zamknij

Wiadomości

„Zanocuj w lesie” w Rybniku i nie tylko. Nadleśnictwo Rybnik udostępnia tereny do biwakowania

2022-06-27, Autor: wk

Planujecie wakacje pod namiotem? Od tego roku na biwak możecie się wybrać również w naszym regionie - Nadleśnictwo Rybnik wyznaczyło w okolicy cztery obszary leśne, w których można zanocować. Wśród nich znajdziecie również las w Ochojcu.

Reklama

Nocowanie w okolicznych lasach w końcu stało się możliwe – bez zbędnych formalności (chyba że wybieracie się do lasu w ponad 9-osobowej grupie lub na więcej niż 2 noce) można spędzić noc w jednym z lasów w Rybniku. Tereny wyznaczone do legalnego nocowania sąsiadują m.in. z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie i Nadleśnictwem Kobiór, w ich okolicy nie zabraknie  tras na Rudy lub Pszczynę.

O tym, że Lasy Państwowe planują udostępnić obszary leśne pod aktywności związane z wypoczynkiem i survivalem pisaliśmy już w lutym na Rybnik.com.pl. Dziś na stronie Nadleśnictwa Rybnik znaleźć możemy już zasady opracowanego stałego programu „Zanocuj w lesie”:

- regulamin korzystania z wyznaczonych obszarów,
- informacje, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska,
- zasady bezpiecznego korzystania z lasu
 i inne przydatne wskazówki.

Nadleśnictwo do nocowania w lesie wyznaczyło tereny w lasach:

1. Leboszowice


2. Ochojec


3. Zwonowice


4. Baranowice.


Jeśli
 chcecie sprawdzić, czy znajdujecie się już na terenie objętym programem, wystarczy, że sprawdzicie to w aplikacji mBDL. Obszary te znajdziecie też na mapie zagospodarowania turystycznego na stronie Banku Danych o Lasach – to w tych miejscach można bezpłatnie wypoczywać, nie niszcząc jednak przy tym drzew, krzewów oraz runa leśnego. Zgodnie z regulaminem namioty rozbijać można tylko na trwałej nawierzchni, bez rozgarniania ściółki leśnej, a ogniska - rozpalać wyłącznie w miejscach wyznaczonych do tego przez nadleśniczego.

W regulaminie programu wskazano również inne, konieczne do przestrzegania zasady korzystania z przestrzeni w lesie:

- obowiązek trzymania swojego pupila na smyczy (jeśli akurat zabieramy go na wyprawę), 

- zakaz pozostawiania śmieci (w tym resztek jedzenia) i hałasowania,

- zakaz pozyskiwania drewna (drewno na rozpalenie ogniska należy zabrać ze sobą, a na własny użytek w lesie możemy pozyskiwać wyłącznie owoce i grzyby),

- zakaz wjazdu pojazdami silnikowymi i motorowerami.

Jeśli na wyznaczonym terenie zamierzacie nocować dłużej niż dwie noce lub organizujecie wyprawę dla ponad 9-osobowej grupy, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu do nadleśnictwa i uzyskanie na to zgody. Specjalny formularz zgłoszeniowy i szczegóły z tym związane znajdziecie na stronie rybnickiego nadleśnictwa.

Program „Zanocuj w lesie” jest efektem ponad rocznego ogólnopolskiego pilotażu – badań opinii osób korzystających z obszarów wyznaczonych, rozmów ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym oraz z zarządcami terenu. Celem pilotażu było udostępnienie obszarów leśnych dla aktywności typu bushcraft i survival.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~norton 2022-06-27
  22:48:54

  15 13

  Łaskawcy z lasów państwowych...
  Rozumiem bezpieczeństwo itp. Ale lasy są państwowe czyli nasze - nie robicie żadnej łaski zezwalając na nocleg. W ogóle - dlaczego trzeba waszego zezwolenia na takie coś?

 • ~Franek 7 2022-06-27
  23:09:26

  18 17

  W Polsce niewolniczej, niewolnik musi zapytać swojego pana czy może przenocować w lesie albo na łące. Musi dostać zgodę i dwie pieczątki no i musi przestrzegać „tysiacpięćsetosiemdziesięciotrzypunktowego„ regulaminu nocowania w lesie. W punkcie „siedemsetpięćdziesiątymdziewiątym„ jest na przykład, że nie można dłubać w nosie a w „tysiącstodwudziestym”, że nie wolno pierdzieć ( nawet po cichu)…

  I najśmieszniejsze jest to, że sami na to pozwoliliśmy i mamy to na własne życzenie. Tak jak milicyjny terror na drogach w imię rzekomego bezpieczeństwa, które jak mówią statystyki nie tylko się nie poprawiło ale pogorszyło. Ale co tam. Prawo jazdy można dziś nam zabrać za krzywe spojrzenie na milicjanta. Brawo wy…
  Nasze dzieci będą żyły w systemie ściśle niewolniczym i nawet nie będą pamiętały jak wyglada choć odrobina wolności.

 • ~hub381 2022-06-28
  12:33:53

  5 3

  Zapomnieli podać miejsce,gdzie się w..rac. A to bardzo ważne!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 400