zamknij

Biznes

Tenneco w Stanowicach zacznie działać w maju 2015 roku. W sobotę wmurowano kamień węgielny

W minioną sobotę (13 września) w obecności przedstawicieli władz powiatu, gminy i miasta oraz zaproszonych gości odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowo budowany zakład firmy Tenneco Silesia. Tym samym na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny powstaje czwarta fabryka koncernu Tenneco w Polsce.

Reklama

Decyzje w sprawie nowej inwestycji zostały podjęte przez zarząd Tenneco po wnikliwym rozpatrzeniu bieżącej sytuacji gospodarczej i politycznej w Europie oraz potrzeb rynku na produkowane przez firmę układy wydechowe do pojazdów samochodowych. - Budujemy naszą nową fabrykę tutaj, w Stanowicach i mamy świadomość, że mieszkańcy czekają na tworzone przez nas miejsca pracy – rozpoczął uroczystość Henryk Michalik, dyrektor Tenneco Automotive Polska w Rybniku.

- Górnictwo w Polsce się kurczy, a lukę po nim wypełniają firmy z innych branż. Tak jest w również w tym przypadku. Na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny powstaje czwarta, po Poznaniu, Rybniku i Gliwicach fabryka Tenneco w Polsce. Mamy nadzieję, że efekty pracy osób, które znajdą tu zatrudnienie, zadowolą klientów, właścicieli i udziałowców Tenneco. Myślimy jednak przede wszystkim o naszych współpracownikach, bo to ludzie stanowią największy kapitał firmy. Wartości Tenneco są spójne ze śląskimi wartościami, dlatego też jestem przekonany o sukcesie nowej inwestycji. Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z przedstawicielami Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, zobaczyliśmy zaangażowanie, serdeczność i życzliwość. Poznaliśmy ludzi, którzy chcą z nami współpracować. Dzięki tym doskonałym relacjom, prace budowlane mogą być już na tak zaawansowanym etapie. Mamy dowody z ostatnich tygodni, że jesteście niezwykle pomocni, dziękujemy za to wsparcie” – zwrócił się do przedstawicieli UGiM H. Michalik.

Tenneco Automotive Polska zamierza postawić w miejscu inwestycji dwie hale o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych każda, a także budynek biurowy. Podczas sobotniego wydarzenia uroczyście zaprezentowano wizualizację nowej fabryki.

Już w maju przyszłego roku zakład ma rozpocząć produkcję specjalistycznych układów wydechowych dla czołówki świata motoryzacyjnego. Tenneco to międzynarodowy koncern motoryzacyjny, produkujący m.in. układy kontroli emisji spalin, systemy kontroli jazdy, amortyzatory oraz inne moduły układów zawieszenia. Produkty firmy trafiają do samochodów takich marek jak: Ford, Renault, Suzuki, Mazda, Volkswagen, BMW czy też Volvo.

- Dziękuję swoim współpracownikom za działania na rzecz pozyskania inwestorów, współpracę i zaangażowanie w trudnym procesie, którego celem jest budowa fabryki i tworzenie nowych miejsc pracy - zwrócił się burmistrz Wiesław Janiszewski do obecnych - przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Profaski oraz pełnomocnika ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorza Wolnika. - Słowa wdzięczności kieruję także do inwestora. Dziękuję za zaufanie, którym firma obdarzyła naszą Gminę. Samorząd jest partnerem, staramy się sprzyjać, wskazywać kierunki i pomagać – dodał.

Podziękowania oraz życzenia pomyślności w budowaniu nowej fabryki i rozwoju firmy składał także Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec. Do gratulacji dołączył się również Piotr Sikora z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Po raz pierwszy spotkaliśmy się z inwestorem rok temu podczas rozmów o ewentualnym zakupie gruntu na terenie KSSE w pobliżu autostrady. Od decyzji o budowie zakładu minęło zaledwie dziewięć miesięcy. Determinacja i zaangażowanie wszystkich stron pozwoliły doprowadzić do efektu, który mamy okazję podziwiać już dziś – wyjaśnił Piotr Sikora.

Teren nowego zakładu został poświęcony przez proboszcza parafii pw. św. Jacka w Stanowicach ks. Eugeniusza Durczoka. Kapłan sprawował także mszę świętą w intencji wszystkich zaangażowanych w budowę nowej fabryki.

>>Zdjęcia z wmurowania kamienia węgielnego w Stanowicach<<

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~freelander30 2014-09-16 09:15:49

  Wszystko pięknie ładnie, nowe miejsca pracy, nowe możliwości... ale żeby były zapewnione godne warunki przyjęcia, umowa o pracę, nie podstawa 1250 netto tylko troszkę więcej żeby było można godnie przeżyć no i zatrudnienie pod Tenneco a nie pod agencją pracy tymczasowej i umowy przedłużane co miesiąc....

  19 0
 • ~lukaszn84 2014-09-16 09:24:26

  No tak w polsce, bo tu robią za darmo i z czego się cieszyć z tych 1200 zł? W Anglii najniższa stawka za godzinę to 6-7f a w polsce to 1f, polska kraj biedy i ubóstwa, kiedy polacy sie obudzą ? hmmmm a po co mają iść do pracy za te 1200 jak dostaną zasiłki na dzieci, dodatek na mieszkanie bo rodzice nie pracują i będzie 1000zł i ma się zrywać o 5 rano żeby dostać parę zl więcej? polska żal pl !!!

