zamknij

Wiadomości

Jerzy Markowski: Śląsk bez węgla sobie poradzi, Polska – nie

2021-04-23, Autor: Tomasz Raudner

Panowie mogą sobie podpisywać co chcą, mogą zdecydować o czym chcą. Tak naprawdę o wszystkim zdecyduje rynek, poziom technologii i to bez względu na to, co o tym sądzą związkowcy – komentuje Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, były wiceminister, pełnomocnik rządu ds. górnictwa czwartkowe uzgodnienie umowy społecznej w górnictwie między działaczami związkowymi.

Reklama

Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: Jak pan skomentuje fakt uzgodnienia umowy społecznej pieczętującej likwidację górnictwa w Polsce do 2049 roku?

Jerzy Markowski: Rząd uzyskał akceptację związków zawodowych dla swojej polityki. I to jest ważne, ponieważ tym samym uzyskał legitymację do występowania w Unii Europejskiej o zgodę na angażowanie środków publicznych na likwidację, a może raczej – na zaniechanie wydobywania węgla w Polsce. Tylko pozostają dwa pytania. Czy – po pierwsze to zaniechanie ma sens, a moim zdaniem nie jest to uzasadnione, a po drugie - to pytanie powiedziałbym strategiczne – czy ktokolwiek jest w stanie przewidzieć perspektywę gospodarczą za lat 30.

Ja nie widzę takiego człowieka, ośrodka nawet w Europie, który podjąłby się prognozy sytuacji czy polityki energetycznej za lat 20 czy 30. A tu naraz się okazuje, że jeden pan z Warszawy i trzech związkowców już wiedzą, jak to będzie. Jest to duże ryzyko nietrafności, ale nietrafność nikomu nie szkodzi.

Powiem panu szczerze – panowie mogą sobie podpisywać co chcą, mogą zdecydować o czym chcą. Tak naprawdę o wszystkim zdecyduje rynek, poziom technologii i to bez względu na to, co o tym sądzą związkowcy.

Czemu pana zdaniem ochodzenie od węgla jest nieuzasadnione?

Z dwóch powodów. Polska wydobywa 0,6 proc. węgla na całym świecie i nawet jeśli przestaniemy go wydobywać, to nie wpłynie to w jakikolwiek sposób na wskaźniki emisyjności czy czegokolwiek w świecie. Te 0,6 procenta nic w świecie nie znaczą. A nieuzasadnienie dla sytuacji wewnątrzkrajowej wynika z faktu, że to jest podstawa elektroenergetyki. A ja nie widzę substytutu dla węgla w polskiej elektroenergetyce, który by rósł w takim tempie, w jakim będzie zanikał węgiel.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Longina b 2021-04-23 17:53:27

  Trafne spostrzeżenia.Rząd PiSu myśli tak jak 100 lat temu.Przepraszam jeszcze był tow.Gierek.Tylko Gierek doprowadził do rozwoju miast,Rybnik,Jastrzębie.Żory,Wodzisław.Teraz te miasta umierają.Rząd nie myśli perspektywicznie.Dba tylko o swój elektorat.

  75 25
 • ~Kwinto 2021-04-23 18:32:27

  Panie Markowski Śląsk sobie poradzi, Polska sobie poradzi, tylko wy sobie nie poradzicie. Jak to mówił klasyk " dotychczas się nic nie robiło i brało się za to duże pieniądze, a teraz trzeba będzie zap... i nie będzie z tego żadnych kokosów. Cieszcie się że mamy głupi rząd który dla swoich korzyści godzi się na tak chore warunki odejścia górników z kopalni. Od już powinni wszystkich przebranżawiać, zamiast oferować jakieś odprawy i odszkodowania. Mam nadzieję że do władzy dojdzie kiedyś jakaś partia z jajami która nie będzie się cackać ze świętymi krowami. Zarówno Śląsk jak i reszta Polski ma już dość tego cyrku.

  38 88
 • ~Piotr Czaja 2021-04-23 20:17:05

  Prezydent Polski na szczycie klimatycznym odegrał rolę błazna.Bardzo przykre dla mnie jako Polaka że mam takiego/Prezydenta/.

