zamknij

Wiadomości

Komisja Europejska kieruje pozew przeciwko Polsce za zanieczyszczone powietrze

2015-12-10, Autor: ww
Komisja Europejska dziś wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce w związku z niską jakością powietrza. - To bardzo dobra wiadomość. Być może w końcu teraz polski rząd poważnie zajmie się tym problemem - komentuje rybniczanin Zdzisław Kuczma.

Reklama

Komisja Europejska uzasadnia, że utrzymującą się wysoka zawartość cząstek pyłu w powietrzu stanowi poważne zagrożenie zdrowia publicznego. - Dobowe wartości dopuszczalne cząstek pyłu zawieszonego (PM10) były w Polsce stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza przez co najmniej pięć ostatnich lat, w tym także w roku 2014. Ponadto w dziewięciu strefach stale przekraczane były także roczne wartości dopuszczalne. Zanieczyszczenie powietrza pyłem jest w Polsce spowodowane głównie niską emisją (emisje ze źródeł wysokości poniżej 40 m) z urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Podejmowane dotychczas działania prawodawcze i administracyjne, których celem jest ograniczenie utrzymującego się zanieczyszczenia, Komisja uznała za niewystarczające - czytamy w komunikacie wydanym przez Komisję.Wiadomość z Brukseli ucieszyła Zdzisława Kuczmę, lidera Rybnickiego Alarmu Smogowego, który ostatnio wygrał proces z miastem Wisła w sprawie poboru opłaty klimatycznej. - Przez ostatnie lata polski rząd bagatelizował problem. Być może teraz, groźba sankcji finansowych zmotywuje naszych rządzących do konkretnych, a nie pozorowanych działań w celu poprawy jakości powietrza - skomentował decyzję Komisji Europejskiej Zdzisław Kuczma.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (45):
 • ~siwy_rybnik 2015-12-10 16:17:13

  Nareszcie ktoś bierze się za to. Komisja Europejska w takich kwestiach działa stanowczo. Nie trzeba być wielkim specjalistą w temacie, aby mieć świadomość, że polskie państwo od lat praktycznie nic nie zrobiło konkretnego, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Efektem będzie to, że polskie państwo otrzyma warunek do spełnienia: albo podjęte zostaną konkretne inicjatywy zmierzające do poprawy jakości powietrza, albo po prostu trzeba będzie płacić karę (dużą karę). Opcja nr 2 jest o wiele gorsza. Po pierwsze, na to pójdą pieniądze podatników. Po drugie, co gorsze dla państwa, wyrok będzie umożliwiał skuteczne dochodzenie odszkodowań od państwa (np. w postaci pozwów zbiorowych) od mieszkańców, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest problemem powszechnym. Tak czy siak, zbliżany się do czasów, gdzie w końcu będzie się stanowczo walczyć z patalogią, która w piecach pali czym się tylko da (plastiki, gumy, śmieci itd.).

  1 20
 • ~minowa 2015-12-10 16:30:17

  Czekam na podobną aktywność KE wobec Polski w sprawie wynagrodzeń, cen gazu i prądu. A teraz idę dołożyć wilgotnego mułu do mojego pieca CO, bo widzę przez okno, że czarny dym z rozpalającego się węgla już z komina nie leci a to znak, że węgiel się już porządnie rozpalił. Teraz z mułu będzie biały dymek z parą wodną. Jeszcze tylko wybiorę 2 wiadra popiołu z popielnika i wrzucę do kubła na śmieci zmieszane, bo jutro odbierają. Ja jestem ekologiczny, nie tak jak inni, co wydmuchują dmuchawą popiół z ekogroszku przez komin

  78 1
 • ~Luiza 2015-12-10 16:34:56

  A ja napalę sobie dzisiaj w kominku , aby poczuć atmosferę nadchodzących Świąt :)

  35 1
 • ~ 2015-12-10 16:52:26

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 1
 • ~ 2015-12-10 17:10:46

  Nie chodzi o powietrze tylko o pieniądze Unia kombinuje żeby kary nakładać za byle pierdoły myślicie że te mild były dla Polski ot tak sobie. Nie oddany im wszystko i to jeszcze z nawiązką. Kiedyś ludzie się śmiali że za niedługo będziemy płacić za powietrze a tu proszę. Oni najchętniej by kazali obowiązkowo kupować nowe Merce bo normy euro 6 trzeba wprowadzać. Powiem tylko jedno SZAJSE.

