zamknij

Wiadomości

Koleją w Beskidy – do kiedy będziemy dojeżdżać zastępczo autobusami?

2020-08-10, Autor: 

Trwa przebudowa linii kolejowej na linii Chybie – Wisła Głębce. To jedna z większych inwestycji PKP PLK w woj. śląśkim, warta 460 mln zł. Jednak z tego powodu pasażerowie chcący dojechać w Beskidy muszą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. A ponieważ w przebudowie jest również główna droga, dotarcie w góry przypomina drogę przez mękę.

Reklama

24 lipca w centrum Wisły odbył się brefing prasowy z udziałem Adamam Małysza, burmistrza i marszałków województwa śląskiego w temacie stworzenia muzeum narciarstwa. Spotkanie dla mediów musiało zostać opóźnione o dobre pół godziny, ponieważ jeden z uczestników briefingu utknął w korku między Ustroniem a Wisłą na przebudowywanej DW 941. Pokonanie dziesięciokilometrowego odcinka zajmowało pół godziny. Ale innej drogi do Wisły nie ma. Pociągi nie jeżdżą, ponieważ trwa przebudowa odcinka linii S6 od Chybia do Wisły Głębce i pasażerowie, którzy wybrali kolej dowożeni są zastępczo autobusami. Są samą zatłoczoną drogą. Na uciążliwości zwracał też uwagę Adam Małysz w rozmowie ze ŚląskimBiznesem.pl.

To problem, który dotyczy też Rybnika, Żor, czy Wodzisławia, ponieważ z wszystkich kierunków do Wisły pasażerów wożą zastępczo autobusy. Tu znajdziecie wykaz przystanków komunikacji zastępczej.

Częściowo uciążliwości zmniejszyłoby zakończenie przebudowy linii kolejowej. PKP PLK podzieliły się 7 sierpnia w Skoczowie informacjami o postępach w pracach nad tą jedną z największych inwestycji realizowanych obecnie w województwie śląskim.

Tory Chybie - Wisła Głębce: co słychać na planu budowy

Aktualnie największe postępy widoczne są w Skoczowie. Widać budowę Lokalnego Centrum Sterowania w Skoczowie. To miejsce, z którego dyżurni ruchu wspierani przez systemy komputerowe, będą obsługiwać urządzenia sterowania ruchem na stacjach i linii Pierściec – Skoczów – Goleszów – Ustroń – Ustroń Polana  –  Wisła Uzdrowisko. Nowoczesne urządzenia zapewnią bezpieczne i sprawne podróże i przewóz ładunków.  Wykonawca przygotowuje montaż sieci trakcyjnej oraz budowę podtorza i torów na stacji Skoczów i na trasie Pierściec – Skoczów. Zabudowywane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Ponadto na stacji Skoczów budowane są dwa nowe wyższe i szersze 200-metrowe perony. Na betonowych konstrukcjach będą układane płyty z wypukłymi ścieżkami naprowadzającymi. Zaplanowano pochylnie, które umożliwią dostęp osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Podróżnym będą służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco. Bezpieczeństwo podróży zwiększy nowe oświetlenie. Orientację ułatwią tablice i gabloty informacyjne. Zaplanowano również montaż stojaków na rowery. Wszystkie prace na stacji Skoczów zakończą się w listopadzie 2020 roku. 

Gotowy most na Wiśle

Oprócz tego wybudowano już nowe perony w stacji Pierściec i na przystankach osobowych Zaborze oraz Chybie Mnich. Między Bronowem a Skoczowem położono już 14 km nowych torów. Wymieniono rozjazdy w Bieniowcu i na stacji Pierściec. Na kolejne lata użytkowania przygotowano most na Wiśle w Skoczowie oraz kilkanaście obiektów inżynieryjnych. Wymieniono nawierzchnię na 8 przejazdach kolejowo-drogowych. Prace postępują na linii Goleszów – Cieszyn oraz w stacji Cieszyn. Od Skoczowa do Wisły Głębce prace przewidziano w przyszłym roku.

Do kiedy potrwa przebudowa torów do Wisły?

Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 roku. Efektem inwestycji będą o 30 minut krótsze podróże w Beskid Śląski. Przykładowo z Katowic do Wisły Głębce dojedziemy w około 100 minut. Zwiększy się dostęp do kolei z nowych przystanków: Skoczów Bajerki i Ustroń Brzegi oraz z wygodnych peronów na 7 stacjach i 10 przystankach, m.in. w Cieszynie, Goleszowie, Ustroniu i Wiśle Uzdrowisko. Przywrócone zostanie połączenie z Goleszowa do Cieszyna.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce” wart jest prawie 460 mln złotych, z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Kwinto 2020-08-10
    17:47:54

    5 0

    Szkoda że zeszło się to z remontem głównej drogi do Wisły, obecnie w weekend można się załapać na korki rodem z zakopianki.
    Praktycznie tą komunikacją zastępczą z Bielska to chyba trzeba liczyć 1,5- 2 godziny. No cóż coś za coś ta nitka kolejowa to była głęboka komuna. Następna w kolejce do remontu powinna być trasa Żory-Pszczyna tym bardziej że jeżdżą nią pociągi intercity.

