zamknij

Biznes

Nowy Rybnik: EDF zainwestuje w elektrownię 1,4 mld zł (wideo)

2014-06-16, Autor: Wacław Wrana
Władze francuskiego koncernu EDF zdradziły w poniedziałek szczegóły swojej inwestycji w modernizację starych bloków rybnickiej elektrowni. Francuzi zainwestują 1,4 mld złotych, a pracę przy budowie nowych instalacji znajdzie 600 osób. Remont bloków pozwoli utrzymać moc wytwórczą elektrowni na poziomie 1800 MW i wydłuży ich żywotność do 2030 roku.

Reklama

Modernizacja elektrowni będzie polegać przede wszystkim na budowie nowych instalacji ekologicznych. Na całej długości istniejących bloków powstaną: nowe kanały spalin, stacja demineralizacji wody, dwie instalacje odazotowania spalin i oczyszczalnia ścieków procesowych.

 

Te zabiegi pozwolą zmniejszyć czterokrotnie emisję tlenków siarki i dwukrotnie tlenków azotu i pyłu. Wszystko po to, aby zakład był gotowy na wejście w życie 1 stycznia 2016 roku dyrektywy unijnej w sprawie emisji przemysłowych (IED).

Pracę przy budowie instalacji w ciągu najbliższych 4 lat ma znaleźć 600 osób pracujących dla lokalnych firm podwykonawczych. EDF podpisał już kontakt w wysokości 200 mln euro z raciborskim RAFAKO.

Henry Proglio prezes Grupy EDF podkreśla, że projekt „Nowy Rybnik” pokazuje ambicje i plany EDF w stosunku do Polski. - Po tym jak nie udało się rozpocząć budowy elektrowni „Ruda” chcemy pokazać, że Polska nadal jest dla nas kluczowym krajem w naszej strategii rozwoju w Europie Środkowej – mówi Henri Proglio.

- Rozpoczęcie projektu „Nowy Rybnik” to dobra wiadomość dla rybnickiego samorządu. Mam nadzieję, że w kolejnych latach plany EDF będą się zmieniać i elektrownia będzie miała zapewniony byt nie tylko do 2030 roku, ale i na kolejne lata – ocenia prezydent Rybnika Adam Fudali.

Z takiego obrotu spraw w rybnickiej elektrowni cieszy się również starosta rybnicki – Damian Mrowiec. - Dzięki tej inwestycji, pracownicy elektrowni , którzy są naszymi mieszkańcami, otrzymują promesę na kolejne lata pracy i spokojnej egzystencji dla swoich rodzin – mówi starosta.

Obecny na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nową inwestycję wiceminister gospodarki – Tomasz Tomczykiewicz zwrócił uwagę, że w okresie kryzysu na rynku węgla, tacy odbiorcy czarnego kruszcu jak EDF, są na wagę złota. Robert Gałązka – szef zakładu w Rybniku zapewnił, że elektrownia kupuje węgiel wyłącznie ze śląskich kopalń – w minionym roku było to 4,5 mln ton. - Z Kompanią Węglową, Katowickim Holdingiem Węglowym i Jastrzębską Spółką Węglową mamy podpisane wieloletnie umowy. Ceny węgla co roku są aktualizowane. Przyznaję, że aktualnie na rynku ceny węgla są „głodowe” - stwierdził dyrektor Gałązka.

> Zobacz jak wyglądała uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Nowy Rybnik

Dodajmy, że poniedziałkowa uroczystość w elektrowni rozpoczęła się od minuty ciszy i kondolencji, które prezes EDF Polska – Thiery Doucerain złożył rodzinie 3-letniej Oliwii. Przypomnijmy, dziewczynka tydzień temu zmarła w zamkniętym samochodzie na parkingu EDF, a jej ojciec jest pracownikiem elektrowni.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~rybnikus 2014-06-16 16:09:00

  Inwestycję rozpoczęli od ukradzenia emerytom ich dożywotniej zniżki na prąd! Na spółkę z Solidarnością!