  41 1
 • ~niuti 2015-12-10 17:11:29

  "brawo" zarżnąć kopalnie bo tych jeszcze nie sprzedano i będzie Polska kolonią. W sumie już jest.

  42 1
 • ~Mael 2015-12-10 17:14:44

  Ciekawi mnie czy ekolog kuczma chodzi piechotą, jeździ na rowerze czy blachosmrodem.

  60 1
 • ~imrahil 2015-12-10 17:51:22

  ~Mael a co do ma do rzeczy, skoro w naszym kraju za smog odpowiada niska emisja?

  1 10
 • ~suzuki89 2015-12-10 17:59:12

  Ciekawe czym Kuczma pali w piecu i czym jeżdzi ???Chcą zniszczyć Śląsk i nasze kopalnie. Ciekawe co powiesz Kuczma Górnikom jak pozamykają kopalnie i nie będą mieli za co żyć ????

  43 1
 • ~imrahil 2015-12-10 18:02:23

  ~suzuki89 z tego co wiem to grzeje dom prądem, który powstaje z polskiego zapewne węgla w elektrowni zaopatrzonej w system odsiarczania, odazotowania, filtrację spalin (dodatkowo samo spalanie odbywa się w optymalnych warunkach, nie tak jak w domowym kopciuchu czy ekogroszkowcu). także na pewno nie przyczynia się do upadku polskiego górnictwa. jeździ pewnie samochodem, ale co za różnica, skoro smog mamy z domowych kotłowni?

  1 19
 • ~Arteks 2015-12-10 18:22:33

  Cieszę się, że w takich sprawach można liczyć na rozsądek Unii Europejskiej. Już raz obalono zamysły naszych dyletantów rządzących województwem którzy chcieli 100% środków przeznaczyć na drogi zamiast na drogi kolej. Efekt byłby taki, że mielibyśmy jeszcze większe koszty związane z utrzymaniem dróg i jeszcze więcej smrodu z rur wydechowych. A tak jest szansa, że dzięki inwestycjom w kolej, zmniejszy się ruch na drogach. Jeśli państwo nie potrafi zadbać o swoich obywateli, dobrze że chce to zrobić EU :))) @minowa - nie jesteś ani ekologiczny, ani nowoczesny, ani nawet nie szanujesz swojego czasu... Gdybyś miał chociażby piec na podajnik, jedyną twoją czynnością byłoby dosypanie węgla raz na dwa tygodnie (przy tak lekkiej zimie jak obecnie), a ty marnujesz czas na rozpalanie, doiglądanie i wywożenie popiołu... Człowieku, mamy XXI wiek! @suzuki89 - ja zawsze bronię górników i jestem dumny z tego, że nasz region słynie z górnictwa ale to wcale nie znaczy, że nie jestem przeciwko prywatnym kopciuchom w sytuacji kiedy mogliby się podłączyć do gazociągu, ciepłociągu czy zmienić piec na ekogroszek z podajnikiem. Dwie opcje z dwóch nie stoją w sprzeczności z interesem wydobycia węgla.

  1 26
 • ~grzmal 2015-12-10 18:45:27

  Ciekawe kto to powiedział:"Obecnie w tych kotłach spalanych jest cztery i pół miliona ton węgla. Większa produkcja prądu to też większe zapotrzebowanie na węgiel. - Rybnik pali węgiel wyłącznie z lokalnych kopalni. Obsługują nas właściwie od kopalni Krupiński, po Halembę, po Rydułtowy i to jest węgiel nasz, lokalny. Nie pali się tu żadnego węgla importowanego – podkreśla Robert Gałązka, dyrektor Elektrowni Rybnik, EDF Polska. - Węgiel jest jednym z polskich atutów. Jest polską tradycją i ma ważne miejsce w historii Polski. Dzięki temu pracę ma wielu ludzi. Są także jego wady: problem z zanieczyszczeniem – stwierdza Henri Proglio, prezes Grupy EDF. Dlatego nowy projekt Francuzów zakłada m.in. budowę oczyszczalni ścieków i instalacji wydajnych filtrów.".....

