zamknij

Wiadomości

M. Wawrzyniak: to nie ja zaprojektowałem „rynsztok” na deptaku

2016-05-16, Autor: Redakcja
Rybnicki architekt Marek Wawrzyniak był gościem kolejnego wydania programu „Dziękuję, nie słodzę”. Wacław Wrana pytał swojego rozmówcę m.in. o projekt architektoniczny rybnickiego deptaka, który po realizacji wymagał wielu poprawek.

Reklama

Dlaczego polscy projektanci schlebiają kiepskim gustom prywatnych inwestorów? Czy architektura Rybnika wyróżnia się na tle innych śląskich miast? Jak Marek Wawrzyniak czuje się z łatką „nadwornego architekta” poprzednich władz Rybnika? Dlaczego w Stodołach nie powstanie hotel nad Zalewem Rybnickim? Czy architekt rozważał wyburzenie dawnego biurowca KBO i budowę od nowa? To tylko niektóre z pytań, które Wacław Wrana zadał Markowi Wawrzyniakowi w kolejnym wydaniu programu „Dziękuję, nie słodzę”.Prowadzący zahaczył również swojego rozmówcę o kontrowersyjny projekt rybnickiego deptaka. - Oświadczam, że nie ma ani jednego rysunku świadczącego, że to my zaprojektowaliśmy „rynsztok”. Zgłaszałem władzom Rybnika, że wygląda to obskurnie – argumentował w rozmowie z Wacławem Wraną Marek Wawrzyniak.

Zobacz cały odcinek „Dziękuję, nie słodzę”:Zobacz pozostałe odcinki „Dziękuję, nie słodzę”:Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~ 2016-05-16
  15:33:17

  40 0

  Rynsztok nie tylko szpetnie wygląda, ale po prostu zwyczajnie przekadza. Iść tamtędy z wózkiem to problem, czy wyminąć kogoś. Albo gdy się idzie w więcej osób - zawsze jedna wpada do rynsztoka.
  Nie wiedziałam, że projekt nie ma autora, rynsztok zrobił się sam?
  A może by chociaż na to jakąś metalową kratkę? Nadal by wyglądało szpetnie, ale już by się do niego nie wpadało

 • ~czorcik 2016-05-16
  17:04:04

  1 0

  Pani Kasiu jak można tak napisać.....wszak arteks jest tym "rynsztokiem" zachwycony- zresztą jak wszystkim tym co nie podoba się większości społeczeństwa

 • ~jabibe 2016-05-16
  17:56:46

  11 0

  Nie chce się jakoś bardzo czepiać, ale ten prowadzący jak dla mnie jest irytujący. Te podchody do niektórych tematów są naprawdę dziwne i wręcz śmieszne. A to jak zainicjowana została rozmowa na temat inwestycji nad zalewem to wręcz śmierdzi standardami reality show. Nie można było wprost zapytać o inwestycje? Naprawdę trzeba tworzyć jakiś dramat i przytaczać żałosne komentarze ze strony?

 • ~Arteks 2016-05-16
  18:22:29

  1 14

  Cała idea związana z deptakiem i wywaleniem ruchu samochodowego z placu przed bazyliką, ożywieniem gospodarczo deptaka i przyjaznością tego miejsca dla pieszych były pomysłem dobrym i architekt może mieć satysfakcję z tego projektu. Można było co najwyżej użyć lepszych materiałów i ukryć wspomniany rynsztok. W każdym razie dzięki temu nowemu placowi z fontanną, lepiej aranżacji parku, wywaleniu aut z tego miejsca - uzyskaliśmy szereg miejsc które ludzie z chęcią odwiedzają. @czorcik - twój mózg zanotował, że jestem opiniotwórczą osobą ale pomylił wypowiedzi bo nigdy nie zachwycałem się rynsztokiem. To tak samo jakby mi się pomyliło i takiemu próżniakowi jak ty przypisałbym jakiś pożyteczny pomysł mimo, że do tej pory nigdy takiego nie było...

 • ~antyfudali 2016-05-16
  18:34:46

  0 1

  Tak jak kiedyś,tak i teraz twierdzę,że jedynym plusem deptaka jest plac pod bazyliką,tylko on coś zyskał. Reszta to masa pieniędzy wywalona w rynsztok. Niby jest nowe,ale brzydkie i kiepskie jakościowo. Obstawiam,że wkrótce znów trzeba tam będzie coś poprawiać.

