zamknij

Biznes

Połączenia kolejowe Wodzisław – Rybnik coraz popularniejsze

2018-08-31, Autor: tora

W przededniu wejścia w życie wrześniowej korekty rozkładu jazdy pociągów przedstawiamy garść informacji o popularności połączeń Wodzisławia Śląskiego z Rybnikiem uruchomionych 10 czerwca.

Reklama

Od tamtego dnia między Wodzisławiem Śląskim a Rybnikiem kursują aż 54 pociągi dziennie >>>Rusza szybka kolej między Rybnikiem a Wodzisławiem<<<.

Część połączeń dotowanych jest przez obydwa miasta a także województwo śląskie na mocy trójstronnego połączenia parafowanego przez prezydentówWodzisławia i Rybnika Mieczysława Kiecę i Piotra Kuczerę oraz Wojciecha Saługę, marszałka województwa śląskiego.

Czy mieszkańcy przekonują się do połączeń? - Porównując sierpień z lipcem br. możemy mówić o stopniowym wzroście zainteresowania – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Przedstawicielka przewoźnika zwraca uwagę, że wzrost ten jest natomiast bardzo znaczący – rzędu kilkuset procent – jeśli porównamy liczbę sprzedanych biletów w relacji Rybnik – Wodzisław z analogicznym okresem ubiegłego roku, gdy liczba połączeń na tej trasie była mniejsza.

- Warto przy tym podkreślić, że aby mówić o bardziej miarodajnych wynikach warto poczekać trochę dłużej – co najmniej do końca września, gdy w ruchu pasażerskim będą uczestniczyć również uczniowie – mówi Magdalena Iwańska.

Tłumaczy, że dodatkowo trzeba mieć również na uwadze to, iż przekonywanie się podróżnych do nowych połączeń zawsze wymaga trochę czasu, by nabrali oni nowych przyzwyczajeń i przesiedli się np. z samochodu na pociąg. - Stąd też mamy nadzieję, że zainteresowanie tymi połączeniami będzie wzrastać - dodaje.

W podobnym tonie wypowiadali się w czerwcu samorządowcy. Zdawali sobie sprawę, że miesiące wakacyjne mogą się odbić na frekwencji, dlatego też traktowali ten okres jako okazję do przyzwyczajenia mieszkańców do oferty połączeń. Czy będą teraz chcieli aktywniej zachęcać mieszkańców do wybierania pociągów? Czas pokaże. Inna sprawa, że samorządowcy zapowiadali wspólny bilet kolejowo-autobusowy oraz obsługę połączeń nowoczesnym taborem (przynajmniej tak często, jak to możliwe). O wspólnym bilecie póki co cisza. A stare EN-57 wciąż wożą pasażerów.

Czy Waszym zdaniem połączenia Wodzisław Śląski - Rybnik się sprawdzają? Czego brakuje? Co warto poprawić?

Oceń publikację: + 1 + 83 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~dziobal55 2018-08-31 21:23:50

  A Co z Wodzisław Chwałowice niema niczego Bezpośrednio jest kopalnia a połączenia jak nie było tak nie ma !. BUFONADA !.

  20 11
 • ~xxxx 2018-08-31 22:23:23

  tylko pytanie zasadnicze-po co jeździć do wodzisławia?

  60 14
 • ~Orlik 2018-09-01 00:17:22

  a po co jeździć do rybnika?

  25 38
 • ~mb3366 2018-09-01 07:12:31

  Ciagle nie rozumie dla czego te pociągi tak na prawdę nie jadą do Leszczyn. Wydaje się głupie, ale po drodze jest dworzec na Paruszowcu i 2 duże zakłady pracy w których pracuje sumarycznie pewnie ze 3000 osób. Czy władze miasta serio myślą ze ktoś pracując tam, pojedzie na dworzec główny w Rybniku a dalej piechota ? Autobusem ? Rowerem ? Przecież dworzec na Paruszowcu historycznie patrząc był wybudowany do obsługi Huty Silesia, dla czego wiec nikt nie chce przywrócić tej funkcji ? Dworzec wyremontowany, pociągi są, trzeba to tylko do kupy złożyć.

