zamknij

Biznes

Rusza budowa parkingu wielopoziomowego. Będą kłopoty z postojem przy Hallera

2018-02-23, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Już w najbliższy poniedziałek (26 lutego) rozpocznie się długo zapowiadana budowa parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera. To oznacza, że część kierowców będzie musiała szukać innych miejsc postojowych.

Przypomnijmy, że inwestycja, jaką jest parking wielopoziomowy jest częścią projektu „Rzeczna”, zakładającego zagospodarowanie kwartału w ścisłym centrum miasta, między ulicami gen. Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną.

Reklama

Rozpoczynająca się budowa wiązać się będzie z utrudnieniami i ograniczeniami miejsc postojowych dla kierowców, korzystających z funkcjonującego na placu przy ul. Hallera parkingu. - Dlatego na czas budowy zostaną udostępnione dodatkowe miejsca postojowe na parkingu Młyńska-Targowisko (wjazd od ul. Młyńskiej) – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku. Mimo rozpoczynającej się budowy przy Hallera, pozostanie tam jeszcze ponad 200 miejsc do parkowania.

Warto dodać, że w najbliższych dniach powinien zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę nowej drogi – łącznika ulic Hallera i Pocztowej. Będą nią jeździć m.in. kierowcy korzystający z nowo budowanego parkingu wielopoziomowego.
Prace prowadzić będzie rybnicka firma Erbud, która najpierw zaprojektowała, a teraz wybuduje obiekt. Piętrowy parking, ma być gotowy do końca października br. Jego projekt i budowa łącznie kosztować będzie 19,4 mln zł.

Miejsca parkingowe rozmieszczone będą na 5 poziomach obsługiwanych przez rampę ślimaka, wraz z możliwością parkowania na dachu obiektu. W gmachu tym znajdzie się również toaleta, stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz stojaki na rowery. Obiekt będzie oczywiście dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwłaszcza tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Parking wielopoziomowy przewiduje 460 miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Miejsca te nie zwiększą przestrzeni parkingowej w mieście, ale uporządkują śródmiejską przestrzeń zajmowaną do tej pory przez samochody.

Przygotowany przez miasto „Projekt Rzeczna”, którego częścią jest budowa parkingu wielopoziomowego, obejmuje również powstanie budynków mieszkalno-usługowych i Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej z salami wystawienniczymi oraz stworzenie nowego układu komunikacyjnego.

Oceń publikację: + 1 + 120 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Mariusz Niżyniec 2018-02-23 12:20:38

  Budowa parkingu wielopoziomowego w tej lokalizacji to według mnie strzał w kolano. Zamiast zbudować tam jakiś skwer czy park to zbudują coś co jeszcze bardziej przyciągnie kierowców do centrum. Koło UM i sądu i Plazy będziemy mieć jeszcze więcej samochodów (bo więcej się ich zmieści na nowym parkingu wielopoziomowym).

  Parking wielopoziomowy powinien powstać w miejscu zwykłego parkingu między Młyńską a Jankowicką, przy Policji. Miasto myśli o tym, żeby wyeliminować z centrum samochody a tu takie coś. Po oddaniu parkingu wielopoziomowego, poruszanie się rowerem po nowych pseudościeżkach rowerowych w centrum Rybnika będzie bardzo trudne i uciążliwe bo znacznie wzrośnie natężenie ruchu. Bowiem w wielu miejscach pseudościeżki przecinają się z ulicami. Nie wspomnę o wdychaniu spalin.

 • ~adamos33 2018-02-23 12:25:34

  Parking jak najbardziej o.k.,mając na uwadze dotychczasowy,ciekawi mnie jak to będzie z osobami "potrzebującymi"
  tzn. mam na myśli "daj Pan złotek",podzielą się potem poziomami? może w końcu czas zaradzić temu "zjawisku",
  ostatnio pod "Media..." doszło by do rękoczynów,nie wiem jak się to skończyło,wiem że Panowie mundurowi mieli interweniować.