 • ~czorcik 2016-05-16
  19:05:21

  0 3

  arteks wiemy, ze redakcja tylko tobie pozwala na obrażanie....ale przpomnę wszystkim fragment twojej wypowiedzi:" Całość dopełni rewelacyjny park który będzie atrakcyjny nawet nocą, świetlna, grająca fontanna, zupełnie nowy plac, kapitalne oświetlenie bazyliki, mała architektura, specjalnie wyróżnione place, zmodernizowany pl. Kościelny, a przede wszystkim znani z pomysłowości rybniccy artyści, właściciele knajp. Tak, to będzie najlepsze miejsce na mapie naszego regionu aby wpaść tu nie tylko na zakupy ale także w każdy weekend. Jeśli park przy Nacynie zrobił taką furorę mimo że leży trochę na uboczu Śródmieścia - to co dopiero jedyny miejski deptak w okolicy który będzie taką samą mekką dla naszych sąsiadów jak Focus, kampus, TZR, Rynek czy Plaza. :)..."

 • ~Arteks 2016-05-16
  19:32:03

  5 0

  @czorcik - piszesz "wiemy" w liczbie mnogiej. A inni hejterzy i trolle wybrali cię na reprezentanta? ;P Gdzie wyczytałeś zachwyt rynsztokiem w tym moim starym cytacie? A co do samego deptaka, nie miałem racji? To najbardziej reprezentacyjne miejsce naszego regionu gdzie ludzie chętnie się spotykają w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych. Ciebie smuci postępowanie redakcji, a mnie cieszy, że przystąpili to międzymedialnej akcji likwidowania hejtu w internecie. A ponieważ twoją domeną jest hejt, masz usuwanych najwięcej wpisów. @anty.fudali - ale myliłeś się bardzo krytykując przez wiele tygodni wprowadzenie zakazu dla aut na deptaku. Dzisiaj nikt już o tym nie wspomina bo wszyscy uznają to rozwiązanie za korzystne. Sami handlowcy i właściciele knajp sami to dostrzegli. To trend europejski, że wyrzuca się auta z śródmieścia miasta. Kiedyś piesi musieli "żonglować" między autami - dzisiaj to oni czują tam priorytet. Dzięki temu, że nie ma hałasu i smrodu z rur wydechowych, chętniej pojawiają się tam także rodzice z dziećmi, seniorzy, a w tym projekcie najbardziej chodziło o to aby zachęcić pieszych do powrotu na ten trakt... Nie są to pieniądze wywalone w błoto bo przypomnę, że wcześniej w tym miejscu był połatany i mocno zniszczony asfalt. Nawet jeśli komuś nie podoba się kolor czy wybór nawierzchni to nie można zarzucić sensu uporządkowania tego miejsca. A przed remontem mieliśmy nierówny, poprzecinany w wielu miejscach tandetny asfalt z pospolitą kostką bauma.

 • ~antyfudali 2016-05-16
  20:29:36

  0 2

  Ciekawe jak mogłem się mylić w temacie samochodów,gdy nie jest prawdą,że zakaz został wprowadzony przy okazji remontu. Mówiąc krótko - żadnej istotnej zmiany. I nie wypowiadaj się za handlowców,bo Ty nim nie jesteś i nie masz zielonego pojęcia na ten temat.

 • ~tf2 2016-05-16
  20:50:28

  14 0

  Można mieć pretensje do projektanta rynsztoka. Można winić Fudalego za zniszczenie parku na Zebrzydowickiej i postawienie marketu z betonowym placem zamiast dopełenienia bloków mieszkalnych i nowej wersji Domusu estetycznym parkiem. Wtedy te mieszkania byłyby rzeczywiście atrakcyjne a z okna byłby ładny widok zamiast cmentarzyska betonowej kostki i markietu.
  Cóż jednak wyczynia obecny prezydent Rybnika? Najlepiej podsumować to słowem "masakra". To słoń w składzie porcelany.
  Spójrzcie na rozwaloną i oszpeconą ul. Kościuszki!
  Z radością powitałem pomysł ograniczenia ruchu samochodów na deptaku i w strefie bazyliki. Niestety w miejsce tego zrobiono autostradę z Wysokiej, Białych i Mickiewicza. Centrum miasta powinno być wyłączone w całości z intensyfikacji ruchu.