  9 1
 • ~auralfloat 2015-12-10 19:27:34

  Cieszy mnie, że świadomość ekologiczna i w ogóle świadomość zaczyna być obecna wśród ludzi. Nie można powiedzieć tego o niektórych komentujących. Jeśli chcecie się truć - wasza sprawa.

  1 3
 • ~karolVTEC 2015-12-10 19:56:25

  Socjalizm to ustrój, w którym bohatersko rozwiązuje się problemy, które nie istnieją w normalnym systemie. A konkretnie to nakładają podatki na wszystko. Węgiel, ropa, gaz są trzykrotnie droższe właśnie przez podatki czy akcyzy nakładane przez rząd i przez naszego suwerena - unię europejską. Ludzi było by stać na bardziej wydajnie dogrzewanie domów, ale po prostu zabiera im się zbyt dużo pieniędzy w podatkach, składkach i akcyzach! Tu żadne rozwiązanie systemowe nie zadziała, a kolejne ustawy stawiające nas w roli niewolników tegoż systemu są szkodliwe dla wszystkich. Po prostu, niech w końcu zostawią pieniądze ludziom (pracującym oczywiście, nierobom nawet złamany grosz się nie należy), a my już doskonale będziemy wiedzieli, jak te pieniądze zagospodarować, także w nowocześniejsze i bardziej wydajne systemy ogrzewania.

  10 1
 • ~ 2015-12-10 19:59:59

  Chcę się cieszyć tą wiadomością, ale nie potrafię.
  Bo nie wiem, czy to coś da.
  Czy osoby decyzyjne się obudzą. Czy znajdą się mądre osoby, które zabiorą się do sprawy stanowczo i z troską o to, co mamy najważniejsze - zdrowie. Bez lęku przed wyzwiskami tych, którzy są nieświadomi lub zwyczajnie głupi - a agresja będzie, bo to grupa ludzi, która nie ma zahamowań (na tym forum też to widać).
  Być może wielu górników straci pracę. Ja też straciłam pracę, kilka lat byłam bezrobotna. I mimo tego, że wiem, co znaczy brak pracy, wiem też że jest to niczym wobec utraty Najbliższych.

  10 0
 • ~ 2015-12-10 20:02:52

  Siwy Rybnik, napisałeś: "Nie trzeba być wielkim specjalistą w temacie, aby mieć świadomość, że polskie państwo od lat praktycznie nic nie zrobiło konkretnego, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. " I obawiam się, że dalej nic nie zrobi
  "Efektem będzie to, że polskie państwo otrzyma warunek do spełnienia: albo podjęte zostaną konkretne inicjatywy zmierzające do poprawy jakości powietrza, albo po prostu trzeba będzie płacić karę (dużą karę). " No i? Karę zapłacimy my z naszych kieszeni. Myślisz, że władze to zaboli? Władze, które lekceważą Konstytucję będą się przejmowały jakąś tam Komisją Europejską? Niech sobie nakładają kary, najważniejsze, żeby święci górnicy mieli barbórki
  ". Tak czy siak, zbliżany się do czasów, gdzie w końcu będzie się stanowczo walczyć z patalogią, która w piecach pali czym się tylko da (plastiki, gumy, śmieci itd.).". Chciałabym, żebyś miał rację. I żebyśmy dożyli

  3 0
 • ~ 2015-12-10 20:05:13

  Ogrodnik29, pierdołą nazywasz 25-rotne przekroczenie normy w poziomie silnie rakotwórczych pochodnych benzenu? Jesli są tak nieświadomi lub głupi (lub jedno i drugie) ludzie, to musi się za to zabrać ktoś z zewnątrz. Zabiegi typu edukacja jak widać są zupełnie chybione

  6 0
 • ~ 2015-12-10 20:11:04

  Auralfloat:
  "Cieszy mnie, że świadomość ekologiczna i w ogóle świadomość zaczyna być obecna wśród ludzi. Nie można powiedzieć tego o niektórych komentujących. Jeśli chcecie się truć - wasza sprawa."
  Niestety - to nie jest ich sprawa. Jego głupota i pazerność kosztuje zdrowie moich dzieci.
  A świadomość jest żałosna. Bardzo dużo jest jeszcze takich ludzi, jak ci, którzy tu się wypowiadają. I będą. Dlatego trzeba podjąć decyzje - nawet bolesne - odgórnie.
  To trochę tak, jakby o leczeniu niemowlaka decydował sam niemowlak. Bo przecież lekarstwo niedobre, bo przecież zastrzyk boli, a pan doktor jest głupi i rodzice be. Ci ludzie są w większości

  1 5
 • ~waldus 2015-12-10 20:11:51

  zenada. teraz wszyscy beda wczeczni uniokracji. problemu nie ma alebo nie byloby gdyby polska byla silnym ekonomicznie krajem. wtedy ludzie mieliby z 6tys do lapy to by se zrobili ogrzewanie na gaz albo jeszcze cos innego. a teraz eu z jednej nas ratuje a z drugiej okrada.