  64 1
 • ~Danuta Bosy 2018-09-01 07:25:01

  Niestety jestem zmuszona jeździć do wodzisławia i korzystam z tych połączeń i są one tak popularne, że w pociagu jestem ja, maszynista, kierownik i konduktor. Raz na ruski rok jedzie ktoś jeszcze, a na stacjach pośrednich to nawet psa kulawą nogą.

  49 5
 • ~minowa 2018-09-01 07:47:22

  Gdy jedzie 2 pasażerów zamiast jednego to jest wzrost o 100%......

  44 4
 • ~orka 2018-09-01 08:31:39

  Mamy niby gospodarkę rynkową, jeśli coś nie ma uzasadnienia ekonomicznego powinno zostać zlikwidowane ALE tutaj oczywiście z nową modą i jedynym słusznym aktualnie kierunkiem (rowery, autobusy pociągi byleby nie samochód) będziemy utrzymywać fanaberie władzy

  31 19
 • ~bartezz 2018-09-01 12:40:53

  ~Orlik - to wy jeździcie do nas w głównej mierze nie tylko rekreacyjnie ale i do pracy... widać to po zaparkowanych na naszych parkingach samochodach na blachach SWD jest ich multum, nie wspomnę już o co, niektórych " miszczach " z twoich stron co wyprawiają na naszych rybnickich drogach!

  22 7
 • ~Arek Krasa 2018-09-01 13:11:14

  Wszystko spoko po za jednym dlaczego nie położycie 500 metrów torów na starej lini do Jastrzębia i nie zrobicie przystanku końcowego przy Karuzeli, dworcu? Remont całej lini kolejowej na prawdę tak ciężko to zrobić?

  18 3
 • ~charlie 2018-09-01 13:22:59

  Może Prezydent Kuczera ma słabość do Wodzisławia Śląskiego. W końcu z Popielowa bliżej tam niż na rybnicki rynek. Natomiast skandalem jest to, że zamiast pchać nas w kierunku większych ośrodków miejskich, wydaje pieniądze publiczne, na to żeby mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mieli łatwiejszy dojazd do pracy do Rybnika. Jeśli Pan Kuczera nie wie jak to zrobić, czyli zbliżyć nas do takich ośrodków jak choćby Katowice to niech się uczy od Pana Kiecy. Prezydent Wodzisławia Śląskiego za pół darmo załatwił mieszkańcom swojego miasta zbliżenie do większego ośrodka miejskiego jakim jest Rybnik.

  25 8
 • ~minowa 2018-09-01 13:26:30

  charlie - a jeszcze blizej do Radlina a tam wszystko co jest potrzebne do życia

  14 1
 • ~Lateks 2018-09-01 14:20:54

  "Przedstawicielka przewoźnika zwraca uwagę, że wzrost ten jest natomiast bardzo znaczący – rzędu kilkuset procent – jeśli porównamy liczbę sprzedanych biletów w relacji Rybnik – Wodzisław z analogicznym okresem ubiegłego roku, gdy liczba połączeń na tej trasie była mniejsza."

  No tak jeśli wcześniej było 18 pociągów i każdym jechała 1-2 osoby a teraz jest 54pociągi to łatwo policzyć że ilość sprzedanych biletów wzrośnie kilka razy o ile pojadą chcociaż po dwie osoby...

  12 1
 • ~Orlik 2018-09-01 14:29:33

  Z ostatnich dostępnych danych - ok. 550 mieszkańców Wodzisławia pracuje w Rybniku, zaś ok. 400 rybniczan - w Wodzisławiu. Wystarczy poszukać sobie w google: GUS dojazdy do pracy. Twarde dane, zamiast bzdetów, że jest "multum". Sam byłem zdziwiony, bo propaganda rybnicka od ponad 20 lat kreuje dawną osadę rybacką na stolicę i twierdzi, że wszyscy tylko do rybnika jeżdżą.

  11 19
 • ~dr_Moriarty 2018-09-01 16:12:54

  @Orlik

  Jesteś jakimś zakompleksionym trollem z barbaricum SWD? Nie zauważyłem, żeby ktoś z Rybnika przesiadywał na forach jakichś wodzisławskich portali "miejskich", o ile takie istnieją, i się tam spuszczał w komentarzach. Skoro tak ci się nie podoba kreowanie starej, rybackiej osady na "stolicę regionu", to nie trać czasu na to forum, tylko pozwól się porwać wielkomiejskości, klimatowi, historii i tradycji klejnotu Bramy Morawskiej, jakim jest piastowski Wodzisław. Szczególnie na rynku w sobotni wieczór. Nikt ci tam nie będzie przeszkadzał o tej porze.

