zamknij

Wiadomości

NIK krytycznie o jakości usług Poczty Polskiej

2021-08-27, Autor: AM, źródło NIK

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący Poczta Polska S.A. Wynika z niego, że podmiot nie zapewnia najwyższej jakości prowadzonych usług poczty powszechnej. Opóźnienia w dostarczaniu przesyłek występują cały czas, ceny są coraz wyższe, zaś działania zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy nie są w pełni skuteczne.

Reklama

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała między innymi jakość, terminowość doręczania i bezpieczeństwo przesyłek oraz czy Poczta zapewniła powszechny dostęp do usług pocztowych. Kontrola objęła Urząd Komunikacji Elektronicznej, centralę Poczty Polskiej S.A. oraz wybrane jednostki organizacyjne Poczty Polskiej. Czas objęty kontrolą to lata 2015–2020.

Wyniki badania pokazały jasno że, Poczta Polska nie dostarczała terminowo większości kategorii przesyłek w ramach usługi powszechnej. Sytuacja ta dotyczyła wszystkich rodzajów przesyłek. Jak wynika z badań NIK, prezes UKE monitorował wskaźniki, lecz przez 5 lat nie wszczął żadnego postępowania.

NIK zwraca także uwagę na niską aktywność Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w innych zadaniach jakie miały należeć do jego obowiązków. Między innymi nie dopełnił on obowiązku określenia maksymalnych rocznych poziomów opłat za usługi powszechne. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej po przeprowadzeniu konkursu wybrał w 2015 roku Pocztę Polską S.A. na operatora wyznaczonego do świadczenia gwarantowanych przez państwo powszechnych usług pocztowych w latach 2016-2025. Wykonywanie usług gwarantowanych zawartych w przepisach zobowiązuje Pocztę między innymi do funkcjonowania nie mniej niż pięć dni w tygodniu oraz utrzymywania placówek pocztowych na terenach słabo zaludnionych co prowadzi do dużych strat finansowych.

Z kolei Poczta Polska S.A. przeprowadziła własne badania, ich wyniki są znacznie odbiegające od tych zawartych w raporcie NIK. Terminowość dostarczania przesyłek kształtowała się różnie w zależności od regionów.
I tak: w latach 2015-2019 łącznie na 35 wyszczególnionych rodzajów przesyłek terminowo dostarczano 20, czyli 57%. Najlepsze wyniki osiągnął region w Lublinie: na 35 rodzajów przesyłek terminowo dostarczono 30, tj. 86%. Najgorsza sytuacja panowała w Warszawie, gdzie na 35 rodzajów przesyłek terminowo dostarczano jedynie 7 (20%). Opóźnienia w dostarczaniu przesyłek Poczta tłumaczy brakami kadrowymi.

Poczta w ciągu pięciu lat objętych kontrolą trzykrotnie podniosła ceny podstawowych usług powszechnych, tłumacząc podwyżki zwiększeniem kosztów, szczególnie wynagrodzeń. Ceny wzrosły w granicach od 4,4% (za list o najniższym gabarycie, priorytetowy krajowy o wadze do 1 kg) do 88,6% (list
o najniższym gabarycie, krajowy ekonomiczny). W tym okresie minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 29%. Prezes UKE nie podjął skutecznych działań, które zapobiegałyby wzrostowi cen za usługi pocztowe. Akceptował podwyżki tłumacząc je koniecznością ochrony interesu ekonomicznego operatora wyznaczonego i koniecznością zachowania ciągłości świadczenia usług. Choć Poczta Polska posiada wymaganą prawem liczbę placówek pocztowych, nie oznacza to równej dostępności do usług pocztowych w całym kraju. Kontrola wykazała, że lokalnie dostępność do placówek
pocztowych bywa niewystarczająca. W latach 2015–2020 (I połowa) Poczta o 5,5% zmniejszyła liczbę posiadanych czynnych placówek pocztowych. W efekcie lokalnie liczba mieszkańców przypadających na jedną czynną placówkę pocztową znacznie przekraczała 6 000 mieszkańców. Takie sytuacje miały miejsce w Warszawie (ponad 7 tys. osób), Poznaniu, ale także w gminie Limanowa oraz Grybów, gdzie na jedną placówkę przypadało ponad 30 tys. osób. W latach 2015–2020 zmniejszył się także udział placówek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych

NIK pozytywnie oceniła poprawę terminowość rozpatrywania reklamacji przez Pocztę. Przez pięć lat w związku z uznaniem reklamacji PP S.A. wypłaciła klientom odszkodowania w łącznej kwocie powyżej 37 mln zł. Ponad połowa uznanych reklamacji dotyczyła utraty przesyłek. Kontrola nie stwierdziła istotnych naruszeń bezpieczeństwa obrotu pocztowego i tajemnicy korespondencji. Najczęstszym zdarzeniem niepożądanym było zaginięcie przesyłki poleconej. Z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania powszechnych usług pocztowych w obrocie krajowym w latach 2015-2020, Poczta wypłaciła odszkodowania w łącznej kwocie 11,8 mln zł.

