zamknij

Wiadomości

Kolorz: górnicy będą mieć ustawowe gwarancje zatrudnienia

2021-04-14, Autor: tora

Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalń będą miały umocowanie ustawowe – uzgodniono 13 kwietnia, podczas kolejnej rundy negocjacji nad projektem umowy społecznej dotyczącej górnictwa węgla kamiennego oraz transformacji województwa śląskiego. Kolejne rozmowy zaplanowano na piątek 16 kwietnia.

Reklama

Kolorz: gwarancje pracy do emerytury dla górników to jeden z najważniejszych punktów umowy społecznej

– Gwarancje pracy do emerytury zostaną zapisane w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych. Myślę, że jest to jeden z najistotniejszych punktów, który został dzisiaj uzgodniony i jeden z najistotniejszych punktów całej umowy społecznej – powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po zakończeniu trwających ponad 5 godzin rozmów.

Indeksacja płac punktem spornym

Wtorkowe spotkanie z uwagi na sytuację epidemiczną odbyło się w trybie zdalnym. Jak wskazał przewodniczący, rozbieżności między stronami dotyczą jeszcze dwóch kwestii. Pierwsza z nich to system indeksacji płac w górnictwie w okresie objętym umową społeczną, czyli do 2049 roku.

– Wynagrodzenia są równie ważnym elementem rozmów co gwarancje zatrudnienia, bo nikt sobie nie wyobraża, że poziom wynagrodzeń w górnictwie będzie realnie z roku na rok spadał przez te najbliższe niespełna 29 lat – zaznaczył Dominik Kolorz.

Szef śląsko-dąbrowskiej „S” dodał, że druga „niewielka” rozbieżność dotyczy jednego z elementów procesu notyfikacji umowy społecznej. Jednocześnie wyraził nadzieję, że podczas piątkowych rozmów uda się uzgodnić pełną treść umowy społecznej. Jeśli tak się stanie, umowa będzie musiała jeszcze zyskać akceptację organów statutowych poszczególnych central związkowych. Dopiero wówczas dokument będzie mógł zostać podpisany.

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zabrało głosu po wtorkowych rozmowach ze stroną społeczną.

Umowa społeczna ureguluje górnictwo w Polsce

Umowa społeczna ma kompleksowo regulować proces stopniowej likwidacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku połączony z transformacją gospodarczą Górnego Śląska. Dokument stanowi rozwinięcie i uszczegółowienie porozumienia, zawartego przez związki zawodowe z przedstawicielami rządu 25 września 2020 roku. Po uzgodnieniu ostatecznego kształtu umowa zostanie ona przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 61

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,kolorz-gornicy-beda-miec-ustawowe-gwarancje-zatrudnienia,wia5-1-4604.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~PewienRybniczanin 2021-04-14
  10:09:46

  Kto mi na spokojnie wytłumaczy dlaczego akurat im takie gwarancje się należą? W czym ta grupa zawodowa jest lepsza od innych? Czas by w końcu jakaś NOWA władza zrobiła z tym porządek i się nie dała.

 • ~corona 2021-04-14
  10:27:48

  4 38

  Masz plusa szuro.

 • ~Teoretyk 2021-04-14
  10:28:57

  50 65

  To jest cena niezależności energetycznej kraju. Jako gospodarka nie możemy polegać na imporcie surowca jakim jest węgiel. Niestety większość z forumowiczów patrzy tylko widoku z swojego okna czy balkonu. Warto jednak spojrzeć globalnie, a w obecnej chwili warto przeanalizować sytuację przy naszej wschodniej granicy. Dodatkowo wszyscy zauważyli przy blokadzie kanału Sueskiego jak łatwo zaburzyć łańcuchy dostaw, to samo że się stać z sieciami kolejowymi lub na ciśnieniach bałtyckich. Wpierw Polska musi patrzeć na siebie, potem UE.

 • ~dr_Moriarty 2021-04-14
  11:19:53

  66 24

  Podpisanie takiej umowy (niekonstytucyjnej swoją drogą) nic tego rządu nie kosztuje. Szczególnie kiedy nie będzie kopalni na których będzie można ją zrealizować. Podejrzewam że rząd zgodził się na ten zapis właśnie po to, żeby UE odrzuciła ją całości. Rząd nie ma pieniędzy, żeby restrukturyzację wziąć na własne barki. Tak więc przewiduję, ze sytuacja szybko nabierze niedługo tempa. Poza tym wystarczy, że PiS straci władzę a opozycja ten papier wyrzuci do kosza. I zlikwiduje całe górnictwo w rok. Czas węgla się po prostu skończył. Nawet jeśli jakiś kraj pozostawi go w swoim miksie energetycznym, na pewno nie kupi go od polskich kopalń kiedy kraje III świata oferują go za grosze z transportem.

 • ~Maksymilian Popeć 2021-04-14
  11:43:40

  59 9

  Fakt, że obajtki z naszych firm energetycznych przestały odbierać polski węgiel świadczy zwyczajnie o likwidacji kopalń. A mamienie związkowców i bajdurzenie górnikom aby było im "dobrze" na serduszku, to jedynie co PiS w zasadzie potrafi doskonale robić, więc do czasu odejścia tego nierządu w zapomnienie likwidacja kopalń będzie przebiegać bez planu, ładu i ze szkodą dla samych góników i naszego regionu. Zwyczajnie robią nas jak wydmuszkę.

