zamknij

Wiadomości

Zdzisław Kuczma wygrał proces z Miastem Wisła! Opłaty klimatyczne nielegalne

2015-11-24, Autor: 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że Wisła niezgodnie z prawem pobiera opłatę miejscową od turystów. Wyrok to pokłosie pozwu, jaki przeciwko miastu wniósł znany działacz na rzecz czystego powietrza z Rybnika - Zdzisław Kuczma. Dzisiejsze orzeczenie sądu to sygnał, że gminy położone w strefach, w których powietrze nie spełnia ustawowych norm, nie mogą inkasować opłat miejscowych od przyjezdnych.

Reklama

Zdzisław Kuczma na początku bieżącego roku wybrał się na krótki urlop do Wisły. Jak od każdego turysty, pobrana została od niego opłata klimatyczna. Rybniczanin zakwestionował zasadność poboru takiej opłaty, ponieważ powietrze nad Wisłą, podobnie jak na całym Śląsku, przekracza dopuszczalne normy zanieczyszczeń. Skierował pozew przeciwko Miastu Wisła do sądu.

Dziś w południe przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach zapadł wyrok, przyznający rację Zdzisławowi Kuczmie. - Sąd orzekł, że podjęta przez Radę Miasta Wisła uchwała w sprawie opłaty miejscowej jest w całości nieważna - informuje sędzia Przemysław Dumana, rzecznik prasowy WSA w Gliwicach.

Dzisiejszy wyrok sądu jest nieprawomocny. Czy samorząd Wisły będzie się odwoływał? Póki co nie wiadomo - władze miasta nie zajęły jeszcze stanowiska w tej sprawie. Wyrok w tym brzmieniu oznacza, że miasto pobierało dotąd opłaty od turystów bezprawnie i mogą oni żądać zwrotu pieniędzy. Dobowa opłata klimatyczna w Wiśle wynosi 2 złote od osoby dorosłej oraz 1 złoty od emerytów, rencistów, dzieci i młodzieży. Jak dotąd, z tytułu tych opłat do budżetu miasta rocznie wpływało ok. 750 tys. zł rocznie.

Zadowolenia z wyroku nie ukrywa Zdzisław Kuczma. - Od lat zajmuję się problemem brudnego powietrza na Śląsku. Wiem, czym grozi oddychanie zanieczyszczonym powietrzem i nie rozumiem, dlaczego miejscowości turystyczne od lat ignorują turystów i prawo każąc sobie płacić za „czyste powietrze” – komentuje wyrok Kuczma.


Skarżący dodaje, że w sprawie nie chodzi o pieniądze, ale zdrowie mieszkańców i turystów odwiedzających zimowe kurorty. - Mam nadzieję, że widmo utraty wpływów do budżetu zmusi władze lokalne i regionalne do podjęcia szybkich i skutecznych działań dla poprawy czystości powietrza. Przecież nie chodzi tylko o Wisłę – dodaje.

W sformułowaniu pozwu rybniczanowi pomagała bezpłatnie Fundacja ClientEarth, która zrzesza prawników zajmujących się ochroną środowiska. - Istnieją zarówno prawne jak i finansowe możliwości poprawy czystości powietrza. Niedawno przyjęta tzw. ustawa antysmogowa daje władzom lokalnym szerokie możliwosci regulowania kwestii, np. ogrzewania domów. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wyrok będzie sygnałem dla wszystkich miejscowości turystycznych, które położone są w strefach notujących przekroczenia norm czystości powietrza, że należy pilnie zająć się problemem – powiedziała po ogłoszeniu wyroku Małgorzata Smolak, prawniczka Fundacji ClientEarth. 

Przypomnijmy, o swojej walce ze smogiem, w tym o wycieczce do Wisły, Zdzisław Kuczma opowiedział nam w programie "Dziękuję, nie słodzę":


Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~hub381 2015-11-24
  13:42:17

  45 0

  Tak się gminy i miasta bogacą nie robiąc nic co do ochrony środowiska.Biorą nawet od bidnych emerytów i rencistów !

 • ~halupczok1 2015-11-24
  13:59:18

  11 0

  Ja nie palę papierosów dlaczego - bo chcę umrzeć zdrowszy.

 • ~mausik28 2015-11-24
  15:38:39

  24 0

  BRAWO, BRAWO i jeszcze raz BRAWO! Chyba już tylko w Panu nadzieja na lepszą jakość życia w śmierdzącym Rybniku...Proszę działać.....

