zamknij

Wiadomości

Opóźnia się termin remontu dworca na Paruszowcu. Dlaczego?

2015-01-08, Autor: 
Popadający w ruinę dworzec kolejowy na Paruszowcu nie może doczekać się zapowiadanego remontu. Firma, która wygrała przetarg na wykonanie prac nieoczekiwanie odstąpiła od podpisania umowy z PKP PLK. Cała procedura rusza więc od nowa.

Reklama

Dworzec, który został zbudowany w 1912 roku i służył pracownikom huty „Silesia” popada w ruinę. Zaniedbany i zdewastowany czeka gruntowny remont, który miał nastąpić jeszcze w 2014 roku. Termin jednak jak na złość - uległ przesunięciu. - W wyniku postępowania przetargowego został wybrany wykonawca powyższych prac remontowych, który odstąpił od podpisania umowy z PKP PLK bez podania przyczyny. W związku z zaistniałą sytuacją planujemy ogłoszenie ponownego przetargu w 2015 roku – wyjaśnił Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 450 tys. zł. W zakres robót wchodzą: remont przejścia pod torami na przystanku osobowym Rybnik Paruszowiec (remont portalu, holu oraz schodów do poziomu posadzki budynku dworca) zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków. Do tego dochodzi również m.in.: naprawa dachu nad holem do przejścia dla pieszych wraz z zabudową rynien oraz wykonaniem obróbek blacharskich, zabudowa nowych drzwi wejściowych do holu, wykonanie izolacji ścian zewnętrznych holu, zabudowa nowych poręczy przy schodach, wymiana posadzki w holu oraz wykonanie odwodnienia.

Przypomnijmy, dworzec został zbudowany w 1912 roku. Dawniej służył przede wszystkim pracownikom huty „Silesia”. Współcześnie popada jednak w ruinę. Chociaż obecnie zdewastowany i bardzo zaniedbany, dworzec jest prawdziwą perełką architektury kolejowej. Swoją oryginalność zawdzięcza przede wszystkim niekonwencjonalnemu rozwiązaniu architektonicznemu, czyli wbudowaniu wejścia do budynku w nasyp i tunel z długimi schodami łączącymi wejście od ulicy z budynkiem na nasypie.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~ 2015-01-08
    07:56:50

    44 0

    103 lata temu Niemcy zbudowali dworzec. Polacy nawet nie są w stanie go wyremontować.

  • ~miastowy 2015-01-08
    07:58:54

    44 0

    Problem nie polega tylko na odrestaurowaniu zabytkowego dworca. Ważniejszą sprawą jest wymyślenie mu jakiejś funkcji. Co z tego, że przez tydzień będzie wyglądał ładnie, po czym znów pojawią się tam menele. Przykładowo powołanie skm-ki, szynobusy do czerwionki i rybnika kursujące w czasie zmian pracowników firm Teneco i Purmo. Mam wrażenie, że w inwestycje w Polsce zaczyna się od d**y strony. Najpierw wywalmy kasę, a potem zastanówmy się po co to zrobiliśmy. Nie mówię, że nie należy remontować zabytku, ale należy zrobić to z głową, aby nie było to tylko sztuka dla sztuki.

  • ~mb3366 2015-01-08
    08:58:18

    23 0

    W tej kwestii poparlbym bodaj RAŚ. Kiedys przedstawili fajny plan zrobienia przejscia dla pieszych pod torami. Obecnie ludzie nielegalnie przechodzą górą poniekąd ryzykując, a niestaty inna alternatywa dościa z dzielnicy północ choćby do przystanku to spacer wzdłóż nasypu do wiaduktu. Jedyne co tam można to dostać od meneli. Przejście takie musiałby to byc dobrze naświetlone, żeby nie dostac w zęby po drodze.

  • ~mb3366 2015-01-08
    09:00:24

    5 0

    * wzdłuż miało być, przepraszam

  • ~ 2015-01-08
    09:30:45

    18 0

    Sprawa jest prosta.Oczekuje się aż ruina sama się zawali lub menele ją spalą i będzie po klopocie.O przejsciu pod nasypem wladza jaka by nie była nawet nie chce myśleć.W miescie tysięcy górnikow przebicie kilku metrow od 100lat jest rzecza nieosiągalna.A niech ludzie lataja dookoła.łamią nogi na nasypie a i ochrona kolei od dziesięcio leci ma miejsce do wystawiania mandatów.Fudali obiecywł remont w 3 lub 4 kwartale ubieglego roku a nowy prezydent ma kilka lat przed sobą czyli sprawa raczej znów ucichnie.No chyba że dworzec komus zwali się na łeb.Ciekawe że nadzór budowlany pozwala użtkować taką ruine.I co tam trzeba Kawałek wiaty z szyni blaszanym dachem by menele nie rozwalili bo bez stałej obslugi każdy dworzec w tydzien będzie rozwalony

  • ~werkk 2015-01-08
    09:36:29

    0 6

    Ja zastanawiam się nad sensem tego remontu, pamiętajcie że to dzielnica Paruszowiec wiec kilka dni po remoncie będzie tak to wyglądało jak na załączonym zdjęciu.

