zamknij

Wiadomości

Pesel, adres, nazwisko. „Poczta Polska” chce naszych danych na wybory

2020-04-23, Autor: 

Zamieszanie w gminach naszego regionu. Urzędnicy dostali dzisiaj w nocy maila z adresu Poczty Polskiej z prośbą o przekazane spisu wyborców. Nadawca chce naszych szczegółowych danych – numerów pesel, adresów, imion i nazwisk!

Reklama

Taką informację przekazał nam jako pierwszy Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

- Dziś otrzymaliśmy maila z Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze. Pod pismem nikt się nie podpisał. Oczywiście, ten mail stanowi dla nas spore zaskoczenie, bo procedura ustawodawcza nie została zakończona, a ustawa procedowana jest obecnie przez Senat – mówi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik UGiM.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, mail Poczty Polskiej zawiera wniosek o udostępnienie następujących danych dla każdego wyborcy: PESEL, Kod pocztowy, Miejscowość , Dzielnica, Ulica, Numer domu, Numer mieszkania, Imię, Drugie imię, Nazwisko, Drugie nazwisko , Województwo, Powiat, Gmina .

Pod mailem nikt się nie podpisał. To budzi wątpliwości urzędników w Czerwionce-Leszczynach.

- Co równie ważne, spis wyborców będzie gotowy po 4 maja. Od 20 kwietnia do 4 maja jest sporządzany i aktualizowany. To procedura, na podstawie Kodeksu Wyborczego, która pozwala mieszkańcom weryfikować swoje dane, wnioskować o dopisanie lub ewentualnie dokonanie korekt w spisie. Zachowujemy szczególną ostrożność w tej sytuacji, ponieważ podjęcie przez nas działań może stanowić naruszenie przepisów prawa – dodaje Hanna Piórecka-Nowak.

Podobne zdarzenie ma miejsce w Jejkowicach.

- Dostaliśmy o 2.30 w nocy maila z prośbą o przekazanie wykazu wyborców, ale trzymamy rękę na pulsie. Wydaje mi się, że to jakaś próba oszustwa. Czekamy na oficjalne informacje PKW. Patrząc na znajomych na Facebooku, wydaje mi się, że podobny mail otrzymały wszystkie gminy. Nie wiem, o co w tym chodzi – mówi nam Marek Bąk, wójt Jejkowic.

Czy UM w Rybniku też dostał takie samo pismo? Czekamy na odpowiedź.

Jak na razie Poczta Polska nie opublikowała żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Nie otrzymaliśmy też do tej pory odpowiedzi od Poczty Polskiej.

Do sprawy odniósł się za to Związek Miast Polskich. Oto treść komunikatu:

W związku z anonimami od Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów.

Wiele miast informuje nas, że otrzymały anonimowe maile od spółki Poczta Polska, mające charakter wniosku o udostępnienie danych dotyczących tzw. wyborów korespondencyjnych. Wnioski de facto dotyczą SPORZĄDZENIA NOWEGO RODZAJU REJESTRU, zawierającego w określonym układzie dane z różnych źródeł, które pozostają w dyspozycji urzędów miast.

Oczywiście sporządzenie takiego zestawu danych wg podanego wzoru będzie wymagać wielu tygodni pracy. Poza tym spis wyborców jest dziś zdefiniowany w rozporządzeniu zupełnie inaczej, niż to, co chce pocztowy anonim.

Art. 99 ustawy z 16 kwietnia (w załączeniu) nie zawiera dyspozycji do żądania od nas sporządzania nowych rodzajów dokumentów, zawierających chronione dane osobowe w nowym, specyficznym układzie.

NIE NALEŻY ODPOWIADAĆ na te anonimowe maile, co wprost wynika z załączonego Komunikatu PKW.

Nawet gdyby Poczta Polska wystąpiła w przyszłości z prawidłowym wnioskiem o takiej treści, jak dotąd, NIE NALEŻY SPORZĄDZAĆ ŻADNYCH NOWYCH SPISÓW. Art. 99 nie daje nikomu prawa do żądania sporządzania nowych rejestro-spisów.

Andrzej Porawski
Dyrektor Biura
Związek Miast Polskich

Art. 99. Operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej bądź w celu wykonania innych obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane, o których mowa w zdaniu pierwszym, przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane.

