zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Polka we Włoszech: Włosi są chojrakami

2020-03-15, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Sytuacja we Włoszech jest dramatyczna. Do tej pory zmarło w tym kraju ponad 1400 osób zakażonych koronawirusem. Włosi niestety zbagatelizowali problem i nadal go bagatelizują! Skąd to wiemy? Udało nam się porozmawiać z Polkami, które tam mieszkają. Katarzyna pochodzi z Jejkowic, a Barbara z Rybnika. Jak wygląda sytuacja we Włoszech oczyma bohaterek naszego artykułu?

Reklama

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, najgorsza sytuacja panuje we Włoszech. Z powodu koronawirusa zmarło tam ponad 1400 osób! Oficjalna liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem wynosi ponad 21 tysięcy.

Włosi niestety zbagatelizowali z początku problem. Co gorsza – niektórzy nadal go bagatelizują! Udało nam się porozmawiać z dwiema Polkami mieszkającymi we Włoszech. Oto ich relacje z miejsc, w których żyją.

Katarzyna Kupczak (mieszka w Veneto - Wenecji Euganejskiej)

Nasza pierwsza rozmówczyni pochodzi z Jejkowic. Żyje w miejscowości oddalonej od dużych metropolii.

- Mieszkamy pod górami, odseparowani od wielkich miast. Koronawirus jeszcze do nas nie dotarł, ale 50 km od naszej miejscowości odnotowano 50 przypadków zakażeń. Powoli zamyka się wszystko – restauracje, stołówki, kina, salony kosmetyczne, salony fryzjerskie. Otwarte są nadal sklepy spożywcze, apteki i przychodnie lekarskie. Jest jeszcze bar, jest czynny do godziny 18.00, potem koronawirus się „budzi- relacjonuje Katarzyna Kupczak.

Polka zaczęła się obawiać spacerów z dzieckiem, więc siedzi z rodziną całymi dniami w domu.

- Na szczęście zrobiłam większe zakupy. Od kilku dni obowiązuje we Włoszech zona rossa (czerwona strefa – przyp. aut.). Musimy więc mieć przy sobie dokumenty. Jadąc samochodem podczas kontroli wyjaśniamy policjantom, dokąd jedziemy i w jakim celu. Jednego faceta zatrzymali, nie miał papierów. Dostał 260 euro mandatu – słyszymy.

Mimo tego, że włoskie służby apelują na okrągło, by być ostrożnym, znajdą się tacy, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi problemu.

- Byłam w mojej okolicy w sklepie po papierosy. Usłyszałam, że koronawirus to „tylko takie przeziębienie”. Są jeszcze ludzie we Włoszech, którzy nie wierzą w to, co się dzieje. Ignorują rzeczywistość. Włosi są chojrakami, ale z drugiej strony widzę osoby, które faktycznie się boją koronawirusa – przyznaje Katarzyna Kupczak.

Nasza rozmówczyni przypomina sobie dzień, kiedy wybrała się do sklepu w maseczce.

- Za mną do sklepu weszła inna kobieta. Też miała maskę na sobie. Spotkała znajomą i się zawstydziła, ściągnęła maseczkę. Inna sytuacja. Dostałam wiadomość z pracy, że mamy przyjść, bo będą rozdawali maseczki. Pierwszy dzień pracy – wszyscy w nich chodzili, na drugi dzień już nikogo w maseczce nie było, tylko ja. Niestety, jest tutaj dużo ludzi ignorujących koronawirusa – relacjonuje Katarzyna Kupczak.

Nasza rozmówczyni ma też zastrzeżenia co do szybkości podejmowanych decyzji przez rząd.

Koronawirus wybuchł we Włoszech pod koniec lutego. Po 2 tygodniach zamknęli dopiero szkoły. Rządzący działają zbyt wolno. Mówią w końcu: no dobra, czas coś z tym zrobić. Zamiast tego powinni powiedzieć: koniec, kropka, całe Włochy zatrzymane. Ta decyzja powinna zostać wydana dawno temu – mówi na koniec.

