zamknij

Biznes

Kolejna duża firma na terenie Czerwionki-Leszczyn. Wmurowano kamień węgielny

2016-06-28, Autor: bf

Gmina Czerwionka-Leszczyny zyskała kolejnego poważnego inwestora. Wczoraj (27 czerwca) przy ul. Armii Krajowej odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego oddziału firmy Promar. Zakład ma zostać oddany do użytku na przełomie października i listopada br. 

Reklama

Promar specjalizuje się w produkcji dodatków do żywności, przedstawiciel na Polskę czołowych producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego, członek światowej struktury Poly-clip System.

Do nowej siedziby firmy zostanie przeniesionych z Rybnika 35-36 osób. – Mamy jeszcze możliwość dobudowania w przyszłości 500-metrowej hali, w której pracę znalazłoby kolejne kilkanaście osób. Nadal jesteśmy w Rybniku na ul. Gzelskiej, ale musimy być bliżej autostrady. Dzisiaj liczy się czas, a przejazd przez miasto zabiera nam około 40 minut – tłumaczy Andrzej Marchewka, prezes zarządu firmy Promar.

Pracownicy działający w Leszczynach będą remontowali maszyny, a także jeździli do klientów.

- Kolejny inwestor na terenie naszej gminy – to oczywiście dla nas bardzo dobra wiadomość – podkreśla burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski. - Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Leszczynach jest już prawie zapełniona. Decyzja o lokalizacji fabryki na terenie Czerwionki-Leszczyn potwierdza atrakcyjność gruntów inwestycyjnych naszej miejscowości . Rok temu w sołectwie Stanowice uroczyście otwarto fabrykę koncernu Tenneco. Zakład się rozbudowuje i zwiększa zatrudnienie. Mamy nadzieję, że dzisiejsza uroczystość jest również początkiem długoletniej współpracy, z korzyścią dla naszych mieszkańców oraz dla nowego inwestora - dodaje burmistrz.

Jak zdradza nam Wiesław Janiszewski, terenami położonymi w Czerwionce-Leszczynach zainteresowane są trzy duże firmy. – Nie będę jeszcze zdradzał nazw tychże firm. Myślę, że w tym roku zagoszczą w naszej gminie, z czego się bardzo cieszymy – podkreśla.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma PPHU Kris-Bruk z Rybnika. Realizuje obiekt w systemie „zaprojektuj i wybuduj” przy współpracy z biurem AG Projekt. Firma posiada 23 letnie doświadczenie w branży budowlanej. Realizuje obiekty budowlane i konstrukcje stalowe w oparciu o własne zaplecze kadrowo-sprzętowe.

Inwestycja firmy Promar w liczbach:

Powierzchnia działki – 10 000 m²

Powierzchnia zabudowy - 1612 m²

Kubatura obiektu – 10530 m³

wysokość budynku – 7,1 m

powierzchnia parkingów i dróg – 2500 m²

powierzchnia użytkowa – 1832 m²

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Arteks 2016-06-28 18:59:45

  Pamiętacie jeszcze kluczowy argument przeciwko Fudalemu? Ja pamiętam - brak inwestorów w Rybniku. Tymczasem w czasach Fudalego powstało w Rybniku wiele firm, okolice elektrowni zmieniły się nie do poznania, powstało multum miejsc pracy w handlu i usługach, swoje nowe hale wybudowały Tenneco, DB Schenker czy Rettig. Dla nowych firm przygotowano inkubator na Jankowickiej.
  Nie do poznania wyglądają tereny po dawnej KWK Rymer. A słyszeliście coś o przyciąganiu inwestycji w czasach prezydenta Kuczery? Warto było więc tak obrzucać błotem Fudalego? Szkoda, że teraz nawet rybnicki biznesmen woli rozwijać działalność poza Rybnikiem zamiast inwestować tutaj. A miało być tak cudownie... Na razie nie widzę w ogóle jakichkolwiek postępów w dziedzinie inwestycyjnej w Rybniku. Wkrótce miną 2 lata posuchy w tej dziedzinie w mieście. Na szczęście Rybnik stoi dobrymi markami i firmami które działają tu od dziesięcioleci...

  3 27
 • ~Jan Lubos 2016-06-28 19:47:06

  Arteks - klania się tzw. 'czytanie ze zrozumieniem" ;)
  1. Inwestor idzie do Leszczyn dlatego, że jest tam lepszy dojazd.
  2. Kluczowym argumentem - jednym z wielu, przynajmniej u mnie - przeciwko poprzedniemu prezydentowi Rybnika było spóźnione, każdorazowo (!) spóźnione reagowanie na braki infrastrukturalne. jeśli wolisz: spóźnione budowanie (przebudowa) drug dojazdowych do Rybnika. Po kolei: Gliwicka, Mikołowska, Żorska. W czasie Kampanii prezydenckiej pan Fudali odsuwał budowę drogi Racibórz - Pszczyna na lata '20. Droga będzie gotowa za 2-3 lata, m. in. dzięki obecnemu Zarządowi Miasta. Dojazd do Rybnika z autostrady skróci się, pewnie pojawią się inwestorzy...

