zamknij

Wiadomości

Dla kogo ma tykać nowy zegar na przystanku w Gotartowicach? Koleje Śląskie nie będą zatrzymywać się w lesie

2024-01-17, Autor: 

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają przeznaczyć 17 mln złotych na wyświetlacze, zegary, nagłośnienie oraz monitoring. Nowy sprzęt ma działać na stacjach i przystankach kolejowych, również w Gotartowicach. Czytelnicy pytają, jaki to ma sens, skoro żaden pociąg tam się nie zatrzymuje. PLK odpowiada wymijająco, a Koleje Śląskie – kategorycznie.

Reklama

Na początku stycznia informowaliśmy Was, że PKP Polskie Linie Kolejowe przymierzają się do wymiany wyświetlaczy, zegarów, nagłośnienia. Założony ma też być monitoring. Szczegóły znajdziecie »Tablice, wyświetlacze i monitoring. Bezpieczniej i wygodniej będzie na stacji kolejowej w Rybniku«

Nasi Czytelnicy zauważyli, że pieniądze mają być przeznaczone też na przystanek kolejowy w Gotartowicach, co uznali za bezsensowne:

- Rybnik Gotartowice? Przecież tam pociągi nie zatrzymują się. Jaki jest sens inwestowania w ten przystanek?

- A co tam.. co, nie stać nas na to? Ktoś na tym zarobi, ktoś zamontuje, ktoś odbierze, ktoś będzie remontował.. biznes się kręci.

Temat przystanku w Gotartowicach poruszaliśmy w 2021 roku, kiedy to został wyremontowany od podstaw. Już wtedy wskazywaliśmy, że nie zatrzymuje się tam ani jeden pociąg Kolei Śląskich »Gotartowice: na wyremontowanym za miliony przystanku nie zatrzymują się pociągi«

O sens dalszego inwestowania w nieużywane miejsce pytamy się teraz Katarzyny Głowackiej z zespołu prasowego PKP PLK. Odpowiada, że realizowane przez spółkę zadania mają na celu zachowanie spójności wyposażenia na linii kolejowej.

Dzięki przeprowadzonym pracom, system obsługi pasażerskiej zostanie ujednolicony na całej linii Żory – Rybnik – Nędza – mówi.

Dodaje też, że PLK prowadzi rozmowy z przewoźnikiem o przywróceniu postojów na wskazanym przystanku.

Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu na realizację zadania, przewoźnik nie wykluczał realizacji postojów na żądanie na przystanku Rybnik Gotartowice. Decyzje o liczbie i miejscu zatrzymań podejmuje przewoźnik – zaznacza.

Pytamy się więc w Kolejach Śląskich, czy zamierzają wprowadzić coś takiego, jak przystanek na żądanie w Gotartowicach. Otrzymaliśmy konkretną odpowiedź od Bartłomieja Wnuka, rzecznika .

Przystanek osobowy Rybnik Gotartowice jest usytuowany w lesie, z dala od miejsc zamieszkania, w związku z czym Koleje Śląskie nie planują zatrzymywania swoich pociągów na tym przystanku – stwierdził.

To zmiana retoryki w porównaniu do komunikatu  z 2021 roku. Wtedy regionalny przewoźnik zachęcał pasażerów do kontaktu w razie zainteresowania powstania przystanku na żądanie.

Może warto o tym tutaj podyskutować, skoro w Gotartowicach stoi odnowiony, ale nie używany obiekt? Czy w tej dzielnicy powinny zatrzymywać się pociągi?

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~jacek_ligota 2024-01-17
  18:21:52

  28 2

  Ten peron i budynek przy nim to szczyt niegospodarnosci. Ktos powinien za te wywalone na remont miliony odpowiedziec. Ile razy ide tam na spacer to dziwie sie jak mozna na takie cos pozwolic. Ale oczywiscie przy kazdej takiej budowie zarabia spore grono osob z naszych podatkow.

 • ~Arteks 2024-01-17
  19:29:36

  14 25

  A co to za problem, że przystanek jest w lesie? A czy do lasu nie można pojechać pociągiem?! Mnóstwo przystanków w Polsce jest... w dużo większych lasach np. Szymocice, Sumina, Radostowice, Mysłowice Kosztowy, Ligota Toszecka i wiele innych. Co za głupie argumenty! Poza tym kilkaset metrów od przystanku zaczyna się dzielnica, są zakłady pracy.

  Na razie oferta na tej linii jest marna ale jak się pokończą wszystkie remonty to będzie dość istotny kierunek łączący ROW z Beskidami.

 • ~ 2024-01-17
  19:47:22

  17 7

  co za rozrzutność w czasach kryzysu, za te pieniądze można było wybudować w Gotartowicach żłobek

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-01-17
  20:23:19

  16 1

  Skoro już i tak chcą wydawać pieniądze na przystanki kolejowe to dlaczego remontują przystanek w gotartowicach zamiast wyremontować/rozbudować dworzec w centrum miasta...

 • ~Chudy324 2024-01-18
  06:51:19

  16 0

  Ludzie, to się nie dzieje przez przypadek, tak rażąca niegospodarność jest celowa i nagminna w całym kraju, po prostu Polska nie ma się rozwijać, tu nie ma być coraz lepiej tylko średniowiecze. Czy ktoś w swoim gospodarstwie domowym pozwoliłby sobie na takie trwonienie pieniędzy?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3966