Barbara (nazwisko znane redakcji) – mieszka od prawie 25 lat we Włoszech nieopodal Mediolanu

- W naszej okolicy jest dość spokojnie. Ruch jest już mniejszy. Nie ma oblężenia sklepów jak 2-3 tygodnie temu. Teraz już w samych sklepach są ograniczenia, wpuszczają tylko do 10 osób na raz. Do apteki może wejść jeszcze mniej osób, po 2-3. Osoby starają się przestrzegać zaleceń rządu, choć tak jak zawsze w takich sytuacjach zdążają się cwaniaki – mówi nam rybniczanka.

Jak wyjaśnia pani Barbara, tydzień temu miała miejsce pewna absurdalna sytuacja.

- Sporo osób jak gdyby nigdy nic się nie działo, pojechało sobie na narty. Dlatego w tym tygodniu w końcu zamknięto wszystkie ośrodki narciarskie. Słyszałam taką historię, jak jeden pan z Veneto uciekł ze szpitala i pojechał na narty. Złamał nogę i wrócił do szpitala. Zdarzają się u nas takie absurdalne rzeczy – przyznaje.

Podobnie jak w przypadki Katarzyny Kupczak, pani Barbara zauważa niezdyscyplinowanie u Włochów, a wręcz brak rozwagi.

- Jak zamknęli Lombardię, to Włosi zaczęli masowo podróżować na południe kraju. To była wielka głupota i zobaczymy tego skutki – nie ma złudzeń nasza rozmówczyni.

Jak dowiadujemy się, aktualnie we Włoszech wszystko jest zamknięte poza supermarketami czy aptekami. Samochodem i pieszo można się poruszać tylko z wypisanym autocertyfikatem, o które może zapytać policja carabinieri i straż miejska. Tych jednak... nie widać na ulicach.

- Niby jest totalna blokada, ale na trasach nie widać mundurowych. Niby obowiązuje zakaz jeżdżenia bez autocertyfikatu, ale i tak ludzie podróżują – pod banalnym pretekstem: żeby np. kupić PlayStation, do dziewczyny, itp. To podlega karze – mówi pani Barbara.

Co do samych zarażonych koronawirusem, mieszkańcy słuchają tego, co podają dzienniki.

- Nie jest ciekawie, służba zdrowia powoli pada ze zmęczenia, braku lekarzy, pielęgniarek i sprzętu, ale ponoć ma to się wkrótce zmienić. Mają zrobić dodatkowe łóżka intensywnej terapii w hali fiera rho. Zobaczymy. Jak na razie wszystko się w mojej okolicy trzyma – mówi na koniec nasza rozmówczyni.

Pytanie do Czytelników, którzy przebywają aktualnie za granicą: jak wygląda sytuacja w Waszej okolicy? Piszcie na nasz adres mailowy: redakcja@rybnik.com.pl.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 237 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Piotr Czaja 2020-03-15 16:41:17

  Włosi są chojrakami?!1400 chojraków już nie żyje.

 • ~waldus 2020-03-15 16:50:52

  To zwykle idioctwo i brak odpowied,ialnosci zresztą jak i u Angoli. Unii europejskiej jakby nie było widać. Jeszcze wszystkim i Unia i otwarte granice i swobodny przepływ ludzi wyjdą bokiem. To jest przyczyną rozszerzenia zarazy na wszystkie kraje europejskie właśnie w takim tempie.

 • ~Arteks 2020-03-15 17:09:52

  @waldus - lekceważenie zaleceń specjalistów lub ignorowanie zakazów jest brakiem odpowiedzialności ale co to ma wspólnego z EU? Wirus przywleczono z Azji - z krajów które nie są włączone do strefy Schengen. A czy według ciebie wizy i paszporty uniemożliwiły przytaszczenie wirusa z Azji do Europy, Australii, Kanady czy USA? Cieszmy się, że Unia już myśli o tym aby przeznaczyć miliardy euro na ratowanie europejskich firm i branż turystycznych które są zagrożone bankructwem z powodu braku możliwości wykonywania działalności.