  72 22
 • ~tf2 2021-04-23 20:29:56

  "Tylko że zarówno rząd jak i Unia Europejska argumentują, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa" - przecież do bzdura.
  To podatki sprawiają, że produkcja energii jest coraz droższa, podatki od CO2 narzucane przez lewackich biuroidiotów z UE.
  Czyli windują sztucznie ceny energii z jednego z najtańszych źródeł jakim jest węgiel.

  81 27
 • ~mokujin 2021-04-24 00:56:28

  Ty chyba nie lubisz się z faktem że świat jest skomplikowany

  6 15
 • ~joawol 2021-04-24 17:39:35

  ~tf2, a wiesz skąd ten podatek? bo ktoś zaczął liczyć realne koszta takiego źródła energi dla całej ludzkości. dosyć słabo to wyliczono, jeśli od tego zależy życie miliardów ludzi...

  3 16
 • ~Wioletta Czesław Pochopień 2021-04-24 20:55:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~Stanisław Nowak 2021-04-24 23:14:43

  Jeszcze tak nie było, żeby nie mogło być gorzej. Niestety dla Śląska nasilać się będą negatywne zjawiska ; w zasadzie na wszystkich odcinkach życia. Nawet cena usług klawiszy ulegnie obniżeniu ze względu na ich nadmiar. Decydować będzie realny stan rzeczy, określony pełnym rachunkiem ekonomicznym , a nie propagandowe chciejstwo. Gospodarka, gospodarka a potem polityka tak było, jest i będzie. Pierwszeństwo polityki może być tylko czasowe , tym krótsze im bardziej nie rozumna polityka naruszająca ekonomikę.

  7 1
 • ~Dintojra 2021-04-25 03:02:01

  @tf2 :"Tylko że zarówno rząd jak i Unia Europejska argumentują, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa" - przecież do bzdura.
  To podatki sprawiają, że produkcja energii jest coraz droższa, podatki od CO2 narzucane przez lewackich biuroidiotów z UE.
  Czyli windują sztucznie ceny energii z jednego z najtańszych źródeł jakim jest węgiel."
  Jak ktoś (czyli ty) urodził się wróbelkiem, to orłem nie umrze !
  i to, że my jako obywatele UE płacimy za ochronę klimatu, to jestem z tego dumny, bo to świadczy że są tu jeszcze ludzie myślący i szanujący matkę Ziemię... fakt:| Chiny, Indie, USA (choć mam nadzieję, że za normalnego prezydenta to zmienią) mają to w guano, ale jeśli wszyscy będą myśleć jak tamci to co będzie ?
  Wiem ty i tak nic nie zrozumiesz, dla ciebie tylko wungel.

  3 7
 • ~Dintojra 2021-04-25 03:10:24

  i jeszcze jedno: @Longina b - żaden rząd do tej pory nie myślał dalej niż 4 lata do przodu... taki mamy klimat, nachapać się i mieć w du...e resztę czy to po czy pis czy inne sld.
  Biedny ten kraj, ale w sumie rządzący to wybrańcy narodu, więc skoro naród wybiera...

  4 2
 • ~Jan Korzeński 2021-04-25 10:28:58

  To nie są jakieś tam umowy na polepszenie dobra górników bo oni nawet nie mogli się wypowiedzieć . To są uzgodnienia kilku związkowców którzy w tzw sposób że to w trosce o dobro i solidarność z bracią górniczą oni się postarają i wywalczą by mieli lepiej . A tak z ciekawości gdzie ci najmłodsi górnicy pójdą do pracy panele na korbę będą robić czy tak z dnia na dzień zostaną programistami i założą star trapy to tak modne słowo premiera .

  3 1
 • ~artefaks 2021-04-25 10:34:31

  @Jan. Bitcoiny będą kopać .
  Podpisali umowę społeczną , która została utajniona przed społeczeństwem.....
  Cóz to za czysto Orwellowska nowomowa

  9 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 296