  6 1
 • ~siwy_rybnik 2015-12-10 20:20:29

  Bardzo dziękuję wszystkim za "minusy" pod moim poprzednim komentarzem. Nie ukrywam, że to dla mnie dobra wiadomość. Na tej podstawie przynajmniej widzę, jak wielu tutaj jest delikwentów, którzy "trzęsą portkami" na samą myśl, że za problem zanieczyszczenia bierze się UE, a nie już tylko nasze władze. O ile polskie państwo można mieć w "głębokim poważaniu" (faktycznie mało konkretnego robią, aby walczyć z zanieszczyniem powietrza, a zwłaszcza z patologią, która wszystko pali w piecu), o tyle z decyzjami w ramach UE już nie ma żartów. W pełni rozumiem to, że wiele osób mnie "minusuje", gdyż prawda jest niewygodna - efektem działań UE będzie konieczność surowego karania tych osób, którzy patologicznie palą w piecu co popadnie - śmieci, plastiki, gumy itd. Ci co palą tylko węgiel w piecu, to niczego nie muszą się obawiać, przynajmniej do roku 2020. Skoro tak wielu "przejęło" się moją wypowiedzią, to pozostaje mi Wam współczuć. Skoro normalny człowiek nie umie pojąć faktu, że w piecu nie pali się śmieci i innych "świnstw", to nie dziwię, że moja wypowiedź oraz kilku innych osób są mało fajne (IDIOTA sensu wypowiedzi nie zrozumie w sposób racjonalny). Jeśli JESTEŚ IDIOTĄ i uważasz, że palenie śmieci itd. w piecu jest zupełnie czymś normalnym, to proszę o DALSZE MINUSOWANIE MOICH WYPOWIEDZI pod tym tematem. Jeśli uważasz, że jest inaczej, to chętnie przeczytam Twoją opinię w jaki sposób najlepiej walczyć z patologią.

  9 0
 • ~tymonn 2015-12-10 20:24:22

  Pełen szacunek dla takich zaangażowanych ekologów jakim stał się Zdzisław Kuczma. Może zbyt wielu ludzi nie docenia jego nieocenionej roli jaką pełni w naszym mało wyedukowanym lokalnym społeczeństwie (tym bardziej ekologicznie) ale on naprawdę robi kawał dobrej roboty. W dodatku zajął się kwestią tak fundamentalną jaką jest nasze powietrze a co za tym idzie zdrowie i samopoczucie. Najgorsze jest jednak to, że w naszym śląskim regionie na kulcie węgla wychowanym to tak ciężki temat, że wielu ludzi odbiera zaangażowanie Pana Zdzisława negatywnie. Niestety trzeba sobie powiedzieć prawdę, że węgiel, jego dostępność i powszechność zrobił nam więcej złego niż dobrego (zarówno w sakli lokalnej jak i ogólnokrajowej). Ludzi stać na samochody za kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy a nie stać na inwestycje w nowoczesne ogrzewanie domu czy mieszkania. Państwo również nie inwestuje w alternatywne źródła energii bo... nie chce zrobić krzywdy górnikom i kopalniom. Jedynym sposobem aby to zmienić to prawne uregulowania i państwowy przymus do pewnych nawyków i zachowań. Nie może być tak, że o naszym zdrowiu i atmosferze którą oddychamy decyduje sentyment do węgla i "oszczędności" które tak naprawdę żadnymi oszczędnościami nie są. Ta nasza śląska skażona węglem mentalność przyczynia się do katastrofy ekologicznej, demograficznej i bytowej. Jeśli się nie opamiętamy to będzie dramat. Dzięki takim ludziom jak Kuczma mamy szansę opamiętać się o wiele szybciej a właśnie o czas tu chodzi.

