zamknij

Biznes

Miasta wycofują się z opłat za parkowanie w soboty. Co zrobi Rybnik?

2016-05-13, Autor:  bf
Pod koniec kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał kluczową decyzję, która dała do myślenia wszystkim gminom w Polsce. Wyrok mówi jasno, opłaty w strefach płatnego parkowania (w pasie drogowym) pobierane w soboty są bezprawne. Toruń już zdecydował o zniesieniu opłat, podobny temat podniesiono w Bydgoszczy. Czy na podobne rozwiązanie zdecyduje się rybnicki magistrat?

Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sprawie Augustowa kluczową decyzję dotyczącą opłaty za parking w sobotę. W ustawie o drogach publicznych znajduje się bowiem zapis mówiący, że opłatę pobiera się w określone dni robocze. Toruń i Białystok zaczęły już coś robić w tym temacie. Podobną inicjatywę podjęli wrocławscy radni. Co w związku z tym zrobi rybnicki magistrat?

Jak zaznacza Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku - do tej pory była dosyć duża wątpliwość co do interpretacji tego, czy opłaty za parkowanie w pasie drogowym powinny być pobierane w soboty. - Sobota mogła być interpretowana bowiem albo jako dzień wolny albo jako roboczy. Różnie kwestię tę precyzowały: ustawa o drogach publicznych czy ogólne przepisy, takie jak chociażby kodeks pracy – tłumaczy.

Jednakże, wydany w ostatnim czasie w tym temacie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał, że sobota nie jest dniem roboczym, stąd też opłaty pobierane za parkowanie w pasie drogowym pobierane powinny być wyłącznie w dniach od poniedziałku do piątku. - Wyrok dotyczy konkretnego miasta, ale takie wyroki należy interpretować w sposób ogólny. Niewykluczone bowiem, że wystąpienie w tej samej procedurze użytkowników parkingów na terenie miasta Rybnika skończyłoby się takim samym wyrokiem dla Rybnika – dodaje Agnieszka Skupień.

 

Stąd też, jak informuje nas nasza rozmówczyni - wyprzedzając tego typu sytuacje, miasto podejmie odpowiednie działania, przygotowując projekt uchwały, która ten problem rozwiąże - Przystąpimy do przygotowania Uchwały Rady Miasta Rybnika ustalającej opłaty parkingowe tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00. Podkreślam, że chodzi tu o parkowanie w pasie drogowym – ta regulacja, o której mowa w wyroku NSA, odnosi się bowiem do parkingów zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~MArudzia 2016-05-13
    09:09:17

    28 3

    Co zrobi Rybnik- Okaże się że w Rybniku niema parkingów usytuowanych w pasie drogowym i wszystko zostaje po staremu.Pozdrawiam

  • ~LEMUR 2016-05-13
    09:31:07

    0 12

    A ileż to w Rybniku mamy tych płatnych przy pasie drogowym parkingów? 3 w centrum?

  • ~Arteks 2016-05-13
    10:58:48

    1 20

    Słusznie zauważyliście, że Rybnik ma mało miejsc parkingowych w pasie drogowym ale za to w przeciwieństwie do innych miast - ogrom dużych parkingów w centrum, zarówno miejskich, urzędowych jak i dzikich bezpłatnych. Mimo tego wielu skąpców za kierownicą jest na tyle bezczelna, że stawia swoje auta na chodnikach. Wczoraj na naszej reprezentacyjnej ul. Kościuszki vis a vis przedszkola widziałem zaparkowaną czarną limuzynę blokującą prawie cały chodnik dosłownie kilkanaście metrów od legalnego parkingu! Dziwię się miejskim urzędnikom, że nie wykorzystują lepiej straży miejskiej i nie tępią dzikiego parkowania bo przecież każde auto pozostawione w takim miejscu to brak wpływów i utrudnianie życia pieszym. Rybnik kiedyś miał opinię miasta-ogrodu, dzisiaj to jest parkingowe miasto. W okolicy pl. Armii Krajowej znajduje się 7 parkingów!!! W centrum straszą dwa gigantyczne place z których po 15.00 wyjeżdża masowo armia urzędników powodując problem w poruszaniu się innych aut i autobusów po 3 Maja i Hallera. Ponieważ parkowanie w Polsce jest bardzo tanie, a miejsc parkingowych w Rybniku tysiące - mamy tak zapchane miasto.
    W dużej mierze mieszkańcy centrum ponoszą konsekwencje złej polityki transportowej miasta. Jak twierdzi sam prezydent Student - miasto na tych parkingach traci bo gdyby stały tam budynki komercyjne czy mieszkaniowe, z samych podatków od nieruchomości byłoby więcej wpływów niż z opłat parkingowych.