 • ~rosthost1 2020-03-15 17:13:08

  No to jeszcze dodajmy że Niemcy osób z innymi chorobami którzy zmarli mając także koronowirusa nie wliczając do zgonów bezpośrednich. Uznają ze inne choroby miały wpływ na śmierć pacjenta. Dlatego niska śmiertelność. Wg tych standardów śmiertelność u nas jest wciąż 0.

  95 24
 • ~77Monia 2020-03-15 17:25:49

  Cały Świat wzywa i zwozi swoich obywateli
  Całe kraje/wielkie firmy idą w milionowe straty - tak bez narzekania
  Obiecują/dają miliardy (tak jakby miały być wkrótce nic nie warte)
  Apel o pozostanie z rodziną w domu
  Zamykanie wszystkiego bez względu na skutki tego w przyszłości
  Obiecanki wypłat/pomocy itp w przyszłości
  Większość obostrzeń/ograniczeń sięga 1 kwietnia 2020 r.

  Co ma się wydarzyć na początku kwietnia?

  37 85
 • ~zak 2020-03-15 17:33:53

  77Monia no... Prima aprilis będzie:) a poważnie dlaczego siejesz panikę ? To co opisałaś robią mądre rządy, na razie nieliczne . Niestety, pewnie na 2 tygodniach zamknięcia się nie skończy , bo nie wszyscy biorą z nas przykład.

  134 9
 • ~TAKI JA 2020-03-15 17:56:33

  Włosi są chojrakami?! A co z Polakami? Tysiąc jest normalnych a tylko np. trzech chojrakami. I co? Zwróć takiemu uwagę to Ciebie opluje. Zadzwoń na takiego do służb np. policja, straż miejska, sanepid to chojrak pierwszy będzie wiedział kto dzwonił, przyjdzie i Ciebie opluje. Polak się opamięta gdy osobiście go spotka to chińskie świństwo.

 • ~Coronawirus 2020-03-15 18:08:14

  Są na świecie dwie najgrubsze księgi ; historia Stanów Zjednoczonych i księga męstwa Włochów .

  64 15
 • ~master4k 2020-03-15 18:18:38

  @ waldus

  Ty i te Twoje teorie. Czy USA są w Unii? Korea? Brazylia? Kanada? Iran? Australia? Nie są, ale jakoś dziwnym trafem załapały się na pandemię rodem z Chin (również poza EU). Wirusa po Europie rozwlekł brak decyzyjności właściwych władz i bezmyślność ludzi (np. przypadek z naszym szafarzem). Unia nie ma z tym nic wspólnego.

  63 35
 • ~Jacek Kamiński 2020-03-15 18:38:30

  do waldus;
  Antyunijna fobia. Jakbym kogoś z Kremla słuchał. Czyżby nostalgia za PRL-em? Za paszportami wydawanymi dopiero od lat sześćdziesiątych (lub nie, gdy ktoś władzy podpadł) i odbieranymi po powrocie. Za koniecznością uzyskania zaproszenia i wizy na Zachód? Za bycie tam dziadem, którego nie stać na nic ?

  65 36
 • ~mastif 2020-03-15 19:03:31

  a kim sa polacy po za granicami polski???
  jeden na drugiego do oczu sobie ida ze wstyd.
  caly zachod sie z tego smieje i zna nasz narod.

  52 28
 • ~Karolina# 2020-03-15 19:30:23

  Ojoj, a niby u nas nie? Episkopat swoje, ludzie swoje, taki np kościół w Ksìążenicach był dzisiaj prawie pełny.

  42 27
 • ~Jaro Brzoza 2020-03-15 20:09:11

  Jestem ciekawy co z dużymi zakładami pracy w których przewija się dziennie kilkaset, jak nie kilka tysięcy pracowników jak np. kopalnia. W szoli kilkadziesiąt osób ściśniętych jak sardynki w puszcze, nie jeden przeziebiony kichający i kaszlący...