  20 6
 • ~Arteks 2016-06-29 09:56:51

  @Lubos - ja tylko obiektywnie zauważam problem. Obecnie nie ma żadnych inwestycji prywatnych. W czasach Fudalego były, a mimo tego ciągle był hejtowany. Lepszy dojazd... to istotne w przypadku firmy logistycznej albo jakieś gigantycznej fabryki. Nie powiesz mi, że tak mały zakład musi mieć dojazd do autostrady. Poza tym niedawno czytałem, że do Raciborza ściągnięto producenta wind z Niemiec, który ma zatrudnić 150 osób. A przecież Racibórz to jedno z najgorszych miast jeśli chodzi o drogi - daleko od autostrad, a drogi dojazdowe w tak złym stanie jak w Rybniku 15 lat temu.

  4 19
 • ~ 2016-06-29 10:52:26

  nawięcej inwestycji było za Makosza.

  12 2
 • ~jm69 2016-06-29 12:05:18

  Brak inwestycji w Rybniku to wina poprzedniej władzy. Drogi może i remontowali ale nie w sposób ułatwiający dojazd i wyjazd z miasta. Aktualny prezydent raczej nie zaryzykuje ponownych remontów i poszerzenia dróg takich jak Gliwicka, Mikołowska, Żorska czy Wodzisławska. Sporo firm myśli o przeniesieniu się po za Rybnik ponieważ koszty transportu są zbyt wysoki - spedycje gdy usłyszą adres dostawy Rybnik to automatycznie doliczają wyższe koszty za czas który kierowca ciężarówki straci w korkach.

  14 2
 • ~Arteks 2016-06-29 12:57:45

  @rosthost - za Makosza dobrą inwestycją było sprowadzenie Tenneco ale też najwięcej zakładów wtedy upadło... @jm69 - ja uważałem kiedyś, że sprawy inwestycyjne nie zależą wyłącznie od samych władz miasta. I uważam tak nadal. Nie mam pretensji o to do Kuczery ale do jego środowiska, które ciągle narzekało na brak inwestorów mimo, że ciągle się coś w Rybniku budowało. Teraz nic się nie buduje, a wszyscy ucichli. Skoro władze miasta są od ściągania inwestorów - to dlaczego w ciągu ostatnich dwóch lat ekipa Kuczery nikogo nie pozyskała? Dużo zależy od politycznych decyzji, a przecież posłowie z Rybnika nie są zainteresowani pozyskiwaniem tu inwestorów i nic w tym kierunku nie robią. Aktywność innych parlamentarzystów wykorzystują przeważnie inne regiony. Dobrze, że nasze lokalne firmy się rozwijają, szkoda że Promar buduje swój zakład poza Rybnikiem.

  3 17
 • ~Arteks 2016-06-29 13:00:53

  @jm69 - odnośnie do problemów z korkami o których wspominasz i wpływie na inwestycje. No to drodzy mieszkańcy, poprzecie wreszcie dla dobra rozwoju miasta zasady zrównoważonego rozwoju? Przyznacie rację, że miasto musi o wiele więcej inwestować w transport publiczny? Zrezygnujecie z dojazdu autami w miejsca gdzie można bez problemu dojechać rowerem, autobusem czy pociągiem? Jeśli nie, to sami zastanówcie się czego chcecie - rozwoju miasta czy jego stagnacji przez korki, smog, problemy z parkowaniem i hałas.

  3 18
 • ~MQ 2016-06-29 14:44:02

  Arteks prezydent Kuczera pełni funkcję przez 2 lata, nie da się zrobić w 2 lata tego na co inni mieli 16. Inwestorzy zawsze pójdą tam gdzie będzie dobry dojazd. Logistyka jest dla nich ważniejsza. Mają w nosie czy ich zakład będzie w Rybniku czy Pcimiu. Jeśli w Pcimiu infrastruktura pozwoli im na bezproblemowy transport czy to surowców czy już gotowego produktu to wybiorą Pcim.