  0 12
 • ~ 2014-06-16 19:14:56

  Panie Tomczykiewicz, Pan to o energetyce wiesz tyle co i o górnictwie. EDF na wagę złota to może i jest ale dla Chile, bo stamtąd do Polski wpłynął statek z ładunkiem 113 tyś.ton węgla który zakupił właśnie EDF. Statek pod chińską banderą, przywiózł chilijski węgiel, który został przewieziony niemieckimi pociągami (DB Schenker) do francuskiej elektrowni - tak wygląda polska gospodarka.

  52 0
 • ~ 2014-06-16 19:31:41

  Panie Gałązka, ktoś kłamie z tym kupowaniem polskiego węgla. Tak jak pisałem powyżej coś na potwierdzenie: http://www.nettg.pl/news/120138/wegiel-kto-kupil-rekordowy-fracht-z-chinskiego-masowca

  18 0
 • ~Lateks 2014-06-16 22:09:51

  Rozumiem że dzięki temu iż "Francuzi zainwestują 1,4 mld złotych" to zostaną zwolnieni z podatku na dziewięć lat.
  Nic tylko płakać, Francuzi ze szczęścia, Rybniczanie ze złości...

  12 0
 • ~eko-instal 2014-06-16 22:32:52

  panie niuniek72 jak pan juz cos pisze to prosze doczydac do konca i sprawdzic kto wybudowal kopanie w chile i kto tam wydobywa wegiel

  0 6
 • ~ 2014-06-17 06:36:18

  Panie, ~eko-instal w artykule wyraźnie jest napisane że węgiel pochodzi z polskich kopalń. Dla mnie czytanie ze zrozumieniem nie jest skomplikowane. Pozdrawiam.

  4 0
 • ~norton 2014-06-17 09:43:04

  Zamiast cieszyć się, że elektrownia pociągnie jeszcze kilka lat to mamy oskarżenia, że EDF jest sprawcą zapaści polskich kopalń... Litości...
  Przecież pracownicy zakładu żyją w Rybniku i okolicach, robią zakupy płacą podatki. Mogli się zwinąć i wtedy była by dopiero klęska. A nasi przyjaciele zza zachodniej granicy przygotowują nam wspaniałą niespodziankę w postaci wycofania pakietów CO2 - w ramach wspólnej polityki energetycznej. Takie wsparcie dla Donalda

  3 0
 • ~aronis 2014-06-17 10:54:40

  Dlaczego na tym zdjęciu powyżej nie ma komina z IMOSa nr 2, który ma powstać?Nie dość, że otoczyli się płotem jak w obozie pracy, to jeszcze będą mydlić ludziom oczy, że się ekologia zajmują...a P.Prezydent powtarza jak mantrę, że powstają kolejne miejsca pracy.Dlaczego nie powie, że większość firm, które będą brały udział w tej inwestycji są spoza miasta i posiadają swoich pracowników, którzy co najwyżej będą u nas nocować i pić browara po szychcie...wszędzie zakłamanie...fujjjjjj

  5 0
 • ~ 2014-06-17 12:26:23

  Panie, ~norton proszę wskazać w których postach mamy oskarżenia, że EDF jest sprawcą zapaści polskich kopalń... Jest napisane że Panowie Tomczykiewicz i Gałązka podają nieprawdziwe informacje... Czytanie ze zrozumieniem jest problemem większości Polaków !!! Proszę przeczytać dokładnie tekst, potem poniższe opinie, otworzyć link do strony i po zrozumieniu tego wszystkiego się wypowiedzieć. Pozdrawiam.

  2 0
 • ~romek_rybnik 2014-06-17 23:09:57

  Nigdzie nie mogę się doszukać informacji o rzekomym kontrakcie z RAFAKO na 200 mln euro, żadne poważne portale o tym nie wspominają. Można prosić o jakieś szczegóły? Co jest przedmiotem tego zamówienia? DeSOx? DeNOx? Może jedno i drugie?

  1 0
 • ~RozeMari 2014-06-20 00:47:06

  Aktualnie, do rybnickiej elektrowni dociera węgiel z kopalń: Jankowice, Chwałowice, Szczygłowice, Dębieńsko, Haldex, Sośnica, Ziemowit, Wesoła, Murcki, Wujek, Halemba, Piast, Krupiński, Budryk, Bolesław Śmiały :)

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 864