zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Kamila Tarabura do Agnieszki Holland: „Dziękuję Mistrzyni”. Rybniczanka na planie filmu „Zielona granica”

2023-09-06, Autor: 

Nazwisko Kamili Tarabury wybrzmiało na Festiwalu Filmowym w Wenecji. To rybnicka reżyserka, która towarzyszyła na planie Agnieszce Holland w dobrze przyjętym filmie „Zielona granica”.

Reklama

O Kamili Taraburze zrobiło się głośno w 2020 roku, kiedy jej film „Chodźmy w noc” otrzymał nagrodę na Warszawskim Festiwalu Filmowym w kategorii „Najlepszy aktorski film krótkometrażowy”. Dzięki temu rybniczanka znalazła się na tzw. długiej liście oscarowej.

Pod koniec 2021 roku Kamila Tarabura wzięła udział w projekcie przygotowanym przez Inicjatywę „Wolne Sądy”. Mowa o czterominutowym nagraniu, które razem z nią wyreżyserowały Agnieszka Holland i Kasia Adamik.

Współpraca Kamili Tarabury i Agnieszki Holland ma swój ciąg dalszy. Obie panie spotkały się ponownie, tym razem na planie „Zielonej granicy”. Film miał swoją światową premierę we wtorek (5 września) na festiwalu w Wenecji.

Dla mnie kręcenie tego filmu było niesamowitą przygodą, lekcją otwartości i uważności, do której zaprosiła mnie najodważniejsza i najmądrzejsza osoba jaką znam - Agnieszka Holland – powiedziała Kamila Tarabura.

Agnieszka Holland mówi o Kamili Taraburze podczas konferencji prasowej po premierze „Zielonej granicy” w Wenecji:

Dzisiejszy dzień to tryumf kina. Bo okazuje się, że kino wciąż porusza i zaprasza do dyskusji. Nie wiedziałam, że można się w taki sposób przygotowywać do filmu, do ostatniej chwili szukać prawdy, świadectw i inspiracji, bez obawy, że namieszają w scenariuszu. Nigdy nie zapomnę naszego pobytu na Podlasiu. Wszystkich magicznych, smutnych, pięknych chwil spędzonych razem. Zmienna była wpisana w ten proces aż do ostatniego klapsa. Do końca pracowaliśmy na żywej tkance, spotykając się z niesamowitymi ludźmi, którzy stanowili serce tego projektu. Chociaż od początku wiedzieliśmy, że bierzemy udział w wyjątkowym projekcie, to dziś widać i czuć wyraźnie, że było warto. Niech leci w świat „Zielona granica”… Dziękuję Mistrzyni – dodała rybniczanka.

Zobacz zwiastun „Zielonej granicy”:

Niebawem w serwisie Netflix będzie można zobaczyć serial w reżyserii Kamili Tarabury pt. „Absolutni debiutanci”.

Aktualnie pracuje ona nad swoim debiutem fabularnym. O fakcie tym poinformowała kilka dni temu na Instagramie:

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez Kamila Tarabura (@kamila_tarabura)

 

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 189

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~mahweand 2023-09-06
  20:36:29

  5 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2023-09-06
  21:14:36

  Temat aż wolał o zrobienie o tym filmu. Już jest o nim głośno i bardzo dobrze bo rzadko PiSowcy dopuszczają się takiego skur*ysyństwa jak wtedy tam. Chyba większym było tylko wykopywanie trupów Smoleńskich bez zgody rodzin ( choć nie jestem pewny czy większym ). I jeszcze bandyckie zachowania strażników granicznych kazali nazywać bohaterskimi ( akcja- murem za polskim mundurem). A ludzie z małymi dziećmi, kobiety w ciąży i inni zdychali na ich oczach w lesie. Ja tego nie zapomnę. Dla mnie to było dno dna.
  Świetnie, że powstał o tym film. Niech świat o tym usłyszy i oceni.

 • ~Franek 7 2023-09-06
  21:23:17

  13 97

  Judith z Konga: „Polscy pogranicznicy rzucili mną przez granicę. Nad drutem. Dwa dni potem poroniłam”
  29-letnia Kongijka opowiada nam, jak polscy mundurowi złapali ją za ręce, nogi i przerzucili nad drutami granicznymi. „Jak worek ze śmieciami”. Była w 2,5 miesiącu ciąży z widocznym już brzuchem. Dwa dni później ją straciła. W lesie na granicy zaginął też jej mąż.
  O TYM, że ciężarna imigrantka z Konga została przerzucona „jak worek ze śmieciami” przez druty na granicy przez polskich mundurowych, wskutek czego poroniła, dowiedzieliśmy się ok. 10 dni temu. Od tego czasu staraliśmy się ustalić jak najwięcej detali w tej niezwykle bulwersującej sprawie. Rozmawialiśmy z aktywistami, którzy jej pomagali, dotarliśmy do dziennikarki, która – jak się okazało – też trafiła na Judith, zanim ta poroniła. Próbowaliśmy również skontaktować się z imigrantami z jej grupy, m.in. z osobą (imię do wiadomości red.), która określała się jako jej „brat”. Nie odpowiada, nie wiadomo, co się z nim dzieje. Do przerzucenia ciężarnej doszło 7-8 października, na granicy gdzieś na wysokości Bobrowników/ Sokółki. Judith poroniła 10 października. Los jej męża, który zaginął w lasach Polski i Białorusi, nadal nie jest znany.