  1 6
 • ~Arteks 2015-12-10 20:24:30

  @waldus - niektórzy z kopciuchów wynajmują powierzchnie pod sklepy i zakłady usługowe, zarabiają na garażach, na billboardach czy obleśnych banerach wieszanych na ich płotach, mają czasami dochody przewyższające te o których piszesz, a i tak ogrzewają tanim mułem z... przyzwyczajenia, nieświadomości lub pazerności... Wiele osób z tego forum potwierdza, że kopcą biedne, zaniedbane chatki, kopcą też zadbane wille czy kamienice w których czynsz liczy się w tysiącach... To już od dawna nie jest problem biedy. Gdyby była bieda nikt nie paliłby w maju czy wrześniu - miesiącach stosunkowo ciepłych w których dawniej w ogóle się nie paliło, co najwyżej chodziło się po domu w cieplejszym swetrze. Co zabawne, w dodatku wielu tych którzy byli związani (lub nadal są) dostają deptutaty czyli tak naprawdę ogrzewanie ich prawie nic nie kosztuje... I to ma być bieda???

  1 6
 • ~ 2015-12-10 20:29:13

  Siwy Dym, ale tak konkretnie, to jak ma się objawić to, że z UE nie ma żartów? jak to konkretnie będzie wyglądało w Rybniku? Bo teraz można wrzucać do pieca wszystko i śmiać się w twarz Straży Miejskiej, która patrzy, że koło pieca nie leżą śmieci. A jak coś im się nie podoba, to pogrożą palcem. Pouczenie to może zadziałać na kogoś mądrego, kto nie ma wiedzy, ale otwarty umysł. Na większość palaczy śmieci to nie podziała, jedynie porządny mandat raz i drugi.

  4 0
 • ~ 2015-12-10 20:31:39

  Tymonn, mądra i ważna wypowiedź. Dlaczego tacy ludzie jak Ty nie są u władzy:(

  1 1
 • ~Arteks 2015-12-10 20:56:21

  @KasiaT - to się chyba tylko tobie tak wydaje... Straż Miejska reaguje na zgłoszenia, a jeśli w próbce popiołu znajdą się niedozwolone substancje, wystawiany jest mandat na takiej posesji. Wydaje mi się na nos, że trochę się poprawiło po wprowadzeniu ustawy śmieciowej. Zresztą ustawa śmieciowa to najlepszy przykład na pazerność ludzi... Jak jej nie było - wywozili śmieci do lasów, podrzucali na osiedla bloków lub palili w piecu. Odkąd płaci się jednakową stawkę za jakąkolwiek ilość śmieci - nie "trzeba" ich już palić bo można wystawić przed dom. Czyli z tego wniosek, że w Polsce nie da się inaczej rozwiązywać problemów jak ustawami czy przepisami. Ludzie nie szanowali lasów, a liczysz na to, że sami od siebie zaczną szanować zdrowie dzieci sąsiadów? Kiedy władze miasta zaczną wykorzystywać ustawę antysmogową? Fudali nie miał takiej możliwości ale Kuczera na co czeka???

  1 6
 • ~ 2015-12-10 21:25:30

  Arteks, zerknij na stronę naszej Straży Miejskiej (http://www.sm.rybnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2494:nie-dla-czadu&catid=133:akcje-i-dziaania), wystawiają średnio jeden mandat na tydzień. A wiadomo, że dużo więcej ludzi pali śmieci. Na naszej ulicy jest taki co najmniej jeden, zgłaszało go juz kilka osób, on się chwali, że pampersami pali, a SM nie stwierdziła uchybień - dlaczego? Bo obok pieca ma węgiel i flot. Mandat by dali, gdyby te pampersy w piecu leżały? Mieli pobierać próbki sadzy i kosztami badań obciążać palacza gdyby badanie wykazało spalanie śmeici (1000-1600 zł, btw nie wiem skąd taki koszt) - wiele osób by wymiękło i wolało zapłacić 200 zł mandatu niż potem 1000 zł za badanie. Ale SM jak na razie chodzi o to samo, o co p. Kuczerze i jego poprzednikowi - o wykonywanie mnóstwa nibydziałań (przeprowadzono 913 kontroli! Rybnik bierze udział w programie ekologiczna gmina! Solary!), podbudowywanie swojego ego i robienie sobie dobrej opinii na zewnątrz. A tu trzeba faktycznej chęci zmian. Straż Miejska zachowuje się jak sfochowana nastolatka, dobra, zrobię skoro każecie, ale byle jak i zobaczycie, że wyjdzie na moje - to bez sensu.
  Co do ustaw, to oczywiście, ze w Polsce nie ma co liczyć na rozsądek obywateli, trzeba żelaznej ręki. W Niemczech nie do pomyślenia większość zachowań, na które w Polsce jest przyzwolenie

