zamknij

Wiadomości

Umowa społeczna parafowana. Kolorz: Nie znaleźliśmy żadnych ekspertów, którzy mieliby inny pomysł na górnictwo

2021-04-29, Autor: tora

Przedstawiciele związków zawodowych i delegacja rządowa parafowali 28 kwietnia umowę społeczną dotyczącą górnictwa i transformacji gospodarczej województwa śląskiego. Dokument zakłada m.in. rozłożony na blisko 30 lat proces wygaszania kopalń węgla kamiennego, system osłon socjalnych i gwarancji dla pracowników sektora wydobywczego oraz mechanizmy wsparcia odbudowy gospodarczej regionu.

Reklama

Komisja Europejska musi się zgodzić na dopłacanie do górnictwa

– Dzisiaj nic się nie kończy. Tak naprawdę najważniejsze części tej umowy od jutra się zaczną. Przede wszystkim mam na myśli proces prenotyfikacyjny i potem notyfikacyjny w Unii Europejskiej – powiedział po parafowaniu umowy Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

Przewodniczący ocenił, że w obecnych warunkach wynegocjowany dokument jest najlepszy z możliwych. Wskazał, że system gwarancji pracy i osłon socjalnych dla pracowników górnictwa węgla kamiennego zapisany w umowie stoi na bardzo wysokim poziomie.

Transformacja województwa nie wymaga zgody KE

– Są w tej umowie też bardzo ważne rozdziały dotyczące transformacji całego województwa śląskiego i rozdziały dotyczące inwestycji. One pójdą swoim trybem i na to nie będzie potrzebna zgoda Unii Europejskiej, co jest bardzo ważne – podkreślił Kolorz.

Poprawianie przecinków trwało godzinami

Wczorajsze spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim było przewidziane pierwotnie jedynie jako redakcyjne, tzn. miało polegać na przestudiowaniu jeszcze raz treści umowy, poprawie kropek i przecinków, aby potem można było już dokument podpisać.

Tymczasem korekta przecinków przeciągnęła się do ośmiu godzin! Do dziennikarzy dochodziły nawet głosy, że do parafowania umowy może ostatecznie w środę nie dojść. Ostatecznie jednak strony zawarły porozumienie w sprawie kropek i przecinków i złożyły swoje podpisy.

Dominik Kolorz: Nie możemy być zadowoleni z podjęcia tak drastycznego kroku

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” wyraził nadzieję, że Komisja Europejska zaakceptuje treść umowy i wejdzie ona w życie. Przyznał, że choć umowa społeczne bardzo dobrze zabezpiecza interesy pracowników sektora wydobywczego i daje nadzieje na prawdziwie sprawiedliwą transformację naszego regionu, jej parafowanie było trudne dla przedstawicieli związków zawodowych.

– Nie możemy być zadowoleni z tego, że zdecydowaliśmy się na podjęcie tak drastycznego kroku, związanego z likwidacją jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce. Jednak prawdą też jest to, że nie znaleźliśmy żadnego grona eksperckiego, gospodarczego, które nam jako stronie społecznej podsunęłoby jakikolwiek inny pomysł dotyczący, mimo wszystko, długofalowego funkcjonowania sektora górniczego w Polsce – zaznaczył przewodniczący.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 23

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,umowa-spoleczna-parafowana-kolorz-nie-znalezlismy-zadnych-ekspertow-ktorzy-mieliby-inny-pomysl-na-gornictwo,wia5-1-4679.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~znawca again 2021-04-29
  09:13:11

  58 18

  Widzę to tak;

  - za 28 lat dzisiejsi górnicy z Rybnika będą na emeryturach
  - za 28 lat swoim dzieciom zostawią miasto które przez 28 lat nie odniesie korzyści z pieniędzy unijnych
  - za te pieniądze przez następne 28 lat natomiast pięknie rozwinie się Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, Chorzów, Katowice…
  - za 28 lat u nas pozostanie miasto pełne szkód których nie będzie miał kto i za co mieszkańcom zadośćuczynić.
  Brawo PiS!
  Cieszycie się mieszkańcy Rybnika?

 • ~Arteks 2021-04-29
  09:47:21

  12 37

  @znawca again - to jakby kopalnie zamknęli za rok - to byś pisał, że tragedia, co z miejscami pracy, z budżetem miasta itd. A tak jest czas aby górnicy którzy obecnie pracują dopracowali do emerytury. A środki unijne na transformację popłyną do wszystkich miast górniczych popłyną do wszystkich górniczych miast i z tego co słyszałem będą mogły być użyte nie tylko na nowe miejsca pracy ale także na rozwój transportu, na zagospodarowanie nieużytków np. hałd i różnego rodzaju rewitalizację. To będą dodatkowe środki TYLKO dla miast górniczych w przeciwieństwie do innych z których mogą czerpać wszyscy. Jest szansa aby się przekształcić na wzór Ostrawy czy innych górniczych miast np. z Walii, Rurhy czy Nord de Calais. Zachowali sobie muzea górnicze ale żyją z czego innego i żyją dobrze. :)

 • ~"MADA" 2021-04-29
  10:07:16

  11 3

  Jak to nie ma ekspertów?
  Na blogu rybnikcom.pl wypowiada się ekspert Gadowski.
  Zapomnieliści o nim czy sam o siebie zapomnial?