  1 0
 • ~ 2014-09-16 10:01:51

  i niech to będzie nauczka dla Was (dla mnie) wszystkich- tylko nauka i jeszcze raz nauka, bo naszym, Waszym dzieciom pozostanie pracowanie w jakimś teneco za 1200 miesięcznie na zmiany.

  17 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-09-16 16:53:11

  Nikt wam nie każe tam pracować...! Druga sprawa , mam pytanie do Pana Fudalego , Śmigielskiego... dlaczego ta fabryka nie została usytuowana w Rybniku. Ile inwestycji ominie te miasto....a może działki poszły pod budowę koscioła a nie na teren inwstycyjny ?

  0 2
 • ~unlimited 2014-09-16 17:48:52

  Cieszę się, że taka inwestycja powstaje. ...................... Smutno mi, że lokalni politycy przypisują sobie zasługę jej powstania...................... Jak rzekł przedstawiciel władz" "staramy się sprzyjać, wskazywać kierunki i pomagać"............ Komuna wróciła !!! Gmina Cz.-L. nie ma obranego kierunku - dryfuje sobie od wyborów do wyborów, względnie od aresztowań do aresztowań wierchuszki............... TENNECO wybudowało zakład w tym miejscu, bo to JEDYNE UZASADNIONE MIEJSCE NA TEGO TYPU INWESTYCJĘ. Blisko autostrady (lokalni politycy mieli g...no do powiedzenia odnośnie jej przebiegu), blisko zakładu w Rybniku (chwała Makoszowi, że ściągnął Tenneco). ......................... Rybnik nie jest dobrym miejscem na produkcję w nowych zakładach - słaba komunikacja. ....... Jedynie firmy pracujące na rzecz elektrowni powstają w SSE Rybnik.

  11 0
 • ~smr 2014-09-16 22:46:58

  I podatki zamiast zostać w Rybniku będą wpadać do Czerwionki ... tak nasz prezes wyrzuca duże firmy i stawia na markety ...

  6 0
 • ~mario-la 2014-09-17 21:27:33

  napisze krotko.... pracjuę w TAP od stycznia br. i jakoś nigdy nie dostałem wypłaty rzędu 1200 zł. Jutro wale w drzwi kadr z prośbą o wyjaśnienie tej anomalii ...

  11 0
 • ~Mały 2014-09-22 12:36:06

  TENNECO to jedno wielkie bagno... każdy kto tu pracował wie o czym mówie... Jedyna słuszna definicja tej firmy to praca dorywcza i przystanek w czasie poszukiwań zatrudnienia w NORMALNEJ firmie.Na początku obiecywali, że po miesiącu dostanę nową umowę, z normalnymi zarobkami, szkolenia, kursy i inne przywileje... a fakty są takie, że od przeszło pół roku jestem zatrudniony jako programista za 8 zł na godzinę pod jakąś firemką z zewnątrz, o jakichś dodatkowych profitach nawet nie ma co pomarzyć. Na takich warunkach, to mój kuzyn, który jest uczniem gimnazjum przez wakacje roznosił ulotki. Na szczęście już negocjuje warunki z nowym normalnym pracodawcą i wynoszę się z tej chorej firmy.

  5 0
 • ~zlodziejstwowtap 2015-03-05 23:46:43

  dalej to samo, tylko ze stawki lepsze, ale kuwa, najlepiej jak ktos potrafi duzo robic - robi to i sie stara, ale zaden chj z gory nie przyjdzie i nie ocenia tego pracownika, bo tym kuwom sie nie chce, majstrzy i team leaderzy tez maja to wszystko kuwa w dupie, przyjdzie nowy czlowiek do pracy, jak ja pracuje od niego niemal pol roku wiecej i ma stawke o 80 gr wieksza ode mnie, a nic nie potrafi zrobic CO TO KUWA jest ? PANIE PREZESIE przeciez mieliscie poprawic ocene pracownika, oraz lepsze stawki, gdzie to wszystko jest ? zapierdzielam jak wol na produkcji 2332 zl - po odliczeniu dostalem dzisiaj wyplate 1636 zl z stawka 10,10zl (30% premi do stawki godzinowej i 2 tygodnie nocek dolicza sie 20% jeszcze do stawki godzinowej) jak mam nazbierac na cokolwiek ? gdybym musial uzbierac na mieszkanie czy cos na czynsz to w zyciu bym nie uzbieral, a gdzie slub, dzieci, rodzina ? jeden wielki oboz pracy arbeit macht frei. pracuje tam od 2 lat i taka stawke mam, potrafie duzo zrobic a jednak w dupe to wszystko, kazdy tylko placze jak nie jest najechane, presja chuj wie co, za taka smieciowa kase, w sumie kazdy stwierdzi, nie podoba sie to nie rob, ktos inny znajdzie sie na twoje miejsce, spk. a co do majstrow i team leaderow i kierownikow, dalej jest tak samo jak w artykule: http://cia.media.pl/tenneco_tlumione_zwiazki 3 komentarz od dolu przeczytac, oraz pozdrawiamy wszystkich ehe maestruf
  Wielu ludziom na produkcji nalezy sie stawka 12 zl +a dimpel to juz totalna porazka co do $

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.