  75 8
 • ~Lesław Zientek 2018-02-23 12:38:29

  Czy ktoś może mi powiedzieć która z widocznych na wizualizacji ulic to ulica Hallera i Wiejska? Ciężko rozeznać się ze zdjęcia jak będzie ułożony ta "arka" względem ulic. Pozdrawiam

  24 9
 • ~Ireneusz Nowoczek 2018-02-23 12:45:10

  Mariusz Niżyniec
  Większego ruchu raczej nie będzie niż jest teraz. Co za różnica czy parking na jednym poziomie tak jak teraz , czy na pięciu . Jedynie taka że będzie większy porządek .

  49 12
 • ~akronaut 2018-02-23 12:52:40

  Na wizualizacji nie jest pokazana żadna z tych ulic.
  W lewym dolnym rogu głównego zdjęcia "płynie" Nacyna.

  8 3
 • ~Arteks 2018-02-23 12:58:01

  @Mariusz - zazwyczaj kierowcy spoza centrum Rybnika myślą o parkingach jako o czymś co się im należy jak "psu buda". Tymczasem zapominają, że w centrum miasta mieszkają też inni - którzy również mogą mieć chęć posiadania auta. Taki parking nie będzie służył tylko przyjeżdżającym ale również mieszkańcom. A przecież w okolicy mają powstać budynki mieszkaniowe. Nowy parking nie będzie miał żadnego wpływu na bezpieczeństwo poruszania się po ścieżkach rowerowych bo niby czemu? Bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych zależy od nich samych i od kierowców, niezależnie czy w okolicy będzie parking 5-poziomowy i czy 1-poziomowy. Natomiast zgadzam się, że oprócz tego parkingu powinien powstać nowy w okolicy ZUS/Młyńskiej z myślą o kierowcach przyjeżdżających od strony nowej obwodnicy. Ale to jakaś dalsza bajka bo miasto ma wiele innych problemów niż tylko auta i parkowanie.

 • ~ 2018-02-23 15:43:12

  zazwyczaj kierowcy spoza centrum Rybnika często nie mają innego wyjścia, bo komunikacja publiczna w wielu miejsc, pomimo szumnej zapowiedzi władz, mocno kuleje i nie odpowiada potrzebom mieszkańców, skazując ich na korzystanie z samochodów,

  47 8
 • ~Terrorysta 2018-02-23 15:55:44

  Szkoda ,mogliby tam burger kinga postawić .

  23 20
 • ~qdobp 2018-02-23 16:21:40

  a ja myślałem że to będzie parking dla rowerów(proekologiczny)... ;)

  15 21
 • ~asdfzxc 2018-02-23 16:27:33

  Zaraz zaraz... Czyli ten nowy parking będzie miał taką samą pojemność jak obecny? :D Już chciałem chwalić obecne władze za pierwszą pozytywną zmianę, ale widać nie ma za co. Rozumiem, że przestrzeń będzie bardziej uporządkowana, ale jednopoziomowe klepisko też ma swoje zalety.

  Na wizualizacjach nawet smog pokazali :D

  56 15
 • ~Ancymon 2018-02-23 19:04:51

  Następne 20 mln wydane lekką ręką .

  44 22
 • ~orka 2018-02-23 20:49:21

  parking będzie mniejszy niż jest teraz, a 20 milionów można byłoby wydać lepiej niż na betonowy moloch

  50 24
 • ~batman13 2018-02-24 09:16:20

  Elegancko wszystko zaplanowane z tym parkingiem na tip top. Ja bym do tych wszystkich świetnych pomysłów z drogami rowerowymi włącznie dorzucił jeszcze tramwaje do Rybnika.

  33 7
 • ~Danieleu 2018-02-24 11:49:36

  @Lesław Zientek
  Na pierwszej wizualizacji widać, że obok płynie nacyna, a zaraz za owym parkingiem jest Imperium i Nazar kebab (czyli parking bedzie blizej ul. Raciborskiej) Co do parkingu to dobrze, że nareszcie coś się dzieje na tym obleśnym i strasznym parkingu. Myślę, że fajną rolę spełniałby pid owym placem parking podziemny, ale to kosztowało by pare razy tyle... (wiec to tylko moja głupia wyobraźnia :D) Teraz tylko czekać aż zagospodarują resztę tego placu i mam nadzieję, że z parkingiem obok UM też coś zrobią :)