Oględziny placówek pocztowych nie wykazały istotnych naruszeń standardów obsługi klienta. Stwierdzono jednak liczne uchybienia mające wpływ na jakość obsługi klienta, na przykład: nieudostępnienie klientom informacji w zakresie świadczonych usług powszechnych, niesprawność urządzeń w salach obsługi klienta czy brak pełnej funkcjonalności 12 spośród 42 wykorzystywanych przez Pocztę samoobsługowych nadawczych kiosków pocztowych.

Kurczący się rynek tradycyjnych listów ma decydujący wpływ na zmniejszanie się dochodów Poczty Polskiej. Jest to tendencja ogólnoeuropejska, a w Polsce ta ujemna dynamika wynosi po kilka procent rocznie. Z kolei rozwój e-handlu wpływa na wzrost rynku usług kurierskich. Nową sytuację na rynku logistyki pocztowej stworzy też ustawa o tzw. doręczeniach elektronicznych, polegających na tym, iż podmioty publiczne - co do zasady - będą nadawały i odbierały korespondencję w elektronicznej formie. Rząd przyjął już projekt takiej ustawy. Poczta Polska jak na razie nie odpowiedziała na naszą prośbę o komentarz do raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~baal-zevuv 2021-08-27 08:32:06

  Od lat są problemy z tą "firmą"! Nie twierdzę że inne są lepsze z jedynym "ale": Poczta polska dostarcza listy z urzędów i sądów. I to tu jest problem. Brak awiza to norma.... brak drugiego i list odesłany bo nikt go nie odebrał.... a jak adresat miał odebrać skoro nawet nie wiedział że go dostał? Potem są mniejsze lub większe tragedie typu wyrok zaoczny w sprawie spadku czy alimentów czy odebrania świadczeń.... i masy innych. Sądy i urzędy (w tym skarbowy) mają Pocztę Polską za doskonałą i nieomylną. Ja po złożeniu dziesiątek skarg już się poddałem. Znam doskonale przypadek z tego roku gdzie obywatel innego kraju czekając na ważny list z urzędu nie wiedział że od pół roku przebywa tu nielegalnie - list "nie został odebrany" bo nikt nie wiedział że DOTARŁ do Poczty. Skargi nic nie dają bo nie ma żadnej kontroli. Przełożeni mają to w d... a sam listonosz powie "ja włożyłem awizo - pewnie ktoś ukradł lub celowo nie odebrał". Walka z wiatrakami. Co do historii obcokrajowca to.... uratował go burdel w innym urzędzie (tym który owe pismo wysłał) :)

  50 6
 • ~pawlmesten 2021-08-27 09:50:33

  Jak to? Przecież pocztą rządą wielcy managerowie pis,teoretycy socjalizmu , specjaliści od propagandy i kłamstwa.
  Wystarczy zakneblować media i NIK i wyborca będzie zadowolony.

  33 13
 • ~UFOmWOM 2021-08-27 09:51:27

  Nie dość, że ceny coraz wyższe to wymagania co do wielkości paczek coraz bardziej wygórowane. 2 mm za dużo? - pakuj pan na nowo albo dopłać :D

  30 6
 • ~orient 2021-08-27 10:36:28

  Poczta ma problemy ze swoimi podstawowymi usługami, a jednocześnie jak się wejdzie do polskiego obiektu pocztowego to mamy mix kiosku spożywczego z przykościelną księgarenką w której dominują książki i religijne, kredki lub cukierki i batoniki. Zamiast skupić się na usługach pocztowych handlują jak na odpuście. Zyskują na tym ci którzy koncentrują się tylko na dostawie przesyłek.

  40 6
 • ~Franz Kawka 2021-08-27 11:05:22

  Strach pomyśleć, co będzie jak podobni specjaliści z nadania partyjnego co rządza pocztą, zabiorą sie za budowanie elektrowni atomowych.