  • ~superelektro 2015-01-08
    09:47:29

    14 0

    Dobre oświetlenie, monitoring i natychmiastowe karanie za wandalizm i wszystko da zrobić, tylko należało by na jakiś czas zapomnieć o tzw. " prawach człowieka ". Wybiłeś szybę, na własny koszt ją wstawiasz. Pomalowałeś ścianę, my ci umożliwimy wyżycie się w twojej pasji. Pomalujesz wszystkie ściany na jednolity kolor obojętnie ile by to nie kosztowało. Pobłażanie w takich sprawach mści się dziś w okrutny sposób. Zamalowują znaki drogowe, kradną kable, a my potem słyszymy ile kosztowało usunięcie zniszczeń i oświadczenie " niedorzecznika " policji że sprawca od dawna był znany policji. Jeżeli nadal będzie się pobłażało wandalom to nie ma co oczekiwać że cokolwiek się ostanie. Choinki i szopki na placu przed bazyliką w nocy pilnuje ochrona. Zamiast tego podłączył bym tam wysokie napięcie i dał stosowną tabliczkę z ostrzeżeniem o możliwości porażenia.

  • ~fryfa 2015-01-08
    09:51:20

    6 0

    Prosta odpowiedź dlaczego bo jest po wyborach :)

  • ~Arteks 2015-01-08
    10:00:21

    10 0

    @miastowy - ale tu nie ma co myśleć o funkcji bo ona przez te ponad 100 lat się nie zmieniła. Z tego przystanku dziennie odjeżdża ok. 35 pociągów. Na warunki polskie to bardzo dużo. Dworzec jest dość dobrze położony, blisko do niego z całego Paruszowca, a także dzielnicy Północ. Wokół sporo miejsc pracy. Oczywiście że należy w przyszłości rozwijać ofertę transportu szynowego tak jak się to robi w całej Europie ale remonty zabytkowych obiektów są po prostu konieczne. W przeciwnym razie ulegną całkowitej dewastacji tak jak wiele obiektów architektury przemysłowej na Śląsku. @werkk - co to znaczy, "pamiętajcie że to dzielnica Paruszowiec"? Wokół są piękne kamienice, biurowiec z luksusowymi biurami na wynajem, sklep z meblami, kilka znaczących firm ze swoimi biurami i jakoś nie słyszałem o tym aby je dewastowano. Wystarczy monitoring i odrobina dobrej woli okolicznych mieszkańców aby zapobiec ponownej dwastacji obiektu.

  • ~ 2015-01-08
    11:47:24

    15 0

    ~superelektro w pełni się z Tobą zgadzam -zniszczyłeś -napraw -takuczyłamwłasne dzieci i nie poumierali z nadmiaru pracy za to do dzis potrafią uszanowac nie tylko swoja ale i czyjąś prace -pamiętam jak nauczycielka wezwała mnie do szkoły bo syn kopnął w kosz na śmieci (pastik)i pękła pokrywka bym zapłaciła 6 zł za syna -powiedziałam jej wtedy ze nie mam takiego zamiaru a syn zapłaci ze swojego kieszonkowego a jak już kasy nie ma to niech sprząta korytarz przez trzy dni bo ja nie myślę płacić za jego wandalizm dzisiaj 6 a za miesiąc 60 a może później jeszcze więcej i co poskutkowało do dziś syn zwraca uwagę swojemu synowi jak widzi nie takie zachowanie a zapłacenie za wandalizm dzieci przez rodziców moim zdaniem to nic innego jak przyzwolenie na dalsszą dewastację

  • ~werkk 2015-01-08
    15:23:55

    0 1

    Arteks znaczy to http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,czy-w-rybniku-mamy-getta-biedy-,wia5-3266-16884.html

  • ~obserwathor 2015-01-08
    16:49:50

    2 0

    ~werkk widzę, że od kilku dni aktywnie komentujesz to co się dzieje w osiedlu na Paruszowcu, w dużej mierze się z Tobą zgodzę, jednak należało by tu przypomnieć,w jakich okolicznościach ono powstało w obecnej formie, otóż po przejęciu familoków na Paruszowcu i Piaskach przez ZGM, z polecenia poprzedniego miłościwie nam panującego, zaczęto przesiedlać tam wszystkich niepłacących i zadłużonych oraz z ciekawą przeszłością (z różnych powodów, ale często dlatego,że dla nich kasa "na przelew" była ważniejsza) z całego miasta, dlatego w ostatnich kilkunastu latach zaczęło być tam ciekawie