  98 5
 • ~waldus 2020-03-15 20:13:05

  Master4k ukraina tylko 3 przypadki i już prewencyjnie zamknęli granice. Do Polski syf przyjechał z Włoch i Niemiec w ramach otwartych granic.Jeśli nie do sytuacji kryzysowych to po co ta Unia? Do przekładania papierków z biurka na biurko jak wszystko samo się kręci?

  60 31
 • ~jolaw2 2020-03-15 20:42:12

  Oj Polacy bardzo mądry i zdyscyplinowany naród a jakże..zazwyczaj mają do oceniania innych a mnie niestety już dwukrotnie spotkała bardzo ciekawa sytuacja , raz w Biedronce gdy poprosiłam panią w kolejce do kasy żeby stanęła dalej wykrzyczała na cały sklep " ze zwariowała baba" no trudno wariaty też muszą coś jeść.. W sobotę pani w drogerii gdy już naprawdę jest niewesoła i wszyscy o tym wiedzą stwierdziła ze się nie odsunie ..BO NIE i już..i nie ma żadnego korono wirusa i do tego w odległości 1 metr obowiązuje tylko w aptece. Dopiero gdy cala kolejka łącznie z kasjerką ujęły się za mną , ze jednak mam prawo żądać trochę się cofnęła. To jest ta mądrość Polaków.Opisałam tu fakty

  107 6
 • ~Konrad Klink 2020-03-15 21:07:20

  @jolaw2 - trzeba było babie odpyskować że może ona nie ale ty dwa tygodnie temu wróciłaś z Włoch, można jeszcze ostentacyjnie prychnąć i zrobi się nie tylko metr przerwy ale i z pięć znając życie.

  A tak poważnie, widząc, co dzieje się w Europie i jak odpowiedzialny okazał się naród to muszę powiedzieć, że w pewnym sensie jestem dumny.

  75 2
 • ~Terrorysta 2020-03-15 21:12:13

  statystyki chyba ze środy :/ ... tu jest wszytko aktualizowane live https://www.youtube.com/watch?v=qgylp3Td1Bw

  3 6
 • ~truman20 2020-03-15 21:13:41

  ~Jaro Brzoza - dlatego szacuje się większy wzrost zachorowań do końca tygodnia. Szkoda, że tylko na szacunkach się kończy.

  9 6
 • ~master4k 2020-03-15 21:36:24

  @ waldus

  Pocieszny jesteś. Źródłem epidemii są Chiny, a nie Włochy, które do polskiego problemu dorzuciły swoją cegiełkę. Po prostu zignorowano wymogi sanitarne na samym początku pandemii i teraz mamy co mamy. Przypominam, że obywatele Chin muszą mieć wizę Schengen na wjazd do UE, a to najprawdopodobniej któryś z nich przytachał wirus do Europy w ramach wycieczki do Włoch. Jak się do tego ma ruch w ramach samej Unii?

  Samemu siedzisz w UK dzìęki akcesji Polski do UE w jakimś Shithole-uppon-Avon i wylewasz swoje żale jaka ta Bruksela zła. Już jesteście poza Unią, więc Twój mokry sen się ziścił. UE właśnie dała nam 7.4 mld euro na walkę z epidemią. Ide dostała o wiele bardziej pozarażana Wielka Brytania? Całe 0. Przypomnij mi proszę ilu UK ma aktualnie chorych? 10 razy więcej od nas?

  Co się tyczy Ukrainy, to podajesz tylko zdiagnozowane przypadki. Teraz gwoli elementarnej uczciwości sprawdź sobie ile testów przeprowadzili Ukraincy. Możesz się ciężko zdziwić.

  30 18
 • ~rosthost1 2020-03-15 22:12:19

  Polska Rada Centrów Handlowych mówi że straty będą ogromne. Oto co liczy się w XXI wieku dla marketów. Kasa!!! Czy klient zdrowy czy chory nieważne. Ważne ile zostawi!

