zamknij

Wiadomości

Niebezpieczeństwo w rybnickich lasach. Kto umieszcza w ziemi ostre pręty?

2013-11-13, Autor: Dominika Kuśka
Szoku doznał jeden z mieszkańców Rybnika, który w czasie wycieczki rowerowej po lesie natknął się na wystający z ziemi ostry pręt. Prawdopodobnie była to zasadzka na amatorów leśnych wojaży na quadach czy motorach crossowych. Kto odpowiada za umieszczenie tak niebezpiecznej pułapki w lesie?

Reklama

Jeden z naszych czytelników stał się ofiarą leśnej pułapki. Kilka dni temu rybniczanin wybrał się na rowerową przejażdżkę. Jego wyprawa zakończyła się jednak w okolicach „Grzybówki”, na ścieżce rowerowej z Golejowa do Kamienia. – Najechałem rowerem na wystający z ziemi, zaostrzony pręt. Zszokowało mnie to znalezisko. Kiedy je wykopałem, okazało się, że jest to kawałek pręta zbrojeniowego zakończony ostrym gwoździem – mówi pan Dominik z Rybnika.

Rybniczanin podejrzewa, że jest to forma zabezpieczenia przed wjazdem quadów i motorów crossowych do rybnickich lasów. – To bardzo niebezpieczna pułapka i to nie tylko dla kierowców tych pojazdów. Pręt znajdował się w takim miejscu, że w czasie spaceru mogło na niego nastąpić dziecko – ostrzega nasz czytelnik.

 

Cel umieszczania takich zasadzek potwierdza Nadleśnictwo Rybnik. – To dość powszechna pułapka na wjeżdżające do lasu samochody – mówi Janusz Fidyk, nadleśniczy rybnickiego nadleśnictwa, który jednocześnie zaprzecza sugestiom, że jest to inicjatywa leśniczych. – My w żadnym wypadku nie możemy stosować tego typu rozwiązań. Te pułapki narażają zdrowie i życie ludzi – dodaje.

 

Kto więc jest odpowiedzialny za umieszczanie ostrych prętów na leśnych ścieżkach? – Myślę, że sami mieszkańcy próbują w ten sposób przeciwdziałać leśnym wyścigom. W rzeczywistości problem nielegalnych wjazdów do lasu jest dość trudny. Ciężko jest zidentyfikować sprawców, gdyż zwykle mają ubrane kaski, a samochody są niezarejestrowane. Sami mieszkańcy są oburzeni wjazdem pojazdów do lasu i często interweniują u nas w tej sprawie – podsumowuje Janusz Fidyk.

 

Jak informuje rzecznik prasowa rybnickiej policji, zgodnie z artykułem 161 kodeksu wykroczeń, osoby nieuprawnione lub bez zgody właściciela lasu, które wjeżdżają na teren leśny pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem albo pozostawiają taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlegają karze grzywny. Zakaz wjeżdżania do lasu i pozostawiania w nim pojazdów reguluje również „ustawa o lasach”, na podstawie której mandatami może karać także staż leśna.

 

Rybnicka policja póki co nie otrzymała żadnych zgłoszeń, dotyczących pułapek w formie wystających prętów. Często jednak policjanci interweniują z powodu wjeżdżających do lasów samochodów. – Tylko w tym roku ukaraliśmy właścicieli 22 pojazdów za wjazd lub parkowanie na terenie lasu. Nie rozróżniamy jednak, czy były to samochody osobowe czy na przykład quady. Łącznie za mandaty te osoby zapłaciły 1520 złotych – mówi Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ariss19 2013-11-13 15:11:40

  a kto to może umieszczać ci co mieszkają w pobliżu i denerwuje ich wszystko

  13 1
 • ~ 2013-11-13 17:05:36

  Jakiś kretyn ślonski mocher zakłada pułapki nie zdając sobie sprawy że może komuś odebrać życie lub zdrowie ,ale w niedziele oczywiście jest na mszy św.

  3 16
 • ~ 2013-11-13 18:40:28

  Gdyby możliwy był odstrzał bandyty na quadzie wjeżdżającego do lasu albo na prywatną posesję, to takie pułapki byłyby niepotrzebne. Najwyraźniej znowu sąd i policja jest bezradna i nieskuteczna. Kara grzywny jest śmieszna. Powinno się konfiskować pojazd pirata.

  68 2
 • ~porucznigd 2013-11-13 19:21:08

  Popieram walkę ze szkodnikami. Szkoda tylko, że można w to wdepnąć...

  43 1
 • ~adamos33 2013-11-13 20:07:40

  Upsss!to teraz do lasu z wykrywaczem metali?choć też ryzyko,lepiej dwóch ochroniarzy co pójdą/pojadą przede mną,no i kamizelka kuloodporna,a jak się myśliwy pomyli że Ja to nie dzik?czy inna zwierzyna?
  ps.jestem za konfiskatą pojazdu.