 • ~Arteks 2016-05-16
  20:53:04

  14 0

  @anty.fudali - żadnej zmiany? To chyba jesteś ślepy. Bo jeszcze kilka lat temu Powstańców czy Sobieskiego były zawalone dostawczakami. Dzisiaj aż miło spojrzeć z góry na dół. Mówiąc krótko - ogromna zmiana na plus jeśli chodzi o tzw. zrównoważony rozwój miasta. Niedawno chwaliłem się tym przed znajomymi z GOP jak udało się nam wyrwać sporą przestrzeń smrodzącym autom i mam nadzieję i bardzo chwalili za to Rybnik! Niedawno czytałem o Kopenhadze (najbardziej przyjaznym mieście w Europie) taką fajną wypowiedź: "Na ulicach przestali rządzić kierowcy, zaczęli – rowerzyści oraz piesi. Podobne koncepcje kiełkowały już w latach 60., gdy dla ruchu samochodowego zamknięto Strøget, najważniejszą arterię centrum. Ileż było wtedy protestów! Korzystanie z przestrzeni publicznej kłóci się z nordyckim charakterem. Teraz upiory znów wylazły z ukrycia. Deptaki i place: ścieżki, pasy czy kładki dla rowerów? Nowoczesność to ruch, szybkość. Biznes się wyniesie, koniec świata po prostu – wieszczyli rozmaici specjaliści. Stało się dokładnie odwrotnie – opowiada Jan Gehl, architekt i urbanista, którego prace zainspirowały kopenhaską rewolucję. – Oczywiście mieliśmy dobry punkt wyjścia, bo cała tradycja duńskiego projektowania polegała na wsłuchiwaniu się w zwyczajne potrzeby. Oddaliśmy więc przestrzeń ludziom, a oni zaczęli jej używać." I to jest kierunek dla Rybnika, to piesi generują biznesowi obroty, a nie leniwi kierowcy aut którzy wolą podjechać pod same drzwi marketu.

 • ~Arteks 2016-05-16
  20:58:08

  0 5

  @tf2 - łatwo się mówi ale sam zobacz ile było ryku jak zamykano deptak dla ruchu. Małymi krokami ale da się uprzyjaźnić Rybnik. Na pewno trzeba na kolejnych ulicach ograniczać ruch ale to można robić razem z poprawą komunikacji miejskiej. Nie może być tak, że będzie się utrudniać ruch pojazdów indywidualnych, a jednocześnie nie zapewni się transportu publicznego na odpowiednim poziomie. Co do Zebrzydowickiej to można było połączyć interes jednej i drugiej strony. Przede wszystkim należało na inwestorze wymóc parking podziemny, a nad nim zrobić nowy skwer. Niestety ale sprawę zawalił głównie prezydent Śmigielski który odpowiadał za inwestycje. Możliwe, że właśnie ta sprawa dolała oliwy do ognia i zwaliła Fudalego ze stanowiska. A gdyby zamiast normalnego parkingu w tym miejscu powstał skwer - byłoby to akceptowalne do wszystkich. No ale niestety stało się inaczej.

 • ~Tomek_81 2016-05-16
  21:53:12

  10 0

  Z tego całej inwestycji udała się tylko fontanna i park przy Bazylice ( z tego co wiem projektowany prze kogo innego)

 • ~czorcik 2016-05-17
  05:27:23

  0 0

  arteks ja kończę tę "dyskusję" z poziomu rynsztoka, który prezentujesz, bo nienawidzę sytuacji kiedy pupilek redakcji może innych forumowiczów obrażać, wyzywać i to tylko dlatego, że mają inne zdanie, które popierają argumentami, no ale jedyne słuszne argumenty ma...arteks z.....największą ilością minusów prawie w każdej dyskusji

