zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Miała być Wyższa Szkoła Medyczna, będzie prywatna uczelnia. Akademia Śląska otwiera filię na kampusie

2024-04-15, Autor: 

Rybnik od dwóch lat starał się otworzyć w naszym mieście szkołę wyższą proponującą kierunki medyczne. Wyższej Szkoły Medycznej jednak nie będzie. Pojawiła się za to filia prywatnej akademii. Po wielu staraniach, to Akademia Śląska, dopełniła formalności i otrzymała zielone światło Ministerstwa Edukacji i Nauki na rozpoczęcie edukacji 40 osób na kierunku pielęgniarstwo I stopnia w Rybniku.

Reklama

O szkole medycznej w Rybniku mówi się głośno od 2020 roku. Wówczas podpisano list intencyjny, a w naszym mieście miała powstać państwowa uczelnia - Wyższa Szkoła Medyczna. <<Wyższa Szkoła Medyczna już w 2021. Podpisano list>>.O jej otwarcie starał się Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku z dyrektorem Joachimem Foltysem na czele. W styczniu minionego roku po raz kolejny z hukiem wrócił temat szkoły medycznej, która uzyskała negatywną odpowiedź z Polskiej Komisjii Akredytacyjnej <<Nie, bo nie? Mamy odpowiedź PKA ws. szkoły medycznej w Rybniku>>. Teraz wiemy, że zamiast państwowej Wyższej Szkoły Medycznej w naszym mieście pojawi się prywatna uczelnia, jaką jest Akademia Śląska.

W poniedziałkowy poranek (15 kwietnia) w Urzędzie Miasta Rybnika odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele Akademii Śląskiej potwierdzili rozpoczęcie działalności filii uczelni w Rybniku. Niebawem ruszy rekrutacja na kierunek pielęgniarstwo.

Uczelnia od prawie dwóch lat zabiegała o wszelkie zgody na rozpoczęcie działalności edukacyjnej na studiach I stopnia, na kierunku pielęgniarstwo. Wniosek złożony w Ministerstwie Edukacji i Nauki miesiącami nie zostawał rozpatrywany. W minionym tygodniu uzyskał jednak akceptację ministra, a tym samym Akademia Śląska od nowego roku akademickiego zacznie kształcenie w Rybniku.

- Wniosek był bardzo dobrze przygotowany i w zasadzie nie wiadomo dlaczego tak długo czekaliśmy na decyzję ministerstwa. Wydana decyzja została już przez nowego ministra i otrzymaliśmy ją w minionym tygodniu. Dlatego od razu ruszamy z naborem i od października pierwsi studenci rozpoczną naukę. Studenci będą mieli zajęcia na kampusie, gdzie od 1,5 roku wynajmujemy sale, które są przygotowane, wyposażone i czekały cały czas na zgodę ministerstwa — mówi Arkadiusz Hołda, Kanclerz Akademii Śląskiej.

Władze uczelni mimo braku zgody ministerstwa wynajęły budynek na rybnickim kampusie, który w międzyczasie został przystosowany do zajęć i wyposażony w potrzebny sprzęt. Pomieszczenia do zajęć praktycznych są wyposażone w sprzęt pielęgniarski, diagnostyczny, różne fantomy, na których ćwiczenia będą odbywali studenci. Zatrudniona jest również kadra wykładowców.

- Musieliśmy być przygotowani, ponieważ przyjeżdżały kolejne kontrole, bardzo szczegółowe. Wszystkie audyty przechodziliśmy pozytywnie. Jeżeli chodzi o kadrę, to była ona już zakontraktowana w okresie wakacyjnym poprzedniego roku. Akredytację uzyskaliśmy 18 września 2023 roku, ale nadal czekaliśmy na decyzję ministerstwa. Teraz możemy rozpocząć rekrutację na pierwszy kierunek, jakim będzie pielęgniarstwo I stopnia. W przyszłości będziemy się ubiegali o studia II stopnia oraz o poszerzenie oferty o kolejne kierunki. Mogę powiedzieć, że złożyliśmy już wniosek do ministerstwa o zgodę na otwarcie kierunku rehabilitacja. Planujemy także otwierać kolejne okołomedyczne kierunki, ale o nich jeszcze nie chcemy mówić — zdradza dr n. med. Magdalena Wierzbik-Strońska, Prorektor Akademii Śląskiej.

