zamknij

Wiadomości

Politycy PiS z kontrolą w urzędzie miasta. Chcą wielu dokumentów

2018-06-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości złożyli wczoraj niezapowiedzianą wizytę w Urzędzie Miasta Rybnika. Chcą uzyskać od prezydenta m.in. szereg list dotyczących przyznanych nagród dla urzędników czy wykazu wyjazdów służbowych.

Reklama

O wizycie poseł na Sejm Izabeli Kloc i senatora Wojciecha Piechy poinformował sam prezydent Piotr Kuczera. - Dziś urząd miasta odwiedzili niezapowiedziani goście: pani Poseł na Sejm RP Izabela Kloc i pan Senator RP Wojciech Piecha. Z rąk parlamentarzystów otrzymałem listę pytań. Pracownicy urzędu przygotowują odpowiedzi – dowiadujemy się.

Jak dalej pisze na swoim koncie facebookowym prezydent Rybnika, parlamentarzyści mają prawo wiedzieć. - Jednak zasady międzyludzkiego współżycia nakazują, tak mi się przynajmniej wydawało do tej pory, by na spotkanie wcześniej się umówić. Od życia publicznego oczekuję zdrowych zasad i zwykłej przyzwoitości – dodaje.

Parlamentarzyści PiS w piśmie zaadresowanym do prezydenta Rybnika powołali się na prawo im przysługujące do uzyskania informacji i materiałów znajdujących się w magistracie. Chcą m.in.:

- listy nagrodzony członków zarządów Spółek Komunalnych;

- podania informacji o wysokościach nagród, jakie otrzymywali zastępcy prezydenta, sekretarz miasta, skarbnik miasta i pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej od 2014 roku;

- podania listy urzędników UM, którzy w latach 2007-2018 otrzymywali nagrody;

- podania wykazu wyjazdów służbowych i delegacji.

Wszystkie punkty znajdziecie na poniższej liście:Jak udało nam się dowiedzieć, podobne sytuacje z parlamentarzystami PiS miały wczoraj miejsce w innych większych polskich miastach. - To odpowiedź na akcję posłów Platformy Obywatelskiej wobec nagród dla ministrów rządu Beaty Szydło – tłumaczy senator Wojciech Piecha. - W ramach tej odpowiedzi kontrolujemy urzędy. Moim zdaniem dżentelmeni nie powinni rozmawiać o pieniądzach, ale mleko się rozlało – dodaje.

Senator PiS nie spodziewa się znaleźć w uzyskanych dokumentach rewelacji. - Materiał przejrzymy, zobaczymy jak nagrody były przyznawane i tyle – mówi.

Kontrole parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w polskich urzędach były przeprowadzane już wcześniej. Na początku czerwca weszli do magistratów w Gdańsku, Warszawie czy Łodzi.

Wtedy też rzeczniczka PiS Beata Mazurek w rozmowie z PAP stwierdziła, że posłowie chcą sprawdzić „transparentność działań administracji, również w samorządzie”. - Posłowie PiS, korzystając ze swojego prawa do interwencji poselskiej chcą po prostu zobaczyć dokumenty i uzyskać informacje – oznajmiła Beata Mazurek.

- Samorząd rządzony przez PO nie słynie z przejrzystości, dlatego posłowie PiS korzystają ze swojego prawa. Tu najważniejsza jest transparentność – dodała rzecznik partii.

Oceń publikację: + 1 + 66 - 1 - 153

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~KartoFFel 2018-06-14
  08:13:01

  Niech politycy PiS wejdą do Imperium Ojca Rydzyka i większości kurii biskupich. Amen.

 • ~znawca 2018-06-14
  08:13:13

  Prymitywizm bez granic. Oj, państwo posłowie grunt się pali pod nogami?

 • ~wojto 2018-06-14
  08:21:24

  "powołali się na prawo im przysługujące do uzyskania informacji i materiałów znajdujących się w magistracie" Trzeba były im pokazać wała i powiedzieć aby się gonili oraz przypomnieć tym sklerotykom, że od czasu gdy sami przestali przestrzegają tego prawa, gdyż PIS nie udzielił takich informacji, choćby odnośnie listy sędziów popierających kandydatury do KRS - to te prawo chyba już nie obowiązuje...

