jak instytucja nie jest tematem tego artykułu! Wiara każdego z nas jest sprawą osobistą. Czasy są wiadomo trudne. Dla antagonistów mam pytanie: dlaczego woda święcona po wielu latach jest w dalszym ciągu czysta jak kryształ?

  • ~MArudzia 2016-03-27
    08:37:54

    0 4

    Bóg- któż to?? Ojciec-brzmi odpowiedz. A co to za ojciec który pozwala na cierpienie oraz śmierć własnych dzieci. Sam jestem ojcem i wiem co to troska i bezpieczeństwo własnych dzieci. Religia to wymysł z przed 2000 lat przekazywane z pokolenia na pokolenie tylko wybranym do krojenia owieczek. Człowiek musi odnosić wrażenie że jest ktoś wyżej od niego do którego może zwrócić się o pomoc/poradę. Smacznego jajka.Pozdrawiam wszystkich myślących realnie.

  • ~jaczyk 2016-03-27
    11:22:43

    9 0

    Dziwne...czyżby powyższe komentarze były odpowiedzią na pytanie w tytule?
    Raczej nie bo można by sądzić, że Ślązacy nie tworzą prawdziwego Kościoła. Wypowiadają się tutaj ludzie raczej spoza jego kręgu...czyli źle o nim mówiący i chętnie "manifestujący" swoje poglądy. A Kościół jest Nasz czyli ludzi świadomie wierzących i kochających Jezusa i bliźniego. Wybaczającym zniewagi i bluźnierstwa, ale również proszącym o wybaczenie dla grzeszników. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwi i dążymy do szczęścia wiecznego a życie dla nas nie jest "impreską". Diabeł podnosi łeb ... ale zmartwychwstał Chrystus.

  • ~spirit-of-the-town 2016-03-27
    11:49:28

    3 2

    ~Wiesław Danylko, woda np. z czystego górskiego strumyka również będzie po kilku latach czysta jak kryształ i to nie za sprawą cudu. Mamy w kraju bodaj setki jeśli nie tysiące "cudownych" źródełek przy różnych kapliczkach i kościółkach - ale pojawia się pytanie: co było w takim miejscu pierwsze?

  • ~ 2016-03-27
    14:54:49

    2 10

    ~spirit-of-the-town - nie kpij sobie. Z wami "pseudonimami" jest pewien problem. Człowiek nie wie, z kim pisze. Czyli z kimś kto "jest od wszystkiego". To weź sobie tę swoją wodę ze strumyka górskiego i zamknij w butelce, słoiku itp. Potem otwórz i popatrz jak wygląda po np. 10 latach. Albo nie, wystarczy miesiąc.

  • ~ 2016-03-27
    15:32:09

    11 2

    @WiesławDanyłko z badań jakie przeprowadził Wiedeński Instytut Higieny wynikało, że 86% próbek wody święconej pobranych z różnych kościołów zawierało bakterie kałowe i inne z grupy Coli. To co napisałeś o wodzie święconej to jakiś mit z czasów dzieciństwa. Mi też wmawiano różne "czarodziejskie moce wody święconej" tylko, że ja z tego wyrosłem. Instytut z Wiednia nie jest anonimowy - to odpowiednik naszego sanepidu ale pewnie jeszcze na wyższym poziomie.

  • ~spirit-of-the-town 2016-03-27
    18:43:46

    9 2

    ~Wiesław, nie jestem od wszystkiego, staram się brać pod uwagę fakty a później mity. Dlaczego wy katolicy denerwujecie się, gdy nie macie ze swej strony żadnych argumentów na poparcie swych tez?

  • ~spirit-of-the-town 2016-03-27
    18:48:25

    4 1

    Jeszcze odnośnie wody ze strumyka; mam właśnie bodaj 2 lata w butelce wodę z Czarnego Stawu, właśnie zaczerpniętą na potrzeby pokazania pewnej osobie która też uważała jedynie "świętą" wodę za jedynie nieskazitelną. Woda do dziś jest jak kryształ. Pozdrawiam

  • ~ 2016-03-27
    19:29:24

    14 2

    Myślę, że Ślązacy nie są ani bardziej, ani mniej religijni niż Polacy z innych regionów. Tak samo jak oni potrafią co niedzielę byc najpobozniejszymi katolikami jakich sobie można wyobrazić, co nie przeszkadza im w obgadywaniu wszystkich sasiadow, w "kombinowaniu" w pracy, w paleniu w piecu czym popadnie i truciu bliźnich, w kłamstwach, lenistwie, oszustwach... no i w niedostrzeganiu tego u siebie samych

  • ~ 2016-03-27
    21:27:17

    3 2

    Dekalog I Kieślowskiego, dla tych którzy lubią fakty a nie mity. Pozdrawiam.

  • ~zxr9 2016-03-28
    07:00:43

    2 2

    Żałosni jesteście a później jak trwoga to do Boga.....

    Śmieszy mnie postawa tych wszystkich "antykościelnych" co to przez cały rok do kościoła nie chodzą ale w Wileką Sobotę z koszyczkiem pierwsi.

  • ~superelektro 2016-03-28
    12:42:29

    1 4

    Wiara => opium dla maluczkich.

  • ~tymonn 2016-03-28
    13:24:21

    3 0

    Aby nieuchronnie nie doszło do zagłady wiary chrześcijańskiej potrzeba nadejścia Nowego Chrystusa. Ktoś musi uzdrowić to wszystko, nadać świeżości, rozswietlic umysły, przywrócić wiarę, rozsądek i nadzieję. Bez tego zostaniemy pożarci. Niestety.

  • ~piotrekdec 2016-03-28
    20:01:04

    2 2

    Wiesław Danyłko: klasyczne "o ja pi...le" ciśnie się na usta, aż się nie chce wierzyć, że można mieć tak wyprany mózg-woda nad którą klecha odmówił wiersz czysta jak kryształ ; ))) szelki też na "bozie" czyli na krzyż zapinasz żeby się uchronić od Złego? ale czego wymagać jeśli w tym kraju 60 tys. ludzi przychodzi oglądać niejakiego księdza bashoborę, czekając aż trupy wstaną z cmentarzy

  • ~czorcik 2016-03-29
    07:51:30

    5 1

    basia323-dzieci i młodzież powinny być wychowane przez rodziców!!! Nauczyciele i katecheci powinni już tylko szlifować te perełki No ale jak czytam Twój wpis, to wcale się nie dziwię, że jest tak źle...ale najlepiej narobić i na kota zwalić....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3603