zamknij

Wiadomości

Nowy wiceprezydent: inwestorów w Dubaju szukać nie będę

2015-01-23, Autor: ww
Wojciech Student – nowo powołany pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej w wywiadzie dla Rybnik.com.pl bez owijania w bawełnę opowiedział jak widzi planowanie przestrzenne w Rybniku. Jego słowa i propozycje nie wszystkim się spodobają...

Reklama

- Przez ostatnie lata rybnicki samorząd koncentrował się na problemach dawnej Elektrowni Rybnik proponując kolejne ulgi i udogodnienia. Jaki to dało efekt? Zatrudnienie w EDF z roku na rok maleje, a w strukturze tej spółki rybnicki zakład stał się jednym z wielu oddziałów. Czy to się komuś podoba czy nie, to kopalnie są w naszym mieście głównym pracodawcą, a ich pracownicy najliczniejszą grupą podatników. To los górników oraz ich rodzin powinien być oczkiem w głowie władz miasta – mówi w wywiadzie dla Rybnik.com.pl Wojciech Student.

Z rozmowy z Wojciechem Studentem dowiecie się również jaka będzie przyszłość rybnickiego lotniska, którzy architekci będą decydowali o estetyce Rybnika, co myśli o wycieczkach urzędników do Dubaju, jaka będzie przyszłość sławetnego deptaka oraz co dalej z działkami przy ulicy Miejskiej i Hallera – czytaj cały wywiad z Wojciechem Studentem>>
Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2015-01-23 18:57:21

  górnikom żadna krzywda się nie dzieje w Rybniku, więc nie rozumiem tego zatroskania. Nawet gdyby im nowa KW obcięła 14stki to głodować nie będą. Ja bym sobie życzył by miasto zadbało o pracowników marketów, by tam więcej kontroli wysyłać. Odpowiedzialna polityka rozwojowa to postawienie na dywersyfikację sektorów w mieście - jakie by to mogły być? Usługi biznesowe, inne sektory przemysłu. Mamy kamps, trzeba by uatrakcyjnić ofertę studiów o jakieś porządne kierunki po których jest praca i to tutaj na miejscu - np informatyka, medycyna. Skoro włodarze wiedzą że miasto zbyt mocno zależy od kopalń, należy jak najszybciej zacząć od tego odchodzić - bo prędzej czy później węgiel się skończy, za 30 lat możemy wyglądać jak bytom, to fakt, ale już teraz trzeba temu przeciwdziałać.

  27 0
 • ~tuptyś 2015-01-23 18:58:35

  wreszcie ktoś zauważył francuskie obozy pracy.

  20 0
 • ~fandango1972 2015-01-23 19:06:15

  Górnicy są najlepiej zarabiającą grupą w regionie. Co Pan powie młodym mającym 1500netto, a na stanowiskach kierowniczych 1800netto w firmach małych jak i korporacjach w regionie? Panie Wojciechu: budować nowe drogi i remontować istniejące, rozwijać komunikacją miejską i regionalną, zapewnić służbę zdrowia bez kolejek, czystość w miejscach publicznych i bezpieczeństwo w nocy, szkolnictwo, głównie zawodowe i wyższe konkretne (np. medycyna). Jak to będzie + to, że Rybnik ma i tak największy potencjał w regionie to i inwestorzy sami przyjdą.

  17 0
 • ~ 2015-01-23 21:05:30

  Kilka przemyśleń. Ogólnie, to co mówi Pan Wojciech Student jest poprawne. Jest to osoba która bez wątpienia ma duże doświadczenie. Sam jestem za górnikami, jednak mówienie iż 7,5 tyś. osób + pochodni jest przesadą. Niech Pan policzy pozostałych, wszystkich pracujących. Wspomnę tylko że bardzo podoba mi się pomysł rozdziału stadionu na żużlowy oraz na nowy piłkarski. Jednak muszę się odnieść do naszego lotniska w Gotartowicach, którego obraz mam zawsze w pamięci w szczegółach. Tym, co Pan stwierdził - na pewno wbije Pan kij w mrowisko. Każdy ma ochotę na lotnisko. Teren prosty jak stół, powierzchnia 48 ha, położenie strategiczne. Super miejsce na inwestycje. Ja bym jednak tego terenu nie ruszał. Nie chodzi tu tylko o tradycje lotnicze. Pamięta Pan pożar lasów w Kuźni w 1992 roku? Baza wypadowa Dromaderów zdała egzamin. Teren ten należy zostawić. Klęski żywiołowe. Konflikty zbrojne. Transporty. Ewakuacje. Nie wiemy co się może jeszcze wydarzyć w dobie konfliktów. Teren pod nowe lotnisko to pola za Bełkiem obok torów. Zasadniczo dobry, oglądałem to. Jednak trzeba brać pod uwagę koszty likwidacji, przeniesienia i utworzenia tego wszystkiego. Może jednak nowe prawidłowo wykonane zda egzamin? Ja rozumiem że pełnomocnik ma władzę. Jednak używanie stwierdzeń typu że "interes stosunkowo niewielkiej grupy osób nie powinien dominować nad najważniejszym interesem mieszkańców Rybnika" jakoś jest nie na miejscu. Należy więc rozważyć wszystkie za i przeciw i to w każdej sprawie.