  30 10
 • ~artefaks 2021-08-27 11:25:44

  Zamiast dostarczyć przesyłkę awizowana wrzucają do skrzynki pocztowej awizo o braku adresata. Nawet nie sprawdzając czy adresat jest w tym czasie w domu. Po co się trudzić dostarczaniem .kiedy adresat sobie sam przyjdzie i zabierze do domu.

  33 5
 • ~artefaks 2021-08-27 11:29:06

  Czy może mi ktoś podpowiedzieć w jakich uprawach stosujemy Topreks ? W sądzie ? W rzepaku ? Czy zbożu?

  11 5
 • ~Dador 2021-08-27 11:37:41

  Najlepsze kuriozum, to pomysł narodowej skrzynki mailowej. Warto poczytać, jak to wymyśliły "grube koty" w PP. W tej firmie wszystko stoi na głowie i normalny człowiek się zastanawia, jakim cudem to funkcjonuje. Dzięki opatrzności za pana Brzoska i jego paczkomaty. Oby mu się wiodło. Jeśli tylko Aliexpress będzie wysyłać do paczkomatów, to zupełnie będzie można zrezygnować z usług paczkowych od PP. A listy polecone? Rok temu złożyłem wniosek o przekierowanie na nowy adres zameldowania/zamieszkania. Wniosek przez Internet, potem i tak wizyta na poczcie głównej, bo tak online, to nie bardzo. Listów jak nie było, tak nie ma. Cytując klasyka - nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

  25 5
 • ~siarzewski 2021-08-27 13:24:13

  Na poczcie jedyny plus to sympatyczne panie w okienku. Mam umowę z PP i część przesyłek firmowych jestem zmuszony wysyłać tym przewoźnikiem. Ale to ok 20% całości, bo jak tylko mogę, korzystam z inpostu.

  Powiedzmy sobie wprost. PP jest zarządzana jak nasze górnictwo. Tylko zarobki o ponad połowę mniejsze. Od wielu lat mamy dynamiczny rozwój handlu internetowego, który PP zupełnie olała. Za to wolała się skupić na dystrybucji dewocjonaliów w swoich placówkach.

  Oby tylko nasi rządzący teoretycy socjalizmu, nie wpadli na pomysł ududzić jakimś rozporządzeniem prywatnych firm kurierskich.

  13 8
 • ~Franca77 2021-08-27 13:57:46

  Panie baal-zevuv,proszę nam tu przyPOmnieć ,kto wprowadził ten POroniony pomysł,by 2gie nieodebrane avizo uznać jako DORĘCZONE???
  W locdavnie PP miała prikaz by listy polecone wrzucac do skrzynek BEZ potwierdzenia odbioru i tak powinno być zawsze ,że 2gie avizo,byloby traktowane jak zwykly list!!!
  A wszystkich zawodowych nazekaczy na wszystko co POLSKIE zacytuje waszego guuru i klasyka"Nie podoba się Poczta Polska,to wyjedzcie za Odrę,tam jest wszystko NAJ" hej.

  10 13
 • ~artefaks 2021-08-27 16:13:28

  @Niesmołko. Co za różnica dla wirusa czy przesyłka będzie dostarczona do domu czy też adresat przyjdzie po wirusa do UPT ? A nawet lepiej bo stanie na poczcie w kolejce. Inni operatorzy nie mieli jakoś problemu z dostarczeniem. Kazimierz i nie jest prawdą że zamiast dostarczać wrzucali awiza dopiero w lockdavnie. Bo robili to już Kaźmirz grubo przed.

  4 6
 • ~Franca77 2021-08-27 16:31:09

  Artefaksie BREDZISZ,bo w lockdawnie nawet kurierzy nie dawali ŻADNEGO świstka,przyszli pod dom zadzwonili i oddawali byle komu!
  Idz i się zapytej na poczcie w Rybniku,czy w lockdawnie doręczali listy POlecone do rąk własnych???
  NIE,bo mieli takie rozporządzenie by POlecone wciepywać do skrzynek a nie łazić po chałupach i zarażać.
  Pozdrawiam.

  9 5
 • ~artefaks 2021-08-27 17:00:23

  @Niesmołko. Potrafisz ze zrozumieniem przeczytać 2 proste zdania?
  Tu nie chodzi o same polecone , ale o przesyłki za potwierdzeniem odbioru ,paczki itp.
  Od co najmniej 5 lat poczta w większości nie dostarcza tego do adresata tylko wrzuca do skrzynki awizo ,,z powodu nieobecności adresata w domu". I robi to nawet bez sprawdzenia czy osoba ta jest w domu
  Za trudne ? Wytłumaczyć jeszcze raz ?

