zamknij

Wiadomości

Kopalnia Paruszowiec: miasto nadal czeka na rozprawę

2020-10-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Walka o zablokowanie kopalni Paruszowiec ciąg dalszy. Rybnicki magistrat o decyzji RDOŚ w Katowicach dowiedział się z mediów. Wiemy, że wraz z mieszkańcami zamierza się odwołać się od decyzji wydanej przez ten organ. Co ciekawe, wciąż nie wyznaczono rozprawy dotyczącej zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku. - W ramach postępowania nie stwierdzono przesłanek, które mogłyby skutkować odmową wydania decyzji środowiskowej – czytamy w komunikacie prasowym >>Jest zgoda RDOŚ-u na kopalnię Paruszowiec!<<

Dzisiaj to tego komunikatu odnosi się Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM w Rybniku.

- O decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dowiedzieliśmy się z komunikatów prasowych, do urzędu nie dotarły jeszcze żadne dokumenty w tej sprawie. Przypominam, że inwestor chce udostępnienia wydobycia węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”. Co więcej planuje przeróbkę złoża prowadząc roboty górnicze pod ziemią, jak i budowę obiektów powierzchniowych. Analizy, które zleciliśmy specjalistom wskazują na ogromną skalę deformacji terenu, co przyniesie straty środowiskowe i gospodarcze – mówi Agnieszka Skupień.

Dodaje, że miasto nie chce przez kolejne lata dokładać zanieczyszczeń do powietrza, które w Rybniku i tak już jest nieznośne.

- Dlatego od dłuższego czasu Miasto wraz z mieszkańcami jednoznacznie sprzeciwia się tej inwestycji. Na pewno od decyzji wydanej przez RDOŚ będziemy się odwoływać do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nasze stanowisko w tej kwestii pozostaje niezmienne – słyszymy.

Rzecznik magistratu zaznacza, że da decyzja jest niezrozumiała również w kontekście deklaracji rządu o odchodzeniu od węgla i przedstawionemu ostatnio harmonogramowi zamykania kopalń.

- Jak to możliwe, że z jednej strony podaje się kalendarium likwidacji takich zakładów i w tym samym czasie dąży się do otwarcia nowych. Trudno to w zasadzie komentować – mówi Agnieszka Skupień.

Przypomina, że Wojewoda Śląski uchylił uchwałę Rady Miasta Rybnika w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, które miały zablokować możliwość usytuowania zakładu górniczego na terenie miasta.

- W tej sprawie Miasto Rybnik złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wciąż czekamy na termin rozprawy – kończy nasza rozmówczyni.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~sympatykrybnika 2020-10-29 15:25:27

  Na marginesie naszego złoża „Paruszowiec”.

  Eksploatacja złoża Złoczew wydaje się dzisiaj ekonomicznie miało uzasadniona - powiedział w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że "nie jesteśmy na ścieżce decyzyjnej" tworzenia nowych kopalń.
  Tylko, że w powyższym przypadku chodzi o brunatny, nie kamienny oraz że inwestor to spółki Skarbu Państwa, nie prywatny.
  Ale coś w tym jest. To Green New Deal, którego już także w naszym kraju nie można brać pod uwagę.

  7 6
 • ~marcin_o 2020-10-29 17:53:17

  Stanowisko Urzędu Miasta nie jest niezmienne - trzeba pamiętać, że na początku Urząd Miasta był bardzo przychylny tej inwestycji. Nie wiem czy UM jest tak bezradny, że nie umie zablokować tej inwestycji, czy też to tylko gra, bo tak naprawdę to ta kopalnia podreperowałaby budżet miasta. Odwoływanie się od decyzji Wojewody - słabe, bo Wojewoda mówił, że w świetle prawa nie mógł inaczej - to pewnie sąd potwierdzi :/

  18 2
 • ~kinbyr 2020-10-29 19:54:19

  A co na to nasi posłowie z regionu z jedynie słusznej ideologicznie partii *** ??

  10 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814