 • ~Gruby21 2018-06-14
  08:25:17

  Ale buraki... Niech przy okazji pokażą papiery swoich kancelarii!

 • ~ 2018-06-14
  08:32:12

  Brawo ! I co takiego sie stało ? Jak wszystko jest ok to nie ma sie czego obawiać no chyba że są przekręty tak jak w stolicy. Takie kontrole powinny być częściej i bez zapowiedzi ! Na tym polega kontrola.Tak trzymać !

 • ~askup 2018-06-14
  08:39:34

  Niech sobie zrobią kontrolę w Sejmie - zasady przyznawania nagród (p)osłom i tym podobne... Boli ich chyba, że Rybnik tak dobrze w rankingach wypada i nie wiedzą co by tu wymyślić... Żenada, aż strach pomyslec co się będzie działo jeszcze do wyborów, gdzie tam jesień...A kontrole bedą tylko w samorzodach gdzie nie rządzi Jedyna Słyszna

 • ~rodzyn 2018-06-14
  08:41:11

  Wiele jestem w stanie zrozumieć...ale listy obecności?

 • ~askup 2018-06-14
  08:43:33

  Czy kontrole będą tylko w Urzedach gdzie nie rządzi Jedynie Slyszna Partia czy wszędzie?

 • ~rosthost1 2018-06-14
  08:43:42

  77 10

  PWiK ? nagrody i umowy...... wiele mówią

 • ~elegant 2018-06-14
  08:53:14

  Nic takiego się nie stało.Pan prezydent P.Kuczera niepotrzebnie upolitycznia sprawę i robi z niczego aferę.Przy tej okazji rybniczanie dowiedzą się czegoś więcej, a pseudo znawcy nie będą robić plotek.Popieram inicjatywę .Mamy prawo wiedzieć jak władze rozdysponują publiczne pieniądze.

 • ~td 2018-06-14
  09:01:39

  99 19

  Kontrolować niektóre tematy trzeba, byłyby publiczne nie byłoby problemu. Sądzę, że większość tych informacji jest zebrana bo Urząd na pewno spodziewa się tego typu pytań skądkolwiek. Oczywiście poziom i forma żenująca ale przecież typowa dla pisu. Szkoda, że urzędnicy będą teraz tracić czas na szykowanie niektórych, zbędnych informacji (listy obecności na prawdę masakra...). I ta strata czasu i energii jest w tym najgorsza. Nie wiem czy to jest w granicach prawa ale fajnie byłoby jakby UM po prostu te dane przedstawił publicznie. Zakładam, że nie ma się czego szczególnie wstydzić. A lepiej jakby dziennikarze zestawili te zarobki z takimi, jakie osoby o podobnych kompetencjach, stanowisku, ilości ogarnianego majątku i ludzi zarobili na wolnym rynku. Bo to dopiero cokolwiek pokazuje. Podobno brakuje ludzi do pracy nawet w UM na szeregowych stanowiskach co mnie nie dziwi bo zapewne zarobki są poniżej poziomu wolnego rynku. A może się mylę?

 • ~ 2018-06-14
  09:11:53

  45 23

  Moim zdaniem, ważnym elementem ich kontroli powinna być też sprawa organizacji i realizacji przetargów na odśnieżanie dróg, a w szczególności prywatnych dróg i posesji w dzielnicach.

 • ~Abisall 2018-06-14
  09:12:22

  "Podziwiam" bezpośredniość pana Piechy który de facto przyznaje że gdyby PO nie ruszyło nagród dla ministrów to PiS by bez żadnego wstydu łykał nagrody czy to w pełni należne czy też przyznane bezzasadnie, a jako że wg pana Piechy " dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają " zostawili by nieruszone ew nadużycia PO w kwestiach finansowych. Pięknie...
  Noż -tu w ramach wykrzyknika powinno być słowo powszechnie uznane za wulgarne - kogo my wybieramy do tego Parlamentu??!