  5 0
 • ~ 2015-12-10 21:27:03

  Dodam jeszcze, że popiołu w ogóle nie badają. Tylko ewentualnie sadzę, ale to tylko w teorii, bo w praktyce olewają. Wiem, bo akurat wczoraj odbyłam rozmowę

  7 0
 • ~mausik28 2015-12-10 22:20:18

  Może w końcu cos się zmieni...A Pan Panie Prezydencie Kuczera zamiast gaworzyć po domach kultury o smogu i stawiać bilbordy niech się w końcu weźmie do roboty bo oddychać nie ma czym.. Zapraszam do Niedobczyc cuchnie aż milo....

  6 0
 • ~rad11 2015-12-10 22:35:59

  Jestem za czystym powietrzem rozwiązanie jest jedno olbrzymie dopłaty do ekologicznych pieców, termomodernizacja budynków również z dopłatą w ścisłym centrum oraz ościennych dzielnicach ogrzewanie z energociepłowni oraz palenie tylko węglem o najniższym stopniu zasiarczenia wymyśliłem to na poczekaniu wystarczy wprowadzić i po kłopocie, można jeszcze kopalnie zamknąć wtedy to całkiem będzie miodzio ludzie do Teneco się przeniosą i zrobią ogrzewanie gazowe albo na prąd. Gdzie wy żyjecie chyba w innej Polsce niż ja!!!

  6 0
 • ~Foxy_02 2015-12-11 08:30:42

  Polska - przodujący, innowacyjny, najnowocześniejszy kraj w Europie, może pochwalić się aktualnie wieloma wybitnymi osobowościami, osiągnięciami, innowacjami. Reszta Europy to zaścianek. Polska mesjaszem narodów !

  0 1
 • ~dr_Moriarty 2015-12-11 08:53:00

  Mam nadzieję, że to początek końca palenia mułem, flotem i innymi odpadami. Żenujący jest egoizm trucicieli wypisujących bzdury na forum. Nie obchodzi ich zdrowie małych dzieci, ludzi i zwierząt w regionie w ogóle. On se będzie palił czym będzie chciał a jak ci się nie podoba, to wyp... ze Śląska. A już szczególnie chamskie są komentarze grubiorstwa. Czasem jak je czytam, to mam ochotę żeby wszystkie te kopalnie pozamykali i wywalili tych grubiorskich prostaków na bruk. Powtórzę jeszcze raz, że procent ludzi biednych, zazwyczaj mieszkających w blokach z piecami, jest relatywnie mały. Poza tym takie bloki są zarządzane zazwyczaj przez wspólnoty, które mogą i powinny wziąć nisko oprocentowany kredyt na modernizację ogrzewania. Najbardziej trują duże, i to nie tak dawno wybudowane domy jednorodzinne, często prowadzące działalność gospodarczą (mam pod oknem zakład budowlany z trzema vanami i jednym TIR-em na posesji, zgadnijcie czym palą). Dlaczego? Bo mogą. Wystarczyło by na początek wprowadzić normy węgla i sytuacja byłaby dużo lepsza. Tak czy siak widać światełko w tunelu bo węgiel na całym świecie zaczyna być na cenzurowanym. Jego koniec to kwestia może dwóch dekad. A jeżeli chodzi o plajtę kopalni - kopalnia powinna mieć zbyt na swój węgiel na rynku przemysłowym. Jeżeli rentowność kopalni ma zależeć od możliwości sprzedawania toksycznych odpadów do palenia w domowych piecach, to niech ją czym prędzej zaorają bo nie powinna w ogóle istnieć i siorbać pieniędzy podatników.