  Gdy dotarliśmy do Judith (nazwisko do wiadomości redakcji), była świeżo po tych traumatycznych wydarzeniach. Początkowo nie chciała o tym rozmawiać. Zgodziła się po kilku dniach. Bo ma nadzieję, że ludzie, którzy tego dokonali, poniosą odpowiedzialność. A ujawniając brutalność polskich służb na granicy, może uchroni kogoś innego od koszmaru, który sama przeszła. „Żołnierze i polscy i białoruscy traktowali nas jak zwierzęta” - podkreśla Judith.

  Już wcześniej wielokrotnie media i wolontariusze ratujący uchodźców donosili o bezprawnych, a czasami wręcz brutalnych działaniach funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb, które wyłapują i wypychają za granicę imigrantów. Jak się okazuje, od sierpnia 2021 roku, gdy rozpoczął się exodus na granicy, SG oddział Podlasie nie tylko nie ukarała dotąd żadnego funkcjonariusza za „działania nieetyczne”, ale nawet osoba zastępująca rzecznika prasowego nie słyszała o jakiejkolwiek skardze na takowe (sic!). Złożenie takiej skargi jest trudne, bo funkcjonariusze – jak OMON na Białorusi – działają z zakrytymi twarzami. Dodatkowo, wbrew prawu, standardowo nie przedstawiają się w czasie przeprowadzania czynności gdzieś w lasach. Brak mediów w strefie przy granicy potęguje ich poczucie bezkarności.

  Czy i w tym przypadku Straż pozostanie głucha na doniesienia prasowe, a winni będą bezkarni?

 • ~ 2023-09-06
  21:40:46

  93 23

  Jak wygra Patologia 0bywatelska to takie coś będzie ustalało im politykę zagraniczną. Chcecie Sorosa w rządzie i terrorystów na ulicach?

 • ~Luty 2023-09-06
  21:42:15

  Ten film jest jak najzamówienie PROPAGANDY PUTINA. Odciąga uwagę od prawdziwego problemu i zbrodni Rosji na Ukrainie. Przecież to podległa Rosji Białoruś wabi bezwizowym ruchem na lotnisko w Mińsku, a potem ludzi transportuje na granice z Polską. Są też zorganizowane grupy przestępcze, które za opłata przemycają ludzi. Ten film wspiera te niecne procedery. Napakowany kobietami i dziećmi, gdy większość próbujących przekroczyć granicę to młodzi mężczyżni, wśród których mogą być też członkowie Grupy Wagnera. Ale to nic dziwnego, że Holland chce odciągnąć uwagę od zbrodni Putina na Ukrainie, jej ojciec jako prominentny komunista robił to samo - odciągał uwagę od zbrodni ZSRR. Podpisał list za wyrzuceniem filozofa Władysława Tatarkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego, bo nie podobał się nowej władzy komunistycznej. Precz z komuną! Precz z antypolską Holland! A na koniec te szalone pomysły Holland wygłaszane publicznie, żeby zabrać mężczyznom prawo głosu na 12 lat. Ta kobieta jest prorosyjskim szkodnikiem IMO.

 • ~ 2023-09-06
  21:54:15

  10 46

  Kierowniku . Nie przeszarżuj. Bo wytkną nam Wawrzyka i sprawę tych tajemniczych wiz dla muzułmanów. A po co ?
  @WebAdmin . Musisz to trochę lepiej dozować i tak jak mówił Stalin.
  Należy to ciąć jak salami. Po plasterku

 • ~master4k 2023-09-06
  21:59:49

  50 3

  Ten problem nie jest 0/1. Film o nim też nie powinien być taki być.

 • ~kurier 2023-09-07
  00:10:55

  16 80

  Holland to jedna z najwybitniejszych i najodważniejszych reżyserek na świecie! Warto pamiętać że nakręciła film o zabójstwie księdza Popiełuszki czy o polskim bohaterze który uratował w lwowskich kanałach kilkudziesięciu Żydów. Współpraca z taką reżyserka to ogromne wyróżnienie dla zdolnej rybniczanki

 • ~boorecki 2023-09-07
  08:36:11

  9 65

  Chrześcijańskie miłosierdzie wylewa się z komentarzy. Brawa dla Kamili, coś czuję, że będziemy jeszcze bardziej dumny w przyszłości!