  • ~Arteks 2020-08-11
    09:30:58

    2 1

    @abisall - kiedyś pytałeś. Artykuł wyjaśnia dlaczego zniknęła "Kubalonka". @kwinto - dobrze, że to robią bo w pewnym momencie służby odpowiadające za mosty mogłyby tę linię zwyczajnie zamknąć, ze względu na stan techniczny. Za to po remoncie do Ustronia i Wisły pociąg może być szybszą alternatywą dojazdu od auta. Niestety dopiero wiosną 2022.

  • ~Abisall 2020-08-11
    09:55:47

    2 0

    @Kwinto - "Praktycznie tą komunikacją zastępczą z Bielska to chyba trzeba liczyć 1,5- 2 godziny" dokładnie tak, byłem jechałem, nie powtórzę tego błędu. Niestety ale do czasu powrotu pociągów na tą trasę nie ma co się pchać do Wisły.
    Samochochodem nie warto, bo korki takie że chce się płakać z bezsilności za kierownicą, do tego najzwyczajniej w świecie nie ma gdzie zaparkować, pomijając już fakt że zmusza ci samochód takie planowanie wycieczki żeby robić pętlę - dobre jak ktoś chce wjechać i zjechać w te samo miejsce ew poszaleć rowerem ale ja już masz w planie przelecieć się pieszką po szlakach to robi się bez sensu.
    Ja w alternatywie to dojeżdżam do Bielska i tam albo komunikacją miejska albo Komunikacją Beskidzką do Szczyrku ( autobus 120)
    Ew w Bielsku przesiadka w kierunku Zwardonia. Da się ładnie poskładać połączenia tak żeby mieć te kilka godzin na przegonienie się po szlakach, choć bardzo brakuje bezpośredniego połączenia z Bielska do Rybnika po godzinie 20, trzeba nadkładać drogi przez Tychy/Katowice. No i brak jakiegokolwiek publicznego transportu z Korbielowa gdziekolwiek - niby jeździ busik ale z niczym nie skorelowany

  • ~Kwinto 2020-08-11
    20:32:21

    2 0

    ~Abisall dokładnie tak.
    Od zeszłego roku korzystam z pociągu do Bielska, tam przesiadam sie w PKS lub MZK. Można zaplanować parę ciekawych pętli i wieczorem znowu wrócić do Rybnika. W sumie szkoda że ostatni pociąg odjeżdża tak szybko bo o 17:16 ale da się to pogodzić.
    Ogólnie można się też fajnie dostać do Wisły. W Bielsku jesteśmy ok 8:00 przechodzimy wiaduktem na pks i o 8:20 jedziemy już przez Szczyrk na Biały Krzyż. Tam przesiadamy się do Wispolu i zjeżdżamy do Wisły.
    Ps. Byłem zmuszony wracać w tym roku z Wisły Drabasem -nigdy więcej! Bydło wozi się w bardziej cywilizowanych warunkach, nie wspominając już nawet o kwestii wirusa. Ważne aby upchać jak najwięcej ludzi i jak najwięcej zarobić. Tylko pociąg!

  • ~Abisall 2020-08-11
    22:09:54

    0 0

    W weekendy ostatni leci podaj o 19:06 na Rybnik ale to tylko weekendowo.
    Przesiadka na Białym Krzyżu - masz jakąś rozpiskę połączeń?
    Z Wisły busem na Żory też już jechałem i to ostateczna ostateczność - to już wolę poszukać na szybko noclegu chyba bo jazda to koszmar( z tego co pamietam to to nie był Drabas tylko ta druga firma Bus Brothers bodaj) Jedyna zaleta tego to taka że ostatni jedzie po 20 z Wisły

  • ~Kwinto 2020-08-12
    16:57:03

    0 0

    Na Białym krzyżu szału nie ma szczególnie w stronę Wisły ale mnie bardzo pasuje ta poranna przesiadka.
    Wispol z przełęczy na Wisłę jedzie o 9:15, 11:15 oraz 17:15. Ten z Bielska jest na górze o 9:11 więc przy jakiejś obsuwie jest mały stres że Wispol odjedzie ale na ogół te kursy są skomunikowane.
    Co do PKS z Bielska poszukaj kursy na Szczyrk, większość dojeżdża pod Solisko ale parę jedzie do góry aż na przełęcz.
    https://www.pks-bielsko.pl/index.php/tabliczki-przystankowe/

    Jest jeszcze prywatna linia Żądło http://www.travelszczyrk.com.pl/r_bielsko-salm1.html też można dojechać do Szczyrku pod Solisko czy do Rybarzowic.
    Generalnie można sporo obejść w obrębie Bielska, Szczyrku i Białego Krzyża. Ostatnio strzeliłem trasę ze Szczyrku aż pod Bielsko do Mikuszowic (Kozia góra, Cygański las itp..) gdzie cały stok to praktycznie szlaki i trasy rowerowe (Enduro Mountain Bike Trails)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5361