zamknij

Wiadomości

Jerzy Markowski: Śląsk bez węgla sobie poradzi, Polska – nie

2021-04-23, Autor: Tomasz Raudner

Panowie mogą sobie podpisywać co chcą, mogą zdecydować o czym chcą. Tak naprawdę o wszystkim zdecyduje rynek, poziom technologii i to bez względu na to, co o tym sądzą związkowcy – komentuje Jerzy Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, były wiceminister, pełnomocnik rządu ds. górnictwa czwartkowe uzgodnienie umowy społecznej w górnictwie między działaczami związkowymi.

Reklama

Nie ma korelacji proporcjonalnej między ubywaniem aktywów węglowych i przybywaniem w tym samym tempie aktywów innych. I dlatego nikt prawdopodobnie nie wkalkulował w prognozę energetyczną takiego parametru, jakim jest dostępność energetyczna, czy komfort energetyczny.

My się po prostu pakujemy świadomie albo w deficyt energii elektrycznej i surowców energetycznych, albo pakujemy się w rolę importera wszystkiego tego, co mamy, czyli i węgla, i energii elektrycznej.

Tylko że zarówno rząd jak i Unia Europejska argumentują, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa, a utrzymywanie i inwestycje w infrastrukturę węglową wymaga środków, tymczasem banki nie chcą dawać środków na takie projekty.

Nie nie, nikt nie musi na nic dawać pieniędzy, bo są inwestorzy, którzy chcą to finansować. A poza tym

produkcja energii, czy to z węgla, gazu, czy jakiegokolwiek innego surowca kopalnego jest coraz droższa nie z powodu technologii, ale absolutnie spekulacyjnego parametru, jakim jest koszt emisji jednej tony CO2, nad którym nikt nie panuje, a który rujnuje wszystkie prognozy ekonomiczne w całej gospodarce europejskiej, i nie tylko dotyczące energetyki.

Ceny emisji, które jeszcze 5 lat temu kosztowały 8 euro za tonę, dwa lata temu wynosił 20, a dziś wynosi 40 euro, a w roku 2035 wg prognozy ma wynosić 100 euro. I to jest poziom, który rujnuje każde przedsięwzięcie przemysłowe w Europie. Każde, nie tylko energetyczne, czy związane z węglem. A co jest charakterystyczne?

Tego podatku nie ma w Azji, która zwiększa wydobycie węgla, zwiększa produkcję energii z węgla, gazu i surowców kopalnych i zwiększa produkcję wszystkiego tego, czego my w Europie już produkować nie będziemy. Jak komuś na tym zależy, to proszę bardzo.

Jak pana zdaniem województwo śląskie odnajdzie się w nowej sytuacji? Poradzi sobie Śląsk i jego mieszkańcy z odejściem od węgla?

Proszę pana, my już to mamy za sobą. Myśmy zatrudniali 20 lat temu 430 tys. ludzi w górnictwie. Ich zostało 80 tysięcy. Ten problem społeczny już dawno na Śląsku przestał istnieć. Śląsk sobie bez węgla poradzi. Polska – nie.

Dziękuję za rozmowę.

-------

Przypomnijmy, w czwartek po 6-godzinnym bloku rozmów strona rządowa i związkowcy dopięli wszystkie punkty umowy społecznej regulującej likwidację górnictwa energetycznego w Polsce do 2049 roku, wraz z wszystkimi kwestiami pracowniczymi jak odprawy, podwyżki pensji, gwarancje zatrudnienia. Dokument muszą teraz przyjąć centralne związkowe.

- Nie użyję sformułowania, że proces negocjacji umowy społecznej zakończył się szczęśliwie. Abstrahując od tego, że wszystkie gwarancje pracownicze, wszystkie zasady długoletniej transformacji Śląska są naprawdę bardzo przyzwoicie zapisane, to jednak zdecydowaliśmy się na likwidację jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Dokument zakłada, że produkcja węgla będzie dotowana z pieniędzy publicznych. Na to zgodę musi wyrazić Komisja Europejska.

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Longina b 2021-04-23 17:53:27

  Trafne spostrzeżenia.Rząd PiSu myśli tak jak 100 lat temu.Przepraszam jeszcze był tow.Gierek.Tylko Gierek doprowadził do rozwoju miast,Rybnik,Jastrzębie.Żory,Wodzisław.Teraz te miasta umierają.Rząd nie myśli perspektywicznie.Dba tylko o swój elektorat.