 • ~boorecki 2023-09-07
  08:38:40

  10 42

  Tymczasem:
  "Morawiecki przyznał, że dymisja Piotra Wawrzyka jest wynikiem pracy służb w MSZ. Może chodzić o wielką aferę korupcyjną, w wyniku której do Europy napłynęły setki tysięcy imigrantów."

  I co teraz PiSowcy? Bezpieczniki wywaliło? :D

 • ~rumun150 2023-09-07
  09:37:21

  67 7

  Zastanawiam się dlaczego pani Holland nie nakręci filmu jak zachowują się imigranci na ziemiach europejskich (gwałty - najgłośniejszy chyba na włoskiej plaży, gdzie czwórka ciapatych gwałciła polkę na oczach jej męża, rozboje itp.). Nie twierdzę, że wszyscy emigranci są źli, ale ci dobrzy cierpią właśnie przez zachowania tych złych osób, a nie przez służby graniczne.

 • ~ 2023-09-07
  09:38:22

  59 10

  Państwo to nie organizacja dobroczynna a obywatele to nie niańki od asymilacji i eksperymentów ubogaceniowych. Kto tych proatych spraw nie ogarnia - nie nadaje się do rządzenia miastem a co dopiero krajem.

  Nie porównujmy zezwoleń na legalną pracę z terroryzmem i migracją zarobkową. Takich rasistowskich manipulacji dopuszcza się Tusk i jego menażeria.

  Praciwnicy spoza UE już budowali Plazę, potem wrócili do kraju. Przyjechali tu zarobić i wrócić do rodziny a nie kraść i gwałcić dzieci.
  Taka sama sytuacja jest np.: w Katarze sponsorującym lewicowych polityków z UE. Jest wielu pracowników zbolicznych państw, ale zero roszczeniowych byczków. Są tam na ich zasadach i ściśle ich przestrzegają z korzyścią dla bogatych obywateli.

  A my? Co będziemy mieli z obecności ludzi "najpierw ich wpuśćmy a potem się ich sprawdzi"? Co ja z tego będę miał jako obywatel, służebnico Sorosa - janino 0.? Płacę ci żebyś pracowała dla Polski i w interesie jej obywateli, a nie Państwa Islamskiego. Dlaczego Niemcy chcą nam na siłę wciskać tych pseudo "inżynierów i lekarzy"?

 • ~ 2023-09-07
  10:29:16

  8 38

  Kierowniku Web. Co ty godosz ?Państwo nie jest opiekunem socjalnym ?Nie godej tego głośno bo cały elektorat socjalny typy plus się może nieźle wquwić

 • ~boorecki 2023-09-07
  10:31:29

  12 38

  Ej, WebAdmin - jak się odniesiesz to tego, że PIS wpuścił kilkaset tysięcy imigrantów (którzy nie zamierzają wrócić, jak w czasach budowania Plazy (wiem wiem, straszne czasy PO))

 • ~krycha12 2023-09-07
  12:10:24

  4 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~toojetry 2023-09-07
  12:58:58

  1 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~asla 2023-09-07
  13:43:59

  33 6

  Żałosne te antypisowskie wypociny wyborcze z powtarzającymi się "artystami", coś mi się zdaje że tu przeliczyli się z oczekiwaniem, że niezdecydowanych to przekona do opozycji POdobno "dobrodusznej", bo po tylu incydentach ubogacającej imigracji islamskiej na zachodzie widać wyraźnie, że nastawienie społeczne zmieniło się tam radykalnie. Stąd też pomysł zacnych "dobrodusznych" sąsiadów z zachodu, aby nas ubogacać co zacniejszymi delikwentami spod znaku półksiężyca. Pointując: wypada być wdzięcznym sponsorom, Netfixowi i samej Pani A.H. za skuteczne zniechęcenie do siebie i narzucanych kalek myślowych.

 • ~Arteks 2023-09-07
  13:47:26

  5 50

  Chętnie pójdę do kina na ten film. Trzeba wspierać niezależne polskie kino i wybitną reżyser. Filmy Agnieszki Holland - te stare i nowe to uczta dla każdego kinomana. Super jakby ten duet nakręcił kiedyś jakiś film w Rybniku. Ciekawych plenerów pełno.

