zamknij

Wiadomości

Śląsk mniejszością etniczną? Nowelizacja ustawy trafiła do Sejmu

2023-07-29, Autor: 

W czwartek (27 lipca) z inicjatywy Posła Ziemi Śląskiej Macieja Kopca, w Sejmie RP odbyła się konferencja, po której złożono na ręce Marszałek Sejmu druk nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, ma ona na celu wpisanie śląskiej mniejszości etnicznej do tejże ustawy.

Reklama

Formalnie to dodanie w Ustawie z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 823) w art. 2 do listy mniejszości etnicznych mniejszości śląskiej. Ustawa została podpisana przez wszystkich posłów i posłanki Lewicy oraz przez posłankę Monikę Rosę.

Podczas konferencji pomysłodawcy i współautorzy mówili jednym głosem, że śląska mniejszość etniczna musi być uznana.

- Dobrobyt zaczyna się od poczucia własnej wartości, poczucia, że jesteśmy przez Państwo, jako jednostki, tworzące społeczeństwo, szanowani, akceptowani i uznawani. W ostatnim Spisie Powszechnym prawie 600 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską. Dla porównania, Łemków, którzy szczęśliwie są uznaną mniejszością etniczną, jest niemal 6 tysięcy. Dlaczego więc nie chcecie nas uznać? – mówił na konferencji poseł Maciej Kopiec.

Śląski działacz przekonywał, że nowelizacja ustawy jest napisana w prosty, ale rzeczowy sposób, by nie budziła wątpliwości.

- Projekt, który został złożony, jest absolutnie pionierski. Ten projekt jest bardzo prosty, ale solidny i rzeczowy w swojej strukturze. Mówi o całościowym rozwiązaniu problemu, czyli uznaniu zarówno tożsamości Ślązaków, jak i śląskiej godki, czyli naszego języka. Projekt spełnia wszelkie przepisy prawa polskiego oraz unijnego. Został skonsultowany ze środowiskiem aktywistów śląskich i śląskich organizacji skupionych wokół porozumienia w ramach Narodowego Spisu Powszechnego – „Ślōnsko Sztama”, był także konsultowany ze środowiskiem naukowym. Nie mam żadnych wątpliwości, że każda posłanka i każdy poseł, tej lub przyszłej kadencji, po zapoznaniu się z tym projektem nie będzie miał żadnych wątpliwości co do tego, że Ślązacy po prostu są mniejszością etniczną – powiedział Rafał Rzepka, działacz śląski i współautor ustawy.

- Niykere Polŏki gŏdajōm na nas Niymce, a niykere Niymce gŏdajōm na nas Polŏki. A my sōm, byli, a bydymy - zowdy nŏjsōmprzōd - Ślōnzŏki. Eli Wōm sie to podobo, eli niy” – zakończył.

Promocję Śląska również w Parlamencie Europejskim prowadzi Łukasz Kohut, z inicjatywy którego odbył się spektakl „Mianujom mie Hanka”, cały w języku śląskim. Niestety w Sejmie RP spektakl nie otrzymał zgody na wystawienie. Jak mówi europoseł, Marszałek Witek powiedziała „Nie bo nie”. Mimo to nadal będzie on promował i mówił o Śląsku..

- Powołaliśmy w czasie Spisu Powszechnego zrzeszenie wszystkich śląskich organizacji, śląskich polityków i ludzi kultury, które nazwaliśmy „Ślōnską Sztamą”. Projekt, który koordynowałem przez kilka długich miesięcy Narodowego Spisu Powszechnego. Pomimo tego, że w spisie tak trudno było zadeklarować śląską tożsamość, trzeba było wybierać „inną” i ręcznie wpisywać „śląską”, to udało nam się rzeczywiście potwierdzić to, że w Polsce prawie 600 tys. osób czuje się Ślązakami. Mają do tego prawo, są rzeczywiście obywatelami Polski, ale są też Ślązakami – podkreślił Łukasz Kohut, poseł do PE.

 

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 55

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~ 2023-07-29
    16:15:26

    27 25

    Czy pan Kopiec w projekcie ustawy uwzględnił jako ślązaków też tych zza Odry z kraju slezko-morawskiego,tak tylko pytam unijczyków?