 • ~superelektro 2016-05-17
  10:23:58

  0 6

  Ja jestem " urodzonym" pesymistą więc niestety w temacie deptaka widzę ( prawie ) same minusy. Tym bardziej że wszystkie imprezy są organizowane tam gdzie dotychczas, czyli na rynku. Dla kogo więc wyremontowano deptak pakując w niego kilkanaście milionów ? Arteks, tak jak piszesz, spoglądając od bazyliki w dół widać pustkę. Czy o to chodziło ? Coś mi się wydaje że remont miał to miejsce ozywić a tymczasem zrobiła się większa pustynia niż była. Najlepiej to widać po przychodach. Aktualnie są mniejsze niż nawet 2 lata temu. I nie jest to moja odosobniona opinia a ludzi którzy na tej ulicy prowadzą handel od kilkunastu lat i dłużej. O ożywieniu tego miejsca mogą swiadczyć uruchamiane i likwidowane po 2 - 3 miesiacach kolejne punkty handlowe. Ciekawe jak długo utrzyma się nowy lokal Burger & cake który akurat jest uruchamiany naprzeciw cukierni Kuźnik. Będzie to 6 cukiernia na tej ulicy na odcinku 400m. W sprawie wyłączenia deptaka z ruchu. Ja nie mam problemu z pozostawieniem pojazdu poza centrum, ale jak tak Wam się podoba wyłączenie centrum dla ruchu samochodowego to może idźmy dalej. Wyłączmy całe miasto. A co. Jak szaleć to na całego. Niech ludzie zasuwają " z buta" dobrze im to zrobi. A jaka reklama będzie. " Rybnik miastem przyjaznym pieszym ". Kiedyś wyłącznie chodzili to obecnie nie mogą ? Znam człowieka który do pracy w kopalni w Knurowie chodził piechotą więc można.

 • ~Arteks 2016-05-17
  10:57:30

  0 3

  @czorcik - nie musisz kończyć dyskusji bo jej nie zacząłeś. Trollowanie to nie dyskusja. Na innych portalach byłbyś już dawno zbanowany za takie działania, a tu jesteś tolerowany i mimo to jeszcze narzekasz... @superelektro - dzięki, że podkreśliłeś to, że jesteś pesymistą. Tacy ludzie nigdy z niczego nie będą zadowoleni. Wiem, że tobie nie pasuje brak możliwości wjazdu autem pod sklep wtedy kiedy miałbyś ochotę. Ale tak jest w całym cywilizowanym świecie, że ulice w centrum na powrót oddaje się pieszym. I to się sprawdza. Po remoncie na deptaku i pl. JPII ludzi jest kilka razy więcej i jest teraz bezpiecznie i estetycznie bez aut. Nawet jeśli w sb i nd większość punktów jest nieczynna, ludzi przechodzi sporo, wielu też zapełnia pl. JPII który przed remontem był skrzyżowaniem.

 • ~czorcik 2016-05-17
  11:15:52

  0 1

  taaaa arteks gdyby nie wieczorna msza w Bazylice i niedzielne msze, to ludzi nie byłoby na tym deptaczku wcale....

 • ~Arteks 2016-05-17
  11:28:31

  0 9

  @czorcik - jeśli w sprawie którą każdy może łatwo zweryfikować kłamiesz to cóż dopiero w innych. Dlatego można cię totalnie zlewać bo twoje wpisy są zwykłymi śmieciami.

 • ~Afordancja 2016-05-17
  12:14:29

  19 0

  Dla mnie sprawa jest całkiem prosta. Cała trasa, fontanna, jest naprawdę ok. Wizualnie sam "rynsztok" mi nie przeszkadza, ale kurcze, jak @KasiaT zauważyła, przeszkadza po prostu w chodzeniu, i taka "kratka" (nie wiem na ile to realne) na nim, mogła by wiele pomóc.

  Głupi przykład, jak był jarmark czy jak to tam się nazywa ;) na deptaku, to akurat podchodząc do stoisk, wpadało się w rynsztok, no słabe jak nic.

 • ~czorcik 2016-05-17
  12:48:18

  0 3

  arteks skoro ty już negujesz fakt, że ludzie po mszach świętych wychodzą z Bazyliki i część z nich na pewno musi przejść deptakiem, to pozostanie ci już tylko wizyta u ortopedy.......

 • ~elegant 2016-05-17
  14:13:12

  4 0

  Jaki jest cel pana redaktora skupianie się na tzw."rynsztoku"? Czemu ma służyć odgrzewanie starych kotletów.Proszę napisać kto zgodził się wydać ponad 300 000 tys na donice przy ulicy Kościuszki?które ją zupełnie oszpeciły.Można się czepiać detali.Być może odwodnienie mogło być węższe ( kwestia gustu) ,ale potępiać w czambuł pomysłodawców za szczegół!Cały deptak jest wyremontowany i mieszkańcy mogą z niego korzystać i korzystają tłumnie,to jest najważniejsze.