Z filii Akademii Śląskiej w Rybniku zadowolenia nie ukrywa Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika, który podkreśla, że studenci pielęgniarstwa nie będą mieli problemu ze znalezieniem zatrudnienia w naszym mieście, w którym funkcjonują dwa duże szpitale.

- Długo czekaliśmy na tę decyzję, ale pan minister Czarnek miał swoje priorytety i myślę, że miasto rządzone przez PO nie było na tej liście. Teraz decyzja na rozpoczęcie działalności Akademii Śląskiej, prywatnej uczelni z dużą renomą, funkcjonującej na rynku od 20 lat, staje się faktem. W Rybniku mamy dwa duże szpitale, w tym szpital kliniczny na ulicy Gliwickiej, to gwarantuje miejsca pracy przyszłym pielęgniarkom. Oferta ta jest nie tylko fajna dla rybniczan, ale dla mieszkańców całego subregionu. Kampus jest atrakcyjną przestrzenią do wyposażenia w element intelektualny, który idzie w parze z tą przestrzenią — mówi prezydent.

Rolę pielęgniarek w pracy lekarzy podkreślał prof. dr n. med. Andrzej Bochenek, Prorektor ds. Medycznych Akademii Śląskiej. Mając 15-letnie doświadczenie w pracy w USA, podkreślał, że personel pielęgniarski w Polsce jest bardzo dobrze wykształcony i cały czas chce się doszkalać. A rola pielęgniarek jest bardzo ważna w pracy każdego lekarza.

- W codziennym życiu lekarzy pielęgniarki odgrywają niezwykłą rolę. Służba zdrowia to nie tylko lekarze, to też pielęgniarki, technicy laboratoryjni, sekretarki medyczne itd. Jako lekarze możemy nadać kierunek działań, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego sami wykonać. Dobrze wyszkolona pielęgniarka jest niezwykłą pomocą dla lekarza. Koncentrowanie się na kształceniu lekarzy jest błędne, bo to właśnie wiele funkcji, które obecnie wykonuje lekarz, może przejąć dobrze wyszkolony personel pielęgniarski. Obecnie rola pielęgniarek jest zupełnie inna, niż ta sprzed 40 lat — zauważa.

Prorektor uczelni zwrócił również uwagę, że Rybnik jako miasto jest dobrym miejscem, by kierunki okołomedyczne, w tym przede wszystkim pielęgniarstwo mogło cieczyć się dużym zaineteresowaniem.

- Osoby, które będą chciały studiować, będą mogły to robić w miejscu zamieszkania. Drugą rzeczą, o której musimy pamiętać, to fakt, że Rybnik ma bardzo duży szpital wojewódzki oraz szpital kliniczny, w którym personel pielęgniarski jest potrzebny, więc będą miejsca pracy, tu na miejscu. To spowoduje zatrzymanie młodych ludzi w Rybniku — dodaje Andrzej Bochenek.

Oceń publikację: + 1 + 118 - 1 - 142

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~ 2024-04-15
  11:17:59

  50 46

  Miała być wyższa szkoła medyczna ale ilość manipulacji PiSu i Solidarnej Polski żeby nie powstała ta szkoła w Rybniku krążą ciekawe historie
  Na szczęście władza się w tym kraju zmieniła i uczelnia wyższa medyczna będzie. Pielęgniarek nam potrzeba coraz więcej. Jest to niewątpliwie zawód z przyszłością .

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-04-15
  11:35:25

  39 49

  Dobra informacja, tylko pytanie kto za to płaci? Miasto daje budynek? Ile będzie kształconych pielęgniarek? Ostatnio odtrąbiali sukces reaktywacji studiów dziennych Politechniki, a studiuje tam 16 studentów. Także trzymamy kciuki, ale czekamy na szczegóły. Pamiętamy, że Piotr Kuczera w prezentacjach w Power Point jest bardzo dobry, ale jak człowiek się głębiej pochyli nad tematem, to już nie jest tak kolorowo.
  Tu przykład, dla kontrastu, inwestycji w Bielsku Białej za 300 mln zł.
  https://bielskobiala.naszemiasto.pl/inwestycja-w-bielsku-bialej-za-ponad-300-mln-zl-tak-ma/ar/c1-9643709