  7 8
 • ~Franca77 2021-08-27 17:09:18

  Panie Artefaksie NIE OD 5ciu lat,ale sięgnij człowieku duużo głebiej w pamięć,KTO i KIEDY ustawą wprowadził ten POroniony POmysł,by odbiorca jak 2a razy NIE odbierze POleconego listu,urzędy,sądy mogły uznać za DORĘCZONY?
  Przebywając np. za granicą w zgodzie z tym POronionym przepisem PO powrocie może się okazać że Twoją chałupę LEGALNIE zasiedlili Jachira ze Starczewskim!
  Pozdrawiam.

  10 5
 • ~artefaks 2021-08-27 17:25:33

  @Panie Niesmołko. Czy naprawdę potrafisz czytać ze zrozumieniem?
  Piszę wyraźnie że kurier z poczty nie dostarcza przesyłki nawet jeden raz , tylko ładuje od razu do skrzynki bez naciśnięcia dzwonka . ,,O nie dostarczenia przesyłki z powodu niebycia adresata "
  Znam osoby w których domu cały czas ktoś przebywa , a i tak odbierają awizo o braku adresata. Sorry , ale prościej już nie potrafię wytłumaczyć.....
  Ty mi się nie nachylaj i to przy piątku. Homo kiedyś najłatwiej było spotkać w haźlu na Placu Wolności. Ale rozebrali. Ale ze statystyk wynika że aby zostać wylancowany to powinieneś iść na jakąś parafię.
  Idź ,życzę powodzenia

  5 7
 • ~artefaks 2021-08-27 17:29:32

  @Kazik. Zauważyłem że pominąłem w odpowiedzi jeden wątek o możliwości zajęcia domu przez uchodźców. Przepraszam już się poprawiam. Pozdrawiam
  https://www.youtube.com/watch?v=5GbOF5dSfdQ

  3 7
 • ~Franca77 2021-08-27 17:40:41

  Oj Artefaksie z Toba niekiedy sie fajnie dyskutuje,ale WSZYSTKO OD RZECZY gadasz,ja sie pytam KTO wprowadzil ustawa POroniony przepis ze moze cie nie byc w chalupie,np.miesiac i PO powrocie sad stwierdza ze to juz NIE twoja chalupa,bo miedzyczasie odbyy sie rozprawy o ktorych NIE miales ZIELONEGO POjecia,i tu jest PROBLEM i tu lezy ten pies POgrzebany,a nie w tym czy osobiscie odebrales jakas paczke,czy list!
  Pozdrawiam.

  8 4
 • ~Franca77 2021-08-27 17:47:12

  Artefaksie piszesz-",O nie dostarczenia przesyłki z powodu niebycia adresata "
  Znam osoby w których domu cały czas ktoś przebywa , a i tak odbierają awizo o braku adresata. Sorry , ale prościej już nie potrafię wytłumaczyć.."
  Artefaksie a co wtedy jak ja znam mase ludzi samotnych,BEZ rodziny,ktorzy w chalupie bywaja RAZ NA ROK???
  Pozdrawiam.

  8 4
 • ~artefaks 2021-08-27 17:55:41

  @Smołka . Jak poczta wrzuci Ci awizo z PISma sądowego ( za potwierdzeniem odbioru) do skrzynki pocztowej z domniemaniem odebrania w lokalizacji w której nie mieszkasz. To się nie dziw że przegrywasz proces sądowy.
  Ale tacy niechciani goście wprowadzili się do cudzych budynków. To czasami bardzo zasłużeni obywatele. Jaruzelski i znany krasnoludek z Żoliborza. Tylko że Jaruzelski nabyty budynek wykupił bez zniżek. Zaś na Żoliborzu nie słyszałem by ktokolwiek coś zapłacił ?

  3 9
 • ~artefaks 2021-08-27 18:03:15

  @Kazimierz. By dyskutować to znaczy że strony mówią na przemian i słuchają swoich argumentów. Żadna ze stron nie stosuje przemocy w stosunku do drugiej strony. Czyli jak mniejszość narzuca większości przemocą swoje zdanie , To co to jest ?
  Dyskusja Hutu z Tutsi ? Jak nie pomogły argumenty ,to pomogły maczety ?

  4 6
 • ~Franca77 2021-08-27 18:04:31

  Panie Artefaksie,teraz mnie PO prostu WKURZYLES!!!
  Ctzn.NIE MIESZKASZ,czyli juz NIE jest Twoje???
  Artefaksie ty czym predzej forsuj granice Bialorus-Polska,bo chyba tam Twoje miejsce!
  Pozdrawiam.