  18 9
 • ~Orlik 2018-09-01 17:05:48

  Tylko uświadamiam wam, że rybnickie poczucie wyższości nie jest uzasadnione, i nie byłoby animozji gdyby nie bufonada takich nadętych "mieszczan" rybniczan ze słomą w butach, jak niektórzy wypowiadający się tutaj. Ładne sobie wystawiacie świadectwo. Głupie przytyki i poniżanie sąsiadów, zwłaszcza tych, którzy ośmielają się powątpiewać w rybnicką stołeczność, tylko na to was stać. Kto tu ma kompleksy?

  9 15
 • ~bartezz 2018-09-01 17:11:14

  ~Orlik - nie da się ukryć, że jeździcie do nas nie tylko na zakupy do naszych galerii handlowych bo u was jest jedynie Karuzela z okrojonymi sklepami ze względu na jej powierzchnię, ale też głównie spędzać czas, wypoczywać nad zalewem Rybnickim i również bawic się u nas w nocnych klubach... wystarczy się przejść po parkingach miejskich to głównie zobaczysz tablice SWD... fakty mówią same za siebie.

  15 5
 • ~Orlik 2018-09-01 17:32:09

  Fakty są w danych statystycznych, ale ponieważ są niewygodne, to użyjmy danych z dupy, że jest "pełno" SWD w Rybniku i basta! A ile jest w Wodzisławiu SR-ów, sprawdziliście kiedyś? Chyba nie, bo po co tam jeździć, przecież rybnicki "miesczuch" nie jeździ po wiochach.

  8 11
 • ~Antyk 2018-09-01 18:49:41

  bartezz "myszcze" z rybnicką rejestracją i tak są "lepsi": 19 sierpnia 2018 r. jeden SR****8....przejechał jedno z rond w Żorach centralnie przez środek!!! Tak może "szkolą" w Rybniku? Czy to tylko SR.......?

  6 5
 • ~Arteks 2018-09-01 19:29:54

  No i drodzy sceptycy - mimo najgorszego okresu w roku dla zbior-komu czyli wakacji - przewozy zauważalnie wzrosły dla przewoźnika, a zatem także wpływy! A tak wielu tu negowało ten pomysł... Z pewnością trochę aut ubyło z Rybnickiej w Wodzisławiu i Wodzisławskiej w Rybniku. A przecież to dopiero początek. Jak reaktywowano relację Tychy - Katowice to pasażerowie docenili połączenie nie po 2-3 miesiących tylko po przynajmniej roku od jego uruchomienia. Tu wiele rzeczy dopiero przed nami - np. wspólne taryfy, reforma układu linii autobusowych czy uruchomienie centrum przesiadkowego w Wodzisławiu. @orlik - możliwe, że tak jest z tymi dojazdami do pracy (chociaż nie chce mi się tego sprawdzać), natomiast wodzisławianie jeżdżą tu też na zakupy, załatwiać sprawy, na studia, szkolenia, imprezy, do kina itd. Odwrotnie raczej rzadko bo w Wodzisławiu nie ma instytucji które obsługiwałyby okolicę - ale ja akurat uważam, że te połączenia się przydają obu stronom. Zawsze można przejechać się turystycznie do Wodzisławia lub aby porównać sobie poziom życia w obu miastach. Wielu rybniczanom takie wycieczki by się przydały bo za dużo narzekają. @charlie - ilość pociągów do Katowic jest największa w historii istnienia linii kolejowej Rybnik-Katowice! A więc tu nie ma aż tak wielkiej potrzeby "walki" o jakieś zbliżenie - skoro ono istnieje. Natomiast linia Rybnik-Wodzisław przez wiele lat pełniła marginalną rolę bo albo była w kiepskim stanie, albo kolej była w kryzysie albo linia w remoncie. Ponieważ teraz infrastruktura jest w dobrym stanie - dlaczego nie wykorzystać właśnie tego kierunku? Z pewnością Wodzisław na tym zyskuje bo umożliwia sobie przy okazji lepszy dojazd do Katowic - ale zyskują też południowe stacje w Rybniku: Rymer i Towarowy dla których przejazd pociągiem np. do centrum, na Paruszowiec czy w inne kierunku jest dobrą ofertą. To dopiero zaczątek stworzenia w regionie całej sieci SKM. :D