 • ~Zoltan666 2018-06-14
  09:20:38

  85 3

  Przydało by się takie zestawienie wydatków władzy obecnej kadencji i zaraz obok wydatki poprzedniej kadencji.

 • ~grzesnick 2018-06-14
  09:47:32

  52 19

  Zastanawiam się, czy ich zachowanie mieści się w granicachh prawa. Ustawa mówi tak: Art. 16.

  1. Posłowie i senatorowie mają prawo uzyskiwać od członków Rady Ministrów oraz przedstawicieli właściwych organów i instytucji państwowych i samorządowych informacje i wyjaśnienia w sprawach wynikających z wykonywania obowiązków poselskich lub senatorskich.

  2. Członkowie Rady Ministrów oraz przedstawiciele właściwych organów i instytucji państwowych i samorządowych, organizacji społecznych, zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, spółek prawa handlowego z udziałem państwowych lub komunalnych osób prawnych są obowiązani przedstawiać informacje i wyjaśnienia na żądanie stałych i nadzwyczajnych komisji sejmowych i senackich, w sprawach będących przedmiotem ich zakresu działania. Zatem pojawia się pytanie, pani kloc i pan Piecha pracują aktualnie nad wynagrodzeniami w urzędach, że proszą o takie dane?

 • ~zbrudzinski 2018-06-14
  09:59:28

  No Pan Piecha poleciał po bandzie, w ogóle nie ukrywa, że to polityczny odwet. Co więcej, wie, że w dokumentach nie będzie nieprawidłowości, ale i tak jest w stanie trwonić czas, pracę i pieniądze administracji publicznej.
  No I rozbrajająca szczerość - “dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach, ale mleko się wylało” - czyli po ludzku - “mogliśmy przymykać oko na wasze wałki, ale skoro wy nam bruździcie, to nie pozostaniemy dłużni”)

 • ~templariusz 2018-06-14
  10:15:30

  56 63

  ~znawca - mają do tego prawo po prostu i tyle obojętnie z jakiej są partii. I wcale się nie muszą umawiać. Proponuję zmienić nick na "nie-znawca". Poza tym Pani Poseł Kloc może też zapytać o celowość demontażu idealnego chodnika i ścieżki rowerowej którą od wczoraj się demontuje na ul. Raciborskiej w celu wylania asfaltu - bezsensowność kosztów. Dlaczego Wasz portal o tym nie napisze kto to wygrał i w jakim celu?

 • ~wojto 2018-06-14
  10:20:07

  50 22

  ~templariusz - o kostce na ścieżce rowerowej było już 1000 razy. Tylko wybitnie przymulone jednostki jeszcze w XXIw tego nie potrafią pojąć...

 • ~Anja05 2018-06-14
  10:21:52

  40 31

  ~templariusz .... droga na raciborskiej jest remontowana z środków unijnych :) miasto się do tego nie dokłada, chodnik był to fakt,natomiast będzie teraz chodnik i ścieżka rowerowa ... pozdrawiam

 • ~Marek Twardowski 2018-06-14
  10:31:50

  60 28

  Kaczyński spuścił aportery . Ciekawe dlaczego nie pytają o sprawy związane z latamy panowania Adama F.?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-06-14
  11:44:55

  56 76

  Glosowalem na Kuczere - po czasie widze, ze rownie dobrze moglismy wymienic firanki w gabinecie prezydenta..

  w UM Rybnik kompletnie nic sie nie zmienilo - naczelnicy nadal ci sami, nadal te same problemy co byly za czasow Fudaliego..

  czy jest chociaz jedna osoba, ktora miala do czynienia z UM Rybnik i sie nie wkur..wila? Wydaje mi sie, ze nie. Naczelnicy mysla, ze sa tam bogami.. i trzeba ich po tylkach calowac, zeby cokolwiek zalatwic.. jak juz sie wycaluje.. to sie okazuje, ze sprawy, ktorej nie dalo sie zalatwic.. udalo sie! i to od reki!

