zamknij

Wiadomości

Nowy rok szkolny. Uczniowie zostaną bez transportu?

2020-08-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zbliża się wrzesień, uczniowie mają wrócić do szkół, a co za tym idzie zwiększy się ruch w komunikacji miejskiej. Jak jednak „upchnąć” młodych ludzi do autobusów przy obowiązujących obostrzeniach? ZTZ w Rybniku mówi wprost: to niemożliwe. Po mieście musiałoby jeździć 20 dodatkowych pojazdów, ale koszt ich obsługi wynosiłyby ponad pół miliona złotych miesięcznie!

Reklama

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku stoi przed nie lada twardym orzechem do zgryzienia. Zbliża się nowy rok szkolny, MEN dał zgodę na powrót dzieci do szkół. Tymczasem w Rybniku obowiązuje nadal tzw. czerwona strefa. Pasażerowie muszą w autobusach zasłaniać usta i nos. Ponadto pojazdy mogą być zapełnione w maksymalnie 50% (miejsca siedzące) lub w 30% (miejsca siedzące i stojące).

Żadnym zaskoczeniem nie jest fakt, że z komunikacji miejskiej podczas roku szkolnego korzystają głównie młodzi ludzie dojeżdżający do szkół. Są linie szczególnie cieszące się zainteresowaniem, a autobusy z porannych kursów były wypełnione po sam dach.

Jeżeli nic się nie zmieni do 1 września z obostrzeniami, wielu uczniów może zostać bez transportu. Z tego problemu zdaje sobie sprawę ZTZ w Rybniku.

- Dokonaliśmy symulacji, co moglibyśmy zrobić, gdyby w Rybniku nadal utrzymywała się „czerwona strefa”, obowiązywałyby obostrzenia, a szkoły były jednozmianowe. Nie ukrywam, transport wszystkich uczniów korzystających do tej pory z komunikacji miejskiej jest fizycznie niemożliwy. Powód jest prosty, nie ma tylu autobusów. Przewoźnicy zaoferowali, że dorzucą jeszcze 10 pojazdów, ale brakuje nam drugie tyle – mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Jak dodaje nasz rozmówca, Zarząd założył następujący scenariusz: od września z autobusów korzysta tyle samo osób co w 2019 roku. Zostają obostrzenia i 30-procent zajmowanych miejsc.

- Wynik jest taki, od września w Rybniku musiałoby ruszyć 20 dodatkowych wozów. Zwiększyłby się koszt obsługi autobusów o 28 tys. dziennie. W ciągu miesiąca wydatki na komunikację zwiększyłyby się o ponad pół miliona złotych. To jest nie do spełnienia – podkreśla Łukasz Kosobucki.

Ile w takim razie młodych ludzi jeździ autobusami w roku szkolnym? ZTZ w Rybniku nie jest w stanie podać konkretnej liczby.

- Mamy bilety ulgowe, a wśród nich są emeryci. Z uwagi na system i dane osobowe nie zbieramy informacji kto jest uczniem, a kto emerytem – wyjaśnia nasz rozmówca.

Dane są też niepełne z innego powodu – pasażerowie lubią jeździć na gapę.

- Pasażerowie nie kasują biletów i nie ma danych, tylko dzisiaj podpisałem 400 upomnień w tej sprawie – słyszymy.

ZTZ jest w kontakcie z Wydziałem Edukacji UM Rybnik. Dyrektor tej jednostki poprosił urzędników o informacje, w jakim systemie będą uczyli się młodzi ludzie.

- Wiem, że praca będzie się jednak odbywała zmianowo. Zastanawiam się, czy nie wysłać pisma do ministerstwa, bo z tym problemem zmagają się nie tylko mieszkańcy Rybnika. Tak naprawdę problem stanowią zewnętrze dojazdy, największy potok uczniów występuje z gmin sąsiednich – zauważa Łukasz Kosobucki.

Nasz rozmówca zapewnia, że ZTZ w Rybniku robi wszystko, by autobusy nie były zapełnione, a uczniowie dotarli do szkół.

Tymczasem jak informuje branżowy Transport Publiczny, były już minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że wyzwaniem w okresie powrotu dzieci do szkół może być transport publiczny.

- Potwierdza, że specjalny zespół pracuje nad zmianami w tym zakresie. To dość zaskakujące, bo jak dotąd w Polsce nie było ognisk koronawirusa, a na całym świecie korzystanie z transportu publicznego uchodzi za bezpieczne – przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności - czytamy.

Jak dalej pisze Transport Publiczny, w swoich ostatnich wypowiedziach Szumowski zwracał uwagę na to, że problemem może być nie sam powrót uczniów do szkół, ale zwiększenie zainteresowania transportem publicznym z tym związane.

– Transport publiczny jest na pewno wyzwaniem. Zespół zarządzania kryzysowego pracuje nad rozwiązaniami na jesień, kiedy w transporcie publicznym będzie więcej osób. Jednocześnie w Polsce w stosunku do innych krajów mamy obostrzenia dość rygorystyczne, a już w powiatach żółtych i czerwonych te obostrzenia są daleko idące – podkreślał były minister.