  15 0
 • ~Tomek_81 2013-11-13 21:29:54

  Niestety amatorzy kładów to w większości niewyżyci idioci którzy nie wiedzą co zrobić z nadmiarem adrenaliny i wszystko co żyje (łącznie z ludźmi) musi przed nimi uciekać. Dopóki co setny będzie dostawać 200 czy 300 złotych mandatu to nic się nie zmieni. Gdyby do tych kwot dopisać zero i " bonus" za recydywę ( mnożyć razy dwa, trzy itp) to by sobie jeździli po torach albo swoim podwórku.

  45 0
 • ~sianio 2013-11-14 10:52:42

  Też mi się nie podoba że są ludzie którzy w nosie mają to, że po lasach nie wolno jeżdzić pojazdami silnikowymi.Ale nie możemy w ten sposób próbować z nimi walczyć.Ustawianie takich pułapek jest narażaniem ludzi przebywających w lesie na kontuzję lub nawet śmierć.Wyobrażmy sobie co by się mogło stać jak by po tak naszpikowanym terenie jechał jakiś jeżdziec konno(koniarze przeważnie mają zezwolenie z nadleśnictwa do poruszania się po lesie konno)i koń wszedłby na taki szpikulec.W samochodzie zmienisz koło i ok,u konia jest to dyskwalifikacja do końca jego życia.O ludziach nie piszę bo taki pręt narobi wiele szkód nawet osobie która na niego nadepnie.

  15 0
 • ~jablko11 2013-11-14 11:13:25

  nie wierze w to ze ktos specjalnie takie cos zakopal !
  to nie moze byc prawda nie ma az tak bezmyslnych ludzi !a jezeli to nie znalazlo sie tam przez przypadek to nalezy tego dowcipnisia odnalezc ni pokazac jego twarz !

  1 5
 • ~Paluch 2013-11-14 13:02:58

  "Niestety amatorzy kładów to w większości niewyżyci idioci którzy nie wiedzą co zrobić z nadmiarem adrenaliny i wszystko co żyje (łącznie z ludźmi) musi przed nimi uciekać. Dopóki co setny będzie dostawać 200 czy 300 złotych mandatu to nic się nie zmieni. Gdyby do tych kwot dopisać zero i " bonus" za recydywę ( mnożyć razy dwa, trzy itp) to by sobie jeździli po torach albo swoim podwórku."

  Kolego Tomek_81 nie wiem na podstawie jakich badań doszedłeś do takich wniosków,ale widać że twoje myślenie jest mocno ogranczone.Jestem takim "amatorem" i " niewyżytym idiotą" a wcale nie popieram jazdy po lesie.Wskaż mi proszę miejsca w Rybniku gdzie można legalnie pojezdzić na crossie lub quadzie?Pewnie nie masz takiej wiedzy,więc cię wyręczę - takich miejsc po prostu nie ma!Każda próba stworzenia miejsca do tego się nadającego (toru) jest już na samym początku zduszona przez różnej maści urzędników i ludzi twojego pokroju ,którym przeszkadza dosłownie wszystko.Amatorzy motocrossu których stać jeżdżą do naszych południowych sąsiadów,gdzie się da i nikomu to nie przeszkadza. U nas taki proceder będzie trwał nadal mimo powbijanych prętów,porozwieszanych linek,kar pienięznych a nawet prób "odstrzału bandytów" przez takich gości jak pan o nicku nti.... Czasem się zastanawiam jak w kraju ,w którym ponad 90% społeczenstwa deklaruje sie jako praktykujący katolicy,może być tylu ogarniętych nienawiscią do wszystkiego i wszystkich kretynów...

  2 18
 • ~bigcarp 2013-11-14 13:53:28

  Najlepszym sposobem w tym kraju jest karac i mieć do wszystkich o wszystko pretensje i wytykac palcem.Kwestia jezdzenia po lasach jest nie tylko problemem Rybnika ale i wszystkich lasow w całym kraju.Niestety w naszym miescie brak jest checi rozwiązania problemu ze strony U.M. Wydawac grube pieniądze na nieraz nietrafione inwestycje-nie ma problemu.Ale żeby wskazać miejsce gdzie można by było bez obawy pojezdzic to już problem- to nie wiaze się z jakimikolwiek kosztami.Czy wszyscy w tym kraju musza grac w pilke nozna?Najlepiej siedzieć pod sklepem z piwem w reku i nic nie robic!