  17 0
 • ~ 2015-01-23 22:28:57

  Aeroklub ROW jest zaskoczony stanowiskiem przedstawionym przez Pana Pełnomocnika. Pan Pełnomocnik szeroko krytykował działania innych lecz sam przed wyborami planów swoich nie ujawniał. Niewątpliwie miały by one wpływ na wynik wyborów w mieście.
  Ponieważ zarówno w obowiązującej strategii województwa śląskiego jak i w programach unijnych nie ma środków na budowę nowych lotnisk w naszym regionie wypowiedź Pana Pełnomocnika traktujemy jako czysty populizm. Sugerowanie zadowolenia środowiska lotniczego mija się mocno z prawdą. Lotnisko w aktualnych wymiarach wystarczało do prowadzenia działalności przez 50 lat to i na kolejne 50 będzie wystarczające. Zdziwieni jesteśmy również trybem w jakim Pan Pełnomocnik prowadzi z nami dialog. Z jedne strony dużo mówi o konkursach i dialogiem ze społeczeństwem z drugiej strony ignoruje i pomija w tak ważnych kwestiach rozmowę z lotniczym środowiskiem. Będziemy bacznie się przyglądali działaniom Pana Pełnomocnika ponieważ uważamy że istnieją poważne przesłanki aby stwierdzić, iż mogą one nie tylko szkodzić jednemu z klubów sportowych ale również miastu i jego rozwojowi oraz bezpieczeństwu.

  11 0
 • ~song 2015-01-23 22:53:01

  Z dużym zadowoleniem przyjmuję poziom wyrażanych opinii. Nareszcie czuję się jak w mieście europejskim. Na tym tle wypowiedzi byłego prezydenta a obecnie przewodniczącego prezentowane podczas ostatniego posiedzenia Rady - żałosne.

  0 0
 • ~song 2015-01-23 23:02:56

  Mówiłem oczywiście o opiniach wyrażanych przez pana Studenta

  0 5
 • ~depmod 2015-01-23 23:35:43

  https://www.youtube.com/watch?v=fLs-DN8_g2w od godziny 5:30:51

  0 2
 • ~Mors 2015-01-24 01:40:56

  Nowy Pełnomocnik słusznie stwierdza,że rola kopalń jest dla Rybnika najważniejsza,ale ich kondycja będzie się pogarszać,dlatego nie tylko należy dbać o pozyskanie nowych inwestorów dla naszego Miasta ale również oszczędzać.Nie budować nowego stadionu a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na sport masowy;np.na boiska treningowe,które akurat planuje się zlikwidować.

  0 0
 • ~fanprawdy 2015-01-24 11:50:03

  uważam, że : 1. markiety kontrolować mają w obowiązku przeróżne urzędy , więc wymusić na nich właściwe działania, 2. Kto nie rozumie ,że kradzież deputatów węglowych emerytom i rencistów to strata dla miasta i okolic milionów złotych , które nie przepłyną przez drobne sklepy, markety, rzemieślników, firmy turystyczne, banki , z tacami w kościele włącznie i zasilaniem w kasę wnuków itd, bo emeryt będzie musiał pieniądze uprzednio tam lokowane przeznaczyć na zakup węgla - jest mądry inaczej 3. co powiedzieć młodym ludziom, że mają pracować za 1500 zł, to proste KTO WAM ZGOTOWAŁ TEN LOS, CHYBA NIE GÓRNICY 4. górnik bez 14 głodować nie będzie , ale pracę w handlu itd z powodu małych obrotów stracić może wiele osób lub obniżą im wynagrodzenie - to chyba proste jak budowa cepa 5. może Urząd Miasta poda szacunek WSZYSTKICH wpływów do naszego budżetu miasta z związku z istnieniem póki co kopalń rybnickich Chwałowice , Jankowice, w tym pośrednie ich oddziaływanie na firmy, instytucje wszelkiej maści , sklepy itd. 6. Masz mało wiedzy, nie pisz bzdetów idź do bibliotek i ucz się ,skoro szkoły słabo uczą co widać po większości komentarzy. 7 Strach się bać, co będzie jak zlikwidują kopalnie lub obetną zarobki górnikom oraz zmniejszą zatrudnienie - ZROZUMIANO ?!