 • ~Francik049 2024-04-15
  11:56:46

  38 33

  nie ma się czym podniecać, pielęgniarstwo to nie kierunek humanistyczny do kształcenia którego wystarczy rzutnik + laptop z którego odtwarzane są prezentacje, każda prywatna inicjatywa nastawiona jest na robienie kasy a to jest w sprzeczności ze stworzeniem dobrego zaplecza edukacyjnego wymaganego w takich kierunkach, podobnie jest z prywatnymi uczelniami kształcącymi "lekarzy", skoro wkrótce ma ruszyć rekrutacja, to życzę szczęścia w ekspresowym stworzeniu zaplecza dla przyszłych studentów, a wszystkim dużo zdrowia w kontakcie z ten sposób wyedukowanymi fachowcami

 • ~Sir 2024-04-15
  12:21:53

  26 13

  Jakby tak przeczytać artykuł przed pisaniem komentarza, to można by dojść do wniosku, że pomieszczenia są już wyposażone. Ale po co czytać, jak można ponarzekać.

 • ~Francik049 2024-04-15
  13:35:48

  38 13

  jeszcze niedawno mogliśmy czytać o planowanej państwowej uczelni medycznej, której otwarcie było blokowane przez Polską Komisję Akredytacyjną ( nie bo nie, czytamy na tym portalu, ciekawe kto w niej zasiada i jakie ma interesy?), a teraz dowiadujemy się że zaawansowane prace nad otwarciem prywatnej uczelni trwają od 1,5 roku
  nagle wszystko stało się jasne, tylko zaślepieni nie dostrzegają dlaczego tak się stało i o co w tym wszystkim chodziło

 • ~Francik049 2024-04-15
  14:17:25

  33 8

  Przy okazji jakie zasługi w tym temacie ma widoczny na zdjęciach gość w niebieskiej marynarce ?
  sukces ma jak zwykle wielu ojców

 • ~rosthost1 2024-04-15
  14:23:11

  33 14

  No to pora na kolejny ruch i prywatyzację szpitala. Moim zdaniem to kolejna sytuacja pokazująca słabość obecnej władzy w mieście. Państwowa uczelnia nie mogła a prywatna może??? A w tle Polska Komisja Akredytacyjna....

 • ~rosthost1 2024-04-15
  14:26:21

  27 7

  A wiemy jaka stawka za najem pomieszczeń na kampusie?

 • ~Sir 2024-04-15
  14:54:15

  29 8

  No widzisz rosthost1, tak to już jest. Minister Czarnej do upadłego walczył o uczelnię publiczną w Rybniku, a pani dyrektor Fica usilnie ratowała szpital przed prywatyzacją. I wszystko na nic, teraz już wszystko wyprzedane :D

 • ~kurier 2024-04-15
  18:25:18

  20 36

  Gdyby Rybnikiem rządził PiS na pewno otwarliby tu seminarium duchowne

 • ~quartz111 2024-04-15
  19:22:26

  22 9

  no nie, więc będą w Rybniku coraz to nowe i nowsze kierunki studiów, a co za tym idzie za kilka lat będzie jeszcze więcej bezrobotnych ustawiających się do kolejki w pośredniaku, no bo przecież w Rybniku nie ma pracy i zakładów pracy - po co więc przyciągać ludzi studiami do Rybnika skoro tu nie ma żadnych zakładów pracy gdzieby można znaleźć pracę? A ci nieliczni pracodawcy którzy tu pozostaną to skrzętnie wykorzystają i po prostu obniżą płace nawet tym którzy jakąkolwiek pracę tu mają, taki będzie mechanizm. Ktoś sobie doda kolejny listek do wieńca bobkowego chwały że wyższą uczelnię "utworzył" ale nie zastanawia się co z tymi ludźmi dalej - i co nawet z poprzednimi absolwentami też zrobić, bo przecież oni też ciągle teraz poszukują pracy, więc będzie jeszcze gorzej

 • ~exploriurbex 2024-04-15
  22:49:16

  12 28

  Co te PiS-owskie trolle ciągle piszą o tym braku pracy w Rybniku? Bezrobocie poniżej średniej wojewódzkiej, pełno przybyszów zza granicy. Firmy się ogłaszają bo nie ma komu pracować, niektórzy wręcz podbijają zarobki, a ci piszą jakieś głupoty pasujące chyba do Przemyśla i ściany wschodniej.

 • ~nico9876 2024-04-16
  05:47:55

  23 5

  exploriurbex ty trollu peowski Rybnik to kupa i wielka du..a przez ostatnie 8 lat to porażka .Rybnik to zacofane miasto w porównaniu do Żor nie wspomnę o Przemyślu , a ściana to ty i w dodatku zabetonowana...