  Mam nadzieje, ze politycy PiS dokladnie sprawdza wszystkie dokumenty i przyloza reke do wypier..lenia naczelnikow z UM Rybnik.

 • ~Tuuniaa 2018-06-14
  13:04:53

  23 16

  Jak podanie takich informacji ma się do RODO?

 • ~Łukasz Cesarski 2018-06-14
  14:38:02

  19 18

  NIE LUBIE PARTYJNIACTWA CZY TO BEDZIE PO PIS CZY SLD I INNE UGRUPOWANIA RAŚ SLASKIE AUTONOMIE TEZ NIE PRZEPADAM ALE SPRAWDZIC RADNY I CZY POSEŁ POWINIEN NA 100% NIEZALEZNIE OD DNIA TAKA PRAWDA ALE SPODZIEWAŁEM SIE WŁODARZA W URZEDZIE MIASTA A GO NIE BYŁO CZYLI MA NASZ MIESZKANCÓW W ZYCI UDOWODNIŁ TO WCZORAJ DELEGACJE CZYLI KASIORKA MUSI MU PASOWAC W KAPSIE WŁODARZOWI RYBNIKA I JEMU PODWŁADNYM CZYLI KORYTO SAMORZADOWE W RYBNIKU OTWARTE ALE WŁODARZ RYBNIKA MYSLAŁ ZE UCIEKNIE OD TEGO SPRAWDZENIA HA HA HA HA CHCIAŁBYM WIDZIEC JEGO MINE BEZCZENNE I TAK KAZDY PREZYDENT MIASTA POWINIEN BYC SPRAWDZANY CO ROKU NIEZALEZNIE OD PARTYJI PIS CZY PO CZY SLD !! OD DNIA KTÓREGO TO MA BYC WYDATKI I PREMIE I NAGRODY DOKUMENTY POWINNY BYC NA WIERZCHU LUB W SZUFLADZIE A NIE BO ICH NIE MA ?? NIE TEDY DROGA SAMORZADOWCY KORYTO MA BYC DLA LUDZI BIEDNYCH A NIE DLA WASZ OTWARTE .ŁUKASZ 34 LATA Z RYBNICZANIN NOWINY

 • ~Ja_2 2018-06-14
  14:51:09

  36 34

  Wczytując się w komentarze typu buraki, kartofle mam przed oczyma osoby to piszące. Poziom zszedł na na minus jeden. Wczytując się w komentarze z których Wynika oburzenie z takiego działania zastanawiam się, gdzie były osoby piszącego takie opinie jak to PO wertowało namiętnie dokumenty i robiło cyrk objazdowa po Polsce. Miało prawo to powiedziało sprawdzam ale nikt tego tak prymitywne nie szkalował jak Wy wyborcy PO. Teraz PiS mówi sprawdzam i co? Nie ma prawa? Kontrolę należy zapowiadać? Samorząd ma być transparentny tak samo jak parlament. A z tych komentarzy przebija jasno panika PO w Rybniku. A nóż coś znajdą? Bo przecież nie. A takiej kontroli, która niczego nie wyłapie. A jak wyłapie, to co? Wybory tuż tuż. A najciekawsze, czy urzędnicy z wyboru prezydenta zwrócą ewentualne rozbuchane nagrody, zbyt wysokie wypłaty itp. Czy starczy im Honoru jak wystarczyło PISOWI by zwrócić zbyt wysokie premie i obciąć wynagrodzenia ? No jak mądre jak myślicie? Pozdrawiam Egon z Rybnika

 • ~PogromcaSzkodnikow 2018-06-14
  15:19:04

  24 30

  @Egon

  Nie pier..lmy takich glupot, ze politycy pis zwrocili swoje obrzydliwie wysokie nagrody - zapowiedzieli, ze przeleja wysokosc nagrod na konto CARITAS...

  a tym samym Polak na tym stracil 2 razy:

  - musial wydac ze swojej kieszeni podatnika na obrzydliwie wysokie nagrody dla politykow PiS - jeszcze dostal przy tym bure od szydlo, ze politykom pis sie nalezy

