zamknij

Wiadomości

Hanna Kustra w „Dziękuję, nie słodzę”: wkurza mnie hejt na uchodźców

2022-05-09, Autor: 

Hanna Kustra – przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet była gościem Wacława Wrany w „Dziękuję, nie słodzę”.

Reklama

Hanna Kustra jest koordynatorką pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Rybniku. W rozmowie z Wacławem Wraną opowiadała jak wyglądały ostatnie 2 miesiące w jej życiu.

Bardzo ciężki czas. Było ekstremalnie, szybko, bardzo brakowało snu. Większość tego czasu spędziłam punkcie pomocy, z dala od rodziny – mówiła Hanna Kustra.

Wacław Wrana pytał, czy rybniczanie jako społeczność zdali egzamin z człowieczeństwa.

Tak, pokazują to codziennie, przyjmując uchodźców w pod swój dach, przynosząc dary, robiąc wszystko, by goście czuli się jak u siebie. Jestem wdzięczna rybniczanom za to co robią.

Gość „Dziękuję, nie słodzę” podkreśla., że w pomoc angażują się nie tylko Polacy, ale i sami Ukraińcy, którzy przybyli do Polski.

Hanna Kustra dodaje, że obecnie najbardziej potrzeba żywności i środków czystości. Dary żywnościowe, paczki można przynosić przez 6 dni w tygodniu do punktu przy ulicy Białych 7 oraz do półek dobra i remiz OSP.

Zwraca też uwagę, że brakuje systemowej pomocy ze strony rządu.

Obecnie wszystko leży na barkach wolontariuszy, organizacji społecznych i samorządów. My, jako organizacje nie damy rady pociągnąć tego na dłuższą metę. To bardzo frustrujące - mówi.

Wacław Wrana pytał również, jak Hanna Kustra reaguje na liczne głosy w mediach społecznościowych osób, których zdaniem Polska najpierw powinna zadbać o własnych obywateli, a nie o uchodźców.

Wkurza mnie to. My też kiedyś uciekaliśmy i doświadczaliśmy tego samego. Za chwilę to my możemy być w takiej sytuacji i będziemy musieli uciekać. Jak ktoś może hejtować pomoc uchodźcom? Proponuję takim osobom przyjść choćby na jeden dzień do naszego punktu na wolontariat i zobaczyć jak to wygląda.

Prowadzący rozmowę pytał też Hannę Kustrę o przyczyny słabej reprezentacji kobiet w życiu publicznym Rybnika. Co odpowiedziała rozmówczyni? Zobaczcie sami:

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 92

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~rybnik52 2022-05-09
  13:41:28

  Kobieto Hanno K : irytuje mnie masowe przesiedlanie Ukraińców do Polski. Ułatwienia socjalne , zwolnienia z podatku dochodowego i faworyzowanie przybyszów w skali niestosowanej w żadnym innym kraju. Polska zaczyna być krajem gdzie będziemy mieli jedną trzecią przesiedleńców. Czy rozmowy o Rzezi Wołyńskiej bandytach z SS Galizien to Twim zdaniem hejt ?

 • ~gruba 2022-05-09
  14:00:14

  9 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~boorecki 2022-05-09
  14:03:46

  ~rybnik52, opłacę Ci Twój dochodowy, zakupię roczny bilet na autobusy, pociągi, co tam jeszcze będziesz chciał. W zamian opuść dom, rodzinę. Nie będziesz miał problemu z tym, że może ktoś Ci ten dom zniszczy, okradnie, może zgwałci żonę, córkę, syna, wnuczka (co z tego, że dziecko) - może nie będziesz miał do czego wracać? W zamian będziesz miał opłacony dochodowy i darmowy transport - to jak, umowa stoi?

 • ~Ancymon 2022-05-09
  14:06:21

  Droga pani , a mnie wkurza pani i ta cała samozwańcza Rybnicka Rada Kobiet .

 • ~#Indyvidualny 2022-05-09
  14:36:26

  Ja rozumiem pomoc oczywiście w granicach rozsądku ale niekiedy ta pomoc przeradza się już w przesadę gdzie nas radaków tak dobrze się nie traktuje i my nawet nie mamy takich przywilejów jak oni. Nie mówię że wszyscy bo są też biedni ukraińcy i naprawdę jest ich żal ale co poniektórzy naprawdę są zamożni zresztą widać jakimi furami tu przyjechali i nie ma rozgraniczenia między nimi biednymi a bogatymi wszystkim daje się równo.
  Czy nie widzicie tego czy nie chcecie widzieć?