  14 8
 • ~w temacie 2018-02-24 14:35:52

  Brawo!!! Otwórzcie szerzej okna w Urzędzie! Nie ma obawy, Orły i inne Sokoły nie wylecą. Ale może wypadną? (eh, pomarzyć). Świetna decyzja, panie, będzie pan zadowolony. Panie, plan jest taki: wytnijmy wszystkie drzewa w okolicy (tylko śmiecą tymi "liściami"), zbudujmy nowe centrum handlowe przy obwodnicy, zbudujmy nowy parking w CENTRUM(!!!). Panie, i Erbud się pożywi, i wyborca, co nie musi dymać daleko do Plazy czy Fokusa będzie zadowolony, eh, zadowolony.... Co z tego, że wyborca z okolicznych gmin pochodzi i w Rybniku nie ma prawa głosu? Co z tego, że w centrum powietrze gęste, bo niska emisja to nie tylko stare piece co, ale również - a może przede wszystkim spaliny? Pelikany będą zadowolone i może zagłosują(?), a nie czarujmy się Pelikanów u nas pod dostatkiem. I o to chodzi, panie, o to chodzi.
  No to po raz kolejny podpowiadam inteligentnym inaczej: duże, BEZPŁATNE parkingi przy strategicznych wylotach na Gliwice, Orzesze, Żory, Wodzisław i Racibórz, bezpłatna, częsta komunikacja nie tylko od tych parkingów, ale w całym mieście, MIEJSKIE miejsca parkingowe w centrum po 20 zila za godzinę, symbolicznie płatne wypożyczalnie rowerów, meleksów, elektrycznych hulajnóg i wszelkiego ustrojstwa "bezspalinowego", zadrzewianie wszelkich dostępnych miejsc drzewami liściastymi ( ale nie takimi, co mają trzy listki na krzyż, tylko z porządną koroną in spe - znaczy w przyszłości) a nie trawskami i innymi thujami, a PRZEDE WSZYSTKIM UDROŻNIENIE KORYTARZY PRZEWIETRZAJĄCYCH I PREFERENCYJNE CENY ENERGII ELEKTRYCZNEJ I GAZU I CIEPŁOCIĄGU Z ELEKTROWNI DO KTÓRYCH DOPŁACA GMINA, TAK, ŻE SIĘ NIE OPŁACA PALIĆ ŚMIECI I KUPOWAĆ SYFU, bo za to grożą horrendalne kary.
  Halo? Ktoś tu ma iloraz inteligencji wyższy od makao, czy tylko mnie to dotyka?

  51 19
 • ~ryhor 2018-02-25 00:02:16

  A co było w starym parkingu złego? Czysty, wyłożony płytami betonowymi.


  Jedyna zaletą wielopoziomowego jest to, że grad nie obije jak się nie stanie na pod chmurką.

  9 15
 • ~Wojciech Wojciechowski 2018-02-26 07:32:29

  Czytam i czytam te wasze komentarze i nie dowierzam.
  Dzięki temu, że powstanie tam parking wielopoziomowy zmniejszy się tam powierzchnia przez zajmowane auta tzn, będzie więcej miejsca do zagospodarowania, gdyż nowy "moloch" pozwoli przynajmniej czterokrotnie zmniejszyć zapotrzebowanie gruntowe na obecną ilość samochodów i dzięki temu będzie można tam wybudować jakieś lokale usługowe bądź usługowe mieszkaniowe.
  Czy tak ciężko ruszyć szarymi komórkami?

  21 17
 • ~Arteks 2018-02-26 11:05:13

  @Wojciech - a jeśli szarych komórek u niektórych jest mało to czym mają ruszać? ;) Wystarczy, że władze miasta mają świadomość jak bardzo niepraktyczne i szpetne jest to obecne "składowisko aut" w samym centrum miasta. Ilość miejsc parkingowych jest adekwatna do potrzeb. W centrum Rybnika mamy ich nawet za dużo, a nie za mało.

  12 42
 • ~orka 2018-03-02 13:20:12

  ~Wojciech Wojciechowski, a po co nam nowe lokale usługowe w centrum czy nie jest już tego za dużo (plaza focus), i każde wolne miejsce zabudowane pokracznymi lokalami na wynajem, no i dzięki bogu że szanowny pan arteks ma nadmiar komórek to może nas szaraków i prostaków uświadamiać i napominać o dzięki ci światły

  7 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Waszym zdaniem Kanał Śląski powstanie?
Oddanych głosów: 1535