Komunikat wydała także Państwowa Komisja Wyborcza:

Państwowa Komisja Wyborcza, w związku z wieloma pytaniami, wyjaśnia, że zgodnie z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695) operator wyznaczony w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne m. in. w celu wykonania obowiązków nałożonych przez organy administracji rządowej. Dane te przekazywane są operatorowi wyznaczonemu, w formie elektronicznej, w terminie nie dłuższym niż 2 dni robocze od dnia otrzymania wniosku. Operator wyznaczony uprawniony jest do przetwarzania danych wyłącznie w celu, w jakim otrzymał te dane

Przepis ten upoważnia operatora publicznego do żądania wydania danych ze spisu wyborców.

Jednakże w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców.

Państwowa Komisja Wyborcza prosi o pilne przekazanie niniejszych wyjaśnień wójtom, burmistrzom i prezydentom miast.

Przewodniczący
Państwowej Komisji Wyborczej
Sylwester Marciniak

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 55

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2020-04-23
  12:55:26

  Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać,iż jest to próba wyłudzenia danych osobowych na masową skalę, przez jakąś bliżej nieokreśloną, dobrze zorganizowaną grupę przestępczą. Rekomenduję pod żadnym pozorem nie udostępniać żadnych danych,a sprawę niezwłocznie skierować celem wnikliwego zbadania do prokuratury i ABW.

 • ~frbro 2020-04-23
  12:57:26

  Na sto procent znalazł się już jakiś zaangażowany, który to powysyłał. Oczywiście nawet jak ktoś się o tym dowie, to może się pałować, a nie dochodzić sprawiedliwości za bezprawne ujawnienie danych. Jak jakiś sędzia będzie fikał to się go odpowiednio zdyscyplinuje. Do tego doda się jeszcze medialną nagonkę na niezadowolonego w reżimowej TV za "działanie przeciwko demokratycznie wybranej władzy godne totalnej opozycji", zwyzywa się od kodziarzy, powie że wujek pracował w niemczech, a za peło to byłoby jeszcze gorzej i ostatecznie ofiara stanie się oprawcą.

 • ~Franek7 2020-04-23
  13:12:57

  Nie ma jednego odważnego człowieka w PiSie, który by powiedział głośno obłąkanemu Kaczyńskiemu, że wyborów nie da się zrobić w tym terminie. Tam panuje terror jak u Kim Dzong Una. Kto się odezwie dostaje kopa i dlatego tak to wszystko wyglada. W tym momencie właśnie słyszę w TV, że UE wyraziła zaniepokojenie i że to nie będą wybory według demokratycznych zasad. Stajemy się Bantustanem. Komunistycznym kraikiem rządzonym przez obłąkanego człowieka. I my się temu spokojnie przyglądamy? A ja się zastanawiam czy jak władza będzie wiedziała jak kto zagłosował ( bo tak ma być według wprowadzonych przez PiS zasad) to czy nie powstanie jakaś czarna lista przeciwników PiS i później będą ich szykanować? Skąd pewność że tak nie będzie ? Naprawdę spadamy ze standardami demokracji w przepaść. Poniżej Białorusi.

 • ~pawelito 2020-04-23
  13:37:29

  61 13

  Kornel Morawiecki w Sejmie: Nad prawem jest dobro Narodu! "Prawo, które nie służy narodowi to bezprawie!". Widac ZMP i PKW tego nie rozumie. Czekam na forumowego rzecznika rządu, żeby wytłumaczył nam dlaczego to dobrze, że wybory organizuje Poczta bez podstaw prawnych (jak juz wyjrzy z dudy Jarkacza).

 • ~Kurt_Wallander 2020-04-23
  13:55:45

  39 4

  Dałem znać ludziom z Niebezpiecznika, im więcej oczu się temu przygląda - tym lepiej...

 • ~MaciejK 2020-04-23
  13:59:10

  58 15

  Możliwe, że jakiś oszust, ale niestety takie wstrętne i bezprawne działania bardzo pasują do naszego obecnego rządu, wiec nie zdziwiłbym się :(

 • ~MaciejK 2020-04-23
  13:59:56

  33 13

  pawelito - zak jeszcze nie dostał wytycznych z Nowogrodzkiej:)

 • ~Franz Kawka 2020-04-23
  13:59:56

  31 13

  Widać że ktoś kompletnie odleciał.