  • ~rzyt 2023-07-30
    10:38:46

    18 14

    ~PEACE64, tu chodzi o polski parlament; chyba że chcesz by ktoś z zewnątrz decydował w naszych sprawach. Caesi mają swój parlament. Narodowość a kraina geograficzna to dwie różne sprawy.

  • ~ 2023-07-30
    12:14:22

    15 23

    Panie rzyt,błądzisz pan,bo ślązacy mieszkają od Słowacji,przez Czechy Polskę aż PO Niemcy,ale tylko w Polsce działa grupa POdobna do Eriki Steinbach ,by por
    óżnić naród śląski z państwem polskim.
    Przykład?Proszę bardzo-"Podczas
    konferencji pomysłodawcy i współautorzy mówili jednym głosem, że śląska mniejszość etniczna musi być uznana."
    Szkopuł w tym że ta mniejszośc etniczna żyje pod 4ma państwami a nie tylko w Polsce.
    Ciekawe czemu pan Kopiec mie dogada się takimi RAŚiami na terenie Słowacji,Czech i RFN i aby we wszystkich parlamentach złożyć petycję o np.autonomię dla CAŁEGO Śląska,a nie tylko tego w granicach RP.
    Chciałbym usłyszeć ten śmiech na sali w POzostałych parlamentach.Pozdrawiam.

  • ~rzyt 2023-07-30
    13:05:51

    20 6

    ~PEACE64, to ja już wolę błądzić niż pisać takie mądrości...

  • ~ 2023-07-30
    15:27:18

    2 11

    PIS 64'' Jackowo pada . Adampol ginie . Na larum graja . A ty pieronie śpisz ?

  • ~ 2023-07-30
    18:06:07

    22 4

    "Śląsk mniejszością etniczną?"...naprawdę już tylko debile pracują w redakcji tego portalu?? Śląsk jest krainą historyczno-geograficzną( "Śląsk ( kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Od XV–XVI wieku zaczęto wyróżniać podział na Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław. Śląsk położony jest w dorzeczu górnej i środkowej Odry oraz początkowego biegu Wisły) !!!
    Zaś mniejszość etniczna to po prostu ludzie – (:grupa etniczna, która jest osiedlona na terytorium innej zbiorowości i wyróżnia się odrębnym pochodzeniem i kulturą, a często także językiem i religią. Z jednej strony mniejszości etniczne zwykle starają się zachować swoją odrębność. Z drugiej strony zwykle podlegają procesom asymilacji kulturowej.
    Mniejszość etniczna w odróżnieniu od mniejszości narodowej nie posiada i nigdy nie posiadała własnego państwa, które zgodnie z funkcjonalną teorią powstania państwa jest najwyższą formą rozwoju grupy społecznej). Posłowi K. chyba też coś się lekko pomieszało, ale to z....ciepła

  • ~TenCoSaltaNocąRobi 2023-07-30
    19:15:03

    12 9

    ~PEACE 64 ale co ci nie pasuje w tym, że posłowie polskiego parlamentu składają projekt ustawy zmieniającej polskie prawo? Decyzje o uznaniu Ślązaków za mniejszość w innych państwach pozostają w gestii tych państw, polscy Ślązacy nie mają wpływu na ustawodawstwo Czech, Słowacji i Niemiec. Zapominasz też o tym, że Ślązacy w tych państwach są nieporównywalnie mniejszymi grupami społecznymi i zarazem gorzej zorganizowanymi. Twoja sugestia dotycząca transgranicznej autonomii dla Ślązaków jest zupełnie absurdalna, gdyż nigdzie na świecie nie funkcjonuje tego typu byt.

  • ~ 2023-07-30
    20:34:58

    9 12

    Panie TCSNR ,udajesz pan greka,czy naiwne dziecko?
    Śląsk jako państwo nigdy nie istniało,był całe wieki zawsze pod czyims butem,a to prus,habsburgow,czechow,polakow i niemców.
    Nie widzisz pan problemu że tylko w PL.działają organizacje ktorych celem jest najpierw autonomia a potem separacja od państwa ale tylko polskiego,choć za olzą,opawą i odrą żyje też moja rodzina ślązaków od pokoleń.W slezko-morawskim kraju żyje ponad milion,no właśnie jak myślisz,ślązaków czechów,czy tych unijczykow?Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5372