  1 3
 • ~jolaw2 2015-12-11 12:12:22

  poczytałam tutaj Państwa wypowiedzi. Są one szokujące dla mnie bo argumenty typu ceny węgla prądu gazu bezradność wasza , żeby ekologicznie ogrzać , nie stać kogoś na dobrej jakości węgiel zarżnąć kopalnie wiecie , ze to wszystko nic w porównaniu naszym zdrowiem i życiem nie wiem żeby nie rozumieć , że ci którzy mają gdzieś powietrze bo ich nie stać albo im się nie chce też oddychają tym powietrzem też się trują .. na lekarstwa nikt nie żałuje na jedzenie nikt też nie żałuje przynajmniej tutaj bo górnictwo to naprawdę dochodowa branża dla pracowników , na ubrania tez nie na samochody także.. ludzie zdrowie jest najważniejsze ...

  0 6
 • ~Kwinto 2015-12-11 21:07:25

  No jasne należało się spodziewać od razu gorzkich żali biednych górników. Wykorkujmy wszyscy na raka ważne aby święte krowy miały na dostatnie życie, wszak Śląsk węglem stoi! Mamy 21 wiek pora myśleć o alternatywnych źródłach energii i proszę bez tekstów że nas nie stać itd.. pewnie że jeszcze z 20 lat będzie się palić węglem, ale kiedyś od czegoś trzeba zacząć. Wystarczy zerknąć za okno, powoli od września do marca nie da się wyjść z domu.
  Ps. Tak tak wiem zjedź sobie raz do kopalni jak tam jest ciężko.... ale najgorsze to jest chyba te ciśnienie co ogranicza wam racjonalne myślenie. Ot sie nawet zrymowało.

  1 5
 • ~ 2015-12-11 21:45:57

  Jest wiele ciężkich zawodów, odpowiedzialnych, niebezpiecznych. Nie wiem, skąd ten kult górnictwa

  1 7
 • ~grzmal 2015-12-12 05:59:49

  dr moriar.......z tych:"mułem, flotem, odpadami"....ty raczej jesteś tym pierwszym? Bo tylko muł jak mu n.p. legalnie sprzedali w firmie X w pakiecie:tv,internet i 30 minut gratis na telefon, to muł idzie jeszcze do firmy Y i też legalnie kupuje wypasioną komórę....choc wcale bogaty nie jest

  0 5
 • ~antyfudali 2015-12-12 10:53:13

  Totalnie nie rozumiem osób cieszących się z tego pozwu. Wy naprawdę jesteście tak naiwni? Myślicie,że rząd,który tyle czasu nic nie robił (a przepraszam,kłócił się o inne pierdoły i dalej to robi),teraz się przejmie? Niby czemu? To nie oni zapłacą. Urzędas i tak dostanie swoją kasę niezależnie ile syfu lata w powietrzu. Dalej - tu czytam,że winę za PM10 ponosi niska emisja,podczas gdy w innych źródłach występują też inne źródła chociażby motoryzacja. Sorry,ale jeśli ktoś chce naprawdę czystego powietrza,to powinien wciąć pod uwagę wszystkie źródła. Jak widzę jednak masa osób tu to ekoterroryści, którzy tylko widzą,co inni mogą zrobić,ale sobie żadnych wymagań nie postawią. Ciekawe,czy na informację,że masowa produkcja mięsa jest poważnym obciążeniem dla środowiska ochoczo przejdziecie na wegetarianizm. Żal mi Was, jakiś urzędas rzucił półprawdą,cała akcja to w sumie tylko skok na kasę,a Wy zamiast spojrzeć na to szerzej,wierzycie urzędasom.

  3 1
 • ~ 2015-12-12 16:25:17

  Antyfudali, jasne, że jest mnóstwo źródeł zanieczyszczenia środowiska. Ale jeśli w seoznie grzewczym pewne poziomy wzrastają 25-krotnie, to chyba logiczne, że największym zmartwieniem są przyczyny, które ten wzrost powodują, a nie te, które są stale.

  A co do władz, to też się bardzo obawiam, że sie nie przejmą

  1 0
 • ~antyfudali 2015-12-12 16:50:00

  Na jakiej podstawie twierdzisz,że inne przyczyny są stałe? Zimny silnik samochodowy generuje więcej zanieczyszczeń. Osoby,które w okresie letnim korzystają np. z dojazdu rowerem,zimą jednak przesiadają się do samochodu. Drzewa pozbawione liści "nie pracują". Różnice w cyrkulacji powietrza też uwzględniłaś?