  41 5
 • ~Franek7 2020-03-16 06:09:43

  Zdecydowana większość ofiar śmiertelnych we Włoszech to pensjonariusze domów starców, których jest tam wiele. Stąd takie liczby. Uważam, że izolowane powinny być osoby z grup ryzyka jak wlasnie osoby starsze i przewlekłe chore a reszta powinna funkcjonować normalnie. Zagrożenie nie jest na tyle duże aby warto było paraliżować całą gospodarkę. Taką wlasnie taktykę przyjęła Wielka Brytania. Ale do tego trzeba mieć mądrych l myślących ludzi w rządzie czyli odwrotnie niż u nas.

  14 50
 • ~Franek7 2020-03-16 06:17:01

  Rosthost1 brawo, odkryłeś Amerykę. W prowadzeniu biznesu chodzi o zarabianie pieniędzy. Nie wiedziałeś o tym wcześniej? Wiesz ile kosztuje najem powierzchni w centrum handlowym? Dowiedz się to zrozumiesz. Wiele firm zwyczajnie upadnie i to nie tylko tych z branży handlowej z centrów handlowych. Wielu zwykłych ludzi straci prace i wpadnie w kłopoty finansowe. Skutki tych idiotycznych decyzji rzadu będą opłakane dla wszystkich i to będzie wina rzadu a nie epidemii.l bo spanikował i wprowadził środki nieadekwatne do sytuacji. Przesadne i niepotrzebne.

  10 51
 • ~rosthost1 2020-03-16 08:15:12

  ~Franek7 - idąc twoim tropem markety dawno powinny handlować trumnami. Skoro chodzi o pieniądze to nie przystosowały się one do sytuacji. A twoje pisanie że polski rząd spanikował i wprowadził środki nieadekwatne do sytuacji. Samoloty latają do Anglii więc wsiadaj tam kluby otwarte. Ale dołączysz pewnie do posła Kopca który miał jechać z listem do Rzymu i nie pojechał i BIedronia który mówił o Chinach i na tym się skończyło. Tylko gadanie. Wyślij fotę jak już będziesz w UK abo Holandii!

  35 2
 • ~rosthost1 2020-03-16 08:37:00

  franek7 - W Czechach zaostrzono środki bezpieczeństwa. Od północy w całym kraju wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Tam do dopiero PIS rządzi. Fuj!

  27 9
 • ~luxOn997 2020-03-16 08:45:29

  Siemandero

  0 3
 • ~ 2020-03-16 08:48:32

  Niestety też znam chojrakow. Ich postawa moze zniszczyć wysiłek reszty odpowiedzialnych osob

  24 3
 • ~Franek7 2020-03-16 10:04:38

  Rothost1 widzisz nie tylko u nas są idioci w rządzie. Przeważnie tam gdzie socjalprawica rządzi. Patrzmy na mądrych a nie na głupich.

  3 19
 • ~Franek7 2020-03-16 10:40:45

  To mówicie, że państwo które nie jest w stanie zabezpieczyć maseczek dla 19 szpitali zakaźnych miało wyprodukować milion samochodów elektrycznych? Dobre...

  11 17
 • ~MTWWD 2020-03-16 12:45:10

  Mi sie wydowo że szykujom nos na coś winkszego co nadejdzie na poczontku kwietnio.

  4 5
 • ~waldus 2020-03-16 16:56:18

  @master4k: czlowieku nigdzie nie napisalem ze napisalem ze Unia Unia jest winna wybuchowi pandemii na calym siwecie. Natomiast w ramach granic EuroUni juz tak! Zreszta dzis jakby sie obudzili (albo wytrzezwieli). Szkoda ze jakies 3 tygodnie za pozno. "Unia Europejska wprowadzi tymczasowe ograniczenia dotyczące podróży do Wspólnoty na okres 30 dni - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen." EuroUnia w czasie tego kryzysu tylko mnie utwierdzila w przekonaniu ze w ogole jest niepotrzebna.

  11 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12272