  7 5
 • ~antypoh 2021-08-27 18:11:18

  artefaks-z powodu kryzysu migracyjnego ciągle wam sondaże w dół lecą i dlatego taki nerwowy jesteś . Jaruzelskiego bronisz? no weż, ale może na jednych zebraniach bywaliście :)))

  7 3
 • ~antypoh 2021-08-27 18:20:22

  a Donald chyba dzisiaj powiedział na campusie,że on kryzys migracyjny rozwiązałby w jeden dzień... czyli otworzyłby granice, nawet nie ma czego komentować:(((
  a poczta jak będzie tak dalej funkcjonować,to sama się rozłoży i ją zlikwidują.

  5 3
 • ~Dador 2021-08-27 18:50:43

  Redakcjo! Czy Wy nie macie dość czytania tych politycznych szurów? Praktycznie każdy wątek jest spamowany przez jedne i te same osoby. Czytelność wątku jest gubiona w natłoku politycznych wynaturzeń. Chciałbym złożyć wniosek o dostosowanie komentarzy do współczesnego internetowego trendu, tj. do tworzenia wątków. Niech się miziają między sobą w pobocznej gałęzi, a główny wątek niech zostanie czytelny. Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej (może nie tylko) prośby.

  11 0
 • ~Franca77 2021-08-27 19:02:06

  Oj Panie DAdor dodam ze ja calkiem trace watek gdy PO odswierzeniu musze jakies quizy rozwiazywac i jeszcze za to placi(bo jestem w roamingu),i potem nie dziwota ze niektorzy tu pisza od rzeczy,bo mozna sie po prostu POgubic czy cos sie komentuje,czy to moze nastepny QUIZ?
  Ale tym zdaniem tos mnie Pan zalamal-" Chciałbym złożyć wniosek o dostosowanie komentarzy do współczesnego internetowego trendu, tj. do tworzenia wątków."

  Tylko nie mow pan ze bedziesz pan forsowal zasieki na granicy z BLR,by POwrocic do swojej macierzy?
  Pozdrawiam.

  5 7
 • ~antypoh 2021-08-27 19:07:05

  Dador w pełni popieram - koniec z polityką na forum.

  6 2
 • ~artefaks 2021-08-27 21:14:25

  @Dador. Pisofcy robiący tu bydło zamiast popatrzeć do lustra zwalają winę na innych . Typowe zagranie świń z Folwarku zwierzęcego Orwella

  2 3
 • ~Franca77 2021-08-27 21:22:39

  Artefaksie POwiedziales to do lustra i one peklo,albo sie choc troszke zakrzywilo?:)))

  4 3
 • ~Wojciech Kotyla 2021-08-28 07:15:36

  nie będę tu bronił poczty 📭 bo zarządzanie nią woła o pomstę do nieba, ale zapewne większość tutaj piszących nie wie, że jeśli w blokach klatki są zamknięte to nie ma obowiązku wrzucania awiz 😲 brak bezpośredniego dostępu do skrzynki pocztowej. zamknięte drzwi są już przeszkodą. podobnie jest z brakiem skrzynek pocztowych przy posesjach prywatnych.
  ~artefaks wybacz kolego ale to, że ktoś cały czas jest w domu nie znaczy, że ktoś ci otworzy albo to "bycie w domu zawsze" bywa fikcją bo nagle ktoś z psem wyskoczył czy na zakupy, a właśnie w tym momencie przyjechał kurier 😉 najeździłem się trochę w kurierce i mistrzem świata był osobnik, który po kontakcie telefonicznym potwirdził, że jest w domu ale nie chce mu się schodzić i mam przyjechać za 2h 😂 skończyło się awizem i skargą

  3 0
 • ~Wojciech Kotyla 2021-08-28 07:21:36

  o nie działających czy wyciszonych dzwonkach/domfonach nie wspomnę. ogólnie co do poczty to listonoszy jest po prostu za mało, a wynagrodzenia nie porywają. administracja natomiast jest rozbudowana aż nad to. jak słyszę, że listonosz ma plany sprzedażowe to mnie krew zalewa, bo najwyraźniej administracja myli listonosza z akwizytorem żeby nie pisać domokrążcą. co jednak ciekawe mimo, że wielu listonoszy miało propozycję przejść do kurierki - praktycznie mało który się zgadza choć warunki płacowe są dużo lepsze.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 737