  • ~elmo 2016-05-13
    11:15:09

    16 0

    to może policzmy te parkingi w pasie 1. Ze zdjęcia - Chrobrego w dół i przed Hermesem. 2. Przy Teatrze/da grasso Saint Vallier. 3. Przy nocnym/UM Miejska.4 Naprzeciw Komfortu 3 maja. 5 Placyk przy Reja.

  • ~elmo 2016-05-13
    11:18:42

    14 0

    Na górze, Staszica

  • ~polk 2016-05-13
    18:38:36

    8 1

    Nie wiem dlaczego minusujecie Arteksa, chłop akurat dobrze piesze.
    Nie zawsze się z nim zgadzam ale akurat w temacie zakorkowanego miasta ma absolutną rację. Czasy "mam auto jestem kimś" dawno minęły. Ileż można budować jeszcze parkingów i dróg? Jeśli już wszędzie zrobi się parkingi i drogi a miasto nadal będzie zakorkowane to co? Zacznie się burzenie budynków??? Prawda jest taka, że większość kierowców to lenie, którzy nie ruszą czterech liter bez auta i do sklepu i urzędu najchętniej też wjechali by autem. Niedawno informacja o nowych miejscach parkingowych na Kościuszki, bo skarżą się przedsiębiorcy, że ich niema. Nosz K@#$% czy parkingi przy PKP i górniczówie, st. Valie i Chrobrego są takie odległe, że nie można przejść tych parę metrów pieszo?! Jako kierowca sam chętnie zostawiam auto w domu, do pracy jeżdżę rowerem prawie 20km w jedną stronę i jestem szybciej w domu niż autem. Jako pieszy mam dosyć mijania aut zaparkowanych na chodnikach i gdzie popadnie, bo taki egoista ma gdzieś gdzie zaparkuje i komu utrudni przejście, ważne, że za darmo i jak najbliżej.
    Rację ma Arteks, że SM nic z takimi nie robi, albo robi bardzo mało i dziwne to o tyle, bo gdyby naprawdę chcieli to mają prawdziwe żniwa.

  • ~ 2016-05-13
    20:02:15

    7 0

    Czym więcej parkingów tym więcej samochodów. Pamiętacie tę kamienicę na pl. Wolności w którym przez lata był serwis AGD? Obecnie kamienicy już niestety nie ma, a w jej miejscu zamiast obiecanego hotelu kolejny parking. Też was popieram bo jeśli burzymy budynki i tworzymy parkingi to tak naprawdę niszczymy tkankę miejską.

  • ~Marcin74 2016-05-14
    09:58:57

    12 0

    Wypowiedź Pani rzecznik znakomicie obrazuje urzędnicze podejście do mieszkańców miasta. Była "dosyć duża wątpliwość co do interpretacji"? - no to my, urzędnicy będziemy ją interpretować na niekorzyść mieszkańców tak długo do póki sąd nie postanowi inaczej. Takie "myślenie" dotyczy większości urzędników, którzy pobierają pensje z naszych podatków. Dzięki takiemu "myśleniu" urzędnik jedzie na wczasy a pani Frania z punktu krawieckiego na targu nie jedzie.

  • ~colombo01 2016-05-16
    07:14:43

    0 1

    W Gliwicach po podziale na strefy weekendy za darmo, a tygodniu parkometry działają od 10-18.00. Sensownie, choć ceny są zawyżone.

  • ~Michał JAbłoński 2016-12-03
    20:08:24

    1 5

    JA SIE PYTAM PUBLICZNIE:

    KIEDY WRESZCIE KUCZERA NAPRAWI TE ZEPSUTE PARKOMATY ?

    ILE JESZCZE DARMOWEGO PARKOWANIA W NASZYM MIEŚCIE

    ZIELONY RYBNIK JEST ZA OPŁATAMI ZA PARKING 7 DNI W TYGODNIU

    CHCESZ PARKOWAĆ MASZ PŁĄCIC

    TAK DLA ZIELONEGO RYBNIKA I KASY MIEJSKIEJ

    NIE DLA BIEDACTWA KTORE PARKUJE BEZ OPŁATY


    FUNDACJA ZIELONY RYBNIK

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za aquaparkiem w Rybniku?





Oddanych głosów: 1087