 • ~Arteks 2023-09-07
  14:22:43

  6 35

  @rumun150 - ale przecież filmów związanych z imigrantami jest od groma nakręconych w ostatnich latach jeśli chodzi światowe kino! W innych krajach nie ma żadnych tematów tabu. Przykłady filmów o imigrantach:
  SAMBA, NIEWIDOCZNI, DLA CHWILI WOLNOŚCI, BERLIN ALEXANDERPLATZ, UCIECZKA Z PIEKŁA, GRANICA, MEDITERRANEA... i tak bym mógł wymieniać.
  Dlaczego w Polsce nie nakręcić filmu opartego na faktach jakie miały miejsce rok temu? Samo życie napisało scenariusz.

 • ~Franek 7 2023-09-07
  15:05:28

  6 33

  WebAdmi - tak, państwo to nie jest organizacja dobroczynna ale nie jest tez organizacją bandycką (przynajmniej nie powinna). Państwo ma obowiązek stosować prawo w tym prawo międzynarodowe. Skazywanie ludzi na smierć godową czy z wycieńczenia to są metody Hitlera albo Putina a nie cywilizowanego państwa. Tych ludzi należało przyjąć do strzeżonych ośrodków, napoić i nakarmić, przyjąć ich wnioski azylowe i rozpatrzyć. Być może wszystkich później odesłać do macierzystych krajów a może część- tą nam przydatną zostawić u nas w kraju ale na pewno nie zachowywać się wobec nich po bandycku jak przerzucanie ciężarnej kobiety jak worek śmieci przez płot albo odtworzenie zimą do lasu ludzi w stanie uniemożliwiającym samodzielne poruszanie i pozostawianie ich tam na pewną śmierć.
  Web Admin zapewne co niedziele chodzi do kościoła i słucha tam o miłości do bliźniego.

 • ~boorecki 2023-09-07
  15:05:28

  6 28

  Dlatego się zastanawiam - czy nawet PiSowiec pokroju webadmina, kazika i innych - w obliczu bezpośredniej konfrontacji np. z kobietą w ciąży na granicy - zrobiliby wszystko, żeby pomóc - czy nadal twardo by tak stali przy swoich skrajnych, przesadnie łatwych poglądach - inne = groźne :) Chcę Wam dać sygnał do przemyślenia pewnych rzeczy.

 • ~lercleange 2023-09-07
  17:50:33

  1 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~waldus 2023-09-08
  03:34:21

  2 25

  Skoro PiS wpuścił Ukraińców, bez wiz i kontroli, tak samo powinien wpuścić migrantów z Afryki.
  Jedni i drudzy uciekali przed biedą i wojna.

  Jeśli jednak zatrzymywani są migranci afrykańscy , tak samo powinno traktować się Ukraińców.

  Z punktu widzenia prawa sprawy przypadki są identyczne.

 • ~krycha12 2023-09-08
  09:59:48

  17 3

  Usunięto niesłusznie mój wpis .Ten film nie powinien być w ogóle zrealizowany ! Jest nieprawdziwy i kłamliwy.

 • ~krycha12 2023-09-08
  10:07:37

  13 3

  Franek 7 ile dzisiaj zarobiłeś ?

 • ~ 2023-09-08
  10:56:41

  15 3

  https://www.o2.pl/informacje/koszmar-w-publicznym-wc-dramat-turysty-podczas-wizyty-w-paryzu-6939272655776352a

  Arteks, chcesz tego u nas? Podziekujesz swojej marksistowskiej Mistrzyni?

 • ~Arteks 2023-09-08
  11:21:56

  6 10

  @WebAdmin - straszne! Ale przecież w Polsce też są gwałty, kradzieże, zabójstwa czyż nie?

  I co to ma wspólnego z kręceniem filmu? Czy jeśli ktoś kręci film o mafii albo gwałcicielu to znaczy, że popiera takie zachowania? Tak samo tutaj. Holland nakręciła film o tym co działo się przy polsko-białoruskiej granicy rok temu. A każdy niech sobie wyrobi na to swój osąd. Niektórzy ocenią działania strażników i policji jako prawidłowe, inni jako przesadzone.

  A jeśli jesteś przeciwnikiem migrantów co powiesz o aferze z ministrem Wawrzykiem i wydaniem przez Polskę 350 tys. wiz dla osób z Afryki i Azji?
  https://natemat.pl/509206,oto-skala-afery-migracyjnej-wawrzyka-az-350-tys-wiz-budzi-podejrzenia-cba

 • ~ 2023-09-08
  17:28:51

  2 9

  Kierowniku @webAdmin. Nie denerwuj się.Popatrz na portret naszego wodza i Pomysł jaki on piękny jest..Nie taki jak ten Tusku na którego widok krowy przestawiają dawać mleko i tylko żałośnie ryczac

 • ~ 2023-09-08
  17:34:27

  3 9

  Się tak zastanawiam. PO co te grupki skakały przez płot.Jak mogły se normalnie kupić Polska wizę ,kiere były na stolikach w Africe przed ambasadami.,Ale cymbaly

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3966