 • ~Arteks 2015-11-24
  15:50:16

  1 1

  Problem zasyfionego powietrza tyczy się tak samo miast, jak wsi, tak samo kurortów jak i kolonii górniczych. Różnica tylko w tym, że za pobyt w Wiśle, Ustroniu, Istebnej, Rajczy czy Suchej Beskidzkiej - wlepią nam dodatkowo opłatę klimatyczną. A różnicy w jakości powietrza zimą nie ma. Jedynym pozytywnym przykładem jest Krynica - tam ze względu na jakieś zapisy o ośrodkach uzdrowiskowych już chyba obecnie jest zakaz palenia węglem - tam naprawdę nie śmierdziało, a byłem tam także zimą.

 • ~Gryjta 2015-11-24
  16:02:21

  8 0

  tak arteks w Krynicy(Górskiej)....palą banknotami....dlatego mają takie powietrze??

 • ~pit75rk 2015-11-24
  16:13:14

  7 0

  Jestem całym sercem z tymi, którzy są za zakazem palenia węglem i czymkolwiek innym w czymkolwiek. Zakazać spalania nie tylko w domach ale i elektrowniach, elektrociepłowniach ( mimo że maja tzw filtry, które zatrzymują tylko pyły nie gazy ) hutach, koksowniach itd. Proponuję zakazać budowy czegokolwiek oprócz jaskiń i ziemianek, w których można będzie mieszkać bo to ekologiczne. No tak ale co będą wtedy robić wszyscy roszczeniowi kretyni? Przypuszczam że znaleźli by sobie coś lub kogoś, z kim/czym mogli by walczyć i mieć swoje 5 minut. A teraz poważnie. Szlag mnie trafia jak słyszę że jeszcze jacyś debile palą śmieci w piecach ale również nóż mi się w kieszeni otwiera jak słyszę tych co chcą zakazu ogrzewania węglem w domach. Ludzie obudźcie się. Nie ma na dzień dzisiejszy alternatywy w tym kraju dla węgla ( nie licząc gazu i oleju opałowego ale one też emitują gazy cieplarniane) i jeszcze przez dziesiątki lat nie będzie. No chyba że tzw pompy ciepła będą cenowo konkurencyjne ale na razie w tym kraju się na to nie zanosi. Koszt takiej instalacji wynosi ponad 30% kosztów budowy domu a zwraca się po ponad 20 - 30 latach.

 • ~Gryjta 2015-11-24
  16:29:36

  2 0

  arteks a tak powazniej co do Krynicy Górskiej:"Ruch samochodowy, odbywający się na wąskich ulicach miasta, zwłaszcza w sezonach letnim i zimowym, powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska oraz zagrożenie zdrowia i życia wszystkich uczestników ruchu i pieszych. Już w latach 70. XX w. planowano zamknięcie centrum miasta dla ruchu kołowego, budowę obwodnicy i budowę parkingów na obrzeżach miasta (od północy – na Słotwinach, od wschodu – przy końcu ul. Pułaskiego, od południa – w Krynicy Dolnej na granicy z Powroźnikiem). Żaden z tych planów nie został zrealizowany, czego skutkiem jest m.in. postępująca degradacja mikroklimatu krynickiego"....poza tym, to jeszcze jest tam czyste powietrze, bo w promieniu 20 km nie ma praktycznie przemysłu, a aut też tam raczej mają mniej) nie liczac tych przyjezdnych)...to czym się ty zachwycasz?

 • ~ 2015-11-24
  16:44:24

  32 0

  Zmienia na oplate widokowa...

 • ~imrahil 2015-11-24
  17:43:22

  4 1

  ~pit75rk - takie bzdury może wypisywać tylko ktoś, kto nie ma pojęcia o czym pisze. koszt pompy ciepła do nowego domu to 30% kosztu budowy? to za ile te domy się buduje? za 60-70 tys. zł? ile pomp ciepła sobie dałeś wycenić i gdzie? wybudowałeś nowy dom i w nim wstawiłeś węgiel?

 • ~Arteks 2015-11-24
  18:46:38

  0 11

  @pit75rk - mi kompletnie nie przeszkadza zapach palonego węgla. Problem w tym, że często to co rozchodzi się po okolicy to nie dym węglowy ale dym palonego jakiegoś świństwa np. gumy/odzieży czy czegoś w tym stylu. I z tym wszyscy powinniśmy walczyć. Jak byłem niedawno w Rudach i ruszał parowóz na tamtejszej kolejce - wierz mi że w ogóle mi ten dym nie przeszkadzał - czysty węgiel bo maszyny parowej się nie oszuka. Natomiast dymu który się pojawia na naszych ulicach nie da się wdychać bo to jest jakaś toksyczna mieszanka różnego dziadostwa jakie trafia do pieców. Nie wiem czy część społeczeństwa jest tak głupia, że mimo różnych medialnych apeli, edukacji dzieci i młodzieży, możliwości otrzymania mandatu i wreszcie bezpłatnego odbioru śmieci - nadal pali czym popadnie...