 • ~ 2022-05-09
  15:09:50

  72 25

  Szkoda że nie można napisać prawdy o tej wojnie bo dziwnym trafem takie komentarze są niezwłocznie usuwane. Pewnie z tego samego powodu są wyłączone na każdym portalu

 • ~ 2022-05-09
  15:15:30

  85 42

  ~boorecki Polacy też wyjeżdżają milionami za granicę. Nierzadko zostawiają za sobą wszystko. Cały dobytek, całe dotychczasowe życie ale jakoś nikt przy nas nie skacze. Chcesz coś załatwić w urzędzie? Znajdź sobie kogoś do pomocy albo naucz duże języka. Chcesz nabyć prawo doświadczeń? Przepracuj 5, 10, 20 lat. Odprowadzaj podatki, składki wtedy je nabędziesz a u nas? Po co ma iść do pracy za 3000 zł jak z samych dodatków ma 2800 ale siedzi na dupie i nie wydaje na dojazdy

 • ~boorecki 2022-05-09
  15:39:00

  49 71

  Porównujesz imigrację zarobkową z uchodźctwem, serio? Mam nadzieję, że jesteście zwykłą putinowską przybudówką, siejącą propagandę i fake newsy, głęboko wierzę, że Polacy nie dadzą się wciągnąć w tanie zagrywki i nienawistne nastawienie.
  Dla Ciebie onyx moja oferta także jest aktualne, mogę nawet Ci zapłacić te wymyślone z tyłka 2800, odpisz - to omówimy szczegóły.

 • ~rybnik52 2022-05-09
  15:59:53

  63 20

  Jeśli mówi się i pisze o faktach to pada zarzut o propagandę rosyjską. To jest chwyt poniżej pasa i tak odbieram atak tureckiego na Onyxa. Tutaj jeszcze jest Polska ....

 • ~anettk 2022-05-09
  16:11:29

  83 23

  Pani Hanno,przypomni mi Pani z łaski swojej kiedy My byliśmy w takiej samej sytuacji i który kraj był tak miły i Nas "ugościł"zaproponował dach nad głową u kogoś? Darmowe ubrania,dodatki socjalne? Itd.będę wdzięczna za doinfoemowanie.Pomoc Ukraińcom owszem jest potrzeba ale dlaczego Polacy są pozostawieni sami sobie w UE w tym temacie?...

 • ~Grzegorz Kies 2022-05-09
  16:28:28

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~hub381 2022-05-09
  16:56:00

  66 16

  Dobrze,że Polska pomaga uciekającym Ukraincom ! "Ale co za dużo,to nie zdrowo". Jak już tu wspomniał mój przedmówca-nie wszyscy z ucekających są biedni.Dlaczzego rząd PiSowski nie bierze uparcie pieniędzy z UE ,które się nam należą ?
  Pamiętajcie-w tej chwili w kraju są Polacy którym grozi eksmisja z powodu NIEWYPŁACALNOŚCI pobranych porzyczek bankowych !
  A o biednych polskich mieszkańcach nie wspominając.

 • ~1floyd 2022-05-09
  17:35:51

  63 8

  To co się obecnie dzieje na Ukrainie, to naprawdę jest tragedia. Tysiące ludzi, z dnia na dzień tracą dorobek całego życia, a nawet pokoleń. To że, jest im oferowana przez nas pomoc, jest chwalebne. Ale obecna sytuacja gospodarcza w PL, powoduje że, sporej grupie naszych rodaków, żyje się znacznie gorzej. Przez rosnące raty kredytów, szalejące ceny żywności, paliw, większość z nas żyje na znacznie niższym poziomie. Owszem część korzysta z +500, czy innych dodatków, ale są one wypracowane przez naszych rodaków. Ja obecnie odnoszę wrażenie, że działamy na zasadzie: Zastaw się a postaw się. Bo raczej nie mamy rezerw takich finansowych, by oferować pomoc uchodźcom na takim poziomie. Dużo jeżdżę po naszym regionie, i widzę sporo wysokiej klasy samochody, na ukraińskich rejestracjach. Ciekaw jestem, czy właściciele tych aut pomagają w jakiś sposób swoim rodakom tu przebywającym. Albo uważają. Chcecie gości, to ich gośćcie. A teraz z innej beczki. Rząd szykuje pomoc dla osób z kredytami. Ale czy to na pewno, im chce pomóc? Mam odczucie, że to pomoc bankom. Bo gdyby banki, nagle zostały z kilkoma mln. nie spłacalnych kredytów, to same musiały by podjąć działania, by obniżyć raty kredytów. A tak czuję że były prezes, a obecny premier, chce pomóc swoim kolegom z innych banków, naszymi pieniędzmi.

