zamknij

Wiadomości

Miasto zwiększa kontrole deklaracji śmieciowych. Pojawiły się nieprawidłowości

2018-07-27, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Pracownicy Urzędu Miasta Rybnika sprawdzają zgodność złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ze stanem faktycznym. W związku z pojawiającymi się nieprawidłowościami, magistrat zwiększył liczbę kontroli.

Reklama

Rybnicki magistrat przypomina, że w przypadku zmian mających wpływ na wysokość opłat śmieciowych (tj. narodziny dziecka, wprowadzenie się osób, tymczasowe zamieszkanie, wynajem nieruchomości, wyprowadzenie się osób lub zgon) konieczne jest złożenie nowych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na dokonanie tej formalności mamy 14 dni od momentu wystąpienia zmiany.

– W związku z pojawiającymi się nieprawidłowościami, intensyfikujemy kontrole. Każda niezgodność liczby osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość z liczbą zadeklarowaną w deklaracji będzie weryfikowana indywidualnie. Do celów weryfikacji brane będą pod uwagę ilości odbieranych spod nieruchomości odpadów oraz odczyty z liczników zużycia wody/odprowadzania ścieków. Przyjmuje się, że średnie miesięczne zużycie wody wynosi 2,4 – 3,0  na mieszkańca – wyjaśnia Ilona Krajczewska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej rybnickiego magistratu.

Miasto przypomina też, że koszty zagospodarowania odpadów wynikają z faktycznej ilości śmieci wytwarzanych przez mieszkańców. - Wpływy do budżetu Miasta na realizację tego zadania zależą zaś od złożonych deklaracji. Jeżeli do zagospodarowania jest znacznie więcej śmieci, niż wynika to z deklaracji – opłaty ponoszone przez mieszkańców mogą wzrosnąć. W ten sposób osoby uczciwie dokonujące rozliczeń poniosą koszty wywozu odpadów za mieszkańców niezgłoszonych do deklaracji – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~foka 2018-07-27 11:33:21

  Przyjmuje się, że średnie miesięczne zużycie wody wynosi 2,4 – 3,0 m³ na mieszkańca – wyjaśnia - no to mam problem :) moja trzyosobowa rodzina zużywa średnio 4.5 kubika wody miesięcznie :) nie bedzie to pasowało względem ilości śmieci. (Znajomi w dwójke zużywają ponad 10 kubików :))

 • ~BORYS57 2018-07-27 14:53:43

  A może by tak rozpocząć kampanię na temat "zostaw opakowanie produdectowi?"nosić torby swoje,nadmierne opakowania zostawiać od razu w sklepie,teraz po zakupach i rozpakowaniu w domu towaru to 70 % to opakowanie i to jeszcze sztuczne woreczki itp.kiedyś za tzw"komuny"to były bytelki zwrotne,słoiki po musztardzie zwrotne pakowało sie w torebki papierowe itp a teraz??! Tylko kontrole i kary!!!

  67 6
 • ~toomann 2018-07-27 17:31:17

  "Za starego piyrwej" to istniało coś takiego jak SKUP BUTELEK i SKUP MAKULATURY. A teraz..... Jak już kupisz butelkę "jasnego pełnego" to musisz zachować paragon, ew. oddać przy zakupie IDENTYCZNEGO z tego samego brow...... Przepraszam - zakładu produkcyjnego napojów chmielowanych (ustawa o wychowaniu w trzeźwości itp.). Nie można oddać butelki z IPA jak kupujesz lagera! Ale kaucję przy zakupie skasowali!!!! A w Czechach nikogo nie obchodzi gdzie i co kupiłeś. Byle się zgadza kształt i kolor - nieważne czy to Radegast, Gambrinus, Svijany czy Primator. I w każdym markecie automat do odbioru butelek. Ostatnio za mój zestaw polskich butelek (bez etykiet!!!) , ale zgodnych z ichniejszymi standartami zarobiłem 150 CZK ;). Można? Można! Ale komu się u nas to opłaca......

  64 3
 • ~dizers 2018-07-27 22:17:54

  _____ kiedy miasto Rybnik bedzie dawać darmowe worki na śmieci jak to jest w innych miastach czy gminach ? Co nie stać was ? 15 zł za osobę ....

  50 6
 • ~ 2018-07-27 22:54:31

  Oj, rybniczanie, 21 wiek, a tu tylu smieciarzy i smrodziarzy

  14 28
 • ~tosia10 2018-07-27 23:00:38

  A co na to RODO? A może ja nie wyrażam zgody na udzielanie informacji o ilości zużywanej wody przez PWIK w Rybniku innym podmiotom

  40 5
 • ~Lateks 2018-07-27 23:31:42

  1) Czy zawsze urzędnicy muszą mieć manię że należy każdego traktować jak oszusta/złodzieja?
  2) Od kiedy UM może szastać na lewo i prawo moimi danymi od ilości wody i ścieków? Swoją drogą z tego co wiem to w PWiK nie ma fizycznej możliwości zamontowania licznika ścieków.
  3) Jak ma wyglądać deklaracja jeżeli często przebywam u dziewczyny albo dziewczyna u mnie?? To jestem oszustem czy też nie?
  I co z deklaracją na osobę skoro ilość śmieci jest z goła różna w zależność od przyzwyczajeń danych ludzi...

  40 3
 • ~kurier 2018-07-28 08:25:27

  Strasznie skąpi są ludzie na Śląsku. Z tego są problemy ze smogiem i ze śmieciami.

  13 31
 • ~secretkey 2018-08-02 12:09:12

  Pytanie do UM. Kiedy (co jaki czas) firmy odbierające śmieci są zobowiązane dezynfekować pojemniki??? Szczególnie dotyczy firm usługowych i produkcyjnych związanych z gastronomią. Póki co nie miało to miejsca nigdy!!!

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4215