  • ~obserwathor 2015-01-08
    16:58:45

    3 0

    a co do funkcji paruszowieckiego dworca, to niestety dawno stracił ona na znaczeniu, kiedyś stanowił ważny punkt dla dojeżdzających do pracy w Silesii oraz kopalniach Szczygłowice, Knurów i Dębieńsko, po Silesii i Dębieńsku nie ma już śladu, a co do Knurowa i Szczygłowic winna była sama PKP tak konstruując rozkład, żeby nikomu nie pasował (szczególnie pracującym na zmiany), ponieważ natura nie znosi próżni, dojeżdżający przesiedli się na samochody i już nie wrócą, pozostaje liczyć na pracujących i uczących się w Katowicach, jako ciekawostkę podam, że z Paruszowca kiedyś odjeżdżałynawet pociągi kolonijne wożące dzieci pracowników Silesii nad morze, ale jak mawiają Czesi "to se ne vratii" :(

  • ~Arteks 2015-01-08
    18:38:41

    0 2

    @obserwathor - niektórzy wspominają, że to Makosz przesiedlił patologię z centrum do innych dzielnic. I chwała mu za to! Dzięki temu mamy jedno z najlepiej funkcjonujących i niepatologicznych centrów miast na Śląsku. Więc czasami takie metody są dobre bo margines nie powinien zajmować najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. W większości aglomeracji w Polsce kolej już wraca lub wróciła do łask. Wiele przystanków/stacji jest remontowanych, a wiele regionów buduje (np. Trójmiasto) lub planuje tworzenie sieci SKM. To że Rybnik ma pecha leżeć na zaściankowym Śląsku gdzie nawet wspólnego biletu kolejowo-autobusowego nie można wprowadzić to smutny fakt, ale to nie znaczy że nie powinniśmy się cieszyć z tego że kolej chce coś remontować. Ten przystanek to kompletny inżynieryjny mistrz, nie ma drugiego takiego w Polsce. @werkk - w Warszawie czy Łodzi też są getta biedy - i też remontuje się przystanki - człowieku, co to ma w ogóle do rzeczy? To uważasz, że w takich dzielnicach nie można niczego remontować? Niedawno jedna z czołowych w Polsce firm działających w branży opakowań foliowych swoją siedzibę przeniosła z Czyżowic do rybnickiego Paruszowca. Jeśli dobrze kojarzę to również InPost zadomowił się na Paruszowcu - chyba nie jest to więc getto biedy jak to ty określasz. Lub nadinterpretujesz bo jednak prawdziwe getta biedy to Lipiny w Świętochłowicach, Załęże w Katowicach czy Bobrek w Bytomiu. Tam można mówić o totalnej degrengoladzie społecznej i wizualnej.

  • ~ 2015-01-08
    19:27:28

    3 0

    fryfa-ma rację jest po wyborach.Temat wroci za cztery lata a wlasciwie może i nie wroci bo ta ruina do tego czasu runie.Po co dworzec na Paruszowcu jeżeli od strony dzielnicy Polnoc nie ma do niego dojscia.Niech ktoś kompetentny z UM przejdzie się ulicą Zuzlową i wejdzie na dworzec.O przebiciu przejscia nie ma mowy.Lepiej robić idiotyczne konkursy i ogłaszać kolejne terminy remontów.

  • ~obserwathor 2015-01-08
    21:06:02

    2 0

    ~Arteks, ale mi nie musisz pisać o cechach architektonicznych paruszowieckiego dworca, znaj je doskonale, o SKM i rozwoju kolei w tych regionach też wiem, niestety z naszym podejściem i położeniem na rozwiązania w stylu SKM nie mamy szans, a co do patologi, nie było błędem wyprowadzenie patologi z centrum Rybnika, a zgromadzenie jej w kilku punktach, a co ma powstanie kilku firm w dogodnym miejscu w mieście (blisko centrum,w miarę dobry dojazd, duże pomieszczenia magazynowe i biurowe, parkingi) ze znajdującym się kilkaset metrów dalej osiedlem biedy, przecież mieszkający tam nie pracują w wymienionych przez Ciebie firmach

  • ~werkk 2015-01-09
    13:08:07

    2 0

    Arteks nie chodzi o remont ( koszty poniesie PKP) niech go w końcu wyremontują ale potem należy zadbać o to aby za kilka dni nie wyglądał jak sprzed remontu, Kiedyś dworce były pilnowane (milicja kolejowa i SOK) jak na tym dworcu będą pustki szczegulnie nocą to bardzo szybko zagnieździ się tam element.

  • ~ 2015-01-10
    00:48:36

    2 0

    Niestety zachodzi obawa że kolejna ekipa rządząca sprawia tylko wrażenie że coś się robi w tej sprawieJak spiewają Skaldowie" nie oto chodzi by zlapać króliczka ale by gonić go"Są wybory jest temat.Dopiero wypadek oby nie smiertelny spowoduje burzę.Jak widać na zdjęciu wystarczy ze spadnie szyba z tych rozwalonych okien nad wejsciem.Nadzór budowlany tego oczywiscie nie widzi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5342