Międzynarodowy sukces koszykarek

2005-03-29, Autor:
Koszykarki Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego w Rybniku (rocznik 1991) trzy przedświąteczne dni spędziły w Ostravie, gdzie wzięły udział w X Międzynarodowym Turnieju Koszykówki Mc Donald's CUP 2005.

Jest to jeden z największych koszykarskich turniejów w Europie. W tym roku do Ostravy przyjechało 160 zespołów dziewcząt i chłopców z 18 państw, a mecze rozgrywano w 16 salach sportowych w 8 kategoriach wiekowych.
   Dla rybniczanek turniej zakończył się dużym sukcesem. Po 4 zwycięstwach i jednej porażce, koszykarki RMKS-u uplasowały sie na 3 miejscu, w nagrodę otrzymując puchar, pamiątkowy dyplom oraz medale koloru brązowego.
    Turniejowe zmagania rybniczanki rozpoczęły od wysokiego zwcięstwa nad Bosna L-A Landskroma (Szwecja) 69:27 i tego samego dnia pokonały Sperante Napoca (Rumunia) 51:26. Drugi dzień turnieju rybniczanki również rozpoczęły od zwycięstwa, tym razem pokonując słowacki zespół Lokomotiv Żiline 39:30. Stawką ostatniego spotkania w grupie było zajęcie pierwszego w niej miejsca, a rywalem był zespół gospodarzy SBS Ostrava. Rybniczanki nie sprostały jednak lepiej grającym miejscowym zawodniczkom i przegrały 23:64.
    Drugie miejsce w grupie zajęły rybnicznki i dwie godziny po meczu z Ostravą, w ostatnim spotkaniu turnieju, zmierzyły sie z KLKS Budapest, a stawką tego meczu było 3 miejsce w turnieju. Jego poczatek należał do Węgierek, które objęły prowadzenie 9:5. Jednak już do końca tej kwarty tylko rybniczanki zdobywały punkty, doprowadzając najpierw do remisu, a potem uzsykały dwupunktowe prowadzenie. Drugą kwartę dwoma celnymi rzutami za 3 punkty rozpoczęła Ania Gołyźniak i na koniec celnym rzutem za 2 punkty wyprowadziła rybniczanki na 6-cio punktowe prowadzenie (25:19). Wegierki próbowały jeszcze w kolejnych dwóch kwartach odrobić niewielką stratę, ale dobra gra rybniczanek im to uniemożliwiała i mecz zakończył się zwycięstwem RMKS-u 43:37.

W 5 turniejowych spotkaniach punkty dla RMKS-u Rybnik zdobyły: Natalia Przekop 48, Michalina Torebko 41, Oliwia Kabzińska 38, Ania Gołyźniak 22, Sonia Moszkowicz 18, Justyna Chrobok 16, Justyna Kaczorowska 14, Małgorzata Zientarska 11, Paula Szymczyk 9, Patrycja Siebel 4, Daria Gaca 2.

Był to pierwszy wystep tego zespołu na turnieju poza granicami kraju. W maju rybniczanki wezmą udział w turnieju w słowackiej Żilinie.