 • ~roger 2015-11-24
  19:50:50

  7 1

  Pełny szacunek dla Pana Zdzisława. Jedyny normalny facet w tym nie normalnym świecie nastawionym na zarabianiu na turyście nie robiąc niczego. Opłata klimatyczna pobierana w wielu miejscach w Polsce to po prostu nie porozumienie. Znalazł się ktoś kto zareagował. Jeszcze raz ukłon dla tego Pana.

 • ~JTKirk 2015-11-25
  07:09:47

  1 0

  @pit75r - tak jak napisał imrahil, niewiele wiesz o kosztach związanych z budownictwem energooszczędnym, pompach ciepła itd.
  powtarzasz jedynie obiegowe slogany, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością
  dla nowego domu, gdzie inwestor myślał i liczył już przed budową - na etapie projektu(!!!), koszt pompy ciepła wyniesie 5-7% kosztu całego domu, a koszty CO+CWU będą porównywalne, a prawdopodobnie niższe niż przy ogrzewaniu węglowym

 • ~zorza54 2015-11-25
  07:37:44

  0 8

  Szacunek Panie Zdzisławie, choć to niewielkie pocieszenie dla wszystkich, którzy wdychają codziennie ten smród za oknem. Nie mniej mam nadzieję, że małymi kroczkami uda się wymóc na władzach realne działania w walce ze smrodem znaczy smogiem.

 • ~ 2015-11-25
  08:19:11

  0 7

  Problemem nie są nowe domy, gdyż koszt 30-40 tysięcy za pompę ciepła i wykonanie instalacji (wymiennik ciepła gruntowy) przy całym koszcie wybudowania i ocieplenia domu to mniej niż 10 % - problem jest z samym kosztem jeśli trzeba jeszcze ocieplić stary dom - to wyjdzie coś koło 60 tysięcy z ociepleniem (bo wtedy tylko to ma sens) - a to jest już bardzo dużo dla kogoś kto mieszka w starym nieocieplonym domu. Rozwiązaniem byłoby po pierwsze dofinansowanie ocieplenia domów np jakiś projekt unijny, plus szkolenia jak palić w piecu od góry (dotyczy tzw kopciuchów czyli stary pieców o prostej budowie gdzie dym idzie prosto do komina) - to oczywiście tylko zmniejszy problem i przesunie w czasie.

 • ~JTKirk 2015-11-25
  11:57:06

  0 7

  Bogusław Brandys - tyle że pit75rk pisze o koszcie budowy.....

  Pompa ciepła nie musi mieć wcale wymiennika gruntowego i może być sporo tańsza niż piszesz - ale inna sprawa że nie ma za bardzo sensu wymieniać źródła ciepła na inne bez termomodernizacji
  byle tylko nie takiej typu: 5cm styropianu (co wcale nie jest rzadkością), albo : "dam 10cm styropianu bo więcej się nie opłaca dawać"

 • ~Gryjta 2015-11-25
  12:00:11

  0 7

  Hmmm są to pyrrusowe zwycięstwa, bo kiedyś jakiś prawnik wygrał ze Stalexportem" o jednorazową opłatę autostradową, teraz pan wygrywa sprawę o kilka złotych, ale lobby górnicze nigdy nie pozwoli na zrezygnowanie z opalania węglem(a nawet flotem)....co nie zmienia faktu, że walczyć ze śmieciarzami w kotłach CO trzeba koniecznie!!

 • ~JTKirk 2015-11-25
  12:37:05

  4 0

  pewnie że pyrrusowe, bo burmistrz wisły juz zapowiedział, że zmienia podstawę prawną i dalej będą pobierać opłaty :D
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19243026,wisla-nie-ma-prawa-pobierac-oplaty-klimatycznej-pierwszy-taki.html#MTstream

 • ~Woziwoda 2015-11-28
  07:21:46

  0 0

  ~Gryjta Tak, dokładnie tym należy się zachwycać, że jest tam czystsze powietrze. Tylko idiota może się dziwić zadowoleniu ludzi z powodu utrzymywania się czystego powietrza.

 • ~krycha46 2015-12-01
  14:08:23

  1 1

  Czy ten Zdzisław Kuczma nie ma naprawdę nic innego do roboty ?

 • ~ 2015-12-01
  17:33:30

  0 0

  Krycha - jestem przekonana, że Pan Kuczma ma wiele innych spraw do roboty. Ale rezygnuje z nich, żeby walczyć o nasze zdrowie (także tych tępych rybniczan, którzy tego nie rozumieją). Wykonuje pracę, która powinny wykonac władze miasta

 • ~ 2015-12-04
  22:03:23

  2 0

  A ja to w ogóle nie rozumiem tzw opłaty klimatycznej. Toż nam powinni dopłacać za życie w trudnych warunkach, a nie jeszcze kazać płacić, jeśli uda nam się na chwilę wyrwać i próbowac przewentylować płuca

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648