 • ~dr_Moriarty 2021-04-29
  11:09:05

  30 4

  Dalej jestem zdania, że ta umowa nie ma szans się utrzymać. UE zgodzi się jedynie dofinansować procesy likwidacji kopalń. A także złagodzenie efektów społecznych - jak na przykład pieniądze na szkolenia czy dofinansowanie nowych stanowisk pracy. Nie dofinansuje pustych etatów czy urlopów górniczych. Na gwarancje pracy zareaguje pewnie litościwym uśmiechem. Koszty osłon czy pracy do emerytury będzie musiał wziąć na siebie rząd. Nawet ten rząd nie ma na to kasy. A jeśli PiS straci władzę, dzisiejsza opozycja zlikwiduje górnictwo w rok. Najlepsze kopalnie przejmą wtedy pewnie Niemcy, którzy będą mieli tani węgiel wydobywany za niewielkie, polskie pensje, bez niszczenia własnego środowiska. Tak się skończą długie dekady dojenia "strategicznej gałęzi gospodarki i energetyki".

 • ~znawca again 2021-04-29
  11:41:46

  16 3

  Arteks
  Dla Rybnika pieniędzy nie będzie bo:
  - fedrowanie będzie do 2049
  - w Rybniku planuje się otwarcie nowej kopalni (Bapro).

 • ~Arteks 2021-04-29
  11:58:13

  2 16

  @znawca again - bez obaw, tak to nie będzie działać. Fundusze na transformację będą dostępne od razu, a nie po likwidacji kopalń. Natomiast plusem może być dla nas to, że w powiedzmy za 10 lat sporo osób będzie nadal pracować w górnictwie, a jednocześnie w nowych branżach i nowych miejscach pracy.

 • ~znawca again 2021-04-29
  12:04:41

  13 4

  Nie. Fundusze nie będą ani od razu, ani w ogóle dostępne dla obszaru na którym przez 30 lat (plus opcja że może jeszcze dłużej) będzie miało miejsce wydobycie.

 • ~corona 2021-04-29
  12:16:34

  7 3

  Ja bym tutaj posłuchał wypowiedzi znawcy sympatyka rybnika. On to zawsze trzymał w gorści.

 • ~Fenrir 2021-04-29
  18:43:03

  18 8

  "Super" umowa "społeczna". Szkoda że zapomnieli społeczeństwo zapytać czy ma ochotę utrzymywać jeszcze przez 70 lat utrzymywać górników. Do 2049 relikt komuny jakim jest górnictwo dalej będzie hodował 40 letnich emerytów zatem 2049 wcale nie będzie końcem finansowania tych roszczeniowych leni. Z naszych podatków będą dostawać jeszcze ze 40 lat ich emerytury. Kopalnie latami nie płaciły ZUS a ryle dostają emerytury jak gdyby nigdy nic. To samo dotyczy składek zdrowotnych, ZUS nie opłacony a ryle stadami biegali po kacowe L4. Kowalski z innej branży jak mu brakuje ze 2 godziny przepracowane do emerytury to jej nie dostanie, jak mu wynajdą że pracodawca składki nie opłacił to jest w czarnych 4 literach. Gdybym nie zapłacił pracownikom składki zdrowotnej to odbiliby się od okienka i mogliby zapomnieć o wizycie na NFZ. A w górnictwie Bizancjum.

 • ~Zbigniew Martyniak 2021-04-29
  23:03:23

  1 3

  Ten niby związkowiec mija się z prawdą! Plan ratunkowy jest od dawna autorstwa Krzysztofa Tytko, którego zna!!! Zna od czasów SILESI gdzie zatrudniono go jako prezesa i jak mniemam nie zapłacono mu za znalezienie inwestora!!! Kolorz co najmniej od 2012 roku wie, że dwutlenek węgla nie jest gazem cieplarnianym....tak jak wszyscy politycy!!! Zapamiętam go jako likwidatora polskiego górnictwa!! Maseczki nielegalne na twarzy to wyraz spolegliwości przed POPISEM...wszyscy won!!!

 • ~master4k 2021-04-30
  08:44:17

  2 1

  "– Nie możemy być zadowoleni z tego, że zdecydowaliśmy się na podjęcie tak drastycznego kroku, związanego z likwidacją jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce. Jednak prawdą też jest to, że nie znaleźliśmy żadnego grona eksperckiego, gospodarczego, które nam jako stronie społecznej podsunęłoby jakikolwiek inny pomysł dotyczący, mimo wszystko, długofalowego funkcjonowania sektora górniczego w Polsce – zaznaczył przewodniczący."

  1) Jednej z najważniejszych branż gospodarczych w Polsce? A w czym dokładnie jest taka ważna? Marnowaniu pieniędzy podatników czy generowaniu nigdy nie spłacanych długów? A może obu tych kategoriach? Widać nie była taka ważna, skoro import węgla zza granicy bije kolejne rekordy.

  2) Od kiedy to związki zawodowe decydują, czy w Polsce jest jakaś branża, czy nie? Bo na całym świecie robi to ekonomia. Kraj z tektury.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 389