 • ~tesla 2020-04-23
  14:06:14

  35 8

  Prawdopodobnie próba wyłudzenia danych od samorządów.

  https://www.gdansk.pl/tv/prezydent-gdanska-i-prezydent-sopotu-skladamy-zawiadomienie-do-prokuratury,v,2190

 • ~Kurt_Wallander 2020-04-23
  14:15:32

  35 6

  Niestety, to prawda. I co najgorsze, PP chce tych danych w niezabezpieczonym pliku tekstowym lub CSV:

  niebezpiecznik.pl/post/poczta-polska-wystapila-do-gmin-o-dane-wyborcow-chce-plikow-txt-lub-csv-spakowanych-bez-hasla/?more

 • ~Lahcim 2020-04-23
  14:53:52

  32 6

  zaraz sie tu pojawi ~zak i ten od lemingów i wam wszystkim wytłumaczą o co w tym chodzi i dlaczego za peło było gorzej

 • ~siarzewski 2020-04-23
  14:58:25

  59 11

  Od niemal 20 lat regularnie jestem członkiem komisji wyborczych. Mogę zapewnić każdego z was, że zawsze od strony organizacyjnej odbywał się na najwyższym poziomie.

  Ale to co wyprawia w tym roku mały Adolfik i jego wyznawcy, to już jest totalne przegięcie. Przecież te "wybory" będą równie rzetelne jak internetowa ankieta na jakimś niszowym portalu.

  Bez względu na to, kto ma jakie sympatie polityczne, wszyscy powinniśmy głośno zaprotestować.

 • ~Franz Kawka 2020-04-23
  15:02:24

  34 9

  Dlaczego się wszyscy gorączkują, przecież Święty Jarosław robi te wybory dla wszego dobra. No i nagle bardzo zaczął przejmować się Konstytucją.

 • ~Ireneusz Słapa 2020-04-23
  15:12:09

  35 10

  Przy okazji sprawdzą czy płacicie daninę na telewizję partyjną TVP

 • ~Remonty24h 2020-04-23
  15:34:12

  28 5

  PAŃSTWO OLEWA co kto powie i zrobi wszyscy mają podawać szczególowe dane w listach Jesli ktoś je ukradnie i wezmie na ciebie kredyty itp ? zostaniesz z tym sam !! Ludzi pracujacych Karają mandatami za braki odległosi i itp ,Gdy oni organizują spotkania Zgromadzenia nikt się nie odezwie bo władza może
  a i najwazniejsze nikt nie patrzy na zdrowie obywatela !!! w czasach epidemii wybory są na 1 miejscu

 • ~OW2222 2020-04-23
  15:48:29

  24 7

  Franek 7 wydaje mi się ,że jest jeden facet ,który małemu dyktatorowi z Zoliborza mówi stanowcze N I E .To Jarosław(nomen omen)....Gowin.Mam nadzieję,że Polaków nie zawiedzie i w sejmie On i jego ugrupowanie zagłosują przeciw tej szopce planowanej na 10 maja .Kaczyński podobno zagroził wprowadzeniem stanu wyjątkowego czyli wojsko na ulicach ,cenzura w mediach,zawieszenie opozycyjnych partii politycznych a nawet .......wyłączenie internetu i TVN-24 .Gdzie jest reżimowy trol zak?Potwierdza to ???

 • ~ 2020-04-23
  22:06:17

  5 12

  @Lahcim - nie siedzę cały dzień w necie , bo mam inne zajęcia .
  @Franek7 przecież ciągle chcesz wprowadzenia "stanu " no to ci go ten straszny Kaczyński wprowadzi . Przy okazji zamknie GW i TVN jako media szkodzące narodowi i działajace na rzecz nieprzyjaciela . Zarekwiruje ci samochód , żeby listonoszy dowozić z kartami do głosowania :))) i zawiesi wybory na 10 lat ,zeby ludzie zapomnieli , ze było coś takiego jak PO, KO , CO , PSL I reszta badziewia :)

 • ~rulid 2020-04-23
  23:58:07

  7 1

  @zak I wtedy przyjdzie czas żeby odkopać to co dziadek zakopał

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5232