  75 25
 • ~Kwinto 2021-04-23 18:32:27

  Panie Markowski Śląsk sobie poradzi, Polska sobie poradzi, tylko wy sobie nie poradzicie. Jak to mówił klasyk " dotychczas się nic nie robiło i brało się za to duże pieniądze, a teraz trzeba będzie zap... i nie będzie z tego żadnych kokosów. Cieszcie się że mamy głupi rząd który dla swoich korzyści godzi się na tak chore warunki odejścia górników z kopalni. Od już powinni wszystkich przebranżawiać, zamiast oferować jakieś odprawy i odszkodowania. Mam nadzieję że do władzy dojdzie kiedyś jakaś partia z jajami która nie będzie się cackać ze świętymi krowami. Zarówno Śląsk jak i reszta Polski ma już dość tego cyrku.

  38 88
 • ~Piotr Czaja 2021-04-23 20:17:05

  Prezydent Polski na szczycie klimatycznym odegrał rolę błazna.Bardzo przykre dla mnie jako Polaka że mam takiego/Prezydenta/.

  72 22
 • ~tf2 2021-04-23 20:29:56

  "Tylko że zarówno rząd jak i Unia Europejska argumentują, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa" - przecież do bzdura.
  To podatki sprawiają, że produkcja energii jest coraz droższa, podatki od CO2 narzucane przez lewackich biuroidiotów z UE.
  Czyli windują sztucznie ceny energii z jednego z najtańszych źródeł jakim jest węgiel.

  81 27
 • ~mokujin 2021-04-24 00:56:28

  Ty chyba nie lubisz się z faktem że świat jest skomplikowany

  6 15
 • ~joawol 2021-04-24 17:39:35

  ~tf2, a wiesz skąd ten podatek? bo ktoś zaczął liczyć realne koszta takiego źródła energi dla całej ludzkości. dosyć słabo to wyliczono, jeśli od tego zależy życie miliardów ludzi...

  3 16
 • ~Wioletta Czesław Pochopień 2021-04-24 20:55:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 1
 • ~Stanisław Nowak 2021-04-24 23:14:43

  Jeszcze tak nie było, żeby nie mogło być gorzej. Niestety dla Śląska nasilać się będą negatywne zjawiska ; w zasadzie na wszystkich odcinkach życia. Nawet cena usług klawiszy ulegnie obniżeniu ze względu na ich nadmiar. Decydować będzie realny stan rzeczy, określony pełnym rachunkiem ekonomicznym , a nie propagandowe chciejstwo. Gospodarka, gospodarka a potem polityka tak było, jest i będzie. Pierwszeństwo polityki może być tylko czasowe , tym krótsze im bardziej nie rozumna polityka naruszająca ekonomikę.

  7 1
 • ~Dintojra 2021-04-25 03:02:01

  @tf2 :"Tylko że zarówno rząd jak i Unia Europejska argumentują, że produkcja energii z węgla jest coraz droższa" - przecież do bzdura.
  To podatki sprawiają, że produkcja energii jest coraz droższa, podatki od CO2 narzucane przez lewackich biuroidiotów z UE.
  Czyli windują sztucznie ceny energii z jednego z najtańszych źródeł jakim jest węgiel."
  Jak ktoś (czyli ty) urodził się wróbelkiem, to orłem nie umrze !
  i to, że my jako obywatele UE płacimy za ochronę klimatu, to jestem z tego dumny, bo to świadczy że są tu jeszcze ludzie myślący i szanujący matkę Ziemię... fakt:| Chiny, Indie, USA (choć mam nadzieję, że za normalnego prezydenta to zmienią) mają to w guano, ale jeśli wszyscy będą myśleć jak tamci to co będzie ?
  Wiem ty i tak nic nie zrozumiesz, dla ciebie tylko wungel.

  3 7
 • ~Dintojra 2021-04-25 03:10:24

  i jeszcze jedno: @Longina b - żaden rząd do tej pory nie myślał dalej niż 4 lata do przodu... taki mamy klimat, nachapać się i mieć w du...e resztę czy to po czy pis czy inne sld.
  Biedny ten kraj, ale w sumie rządzący to wybrańcy narodu, więc skoro naród wybiera...

  4 2
 • ~Jan Korzeński 2021-04-25 10:28:58

  To nie są jakieś tam umowy na polepszenie dobra górników bo oni nawet nie mogli się wypowiedzieć . To są uzgodnienia kilku związkowców którzy w tzw sposób że to w trosce o dobro i solidarność z bracią górniczą oni się postarają i wywalczą by mieli lepiej . A tak z ciekawości gdzie ci najmłodsi górnicy pójdą do pracy panele na korbę będą robić czy tak z dnia na dzień zostaną programistami i założą star trapy to tak modne słowo premiera .

  3 1
 • ~artefaks 2021-04-25 10:34:31

  @Jan. Bitcoiny będą kopać .
  Podpisali umowę społeczną , która została utajniona przed społeczeństwem.....
  Cóz to za czysto Orwellowska nowomowa

  9 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814