  3 1
 • ~ 2015-12-12 19:40:10

  Drogi AntyFudali, zaczynam Cię lubić, choć nie podzielam Twojej miłości do flotu;) Nie, nie uwzględniłam cyrkulacji powietrza, ale wiadomo, że bywa i tak, że latem zero wiatrów (ale ok, możesz sobie wprowadzić małe poprawki). Co do silników samochodów, to zapewne zimą trzeba rozgrzać bardziej, więc zapewne tlenków azotu mamy teraz więcej, ale moim największym zmartwieniem są WWA, a tu z jakiejkolwiek strony by nie spojrzeć, to niska emisja winna, no nie ma zmiłuj. A tak w ogóle to bardzo już tęsknię za tym, żeby mi w łazience nie śmierdziało tym, co leci z zewnątrz, a wierz mi, że leci to z kominów sąsiadów, a nie z samochodów, bo one są dość daleko

  0 2
 • ~antyfudali 2015-12-12 22:14:29

  Mnie lepiej nie lubić,bo jeszcze będę musiał być miły i będzie problem ;-) WWA? Według google papierosy, asfalt,spaliny samochodów i grilowanie. Co to ma wspólnego z zimą i flotem?

  2 1
 • ~ 2015-12-12 22:57:10

  Drogi AF, zdecydowanie papierosy i niska emisja. O ile papierosow mogę unikać, o tyle to drugiego niestety nie. Nie bardzo mam sily, chęci i czas żeby opisywać źródła, właściwości i wpływ WWA, jesteś zresztą raczej oporny, a przekonanych nie sposob przekonać ;-) Tak na szybko, to choćby w starej dobrej Wiki:
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Benzopireny
  Dobrej nocy życzę:) By the way: gdzie się podział domek symbolizujacy stacje pomiarowa na Borki?

  0 1
 • ~antyfudali 2015-12-12 23:29:58

  Teraz benzopiren? Hmm,wciąż papierosy,wciąż spaliny,choć fakt,że ponoć głównie spalanie węgla (tyle,że nie widzę tu rozróżnienia na typy). Generalnie jednak kiepski przykład skoro czytam też "w mniejszym stopniu śmieci". Przy okazji jednak mamy dwutlenek azotu,ewidentnie ze spalin,silnie toksyczny. Skoro jestem truty,to co mi za różnica,co mnie dokładnie truje? Czemu na niego Unia nie jest tak cięta? A tak,bo ma go u siebie dość. Jakoś wybiórczo broni mojego zdrowia i portfela ... :/

  2 0
 • ~ 2015-12-12 23:42:09

  Przeciez benzopireny to jedne z WWA, ja co prawda mam dużą wiedzę chemiczna, ale to nawet licealista powinien wiedzieć. A jeśli zapomnial, lub uczyć się nie chciało, to wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem ... Rozumiem, że z zalinkowanego kawałka nie wylowiles tej informacji. Ja rozumiem, że bronisz swojego wlasnego interesu, bo musialbys wprowadzic duze zmiany i dlatego uważam, że decydowac powinni mądrzejsi ludzie i znawcy, a nie wola ludu, bo lud jaki jest, każdy widzi.

  1 2
 • ~ 2015-12-12 23:46:57

  P.S. Dopuszczalnych poziomów tlenków azotu nie przekraczamy. A weglowodory aromatyczne od listopada do kwietnia 500 do 3000 % normy (nie pomyliłam zer). Tak, tak, z tych samochodow, ktore wylatuja z komina naprzeciwko wlasnie. AF, kończę te rozmowę z Tobą. I tak na nic nie mam wplywu, będziecie dalej truc, póki ktoś żelazną ręką nie zadziała (co być może nigdy się nie zdarzy :( )

  0 2
 • ~antyfudali 2015-12-13 00:44:01

  Zaraz,zaraz,kto nie czyta? Dajesz linka,z którego wynika,że lepiej palić plastikiem niż ekogroszkiem,bo benzopirenu będzie mniej. W innym temacie narzekałaś na benzen czyli składnik benzyny,który do atmosfery dostaje się na przykład ze stacji benzynowych (nawet nic nie trzeba spalać). Ja nie twierdzę,że mam duża wiedzę chemiczną,Ty tak. Szkoda,że własnych poglądów na tej podstawie obronić nie potrafisz.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 257