 • ~kontenstator 2021-04-14
  12:10:01

  55 10

  i tak własnie panie kolorz wywołuje się niepokój w kraju. tyle

 • ~jolaw2 2021-04-14
  12:10:35

  83 12

  ja cie kręcę...górnicy i górnicy..inne zawody tez istnieją , inni ludzie też ciągle tracą pracę..i nikt im niczego nie gwarantuje. Co jest grane z tymi górnikami i dlaczego ten rząd ( zresztą nie tylko ten ) tak się ich boi

 • ~siarzewski 2021-04-14
  12:39:08

  72 15

  To jest kpina i policzek dla wszystkich ciężko pracujących poza górnictwem. Czyli dla +/- 99.9% aktywnych zawodowo Polaków.

  Miejmy nadzieję, że senat nie poprze tej haniebnej ustawy.

  Śląsk powinien głośno uświadomić wszystkich pracowników w kraju, jak obecny nierząd daje przywileje górniczym pijawkom.


  Swoją drogą ciekawostka. Wiecie jakie są dwie najsłabsze Polskie kopalnie, które już dawno powinny być zamknięte ?? Wujek i Brzeszcze. Ta druga "na terenie" sołtysowej Broszki.

 • ~DaggeR 2021-04-14
  13:21:26

  35 8

  ... a ja czekam na pierwszego górnika któremu zamkną kopalnię i każą pracować w Bełchatowie - bo przecież gwarancja pracy. Oj, ciemna maso....

 • ~artefaks 2021-04-14
  15:08:20

  8 5

  Jedynie słuszna i sprawiedliwa obajtneła w KRLD nowe kombajny i będą kimać bitcoiny

 • ~Arteks 2021-04-14
  16:37:28

  15 27

  To dobre wieści dla Rybnika i innych miast z kopalniami. We współczesnych czasach nikt tak do końca nie wie czy np. za rok nie straci pracy i nikt nie wie jaka branża ucierpi (kto pomyślałby, że covid zawiesi gastronomię czy turystykę?). A górnicy nie muszą się o nic martwić. Ok. 8 tys. miejsc pracy w Rybniku ma mieć gwarancje funkcjonowania, wszystkich świadczeń i niemałych zarobków. Z punktu widzenia naszego miasta to bardzo korzystne, a z negocjatora Kolorza mamy większy pożytek niż z obu braci Piecha w parlamencie razem wziętych. ;)

 • ~korniszon 2021-04-14
  21:32:47

  11 2

  Dużo jest wolnych etatów w Orlenie- jak nie ma to się stworzy

 • ~Franek7 2021-04-14
  21:51:05

  17 6

  Ja mam tylko jedno pytanie:

  A kto za to wszystko zapłaci?

 • ~trewq92 2021-04-15
  08:05:28

  15 4

  Jak zawsze ryle ponad prawem. Jedyna grupa, której płacono za okres strajku, 100% postojowego i ma gwarancje pracy z podwyżkami do emerytury. A wszystko przez awanturnictwo związkowych nierobów, śmiejących się uczciwie pracującym w twarz .
  ~Arteks Jakie to korzyści będzie miało miasto z dalszego pasożytowania kretów i nieograniczonej bezczelności Kolorza? Takie że kilkadziesiąt tysięcy uczciwie harujących tu ludzi będzie przez kolejne 30lat łożyło na ich 14-stki, barbórki, związkowe wycieczki wbrew obostrzeniom, odprawy i emerytury w wieku 35 lat? Napiszesz mi, że będą za to wydawać hajs w sklepach w R-ku. Szczerze - wisi mi to, bo nie będą wydawać uczciwie zarobionych pieniędzy, tylko rekordowe zapomogi ukradzione reszcie podatników w wyniku bezczelnego szantażu. Niech Kolorz płaci z własnych pieniędzy te miliardy. Z pensji związkowej go stać. Pozostaje mieć nadzieje, że UE odrzuci te paranoiczne wizje związkowych pasożytów bez mrugnięcia okiem.

 • ~PewienRybniczanin 2021-04-15
  10:36:45

  7 4

  ~trewq92 no i w pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią. Jak można tak długo utrzymywać tych wiecznie niezadowolonych roszczeniowców. Powinno im być wstyd na ulicy, że ludzie dookoła nich wiecznie tylko dokładają się do ich nierentownej roboty przynoszącej same strat. Jak się nie podoba praca i zarobki to każdy normalny człowiek szuka innej. Jak zamykali inne spółki państwowe to jakoś dymu nie było, ale przecież nie wolno ruszać NIERENTOWNEJ kopalni.

 • ~Arteks 2021-04-15
  10:46:53

  3 6

  @trewq92 - możesz nie lubić górników ale gwarancja ich zatrudnienia i dobre zarobki to korzyść dla naszego miasta i okolicy. To ma także wpływ na przychody miasta z PIT z nieruchomości przemysłowych. Tobie to może wisieć bo nie mieszkasz w Rybniku! Chociaż też niezupełnie bo przecież w okolicznych wsiach mieszka pełno ludzi którzy nie utrzymują się z rolnictwa czy turystyki jak na wsiach w innych regionach ale właśnie z pracy w mieście, w tym w wielu przypadkach w górnictwie. Zgadzam się, że to całe społeczeństwo dopłaca do górnictwa ale... przynajmniej my tu na miejscu coś z tego mamy. Do polityków, kościoła, Obajtków w spółkach skarbu państwa, TVP, wojska, dyplomatów, kanałów przez mierzeję i in. też dopłacamy - ale z tego nic lub niewiele mamy jako region. W tym przypadku gwarancja dla górników pozwoli bardzo łagodnie przejść okres transformacji naszemu miastu i regionowi. :)

 • ~peha 2021-04-15
  19:46:53

  3 0

  Są ludzie i Ludzie.

 • ~tomek13 2021-04-17
  17:57:42

  2 1

  I to wszystko za nasze pieniądze bo im się należy to jest jakaś kpina

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60