  - musi teraz wydac kolejne podatnicze pieniadze na odliczenie tych nagrod od podatku polityka pis - przekazal na cele charytatywne - bedzie zwrot podatku

  Jeszcze nalezy dodac, ze tylko garstka poslow pis przedstawila potwierdzenia przelewow.. wiec mozna uwazac, ze cala reszta tnie w ch..

  tak jak posel Pis - tarczynski, ktory morde wydzieral, ze nie pobiera pensji polityka - a w zeznianiach podatkowych zupelnie cos innego - glupi elektorat do dzis uwaza, ze spolecznie sie udziela jako posel.

  Podsumowujac w PiS politycy klamia Polakow.. idioci im wierza..

  w kazdym badz razie Kuczera - moim zdaniem sie kompletnie nie sprawdzil na stanowisku prezydenta miasta Rybnik - za Fudaliego mielismy dokladnie to samo - wiec po co oddalem na niego glos? - sam nie wiem - juz tego bledu nie powtorze.

 • ~nocek 2018-06-14
  15:46:28

  24 5

  Oczywiście, że mają prawo żądać. Każdy polski Obywatel ma prawo do wglądu w informację publiczną (a wszystko co się tyczy urzędu taką informacją jest) na mocy zapisu w Konstytucji.
  Fajnie by było, jakby ujawnili wszystkie otrzymane dokumenty i by z nich wynikało, że w większości przypadków jest wszystko OK. A jeśli się pojawią jakieś "ciekawe" informacje to pewnie zobaczymy niedługo w spotach reklamowych PISU. Niestety ZNOWU polityka górą, a nie dobro Mieszkańców...

 • ~nocek 2018-06-14
  15:57:17

  16 1

  Dla nieobytych w temacie: Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany działaniem któregokolwiek urzędu lub instytucji rządowej to w pokazanym piśmie od posłanki wystarczy zmienić pierwszy akapit na: Na podstawie artykułu 61 Konstytucji RP wnoszę o udostępnienie:. Nie trzeba się chwalić "po co mi to" i "kto ja jestem". W przypadku braku uzyskania odpowiedzi w ustawowym terminie można iść z tym do sądu...

 • ~Luty 2018-06-14
  17:38:54

  28 8

  Ale w czy problem? Jeśli wszystko jest OK, kontrola tylko to potwierdzi :)

 • ~tf2 2018-06-14
  17:39:05

  28 15

  Spokojnie oni i tak tam nic nie mają do roboty, nawet krótki przestój i spowolnienie pracy będzie kompletnie niezauważalny.
  Chciałbym żeby taka kontrola ujawniała nie tylko ich "nagrody", ale skupiła się na pewnych, absurdalnych decyzjach magistratu.

 • ~hans dunderschtytz 2018-06-14
  19:41:17

  28 24

  Dziwnym trafem pisiory kontrolują wszystkie te urzędy, gdzie prezydenci i burmistrzowie są z PO, lub innej partii. Zagrywka polityczna w ich tanim stylu. Od kontrolowania jest Rio, lub zamawia się audyt, a politycy jeszcze takich niskich lotów niech spadają.

 • ~rob78 2018-06-15
  12:20:27

  10 14

  Tyn PIS to jednak jest dno i meter mułu.

 • ~ 2018-06-15
  15:03:32

  10 6

  o co ta napinka ? jak donosi Polska Agencja Prasowa (informacja z 13.06.2019.godz 11:57), "Posłowie PO w środę i w czwartek wejdą do ministerstw w celu dokonania kontroli poselskiej - poinformowała w środę Platforma."
  druga strona też się bawi, ciekawe tylko jaki stosunek do kontroli w wykonaniu posłów PO mają osoby zbulwersowane kontrolą przeprowadzaną przez posłów PiS, czy stać je na obiektywizm ?

 • ~silesia-first 2020-07-29
  19:34:37

  0 2

  pisowska hucpa w natarciu Ci to już postradali wszelkie granice elementarnej rozumności

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2455