 • ~ 2022-05-09
  17:48:15

  53 13

  "Obecnie wszystko leży na barkach"... Państwa polskiego.

  Tak, zero wsparcia dla przebywających w Polsce uchodźców, z Unii Europejskiej.
  Biliony zł są lekką rączką wypłacane do państwa będącego poza UE - do Turcji dla określonej grupy migrantów ekonomicznych i jednocześnie dyskryminacja uchodźców wojennych z Ukrainy. Większość z choinie finansowanych z budżetu UE migrantów ekonomicznych to młodzi mężczyźni, którzy chcą żyć z zachodnich zasiłków a nie z pracy.
  Do tej pory na wsparcie uchodźców przebywających w Polsce UE nie przeznaczyła ani jednego EUR. Za to pierwsi są w szczuciu kłamliwą, lewacką propagandą i nakładaniu sankcji na Polskę, przy wsparciu rodzimej grupki zdrajców i folksdojczy. Sankcji na Rosję tak chętnie i "odważnie" nie nakładali.

  Chciała Pani przedstawić problem, proszę to zrobić więc obiektywnie.

 • ~Franek 7 2022-05-09
  17:52:47

  4 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~AnnaKatarzyna 2022-05-09
  18:06:14

  41 33

  Polacy to maja jednak w dużej części jakieś zaburzenia osobowości. Tak jak tu kiedyś już pisałam obawiam się tego momentu gdy Polakom się znudzi zryw narodowy i zaczną atakować Ukraincow. My w Polsce nie potrafimy myśleć przyszłościowo, logicznie, zapobiegliwie. Porywamy się z motyką na słońce pod wpływem emocji.
  Oczekujemy od kogoś tego zeby w 2 miesiące się lepiej ogarnął w naszym kraju niż my. Pełnego obrazu naszej schizofrenii dopełniają ci wszyscy kredytobiorcy, którzy nabrali kredytów zależnych od stóp procentowych, na zasadzie " jakoś to będzie, trzeba myśleć optymistycznie, przecież wszyscy tak robia" A teraz beczą i krzyczą że to wszystko wina wojny i Ukrainy a nie ich lekkomyslnosci...

 • ~Arteks 2022-05-09
  18:12:35

  20 43

  @mui - nie powtarzaj kłamstw za Pinokiem bo UE przeznaczyła 40 EUR na tydzień na każdego uchodźcę. Jeśli w Polsce przez 13 tygodni będzie milion uchodźców to otrzymamy z budżetu UE 520 milionów EUR.
  https://www.rp.pl/polityka/art36087541-mamy-miliardy-z-unii-europejskiej-na-pomoc-uchodzcom

 • ~ 2022-05-09
  20:52:46

  36 12

  Po pierwsze hasło "Pinokio" było używane w stosunku do Tuska w czasach gdy jeszcze był premierem.
  Po drugie nie ma tutaj kłamstwa. Co napisano nawet w twoim artykule:

  "dostępne pieniądze to nie nowe środki, tylko wcześniej dostępne fundusze przekierowane na nowe cele."

  Czyli środki, które są przeznaczone na inwestycje i rozwój mamy "przekierowywać" na uchodźców.
  UE jak do tej pory nie przekazała żadnych środków a nadal nie przekazała bezprawnie środków z pożyczki funduszu odbudowy. Nawet te środki przez inne państwa zostały spożytkowane zgodnie z celem a ty chcesz żebyśmy mieli gorzej niż inne państwa.

  Najlepiej ten absurdalny i zmanipulowany artykuł podsumowuje ta teza: "Polska nie jest biednym krajem, na członkostwie w UE zyskała ogromne pieniądze". Prawda jest taka, że coraz mniej otrzymujemy a coraz więcej wpłacamy. Dlaczego mamy być gorsi niż Turcja?

 • ~Arteks 2022-05-09
  21:16:15

  37 28

  @mui - o Tusku mówiło się np. "ryży", Donek, Słońce Peru ale Pinokio to przezwisko zarezerwowane do obecnego premiera, który ciągle mija się z prawdą lub przypisuje sobie niesłusznie różne dokonania i sukcesy za którymi stoi Unia Europejska i jej fundusze, a nie on.

 • ~Grzegorz Kies 2022-05-10
  02:26:17

  11 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2022-05-11
  09:16:43

  4 5

  @arteks, coś słabo z tą "rezerwacją"

  https://wpolityce.pl/polityka/139792-ja-donald-pinokio-w-nowym-uwazam-rze-o-aferach-zlamanych-obietnicach-manipulacjach-ile-prawdy-a-ile-klamstw-jest-w-slowach-premiera

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1553