Portal branżowy przypomina jednak, że dotąd w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska koronawirusa w transporcie publicznym, a obawy byłego już ministra nie mają większego związku z tym, gdzie dotychczas dochodziło do największej liczby zakażeń.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
  • ~ 2020-08-24 15:13:04

    Sa jeszcze ludzie, ktorzy o tej porze musza dojechac do pracy.

    Bez sensu ta czerwona strefa, albo niech jest i zamknac szkoly, albo ja zniesc i wtedy wszystko normalnie.

    Co za idiotyczny PiSowski rzad

  • ~NOWY02017 2020-08-24 15:40:26

    To po co "nasz wspaniały" prezydent wybudował tak dużo ścieżek rowerowych???

    77 76
  • ~kosc88 2020-08-24 16:30:21

    Czasami się zastanawiam czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy już jestem w pokoju bez klamek

    118 5
  • ~wojtek74 2020-08-24 17:16:47

    Nie wiem skąd ta czerwona strefa skoro Pan Premier przed wyborami ogłosił KONIEC PANDEMI !!!!????

  • ~artefakc 2020-08-24 17:42:54

    Ja wiem, że na podwórku tego nie mówią, ale włącz jakiekolwiek media, to dowiesz się, że nadchodzi druga fala pandemii i tak jest w całej Europie.

    28 58
  • ~j-u 2020-08-24 18:48:45

    Niech płaci jak umi kupować niepotrzebne kamienie i inne głupoty to na transport musi być to leży w obowiązku gminy ,jak ni mo to pod latarnia z czelotką z warszawski

    49 36
  • ~MaciejK 2020-08-24 18:58:09

    Problem duży dla szkół srednich, uczniowie dojeżdżaja z wszystkich stron, autobusami i pociągami. Rowerem z Mikołowa nie musza mieć ochoty jeżdzić, szczególnie jak się zacznie Wielkie Rybnickie Smrodzenie, tak że porady pana Piontkowskiego jak zwykle na nic

    64 8
  • ~piotruos 2020-08-24 20:34:50

    Na podwyżki do nauczycieli 3,2 mln złotych się znajdzie, ale 500 tyś na dowóz dzieci do szkoły już nie ? Coś tu chyba jest nie halo!

    50 34
  • ~Kwinto 2020-08-24 21:17:35

    Pól miliona na miesiąc, czyli gdyby Sasin nie przewalił 70 mln można by wozić uczniów przez ponad 10 lat.
    No cóż kiedyś chodziło się z buta, było zdrowo i bez ścisku.

    57 13
  • ~artefakc 2020-08-24 21:59:25

    do kwinto - jak obliczono, gdyby nie mafia vatowska PO 250 mld zł - to dzieci jeździłyby do szkoły przez 1001 lat w luksusowych warunkach.

    32 42
  • ~Kwinto 2020-08-24 22:33:32

    A potem żeś sie obudził!

    20 11
  • ~hromqwe 2020-08-25 06:28:18

    ~artefakc a jak policzyć kamienice ,i OFE ,Amber ,to można by było każdemu uczniowi w Rybniku kupić autobus z kierowcą na wyłączność .Ale ktoś się nasłuchał bajek o 70 mln,i próbuje zainteresować tym innych

    23 23
  • ~THE Bill 2020-08-25 08:36:26

    To jest smutne, że wieloletnie próby nakłaniania/zachęcania ludzi do korzystania z transportu zbiorowego prysnęły jak banka mydlana i okazuje się, że najlepszy jest transport indywidualny, z którym wszystkie duże miasta walczą. :(

    23 3
  • ~psyche09 2020-08-25 10:12:52

    Pragnę zauważyć, że nikt nie ma zamiaru spóźnić się do pracy, bo dzieciaczki będą jechały do szkoły...

    12 1
  • ~Arteks 2020-08-25 10:20:18

    @The Bill - ale to wynika tylko z polskich absurdów. Problem z koronowirusem jest w całej Europie - ale w innych krajach nie spotkałem się (realnie bo byłem w paru) z jakimiś ograniczeniami w przewożeniu pasażerów przez samoloty, metro, autobusy czy tramwaje. Takich obostrzeń nie ma nigdzie poza Polską. Więc jeśli z jednej strony można wrócić z wakacji samolotem czy pociągiem przez kilka godzin siedząc koło obcych osób - to czemu problemem ma być miejski autobus?

    10 11
  • ~Arteks 2020-08-25 10:24:04

    @artefakc - może była mafia VATowska ale pasażerowie też z tego coś mieli. W czasach PO zakupiono Pendolino, Elfy, Impulsy czy Flirty dla Kolei Śląskich. A w czasach PiS żadnych inwestycji zakupowych... Jeśli jest tyle kasy z VAT to czemu państwo nie pomaga w inwestycjach rozwijających transport?

    9 13
  • ~hexon 2020-08-25 11:33:02

    Można by spokojnie skończyć tą szopkę i przejść na szwecki model "walki z plandemią", ale po co? Jeszcze nie wszyscy ministrowie się dorobili? Dzisiaj info że Polska żebrze o pożyczkę 11mld euro z UE, a wczoraj byliśmy jeszcze krajem mlekiem i miodem płynacym ...

    12 5
  • ~THE Bill 2020-08-25 12:26:54

    Mam pomysł! Zakażmy korzystania z autobusów osobom do 18 rż. Mają młode nogi, niech chodzą piechty..

    9 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:





Oddanych głosów: 2027