  0 7
 • ~tuptyś 2015-01-24 13:23:56

  fanie prawdy: druga strona medalu to skansen PRL-u czyli zdechłe kopalnie, związkowe ryje ciągnące z państwowego koryta, rozpasane załogi kopalń z 13, 14 tkami, flapsami, kredkowym,wycieczkami i wczasami i co najgorsze, emeryturami górniczymi nie tylko dla tych z przodka ale i dla tych co "odpoczywają" na powierzchni i podszybiu oraz deputatami węglowymi (1 miesiąc fedrowania KWSA na deputaty). Za to wszystko płacimy my, podatnicy i przestało nam się to podobać!!!. ZROZUMIANO? !!

  11 0
 • ~ttoys 2015-01-24 14:07:58

  To nie było szukanie inwestorów w Dubaju tylko wycieczki za nasze pieniądze.

  15 0
 • ~fanprawdy 2015-01-24 17:59:48

  Typtyś. Ze swoich podatków spłacasz 45 miliardów rocznie odsetek od bilionowego zadłużenia publicznego, utrzymujesz ponad 180 tysięcy urzędników państwowych zarabiających około 5 tyś. zł na miesiąc, którzy ostatnio otrzymali 5 miliardów na trzynastki, armię, sejm itd itp i to wszystko Ty. Zdechłe kopalnie odprowadzają rocznie do państwa 7 miliardów złotych podatków i opłat publiczno prawnych, a maja dostać zaledwie 2,3 miliarda . Z każdej tony sprzedanego węgla państwo zabiera 100 złotych. Mało wiedzy ośmiesza. Wstań od komputera i tuptaj do nauki i nie wracaj póki się czegoś konkretnego i zgodnego z prawdą nie nauczysz . ZROZUMIANO Obywatelu o niskim poziomie wiedzy ?!.

  0 1
 • ~Arteks 2015-01-24 18:48:52

  Dajmy ludziom pokroju Studenta szansę! Ja ceniłem pracę Fudalego ale zawsze dostrzegałem że w kilku dziedzinach takich jak urbanistyka, plan zagospodarowania, komunikacja miejska, ruch drogowy - jego ludzie sobie słabo radzili... W pewnych dziedzinach należy podjąć jakieś rewolucyjne decyzje bo po prostu bez nich cały czas będą nierozwiązane problemy np. w dziedzinie komunikacji miejskiej - całkowita przebudowa układu linii autobusowych, zmniejszenie ilości linii i w zamian zwiększenie częstotliwości kursowania i zmiana taryf na przyjaźniejsze - tak aby miało to wpływ na zmniejszenie ruchu samochodów i większą mobilność społeczeństwa, w latach 2016-17 PKP PLK ma przebudowywać stację Rybnik - czy miasto wykorzysta ten fakt na całkowitą zmianę wizerunkową okolic dworca i stworzenia tam nowoczesnego centrum przesiadkowego? PKP PLK będzie remontować zapewne także wiadukt kolejowy koło Ronda Chwałowickiego czy miasto włączy się w ten projekt i dokona jego poszerzenia tak aby zwiększyć jego przepustowość? Co z pl. Armii Krajowej który nie wygląda reprezentacyjnie, a powinien w obliczu okolicznych inwestycji? No i wreszcie - co z terenami inwestycyjnymi w centrum miasta. Możliwe że teren na Hallera trzeba by rozparcelować i pozyskać nie jednego, a wielu inwestorów. A może wydzierżawić? Tam powinne powstać nowoczesne mieszkania dla mieszczuchów i ludzi którzy mieszkają w różnych miejscach naszego subregionu, a chcieliby to zamienić na mieszkanie w centrum żywego miasta.

  0 2
 • ~To Masz 2015-01-24 21:13:10

  Niechaj już niebawem popłyną łzy wzruszenia i radości, niech nam żyje Polska,niech nam żyje Śląsk,niech nam żyje nasz kochany Rybnik ! ! !

  3 0
 • ~tuptyś 2015-01-24 21:39:04

  fanieprawdy: Nie będę z tobą polemizował bo i tak sprowadzisz mnie do swojego poziomu i przebijesz doświadczeniem. Widać że jesteś przedstawicielem przemysłu wydobywczego, po twoim sposobie wypowiedzi i tzw "myślenia"

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Z odmrożenia jakich usług cieszysz się najbardziej?


Oddanych głosów: 1045