  1 3
 • ~Tomek_81 2013-11-14 14:22:42

  ~leocruiser ~ Skoro cytujesz i komentujesz mój wpis to przeczytaj go ze zrozumieniem. Wpis jak i artykuł dotyczy jeżdżenia po LESIE. Dlatego użyłem słowa "większość" a nie wszyscy. Jeżeli należysz do mniejszości która nie niszczy ostatnich spokojnych miejsc jakimi są lasy to się nie napinaj bo wpis nie jest o tobie.

  8 0
 • ~pjonn 2013-11-14 21:00:04

  ~leocruiser też jestem quadowcem i podpisuje sie pod każdym twoim słowem, jednak pisać to sobie możemy a ludzie i tak swoje, wszyscy tylko że im przeszkadza, że źle ... pomijając już lasy, wjeżdża człowiek na hołde to też obrażeni bo oni tu grzyby zbierają (tak na niektórych hołdach zalesionych są grzyby) i wielce obrażeni z pyskiem wyskakują zapominając że tak naprawdę na hołdy nie ma nikt wstępu więc w tym wypadku jedziemy na tym samym wózku, to pytam się gdzie mamy jeździć?... prawda jest taka że każdy polak czuje sie lepiej gdy jego sąsiad ma mniej niż on sam, więc widząc kogoś kto wykorzystuje swój wolny czas w inny sposób jak siedzenie przed tv żal d*pe ściska i trzeba go obsmarować g...
  Pozdrawiam wszystkich normalnych a hejterów zapraszam do dawania minusów (taaaaaaak mnie one obchodzą ;) )

  1 9
 • ~780323 2013-11-14 21:50:49

  Zapraszam do wspólnego rozwiazania problemu zaczęliśmy długa drogę rozpoczęcia budowy legalnego toru motocrossowego w Rybniku od roku jesteśmy zbywani co do terenu, jesteśmy po setnych rozmowach z UM może wreszcie ktoś coś w mieście zrozumie. W rybniku sa 3 "oficjalne" takie miejsca i co ze wszystkimi się walczy na grzybówce wbijaja pręty, w Kłokocinie senator Bolek Piecha pisze donosy do urzędów, jejkowice właściciel ok ale grunt chce sprzedać i nici z tego. Kto jest zainteresowany proszę o kontakt - mamy założony klub i podjeliśmy rękawice, w urzędzie nas kojarza - może wreszcie coś wywalczymy po ostatnich rozmowach z wice prezydentem w dniu 5 listopada chyba coś drgnęło jeśli ktoś jest chętny zapraszamy do kontaktu im nas więcej tym lepiej. Kolejne spotkanie już we wtorek 19-11-2013. Poinformuje o tym wszystkich.

  7 0
 • ~Wiola80 2013-11-15 00:00:01

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 0
 • ~kwiatgoja 2013-11-15 09:28:13

  ~pjonn, mieszkam 100m od hałdy i co niedzielę jest ten sam scenariusz: ryczenie silnika od 7 rano, do zmroku. Oczywiście trudno spać, kiedy nawet przy zamkniętym oknie słychać warkot, a pies szczeka, jak szalony (w niedzielę każdy chce pospać te 2 godziny dłużej niż w tygodniu). Rozumiem jednak, że tak na prawdę nie ma miejsca, gdzie moglibyście jeździć, dlatego NIGDY nie dzwoniłam gdziekolwiek w tej sprawie, choć nie ukrywam, że niejednokrotnie jestem wkurzona na ten hałas.. Rękami i nogami, podpisuje się pod utworzeniem takiego miejsca, gdzie faktycznie moglibyście jeździć bezpiecznie i bez jakichkolwiek problemów ze strony innych - niejeżdżących na quadach ludzi. A to, że miasto tak opornie podchodzi do tego tematu, to tylko kolejna przesłanka ku temu, że w tym mieście należy zmienić władzę rządzącą ;)

  10 1
 • ~pako 2013-11-15 18:58:16

  ~pjonn -- Jeżeli hałda jest zalesiona, to to jest las a nie hałda. Nie po to wydajemy ciężkie pieniądze na rekultywację terenów poeksploatacyjnych, żeby ktoś to z powrotem niszczył.

  5 0
 • ~Woziwoda 2013-11-16 02:10:03

  Najbardziej idiotycznym, skrajnie idiotycznym, jest narzekanie łobuzów od quadów, że inni mają im wskazać gdzie mają jeździć. To kupił sobie jeden z drugim drogą zabawkę z góry wiedząc, że po lasach legalnie nie można jeździć a teraz stroi się w piórka skrzywdzonego, że mu jeszcze torów nie wybudowano. Cholerni idioci o mentalności Kalego.

  6 1
 • ~Paluch 2013-11-17 10:22:08

  Woziwoda łobuzie od beczkowozów masz jakieś kompleksy czy coś?Jesteś typowym przykładem polskiego kołtuna...

  2 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814