 • ~Francik049 2024-04-16
  06:31:32

  19 1

  Co niektórzy podniecają się tutaj powstaniem prywatnej szkółki, a tymczasem jak podało dziś rządowe radio, w Gliwicach w ciągu 6 lat ma powstać całkiem nowy szpital uniwersytecki na 800 (!) łóżek pod szyldem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

 • ~rosthost1 2024-04-16
  07:32:59

  16 3

  exploriurbex - nabór do Huty Silesia zakończony, do Ryfamy-Famuru - zakończony, mleczarnia - ostatnie wolne miejsca, zakłady mięsne na Żorskiej - napisz tam może cię przyjmą. Zapominałem że Urząd Miasta już cię zatrudnia??

 • ~rzyt 2024-04-16
  08:50:54

  10 4

  ~quarz111, jak na tej uczelni będzie język niemiecki to absolwenci szybko znajdą pracę....i nie będzie to zbieranie szparagów.

 • ~Arteks 2024-04-16
  10:50:11

  6 15

  Najbardziej niezadowolne z takich pozytywnych wieści PiSowe zgredy którym w ogóle nie zależy na mieście tylko na swoich patokaczopoglądach.

  @francik049 - Gliwice dopiero są na etapie odrabiania zaległości bo w przeciwieństwie do Rybnika nie wybudowano tam tak jak u nas zespolonego szpitala wojewódzkiego. Pamiętam na granicy Gliwic i Zabrza niedokończony szkielet - nie wiem, może stoi do dzisiaj i może chodzi właśnie o ten. W Gliwicach nie ma nawet SOR bo te stare szpitale jakie tam są, nie spełniają warunków.

  @rzyt - jakoś po 14 października - wszystko zmierza w lepszym kierunku. :)))

  @rosthost1 - ale jest multum innych zakładów. Dzięki nim np. wasz werbus Sączek przyjechał z lubelskiego i znalazł tu pracę. W lubelskim to fizycznie można pracować tylko przy produkcji makaronów albo przy hodowli kartofli.

 • ~Franek 7 2024-04-16
  12:00:46

  3 8

  Arteks- PiSowca nic co robią aktualnie rządzący się nie podoba i będą to krytykować. Nawet jakby w rok w Gotartowicach powstał CPK to by znaleźli powody do narzekań.

 • ~gen 2024-04-16
  12:54:37

  9 6

  Przez 8 lat POwskie trolle atakowały na tym portalu wszystko co PISowskie , a teraz chcą żebyśmy chwalili ten niedouczony , największy rząd od czasów komuny. Franek 7 ty tak na poważnie ? w Olsztynie likwiduje się fabrykę opon -wraca uśmiechnięta normalność.

 • ~Arteks 2024-04-16
  13:00:24

  6 10

  @gen - naprawdę pochwaliłbym nawet PiS jakby działał na rzecz Rybnika ale niestety... Piecha-nic-nie-mogę byli kompletnie niezaangażowani, a skala działań szkodzących Rybnikowi ogromna. W tym temacie szczególnie nie powinniście się wypowiadać bo wstrzymanie szkoły wyższej w Rybniku to świadome działanie PiSowców z innych regionów kraju dla których taka szkoła to konkurencja.

  @Franek7 - PiS nie ma kadr do tego aby coś budować... Ich partia składa się głównie z prostych karierowiczów. Wiedziałem, że jak powierzą CPK Horale to nie powstanie ani metr torów... A przecież oni mieli takie "gwiazdy" w każdej dziedzinie. Bielan, Szumowski, Fica, Kałuża, Wawrzyk... Z takimi ludźmi nie da się budować nowoczesnego kraju.

 • ~Franek 7 2024-04-16
  14:23:39

  3 9

  Genuś- ja bym ci zrobił listę kopalń i dużych zakładów jak RYFAMA zlikwidowanych za rządów Pisuaru ale to nie ma sensu bo wy pisowcy jesteście impregnowani na merytoryczne argumenty. A skutki rządów komunistów z PiSu będą trwały tyle samo co skutki rządów Gierka.

 • ~hanys21219 2024-04-17
  08:21:20

  6 2

  Ja się pytam dlaczego prywatna? Już to śmierdzi nim zaczęło funkcjonować. Prywatna dlatego żeby prywatne podmioty biły kasę na tym tak?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 486