  21 1
 • ~Arteks 2016-06-29 15:12:43

  @MqG - dla niektórych inwestorów czym bliżej autostrady tym oczywiście lepiej ale przecież nie zawsze. Fabryka Mercedesa w Jaworze nie powstaje przy autostradzie ale widocznie Jawor miał duże poparcie polityczne którego nie ma u nas na Śląsku. Natomiast dla inwestorów nadal siedziba ma duże znaczenie i wolą mieć na pieczątce Rybnik niż Pcim. Siedzibą Tenneco czy Promaru nadal jest Rybnik, w strefie w Czerwionce powstają tylko fabryki, dyrekcje nie są przenoszone. :) No i szacun dla rybnickich firm które tak się rozwijają, że są w stanie same inwestować w nowe zakłady! Rybnik to jest przemysłowa potęga. :)

  4 19
 • ~MQ 2016-06-29 21:15:45

  Arteks w Rybniku Promar ma tylko centrum serwisowe, tam się nic nie produkuje. Dyrekcja niestety jest w Łomiankach. Sam prezes mówi "Nadal jesteśmy w Rybniku na ul. Gzelskiej, ale musimy być bliżej autostrady. Dzisiaj liczy się czas, a przejazd przez miasto zabiera nam około 40 minut". W krótkim czasie na ul. Gzelskiej będą odbierać tylko pocztę.

  16 1
 • ~Arteks 2016-06-29 22:34:29

  @MqG - dzięki za wyjaśnienie. To faktycznie zupełnie nie ma czego przeżywać jeśli to jest tylko serwis i to w dodatku oddział z Łomianek. ... ;| Widzisz, u nas nadal w Rybniku jest takie mrowie firm, że choćby się tu mieszkało 50 lat, nie jest się w stanie o wszystkich dowiedzieć gdzie są i czym się zajmują. O Promarze słyszę po raz pierwszy. To nie Żory, gdzie firmy można policzyć na palcach kilku osób i gdzie największa fabryka zatrudnia mniej osób niż pracuje w rybnickim urzędzie miejskiem. ;P

  3 17
 • ~czorcik 2016-06-30 18:26:09

  arteks (pupilku redakcji)...zjazd w Bełku z A1 został przez Rybnik politycznie UKRADZIONY!!!!

  10 3
 • ~Arteks 2016-06-30 19:06:29

  @czorcik - ukradł? Komu. Węzły są nazywane od największego miasta w pobliżu. Dlatego np. jest węzeł Opole Wschód i Zachód mimo, że z autostrady A4 do Opola jest tyle ile z Rybnika do Sośnicy... Nazwy węzłów są ustalane w Warszawie, a tam Rybnik ma swoje poważanie. Mamy nawet ulicę Rybnicką w Warszawie. :)

  3 13
 • ~czorcik 2016-06-30 21:27:31

  Był:"węzeł „Knurów”, węzeł „Dębieńsko” i węzeł „Bełk”.....a jest: węzeł „Knurów”, węzeł „Dębieńsko” i węzeł „Rybnik"...zatem zamilcz w tym temacie! a może to ja zamilknę, bo jeszcze nam
  Dębieńsko"..... Orzeszem nazwiecie

  8 4
 • ~Arteks 2016-07-01 00:30:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 9
 • ~czorcik 2016-07-01 07:40:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 2
 • ~HAN 2016-07-03 14:09:45

  @czorcik co ty taki zdziwiony? A4 nie przebiega przez Opole a maja wezel 'Opole Wschod' tak samo A4 nie przechodzi przez Rzeszow a tez maja w nazwach wezlow Rzeszow. Kto tam wie gdzie jest Belk? Jak dla mnie dwa inne wezly powinny jeszcze mieć w nazwie Rybnik. Co do inwestycji lub raczej ich brak to szkoda slow. Od czasów Makosza nie powstal tu żaden większy zakład zatrudniający więcej niż 50 osob. Dwa lata temu rybnicka firma Moraj zbudowala nowy magazyn w sąsiednim miescie. Tak wlasnie Fudali 'przyciagal inwestycje'.

  8 2
 • ~czorcik 2016-07-05 05:47:25

  Opole i Rzeszów są jednak miastami wojewódzkimi, a Rybnik jakoś nie....choć niektórzy maja takie zapędy(ten który zawsze jest przeciw!!!)

  6 2
 • ~orient 2016-07-05 13:40:58

  No cóż @czorcik wie lepiej od Ministerstwa Infrastruktury. Może jeszcze jakieś inne ludowe mądrości? Bardzo dobrze, że węzeł nazywa się Rybnik bo mnóstwo ludzi jedzie do tego miasta na imprezy, w celach biznesowych etc. Co chwile jakaś drużyna gości sportowców którzy przyjeżdżają autokarami tak jak ostatnio Hiszpanie. Może według ciebie węzeł mieli nazwać Bełk żeby dezorientowano kierowców?

  4 1
 • ~jm69 2016-07-13 17:43:17

  Arteks zrównoważony transport ok ale bez dobrej infrastruktury drogowej tego nie zrealizujesz bo autobusy i tak będą stały w korkach

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3289