  5 16
 • ~charlie 2018-09-01 21:20:49

  @Arteks a kto mówi jedynie o Katowicach? Dlaczego Prezydent Kuczera nie zabiega chociażby o linię autobusową (skoro kolejowa to perspektywa dalekiej przyszłości) do Gliwic? Chociażby w ramach KZK GOP? Z tego co wiem to nawet jedna z ich linii "zahacza" o Kamień. Dlaczego nie przedłużyć jej do centrum? Dlaczego nie połączyć w ramach tej linii Rybnika nie tylko z Gliwicami ale chociażby dalej z Zabrzem? Powinniśmy bardziej skupiać się na zawężaniu współpracy z centrum regionu bo ogólnie lepiej dla człowieka, miasta kiedy to stara się zawężać stosunki z jeśli nie silniejszymi osobami, ośrodkami miejskimi to chociaż równie silnymi jak on. Współpraca z Wodzisławiem Śląskim (z całym szacunkiem), ale nie jest żadnym kołem zamachowym dla rozwoju miasta. Moim zdaniem to połączenie kolejowe z naszym południowym sąsiadem jest po prostu tylko i wyłącznie kwestią sentymentu Prezydenta dla tamtych okolic. Nie widzę żadnego logicznego wytłumaczenia tej inicjatywy. Nie będę komentować uzasadnienia, że ktoś z Rybnika ma pojechać na wycieczkę do Wodzisławia Śląskiego, bo lepiej dla Ciebie jeśli uznam to po prostu za małą uszczypliwość w kierunku tego miasta z Twojej strony niż za konstruktywny argument...

  12 2
 • ~Arteks 2018-09-01 21:31:36

  @charlie - oczywiście, że podobałoby mi się lepsze skomunikowanie Rybnika z Gliwicami - tak jak podoba mi się poprawa z Wodzisławiem. W komunikacji nie można myśleć samolubnie - jeśli jakieś osoby chcą z Wodzisławia przyjechać do Rybnika lub jechać przez Rybnik - to lepiej aby robiły to pociągiem niż autem. Jestem za poprawą każdego kierunku z Rybnika. Za rok skończy się remont linii w kierunku Żor i Raciborza - nie mam nic przeciwko aby i tam poprawić częstotliwość pociągów. W przypadku Gliwic w nowym rozkładzie pojawi się pociąg Gliwice-Rybnik-Wisła i chociaż jeden nie zrobi rewolucji to przypomni samorządowcom, że linia kolejowa między Rybnikiem, a Gliwicami istnieje.

  7 15
 • ~Kwinto 2018-09-02 10:24:31

  Arteks w nowym rozkładzie będzie pociąg z Gliwic do Wisły? Ciekawe jak to się sprawdzi, póki co Cieszyński Wispol zlikwidował taką linię po roku -za mało ludzi jeździło. Pociąg może by się sprawdził, ale czas przejazdu Rybnik -Wisła musiał by mieć max półtorej godziny. Jeździłem w starych czasach do Wisły tym z Kędzierzyna Koźle i fajnie to wspominam.

  7 1
 • ~charlie 2018-09-02 10:39:46

  @Arteks, ja wcale nie uważam, że powinniśmy zamykać wszystkie połączenia z Wodzisławiem. Wręcz przeciwnie. Mieliśmy wystarczającą liczbę połączeń czy to kolejowych czy to liniami autobusowymi jak E3 czy wodzisławskiego KM (wydawało mi się, że kiedyś taki autobus w centrum widziałem). To jak na połączenie Rybnika z Wodzisławiem była wystarczająca ilość. Nie widzę nadal sensu na wydawania publicznych pieniędzy mieszkańców Rybnika na kolejne tego typu połączenia. Uważam, że lepiej dogadać się z KZK GOP co do autobusu do Gliwic czy tak jak napisałeś, że skoro będzie tylko jedno połączenie kolejowe do Gliwic to pieniądze z połączenia z Wodzisławiem przerzucić na te do Gliwic.

  9 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 817