 • ~RNM 2016-05-17
  15:27:44

  18 0

  Jeżeli Pan Marek Wawrzyniak nie był autorem projektu tzw "rynsztoka" to kto go zaprojektował i dlaczego Pan Marek Wawrzyniak jako autor projektu deptaka pozwolił na wykonanie "rynsztoka" bez stosownej dokumentacji projektowej. Czyżby Pan Marek Wawrzyniak nie słyszał o nadzorze autorskim którego wykonywanie stanowi podstawowy obowiązek projektanta określony w przepisie art. 20 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego. Nadzór autorski polega na stwierdzaniu w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem, a także na uzgadnianiu możliwości wprowadzania rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru autorskiego.
  Sam obowiązek sprawowania nadzoru autorskiego przez projektanta (autora całości lub części projektu) jest obowiązkiem o charakterze publicznoprawnym, wynikającym bezpośrednio z przepisów Prawa budowlanego, istniejącym niezależnie od uregulowań umownych. Uzasadnieniem jego wprowadzenia jest interes publiczny (ochrona bezpieczeństwa powszechnego, życia i mienia ludzi, uzasadnionych interesów osób trzecich).

 • ~antyfudali 2016-05-17
  17:54:29

  0 0

  No i tradycyjnie dostajemy żenujący poziom komentarzy Arteksa. Co z tego,że osoba mająca podstawy pisać o dochodach na deptaku stwierdzi,że jest gorzej,gdy Arteks i tak wie lepiej. Co z tego,gdy więcej osób wyraża opinię,że zyskał tylko plac przy bazylice,gdy Arteks wie lepiej. I kolejny raz słyszymy jego koncert życzeń zamiast faktów. Dobrze,że mnie już nie bawią takie spory. Szkoda tylko,że redakcja nie mam jaj,by komentarze typu "Dlatego można cię totalnie zlewać bo twoje wpisy są zwykłymi śmieciami" potraktować tak,jak zasługują,czyli wywalić do śmieci.

 • ~ 2016-05-17
  19:34:10

  7 0

  Nie no, deptak oprócz rynsztoka oraz udziwnionych niepraktycznych i nieladnych ławek, jest całkiem ok. Ale i tak nie udało się ozywic ul. Powstancow, co rusz jakiś sklep plajtuje

 • ~superelektro 2016-05-18
  08:13:46

  1 0

  I o tym właśnie mowa. Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle. Jak zawsze w tym kraju. Arteks, Ty chyba masz zwidy. Ja siedzę przy kompie twarzą do ulicy co najmniej od 8 rano do 20 i tych tłumów które Ty widzisz nie widzę. Tak jak napisano już wyżej, w soboty i niedziele jest trochę więcej przechodzących deptakiem do bazyliki i z powrotem i na tym ruch na Powstańców się kończy. A zresztą, po co mieli by chodzić ? Fontannę chyba każdy Rybniczanin już widział a nic więcej się nie zmienia. Jeżeli cokolwiek się dzieje to na rynku.

 • ~piotrekdec 2016-05-18
  13:01:45

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~andzia98763 2016-05-18
  13:19:29

  3 1

  Hej pesymiści i malkontenci! Skoro nie podoba się Wam deptak to może od razu zamknijmy się w betonowych klatkach? Ciekawe co nam dawało gdy w miejscu deptaka była droga? Fakt, może handel się nie ożywił, ale czy prędzej było inaczej? Takie macie leniwe dupska że wszędzie musicie podjeżdżać autem? Ciekawe co byście zrobili gdybyście mieszkali w Chinach ;)
  Mógłby tam powstać nawet ósmy cud świata, a wy i tak byście nie byli zadowoleni. Mam mnóstwo znajomych z innych miast, którzy przyjeżdżając są zachwyceni naszym miastem. Coraz to nowsze innowacje, pomysły. Ostatnio jest moda na rodzinę, spójrzcie tylko na te radosne dzieci biegające pod wodą na deptaku. Chyba naprawdę jesteście ślepi jeśli nie widzicie ile rodzin z dziećmi tam przychodzi.
  Nareszcie dzieciaki mają się gdzie wyszaleć, plac zabaw, fontanny. W każdym porządnym mieście jest deptak.
  Choć może faktycznie powinno dziać się tam trochę więcej. Jakieś imprezy, wydarzenia. Co do rynsztoka, może faktycznie chociaż jakaś kratka?

 • ~piotrekdec 2016-05-18
  13:38:51

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~kurier 2016-05-18
  21:28:05

  4 1

  Pod kątem rodzin z dziećmi to kiedyś a teraz to jak noc i dzień. Dzieciaki lubią chodzić do fontanny, przy okazji kupuje się im lody, można usiąść na ławeczce. Jest ładnie i czysto. Dla mnie to jest niewyobrażalne, że są jakieś smutasy które mogą podważać tak dobre inwestycje dla ludzi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2459